TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM GENEL KURULU...


TBMM Genel Kurulu, Başkanvekili Mustafa Şentop başkanlığında toplandı. Maden Kanunu ile bazı kanun ve KHK'lerde değişiklik öngören kanun teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı.

14 Şubat 2019 Perşembe

TBMM Genel Kurulu, Başkanvekili Mustafa Şentop başkanlığında toplandı.

Şentop, gündeme geçmeden önce üç milletvekiline gündem dışı söz verdi.

AK PARTİ Gümüşhane Milletvekili Cihan Pektaş, gündem dışı konuşmasında, Gümüşhane'nin düşman işgalinden kurtuluşunun 101. yılını kutladı.

Pektaş, "Ecdadımız nasıl ki bundan 101 yıl önce al bayrağı yere düşürmemek için canı pahasına mücadele ettiyse bugün bizler de aynı mücadeleyi sürdüreceğiz. Ülkemiz üzerinde kirli oyunlar oynamak isteyenlere gereken dersi veriyoruz, vermeye de devam edeceğiz." dedi.

İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, "kamuda çalışan yardımcı hizmetler sınıfı personellerin genel idare sınıfına geçirilmesine" ilişkin yaptığı gündem dışı konuşmada, kamu personelinde yeni bir reforma acilen ihtiyaç olduğunu söyledi.

Yokuş, kamuya alımlarda sözlü sınav uygulamasının da kaldırılması gerektiğini savundu.

MHP Kahramanmaraş Milletvekili Sefer Aycan ise Kahramanmaraş'ın düşman işgalinden kurtuluşunun 99. yıl dönümü dolayısıyla gündem dışı konuşma yaptı.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, "Cumartesi Anneleri'nin yakarışlarını dile getirebilecekleri bir meydanın, bunu söyleyebilecekleri bir alanın kendilerine çok görüldüğü bir Türkiye'yi yaşattığı için iktidar partisini kınıyoruz." dedi.

TBMM Genel Kurulunda, grup başkanvekilleri yerlerinden söz aldı.

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, İzmir İktisat Kongresi'nin, 17 Şubat Pazar günü yıl dönümünün olduğunu anımsatarak, "21. yüzyılın müreffeh Türkiye'sini, İzmir İktisat Kongresi ruhuyla inşa etmeliyiz." diye konuştu.

Akçay, down sendromuyla doğan 13 yaşındaki Fatima Kevser'in, Dünya Para-Tekvando Yarışması'nda dünya şampiyonluğunu elde ederek, Türkiye'nin gurur kaynağı olduğunu belirtti.

Erkan Akçay, ormanların korunması için canla başla mücadele eden orman muhafaza memurlarının maaş ve özlük haklarından mahrum kaldığını belirterek, bu mağduriyetlerin giderilmesini istedi.

Akçay, şöyle devam etti:

"Adli Kolluk Yönetmeliğinin icra kuvvetini oluşturan beş unsuru; polis, jandarma, sahil güvenlik, gümrük muhafaza ve orman muhafaza olarak geçmekte ancak özlük haklarında polis, jandarma, sahil güvenlik ayrı gümrük muhafaza ve orman muhafaza ayrı değerlendirilmektedir. Orman muhafaza memurlarının da yıpranma payı ve 3600 ek gösterge düzenlemesine dahil edilmesi adilane bir yaklaşım olacaktır."

HDP Grup Başkanvekili Fatma Kurtulan, siyasi partilerin 31 Mart seçimlerine ilişkin açıkladığı kadın adayların az olduğunu, HDP'nin ise açıkladığı 290 adayın yarısını kadınların oluşturduğunu söyledi. Kurtulan, HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven'in açlık grevinin ise devam ettiğini dile getirdi.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, 14 Şubat Sevgililer Günü'nü kutladı.

