TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM GENEL KURULU...


TBMM Genel Kurulu, Başkanvekili Celal Adan başkanlığında toplandı. TSK deniz unsurlarının, Aden Körfezi, Somali karasuları ve açıkları, Arap Denizi ve mücavir bölgelerde görev süresinin bir yıl daha uzatılmasına dair Cumhurbaşkanlığı Tezkeresi, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi. Ayrıca, Amyotrofik Lateral Skleroz (ALS), Spinal Müsküler Atrofi (SMA), Multipl Skleroz (MS) ve Duchenne Musküler Distrofi (DMD) ile kesin tedavisi bilinmeyen diğer hastalık türlerine ilişkin mevcut durumun tespit edilip, tedavi ve bakım yöntemlerinin belirlenmesi, hastaların ve yakınlarının problemlerine ilişkin çözüm yöntemlerinin geliştirilmesi amacıyla Meclis Araştırma Komisyonu kurulması kabul edildi.

05 Şubat 2019 Salı

TBMM Genel Kurulu, Başkanvekili Celal Adan başkanlığında toplandı.

AK PARTİ Grup Başkanvekili Mehmet Muş, Salda Gölü'nde Millet Bahçesi yapılmasıyla, kontrolsüz bir yapılaşmanın önüne geçilmesinin amaçlandığını söyledi.

Gündem dışı konuşmaların ardından grup başkanvekilleri yerlerinden söz aldı.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, emeklilikte yaşa takılanlar sorununun gittikçe büyüdüğünü, toplumsal bir sorun haline dönüştüğünü söyledi.

Türkkan, "Bu insanlar sadaka dilenmiyor. Sadece senelerce ödedikleri, emanet ettikleri primlerin emekli maaşı olarak kendilerine iade edilmesini istiyorlar. İşsiz kalanlar prim ödemeden sağlıktan bile yararlanamıyorlar." dedi.

Türkkan, emeklilikte yaşa takılanların 10 Şubat Pazar günü Ankara'da toplanacaklarını ifade ederek, onların yanında olacaklarını belirtti.

Türkkan, Salda Gölü'nün "Millet Bahçesi olma tehlikesiyle karşı karşıya" olduğunu söyleyerek, "Burayı da Uzungöl'e çevirmeye mi niyetlisiniz? Salda Gölü'ne dokunmayın." diye konuştu.

MHP Grup Başkanvekili Levent Bülbül, kamu kurumlarında sözleşmeli olarak çalışırken kadroya geçen işçilere yapılan zam oranlarının enflasyonun altında kaldığını belirterek, bununla ilgili yeni bir düzenleme yapılmasını istedi.

CHP Grubu adına söz alan Burdur Milletvekili Mehmet Göker, Bucak'ta bin 271 kişinin bulantı ve kusma şikayetiyle hastanelere başvuru yaptığını kaydederek, bu konuyla ilgili Sağlık Bakanlığının etkin bir araştırma yaparak, olayı ortaya çıkarmasını istedi.

Göker, dağdan Salda Gölü'ne kadar yapılacak herhangi bir inşaat faaliyetinin, gölün biyolojisine, ekolojisine ciddi zarar vereceğini dile getirerek, ekolojik sistemin yıkıma uğrayacağını savundu.

AK PARTİ Grup Başkanvekili Mehmet Muş, sanki Salda Gölü'nde yapılaşma olacak, binalar yapılacak gibi bir bilgi kirliliği bulunduğunu ifade ederek, şunları söyledi:

"Göl, sit alanının ötesinde özel çevre koruma bölgesi ilan ediliyor. Daha sıkı bir koruma tedbiri uygulanacak. Geçen sene 500 bin kişi gölü ziyarete bulundu. Bütün çabalara rağmen çadırlar, derme çatma yapılar oraya kuruluyor. Bunların kanalizasyonu yok. Arabayla kıyıya kadar geliniyor. Bakanlığın yapmaya çalıştığı gölü korumak.

