TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM BAŞKANI ŞENTOP, HOCALI KATLİAMININ 27. YILI SEBEBİYLE MESAJ YAYIMLADI


TBMM Başkanı Mustafa Şentop: "Azerbaycan'ın sorunu Türkiye'nin sorunudur. Yaşadıkları acıyı paylaşıyoruz. Türkiye olarak her zaman Azerbaycan ile dayanışma içinde olmaya devam edeceğimizin bilinmesini istiyorum. Bu müessif hadisenin yıldönümünde Hocalı katliamını bir kez daha tel'in ediyor, bu hadisede hayatını kaybeden Azerbaycanlı kardeşlerime Allah'tan rahmet diliyorum. Bu vesileyle uluslararası camiayı Hocalı katliamına ve acı sonuçlarına karşı duyarlı olmaya davet ediyorum."

26 Şubat 2019 Salı

TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, Hocalı Katliamının 27'nci Yılı sebebiyle bir mesaj yayımladı:

Şentop'un mesajı şöyle:

"İnsanlık tarihinin en büyük katliamlarından biri 27 yıl önce bugün, Dağlık Karabağ'ın başkenti Hocalı'da gerçekleştirilmiştir.

1992 yılında Azerbaycan'a saldıran Ermeni birlikleri, Dağlık Karabağ ile birlikte Azerbaycan topraklarının beşte birini işgal edip, 1 milyon Azerbaycan Türkünü yaşadıkları topraklardan tehcir etmiştir.

26 Şubat 1992 tarihinde Dağlık Karabağ'ın başkenti Hocalı'ya saldıran Ermeni birlikleri tarafından gerçekleştirilen katliam neticesinde 106'sı kadın, 83'ü çocuk olmak üzere toplam 613 Azerbaycanlı hayatını kaybetmiştir.

Aynı saldırıdan 487 Azerbaycanlı ağır yaralı olarak kurtulmuş, 150 kişiden de bir daha haber alınamamıştır. Bu arada Ermeni birlikleri 1275 Azerbaycan Türkünü rehin alarak askerî kamplara götürmüştür.

İnsanlık tarihine kara bir leke olarak geçen katliamın hesabı uluslararası kuruluşlar tarafından sorulmamıştır.

Azerbaycan'ın sorunu Türkiye'nin sorunudur. Yaşadıkları acıyı paylaşıyoruz. Türkiye olarak her zaman Azerbaycan ile dayanışma içinde olmaya devam edeceğimizin bilinmesini istiyorum.

Bu müessif hadisenin yıldönümünde Hocalı katliamını bir kez daha tel'in ediyor, bu hadisede hayatını kaybeden Azerbaycanlı kardeşlerime Allah'tan rahmet diliyorum. Bu vesileyle uluslararası camiayı Hocalı katliamına ve acı sonuçlarına karşı duyarlı olmaya davet ediyorum."
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.