TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM BAŞKANI ŞENTOP, ESKİ BAŞBAKAN ERBAKAN'IN VEFAT YIL DÖNÜMÜ SEBEBİYLE MESAJ YAYIMLADI


Şentop: "Seksen beş yıllık hayatına birçok başarıyı sığdıran, 'Büyük ve Lider Ülke Türkiye' idealini kökleştirmek, bu ideale bağlı nesiller oluşturmak için bıkmadan mücadele eden ve Türkiye'de sivil siyasetin ve demokrasimizin sağlamlaşması için hem gayret eden, hem de bedeller ödeyen Merhum Başbakan Prof. Dr. Necmettin Erbakan'ı rahmetle ve minnetle anıyorum."

27 Şubat 2019 Çarşamba

TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, 54. Hükümet'in Başbakanı Prof. Dr. Necmettin Erbakan'ın vefat yıl dönümü sebebiyle bir mesaj yayımladı.

Şentop'un mesajı şöyle:

Bugün eski Başbakanlarımızdan Prof. Dr. Necmettin Erbakan'ın vefatının 8. vefat yıl dönümü. Bu vesileyle, Türkiye'ye bilim adamı, siyasetçi ve devlet adamı olarak hizmet eden, birçok neslin yetişmesinde ve demokrasimizin olgunlaşmasında değerli katkıları olan Merhum Erbakan Hoca'yı rahmetle anarken bazı hususları kamuoyuyla paylaşmakta fayda görüyorum.

Prof. Dr. Necmettin Erbakan, Türkiye'ye ve milletimize birçok bakımdan hizmette bulunmuş müstesna bir şahsiyet, öncü bir siyasetçidir. Parlak bir bilim adamlığının ardından Türkiye'nin kalkınma davasını hayati görerek giriştiği 'Ağır Sanayi Hamlesi', merhum Erbakan Hoca'nın memleket ve millet aşkının tezahürlerinden ve ülkemiz için geliştirdiği kurtuluş reçetelerinden sadece birisidir. Yine, siyasetin ve toplumsal işleyişin temeline yerleştirdiği 'Önce Ahlak ve Maneviyat' düsturu, bugün de tazeliğini koruyan bir önceliktir.

Merhum Erbakan Hoca'nın esas itibariyle en temel hususiyeti, milli siyaset anlayışını benimsemesi ve bunu ısrarla sürdürmesidir. Türkiye'nin siyasi, ekonomik ve zihni anlamda yegane kurtuluşunun kendi imkan ve tecrübeleriyle mümkün olabileceğine inanması, Merhum Erbakan Hoca'yı öncü kılan temel hususiyetidir. Kurduğu ve liderliğini yaptığı hareketi 'Milli Görüş' olarak adlandırması ve her meseleye Türkiye merkezli bakması bu hususiyetin doğal sonucudur.

Özellikle belirtmekte fayda gördüğüm bir nokta da, merhum Erbakan'ın siyasetini her şart altında sivil bir zeminde sürdürmekte gösterdiği kararlılıktır. Kırk iki yıl bilfiil devam eden siyasi hayatının yarısında ya siyaseten yasaklandığı ya da hapsedildiği, kurduğu ve liderlik ettiği dört partinin demokrasi dışı yöntem ve saiklerle kapatıldığı göz önüne alınırsa, siyaseti sivil zeminde yapmaktan bir an olsun sapmaması, devlete ve işleyişine dönük yasadışı örgütlenmelere daima karşı oluşu, devletine ve milletine hizmet etmeyi esas sayan milli bir lider olmasıyla izah olunabilir.

Seksen beş yıllık hayatına birçok başarıyı sığdıran, 'Büyük ve Lider Ülke Türkiye' idealini kökleştirmek, bu ideale bağlı nesiller oluşturmak için bıkmadan mücadele eden ve Türkiye'de sivil siyasetin ve demokrasimizin sağlamlaşması için hem gayret eden, hem de bedeller ödeyen Merhum Başbakan Prof. Dr. Necmettin Erbakan'ı rahmetle ve minnetle anıyorum."
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.