Özel, bugün ayrıca piyanist İdil Biret'in, 1951 yılında 10 yaşındayken Sevgililer Günü'nde Paris'te verdiği konserin de yıl dönümü olduğunu anımsatarak, "Her vesileyle kötülenen, aşağılanan o 'tek parti dönemi' denilen, aslında hepimizin değerlerinin, başarılarının ve başarısızlıklarının ortak olduğu bir dönemde, İdil Biret gibi bir çocuk 'Harika Çocuklar Projesi' kapsamında Paris'te 10 yaşında konser vermişti. Bir ülkenin bilime, sanata, çocuklarına, gençlerine verdiği önemin sonucunun nasıl alındığına dair bu örnekleri arttırmak da mümkün." ifadesini kullandı.

Özgür Özel, meydanlar, sokaklar onlara kapatıldıkça "Cumartesi Anneleri"nin sesini Meclise taşımaya devam edeceklerini daha önceleri de söylediklerini anımsatarak, "Cumartesi Anneleri"nin 724. haftasında Mehmet Şirin Maltu için adalet istediğini söyledi.

Özel, "Cumartesi Anneleri'nin yakarışını dile getirebilecekleri bir meydanın, bunu söyleyebilecekleri bir alanın kendilerine çok görüldüğü bir Türkiye'yi yaşattığı için iktidar partisini kınıyoruz." açıklamasında bulundu.

TBMM Genel Kurulunda CHP, HDP ve İYİ Parti'nin gündeme ilişkin verdikleri grup önerileri kabul edilmedi.

Genel Kurulda ilk olarak İYİ Parti'nin, "siyasi yozlaşma ve siyasi yolsuzluklara" yönelik grup önerisi görüşüldü.

İYİ Parti Ankara Milletvekili Şenol Bal, "Milletvekillerini, özel durum ve zaaflarından faydalanıp transfer etmek hangi ahlak kurallarıyla açıklanabilir? Muhalif görülen herkese vicdansızca iftira atmak hangi vicdana sığar?" diye sordu.

Sataşmadan söz alan AK PARTİ Grup Başkanvekili Bülent Turan, İYİ Parti'nin, İdris Naim Şahin'i Ordu Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak göstermesine değinerek, "Siz daha dün FETÖ iddiası olan, kovulan bir bakanı aday yapacaksınız. Onun dışında 15 vekili günübirlik alacaksınız, geri göndereceksiniz sonra da benzer argümanlarla siyasi ahlaktan bahsedeceksiniz. Hadi oradan." dedi.

Şenol Bal ise "Bir bakanın adayımız olmasından bahsettiniz. Sizin daha önce bakanlığınızı yapmış, FETÖ ile suçlanıyor güya. Madem öyle Sayın Bülent Turan, o ne kadar FETÖ'cüyse Sayın Cumhurbaşkanı da o kadar FETÖ'cüdür veya halen buradaki ve geçmişteki milletvekilleri ne kadar FETÖ'cüyse o söylediğiniz zat da o kadar FETÖ'cüdür. Madem FETÖ ise niçin soruşturma açıp içeri almıyorsunuz?" ifadesini kullandı.

İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş'un, "Hepiniz zaten FETÖ'cüsünüz" demesi üzerine AK PARTİ ile İYİ Parti milletvekilleri arasında karşılıklı laf atmalar yaşandı.

Yokuş'un sözlerini aynen iade ettiğini ve reddettiğini belirten Bülent Turan, şunları söyledi:

"Herkes biliyor ki FETÖ'ye karşı en çok dik duran grup, bu gruptur. Oradan bağırarak 'Sen FETÖ'cüsün' demek doğru değil. Çıkın meydana görelim.

Adaylarını kendilerine yakıştırıyorlarsa hayırlı olsun. Diyecek lafımız yok. İlgili şahsın, FETÖ ile ilgili meselede, gazeteleri kapatılırken takla atarak oraya gidip nasıl direndiğini, nasıl 'O gazeteyi, bu bankayı kapatamazsınız' diye kavga ettiğini biliyoruz. Bu yüzden yolumuzu ayırdık. FETÖ'ye karşı dik duran kim varsa bugün burada, dik duramayan kim varsa kayboldu gitti."

