TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

CHP ESKİŞEHİR MİLLETVEKİLİ ÇAKIRÖZER'İN BASIN TOPLANTISI...


CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, partisinin Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü ile Mecliste düzenlediği basın toplantısında, basın özgürlüğünün, halkın haber alma hakkının güvencesi, demokrasinin vazgeçilmezi olduğunu söyledi.

06 Şubat 2019 Çarşamba

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, partisinin Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü ile Mecliste düzenlediği basın toplantısında, basın özgürlüğünün, halkın haber alma hakkının güvencesi, demokrasinin vazgeçilmezi olduğunu söyledi.

Türkiye'nin, 2019'a da basın özgürlüğü alanında iç açıcı bir tabloyla girmediğini iddia eden Çakırözer, gazetecilerin, 2019'un ilk ayında enerjilerini araştırmaya, haber bulmaya değil mahkeme kapılarında, hakim karşısında yaptıkları haberleri savunmaya harcamak durumunda kaldıklarını belirtti.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin ifade özgürlüğüne ilişkin 2018 yılı istatistiklerini yayınladığını hatırlatan Çakırözer, buna göre Türkiye'nin ifade özgürlüğünün en fazla ihlal edildiği ülke konumunda olduğunu aktardı.

Çakırözer, 2018'de yalnızca ifade özgürlüğü konusunda Türkiye aleyhinde 40 ihlal kararı verildiğine değinerek, "Avrupa Konseyi üyesi ülkeler içinde ifade özgürlüğünü en fazla ihlal eden ülke konumundayız." dedi.

Türkiye'de gazetecilerin cezalar, soruşturmalar ve tutuklamaların yanı sıra tehdit edildiğini, hedef gösterildiğini ileri süren Çakırözer, şu ifadeleri kullandı:

"Meslektaşlarımız yazıları, sözleri nedeniyle iktidar çevreleri veya onun ortağı konumundaki çevreler tarafından hedef gösteriliyor, sosyal medyada linç ediliyor. Anayasa Mahkemesinin ifade özgürlüğünün ihlaliyle ilgili kararlarına karşı yerel mahkemelerin direndiğini, gazetecileri hapiste tutmaya devam eden kararlara imza attığını görüyoruz. Bu hukuk skandalı, Türkiye'nin kırıklarla dolu özgürlük ve demokrasi karnesine yeni kırık notlar eklenmesine neden olmaktadır. Anayasa Mahkemesinin bir an önce tutuklu gazetecilerin bireysel başvurularını ele almasını istiyoruz."

CHP Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü de dün Eskişehir'de halk otobüsünün tıra çarpması sonucu hayatını kaybeden vatandaşa Allah'tan rahmet, yaralılara şifa diledi. Süllü, bu tür kazaların yaşanmaması için çevre yolu projesinin acilen ele alınmasını istediklerini belirtti.

Süllü, Eskişehir'de yapılması planlanan termik santrale ilişkin ihalenin daha önce 5 kez ertelendiğine dikkati çekerek, "Eskişehirlilerin isteği erteleme değil bir daha açılmamak üzere ihalenin, daha doğrusu projenin iptal edilmesidir. AK Parti dışında tüm siyasi parti temsilcileri, Eskişehirliler'in direnişine destek olmaktır. Tüm şehirlerimizi mahveden termik santral projelerinin iptal edilmesini istiyoruz." diye konuştu.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.