Kontrol altına alınmaya çalışılan, korunmaya çalışılan gölün kendisidir. Gölün, bu doğa harikasının o beyazlığını, kumsallarını, güzelliğini sürdürmek için bakanlık gereken çabayı gösterecektir. Amaç kesinlikle Salda Gölü'nün imara açılması değildir, kontrolsüz bir yapılaşmanın önüne geçilmesidir."

Konuşmaların ardından AK PARTİ'nin grup önerisi kabul edildi.

Buna göre bugün, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) deniz unsurlarının Aden Körfezi, Somali karasuları ve açıkları, Arap Denizi ve mücavir bölgelerde görev süresinin bir yıl daha uzatılmasına dair Cumhurbaşkanlığı Tezkeresi görüşülecek.

Tezkerenin ardından, Amyotrofik Lateral Skleroz (ALS), Spinal Müsküler Atrofi (SMA), Multipl Skleroz (MS) ve Duchenne Musküler Distrofi (DMD) ile kesin tedavisi bilinmeyen diğer hastalık türlerine ilişkin mevcut durumun tespit edilip, tedavi ve bakım yöntemlerinin belirlenmesi, hastaların ve yakınlarının problemlerine ilişkin çözüm yöntemlerinin geliştirilmesi amacıyla verilen araştırma önergeleri birleştirilerek görüşülecek.

Genel Kurulda, daha sonra, 51 maddelik Maden Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapan Kanun Teklifi ele alınacak.

TBMM Genel Kurulunda, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) deniz unsurlarının, Aden Körfezi, Somali karasuları ve açıkları, Arap Denizi ve mücavir bölgelerde görev süresinin 10 Şubat 2019'dan itibaren bir yıl daha uzatılmasına dair Cumhurbaşkanlığı Tezkeresinin görüşmeleri devam ediyor.

Grubu adına söz alan İYİ Parti Aydın Milletvekili Aydın Adnan Sezgin önergeye destek vereceklerini belirterek, bölgede Türkiye'ye ait ticari gemilerin korunmasının önem taşıdığını ifade etti. Sezgin, denizlerde huzur, barış ve istikrarın teminine, uluslararası meşruiyete uygun şekilde yardımcı olmanın Türkiye'ye yakışan bir görev olduğunun altını çizdi.

MHP Bursa Milletvekili Mustafa Hidayet Vahapoğlu da deniz ticaretinin en işlek alanlarından birisinin de Aden Denizi, Somali karasuları, Umman Denizi ve mücavir alanı olduğuna işaret etti. Vahapoğlu, doğudan batıya, batıdan doğuya yönelik deniz taşımacılığının kilit noktalarından birisi olan bu bölgenin, tarihi geri kalmışlıkları ve küresel emperyal devletlerin müdahaleleri sonucunda istikrarsızlık yaşadığını söyledi.

HDP Muş Milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit'in AK PARTİ'nin Suriye politikasını eleştirerek, gerekçeleri arasında "ranttan ve pastadan pay almak" ile "Kürt karşıtlığı" olduğunu söylemesine AK PARTİ Grup Başkanvekili Mehmet Muş tepki gösterdi.

Türkiye'nin hiçbir ülkenin toprağında gözü olmadığını belirten Muş, AK PARTİ'nin Kürtlere değil PKK terör örgütüne ve onun maşalarına karşı olduğunu vurguladı. Muş, "PKK, Kürtlerin temsilcisi değildir. Bir terör örgütüdür. Kürtlerle PKK'yı yan yana koymak, onları eşit tutmak böyle bir ifadeyi kullanmak son derece yanlıştır. 82 milyon vatandaşımız vardır. Hepsi eşit haklara sahiptir. Derdimiz PKK'dır. " dedi.

Muş, barış söylemi adı altında PKK'ya etkinlik alanı oluşturulmasına müsaade etmeyeceklerini kaydetti.

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Suriye politikasını Meclis kürsüsüne çıkıp yüzde yüz savunabilmenin büyük cesaret isteyeceğini iddia etti. Erdoğan'ın tutarlı bir Suriye politikası olmadığını savunan Altay, "Günü birlik bile değil, saatlik politikalarla Ortadoğu ve Türkiye'nin güney sınırlarının ateş çemberine dönüşmesinde Recep Tayyip Erdoğan'ın çok büyük katkısı vardır. AK PARTİ'nin Suriye politikalarının ürettiği şey barış değildir, kandır, baruttur, göçmendir." ifadelerini kullandı.