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Turan'ın, "15 milletvekilinin alınıp verilmesini" eleştirdiğini belirterek, "CHP olarak 15 milletvekilimizi demokrasi yolculuğuna çıkardık. Verdik mi verdik. Verdiysek resmi, hukuki ve karşımızda Türkiye'nin meşru bir partisine 15 vekil verdik. Sizin gibi hiçbir zaman Fetullah Gülen'e bilmem kaç tane vekil kontenjanı vermedik." diye konuştu.

Bülent Turan, Özel'e, "O tarz, 15 vekili gönder ağlayarak. Al geriye bunu, tekrar ağlayarak. O seçimlerde yüzde 25 olan oyları yüzde 20'ye düştü. Eğer bu demokrasinin bir adımıysa halkın bunu takdir etmesi lazımdı. Tam tersine halk oylarını azalttı." karşılığını verdi.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Yavuz Ağıralioğlu da "Devlet icra makamıdır, iftira makamı değildir. Avazımız çıktığı kadar bağırıyoruz; grubumuz da dahil içimizde FETÖ'cülerle irtibatlı, iltisaklı olan bir Allah'ın kulu varsa, 15 Temmuz şerefsizliğine bulaşan bir tane namussuz varsa bunu bulacaksınız, cezalandıracaksınız." sözlerini sarf etti.

Tartışmanın sürmesi üzerine TBMM Başkanvekili Mustafa Şentop, birleşime ara verdi.

İYİ Parti'nin önerisi ile HDP'nin "gıda güvenliği" ve CHP'nin "ilaçta dışa bağımlılık ve Sağlık Bakanlığı ile ilaç firmaları arasında sabit kur uygulaması nedeniyle vatandaşların ilaca erişememesine neden olan sorunlar" ile ilgili verdiği araştırma önergelerinin bugün ele alınması önerileri de kabul edilmedi.

Genel Kurulda daha sonra Maden Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve KHK'lerde Değişiklik Yapan Kanun Teklifi'nin görüşmelerine geçildi.

Görüşmeler sırasında Adana milletvekilleri, restorasyonu yapılan Adana Müze Kompleksi içerisindeki Tarım ve Sanayi Müzesinin duvarının çökmesi sonucu bir işçinin hayatını kaybetmesi ve 5 işçinin yaralanmasına ilişkin söz aldı.

İYİ Parti Adana Milletvekili İsmail Koncuk, iş sağlığı ve iş güvenliği konularına daha titizlikle yaklaşılması gerektiğini bu olayların bir kere daha hatırlattığını belirterek, hayatını kaybeden işçiye Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diledi.

CHP Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin de yaşamını yitiren işçiye Allah'tan rahmet, yaralı işçilere acil şifa dileğinde bulundu. Şevkin, "İnşaat işçileri ya işsiz kalıyor ya da yeterli güvenlik önlemleri alınmadığı için iş cinayetlerine kurban gidiyor. En çok iş cinayeti inşaat işçilerinde yaşanmaktadır." ifadesini kullandı.

Yerinden söz alan MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt ise Adana milletvekillerinden Ayşe Sibel Ersoy'un babası yoğun bakımda olduğu için Meclise gelemediğini, Muharrem Varlı'nın da Adana'ya hareket ettiğini aktardı. Enginyurt, kazada hayatını kaybeden işçiye Allah'tan rahmet, yaralılara şifa diledi.

AK PARTİ Adana Milletvekili Tamer Dağlı, yeni yapılan Arkeoloji Müzesi inşaatında iskelenin çöktüğünü belirterek, "5 işçi kardeşimiz iskelenin altında kaldı. Vali Bey'den aldığım son bilgiye göre, bu arkadaşlarımızdan birini kaybettik. Allah mekanını cennet etsin. 4 yaralı arkadaşımızdan birisi belinde kırık olması nedeniyle şu anda ameliyattadır. Doktorlar, sıkıntı olmayacağı kanaatindeler. 3 arkadaşımızın da durumları iyidir. Yaralı arkadaşlara da acil şifalar diliyorum." dedi.

TBMM Başkanvekili Mustafa Şentop da yaşamını yitiren işçiye Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve yaralılara acil şifa dileğinde bulundu. Şentop, MHP Adana Milletvekili Ayşe Sibel Ersoy'un babası için de acil şifa diledi.

TBMM Genel Kurulunda, Maden Kanunu ile bazı kanun ve KHK'lerde değişiklik öngören kanun teklifi, kabul edilerek, yasalaştı.

Kanuna göre, MTA'nın yurt dışında faaliyet göstermek üzere kuracağı şirketlerin arama ve araştırma faaliyetleri dışında işletme faaliyetinde de bulunmasına imkan tanınıyor. Bu kapsamda kurulacak özel hukuk hükümlerine tabi olacak şirketlere, piyasa şartlarında hareket edebilmeleri amacıyla bazı kanunlardan, KHK'lerden muafiyet ve istisnalar getiriliyor.

Elektrik Üretim Anonim Şirketi (EÜAŞ), ihtiyaç duyulması halinde, kamu kaynaklarının etkin ve verimli kullanılması amacıyla elektrik üretim tesisleri kurması, işletmesi ve ticaretinin yaptırılması konusunda görevlendirilen veya üretim tesisi işletme hakkı devredilen şirketlerin sahasından kömür alımı yapabilecek.

Maden Kanunu'nun amaçları arasına, madenlerin "milli menfaatlere uygun olarak " aranması ibaresi ekleniyor. Ayrıca, "Maden İşletme Faaliyetleri", "Madencilik Faaliyetleri", "Görünür Rezerv Geliştirme Hakkı" ve "Teknik Eleman" tanımları yapılıyor.

Kanunla, "Maden Hakları"; "Madenlerin aranması, bulunması, görünür rezervinin geliştirilmesi ve işletilebilmesi için verilen izinler ve maden yataklarının bulunmasına yardımcı olanlara maddi imkanlar tanınması" olarak ifade ediliyor.

Önemli bir kamu geliri olan ruhsat bedeli ve devlet hakkının hukuki statüleri yeniden düzenleniyor, madenlerden alınacak ruhsat bedeli ve devlet hakkı oranları revize ediliyor.

Maden istihracı ile sağlanacak gelirden devlet payına düşen ve ödeme yükümlülüğü ruhsat sahibine ait olan kısım, devlet hakkı olacak.

Taban bedelinin, ruhsatın yürürlükte kaldığı takvim yılı sayısı, maden grubu, cinsi ve alan büyüklüklerine göre belirlenen katsayılarla çarpılıp, tablolarda gösterildiği şekilde hesaplanarak her yıl ocak ayının sonuna kadar; arama ruhsatlarında tamamı Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğün bütçesine ve işletme ruhsatlarında ise yüzde 30'u çevre ile uyum planı çalışmalarını sağlamak üzere teminat olarak, yüzde 20'si Genel Müdürlüğün bütçesine, yüzde 50'si ise genel bütçeye gelir kaydedilmek üzere Genel Müdürlüğün muhasebe birimi hesabına ruhsat bedeli yatırılacak.

Madenlerin aranması ve işletilmesi için yönetmelikte belirtilen usul ve esaslar çerçevesinde Genel Müdürlük tarafından ruhsat verilecek.

Üretime yönelik hazırlık çalışmaları ve üretim için yapılan faaliyetler, "maden işletme faaliyetleri" olarak adlandırılacak.

Madenlerin aranması, üretime yönelik hazırlık çalışmaları, üretilmesi, sevkiyatı, cevher hazırlama ve zenginleştirme, atıkların bertarafı, ruhsat sahasındaki stoklama/depolama işlemleri, maden işletmelerinin kapatılması ve çevre ile uyumlu hale getirilmesi ile ilgili tüm faaliyetler ve bu faaliyetlere yönelik geçici tesislerin yapılmasına ise "madencilik faaliyetleri" denilecek.