Altay, seçime giderken CHP'yi terör örgütleriyle ilişkilendirmenin gayri ahlaki olduğunu söyledi.

HDP Grup Başkanvekili Fatma Kurtulan da AK PARTİ'nin Ortadoğu ve Suriye'de daha fazla Türkiye'yi "bataklığa" götürecek tutumundan vazgeçmesini istedi.

MHP Grup Başkanvekili Levent Bülbül de demokrasi, barış ve hümanizm sözleriyle süslenmeye çalışılsa da Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne ve Türkiye'ye karşı ağır ithamlarda bulunulduğunu belirtti. Bülbül, "Bunun AKP iktidarına eleştiri kisvesi altında yapılmasını asla ve asla Türk milletinin yutmayacağını söylemek istiyorum. PKK terör örgütünün, onun eli kanlı liderinin, şu an İmralı'da kıydığı canların ve bu memlekete verdiği zararlara karşı almış olduğu cezanın infazı gerçekleştiği bir ortamda onu tutsak olarak ifade etmek ve aynı şekilde terör propagandasını bu Meclisin kürsüsüne taşımak bizim asla ve asla tasvip edeceğimiz bir tavır değildir." şeklinde konuştu.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan da AK PARTİ'nin HDP'yi yeni keşfetmiş gibi davrandığını belirterek, "Aynı halayda beraber oynadınız." dedi.

Tartışmanın devam etmesi üzerine TBMM Başkanvekili Celal Adan, bileşime ara verdi. Adan, aranın ardından tartışmalara ilişkin "Türkiye'yi kimse bölemez." diye konuştu.

AK PARTİ Grup Başkanvekili Mehmet Muş, ne zaman HDP'ye yönelik eleştiri getirse, HDP yerine CHP Grup Başkanvekili Engin Altay'ın söz aldığını belirtti.

Muş, "Siz bir HDP sevdasına tutulmuşsunuz. Dikkat edin bu sevda sizi başka yerlere götürmesin." ifadesini kullandı.

Muş, "HDP, Ankara, İzmir, İstanbul'da neyin karşılığında aday çıkarmadı? Bu güç birliğinin içide kim var? İçinde olanlar çıkıp açıklasınlar. Dert şu: Suçluluk psikolojisi, yakalandılar. Daha fazla bağırarak bunu milletin gözünden kaçıracaklarını sanıyorlar." değerlendirmesini yaptı.

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, "(CHP ile HDP kolkola) diye bağırarak iktidarınızı koruyamazsınız." dedi.

Yerel seçimlerle ilgili bir beka sorunu olmadığını öne süren Altay, "Türkiye'de Recep Tayyip Erdoğan'ın siyasi beka sorunu var. Mesele, bundan ibarettir." diye konuştu.

Millet ittifakına "zillet, illet ittifakı" denildiğini anımsatan Altay, "Sizin ittifakınız kendi içinde dumur, millet için de kambur ittifakıdır." ifadesini kullandı.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) deniz unsurlarının, Aden Körfezi, Somali karasuları ve açıkları, Arap Denizi ve mücavir bölgelerde görev süresinin 10 Şubat 2019'dan itibaren bir yıl daha uzatılmasına dair Cumhurbaşkanlığı Tezkeresi, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.

Tezkerede, TSK deniz unsurları konuşlandırılmak suretiyle bölgede seyreden Türk bayraklı ve Türkiye bağlantılı ticari gemilerin emniyetinin etkin şekilde muhafazası ve uluslararası toplumca yürütülen deniz haydutluğu, silahlı soygun eylemleriyle ve denizde terörizmle müşterek mücadele harekatına aktif katılımda bulunulmasının sağlandığı, bu alanda Birleşmiş Milletler sistemi içinde ve bölgesel ölçekte oynanan rolün ve görünürlüğün pekiştirilmesinin temin edildiği belirtildi.