Kanunda, Görünür Rezerv Geliştirme Hakkı ise "Ruhsat sahibi ile veya ihalelik sahalara ilişkin Genel Müdürlük ile gerçek/tüzel kişiler ve/veya kamu kurum ve kuruluşları arasında yapılan sözleşme kapsamında Ulusal Maden Kaynak ve Rezerv Raporlama koduna göre hazırlanmış rapor ile belirlenen görünür rezervden, bu görünür rezervi ortaya çıkaran gerçek/tüzel kişiler ve/veya kamu kurum ve kuruluşlarının aldığı pay" şeklinde tanımlandı.

Görünür rezerv geliştirme hakkı hisselere bölünemeyecek, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı onayıyla devredilebilecek.

Madencilik yapacak şirketlerin statüsünde madencilik yapabileceği yazılı olma şartı kaldırılacak. Buluculuk hakkı ile görünür rezerv geliştirme hakları maden siciline şerh edilecek.

Kanunla, ruhsat müracaatlarında özel izin alanı ile çakışmayan kısımların, çakışan kısımlara alınacak izinlerden bağımsız olarak ruhsatlandırılmasının önü açılıyor.

Maden sahalarında madencilik dışında herhangi bir faaliyetin rezerv kaybına neden olmamak için Genel Müdürlüğün izni olmadan yapılamayacağını düzenleyen kanun, işletme izinlerinin tapu kayıtlarına işlenmesi amaçlayarak diğer yatırımlar planlanırken bölgede maden işletmesi olup olmadığını tespit edebilmesine ve rezerv kaybına sebebiyet vermeyecek şekilde yatırımın planlanabilmesine imkan sağlıyor.

Maden Kanunu kapsamında oluşturulan "kurul" kaldırılarak, kurulun yetkileri bakanlığa devrediliyor.

Kanunda belirtilen alanlara yapılan ruhsat müracaatlarının hak sağlaması halinde 2 ay içinde ruhsat bedeli yatırılması ve kanunda belirtilen çerçevede müracaatta bulunulması şartıyla ruhsat düzenlenecek.

Ruhsat sahasındaki bu alanlara ilişkin ilgili kurumlardan izin alınması için ruhsat sahibine bir yıl süre verilecek. Bu süre içinde bu alanların izin alınamayan kısımları ruhsat sahasından taksir edilerek ihale yolu ile ruhsatlandırılacak.

Maden ruhsat sahalarında, maden üretim faaliyetleri ile bu faaliyetlere dayalı ruhsat sahasındaki geçici tesisler dışındaki faaliyetler ve/veya tesisler için bakanlığın izni olmaksızın hiçbir şekilde iş yeri açma ve çalışma ruhsatı düzenlenemeyecek.

Madencilik faaliyetleri ile devlet ve il yolları, otoyollar, demir yolları, havaalanı, liman, baraj, enerji tesisleri, petrol, doğal gaz, jeotermal boru hatları, su isale hatları gibi kamu yararı niteliği taşıyan ya da gerçek veya tüzel kişilere ait diğer yatırımların birbirlerini engellemesi, maden işletme faaliyetinin yapılamaz hale gelmesi, yatırım için başka alternatif alanların bulunamaması durumunda, madencilik faaliyeti ve yatırımla ilgili karar, kamu yararı açısından yatırımların önceliği ve önemini tespit etmek üzere, ilgili bakanlığın uygun görüşü alınarak bakanlık tarafından verilecek. Bakanlık tarafından alınan bu kararlar, kamu yararı kararı yerine geçecek.

Maden işletme faaliyetinin yapılamaz hale geldiği alanın ruhsattan taksir edilmesine veya ruhsatın iptal edilmesine bakanlık karar verecek.

Yatırım çakışması işlemleri nedeniyle bakanlıkça veya genel müdürlükçe herhangi bir sebeple ödenmek zorunda kalınan tutar, lehine karar verilen tarafa rücu edilecek.