Anılan bölgelerde meydana gelmeye devam eden deniz haydutluğu ve silahlı soygun eylemleriyle uluslararası toplumca mücadele edilebilmesine cevaz veren Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin ilgili kararlarının süresinin son olarak 6 Kasım 2018'de 13 ay daha uzatıldığını anımsatılan tezkerede, TSK unsurlarının Aden Körfezi, Somali karasuları ve açıkları, Arap Denizi ve mücavir bölgelerdeki görev süresinin 10 Şubat'tan itibaren bir yıl uzatılması öngörülüyor.

TBMM Genel Kurulunda, Amyotrofik Lateral Skleroz (ALS), Spinal Müsküler Atrofi (SMA), Multipl Skleroz (MS) ve Duchenne Musküler Distrofi (DMD) ile kesin tedavisi bilinmeyen diğer hastalık türlerine ilişkin mevcut durumun tespit edilip, tedavi ve bakım yöntemlerinin belirlenmesi, hastaların ve yakınlarının problemlerine ilişkin çözüm yöntemlerinin geliştirilmesi amacıyla Meclis Araştırma Komisyonu kurulması kabul edildi.

AK PARTİ, CHP, HDP, MHP ve İYİ Parti gruplarının, birleştirilerek görüşülen Meclis araştırma önergeleri üzerinde söz alan İYİ Parti Isparta Milletvekili Aylin Cesur, Türkiye'de her yıl bin 500 civarında hastaya ALS teşhisi konulduğunu belirterek, ülke genelinde 10 bin hasta olduğunun tahmin edildiğini aktardı.

Hastalarının yaklaşık yüzde 90'ının 5-7 yıl içerisinde hayatını kaybettiğini vurgulayan Cesur, yüzde 10'luk kısmının da zor şartlarda hayatını sürdürdüğüne işaret etti.

MHP Kahramanmaraş Milletvekili Sefer Aycan, tüm partilerin aynı konuyu önemsemesinin millet adına sevindirici olduğunu, bu hastalıkların tedavi maliyetlerinin yüksekliği nedeniyle devletin bu hastalara sahip çıkması gerektiğini kaydetti.

HDP Batman Milletvekili Necdet İpekyüz, Türkiye'de insanların barış ve huzur içerisinde yaşatılması gerektiğini belirterek, komisyonun hemen çalışmaya başlamasının önemine işaret etti.

CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, tüm siyasi parti gruplarının bu konuda bir araya gelmesinin önemli olduğunu belirterek, bütün gruplara teşekkür etti. Arık, bu hastalıkların bazılarıyla ilgili bilgi verdi.

AK PARTİ Samsun Milletvekili Ahmet Demircan, bu hastalıkları taşıyan çiftlerin önceden belirlenerek sağlıklı hücrelerden döllenmenin sağlanmasının önemli olduğuna değindi.

Demircan, "Bu araştırma önergesinin amacı, bu hastalıklara sahip insanlarımıza çare olmak, yakınlarının yükünü bir nebze olsun paylaşmak ve bilim insanlarının çalışmalarına katkı sağlamak." dedi.

Komisyon kurulmasına ilişkin önerge, Genel Kurul'da oybirliği ile kabul edildi.

Öte yandan, CHP İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi'nin "Özel İhlas Finans Kurumuna para yatıranların paralarının ödenmesine" ilişkin kanun teklifinin doğrudan Genel Kurul gündemine alınmasına ilişkin önergesi kabul edilmedi.

Hamzaçebi, "Paralarını TMSF bankalarına yatıranlar, yani faiz veren bankalara yatıranlar paralarını aldılar ama faiz haramdır düşüncesiyle inancı gereği parasını özel İhlas Finans Kurumuna yatırmış olanlar paralarını alamadılar." dedi.

Daha sonra Genel Kurulda, Maden Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapan Kanun Teklifinin görüşmelerine geçildi.

Teklifin tümü üzerinde İYİ Parti Grubu adına Lütfü Türkkan'ın konuşmanın ardından birleşime ara verildi. Aranın ardından, komisyonun yerine oturmaması üzerine, TBMM Başkanvekili Celal Adan, birleşimi, yarın saat 14.00'te toplanmak üzere kapattı.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.