Madencilik faaliyetleri ve/veya bu faaliyetlere bağlı geçici tesisler için verilmiş izinler, temditler dahil ruhsat hukuku devam ettiği sürece geçerli olacak. Ruhsatın temdit edilmesi halinde madencilik faaliyetleri ve/veya bu faaliyetlere bağlı geçici tesisler için verilmiş bütün izinler temdit süresi sonuna kadar hiçbir işleme gerek kalmaksızın uzatılmış sayılacak.

Bu ihlallerin, ilk tespit tarihinden itibaren 5 yıl içinde iki kez tekrarı halinde ise ruhsat iptal edilecek.

Çevresel etki değerlendirmesi ile ilgili karar, iş yeri açma ve çalışma ruhsatı, mülkiyet izni olmadan veya düzenlemeye aykırı faaliyette bulunulduğunun tespiti halinde 46 bin 579 lira tutarında idari para cezası uygulanarak bu alandaki işletme faaliyetleri durdurulacak. Bu ihlallerin, ilk tespit tarihinden itibaren 3 yıl içinde üç kez tekrarı halinde ise ruhsat iptal edilecek.

Ruhsat sahalarında ruhsat sahipleri, madencilik faaliyetleri ve madenlerin işlenmesine yönelik faaliyetler dışında hiçbir faaliyette bulunamayacak ve geçici tesisler dışında herhangi bir tesis veya altyapı tesisi kuramayacak.

Ruhsat sahalarında ruhsat sahibi veya diğer gerçek veya tüzel kişiler ile kamu kurum ve kuruluşları ancak Bakanlık tarafından uygun görülmesi halinde ticari veya sınai faaliyette bulunabilecek.

Maden ruhsat sahalarında rezerv kaybına sebebiyet verilmemesi için arazinin vasfına bakılmaksızın ruhsat sahaları hafriyat toprağı, cüruf, inşaat yıkıntı atığı ve benzeri atıklar için döküm alanı olarak kullanılamayacak, maden ruhsat sahalarına kamu kurum ve kuruluşları tarafından döküm izni verilemeyecek.

Ancak maden ruhsat sahalarında rezervin bittiğinin Genel Müdürlükçe tespiti halinde Genel Müdürlükçe kamu kurum ve kuruluşlarına izin verilebilecek. Rezervin bittiğinin tespit edilememesi veya rezervin varlığının tespiti halinde ise Genel Müdürlüğe bağlı kamu kurum ve kuruluşları tarafından yapılan döküm izni talepleri ilgili fıkra kapsamında yatırım çakışması olarak değerlendirilecek ve ilgili hükümlere göre sonuçlandırılacak.

İhalelik sahalar için de arazinin vasfına bakılmaksızın, Genel Müdürlüğün uygun görüşü alınacak. Bunlara aykırı hareket edenlere belirtilen idari para cezasının on katı tutarında idari para cezası uygulanarak bu faaliyetler durdurulacak, yapılan dökümün ruhsat sahasından veya ihalelik sahadan kaldırılması için 6 ay süre verilecek. Bu süre içerisinde kaldırılmaması halinde idari para cezası iki katı olarak uygulanacak.

Altın, gümüş ve platin madenleri için uygulanan devlet hakkında teşvik indirimi yüzde 40 olarak düzenleniyor. Bu şekilde altın, gümüş ve platin madenlerinden alınacak devlet hakkı oranı azaltılıyor.

Teknik elemanların ve yetkilendirilmiş tüzel kişilerin beyanlarına sorumluluk getirilerek, gerçek dışı beyanların önüne geçilmesi amacıyla idari para cezası verilecek. Cezalar kusurun ilk kez işlenmesi halinde bin lira, ikinci kez tekrarı halinde 5 bin lira olacak. Yetkilendirilmiş tüzel kişiler, hazırladıkları rapor, proje ve her türlü teknik belge veya sundukları bilgi ve belgelerden sorumlu olacak.

***HABERİN DEVAMINA İLGİLİ DOKÜMANLAR KISMINDAN ULAŞABİLİRSİNİZ***
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.