TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM GENEL KURULU...


TBMM Genel Kurulu, Başkanvekili Mithat Sancar Başkanlığında toplandı. Genel Kurulda, Vergi Kanunları ile Bazı Kanun ve KHK'lerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi kabul edilerek yasalaştı.

16 Ocak 2019 Çarşamba

TBMM Genel Kurulu, Başkanvekili Mithat Sancar Başkanlığında toplandı.

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, "Ülkemizin çalışma hayatını düzenleyen mevzuatlar, gelişen ve değişen çalışma koşullarına adapte olacak şekilde yeniden revize edilmelidir. Mevcut mevzuat veya hukuk sistemi birbiriyle çelişmemesi için taraflar bir araya gelerek uygulama ve karar verme argümanlarını gözden geçirmelidir" dedi.

HDP Mardin Milletvekili Ebrü Günay "Mardin'in sorunları", İYİ Parti Ankara Milletvekili Ayhan Altıntaş "Savunma Sanayi Müsteşarlığının kuruluş yıl dönümü", Türkiye İşçi Partisi Genel Başkanı Erkan Baş, "Milletvekillerinin emekçi halka karşı sorumlulukları" hakkında gündem dışı konuşma yaptı.

Gündem dışı konuşmaların ardından söz alan İYİ Parti Grup Başkanvekili Yavuz Ağıralioğlu, fırınlarda çalışan işçilerin, çalışma şartlarının kötü olduğunu ifade etti.

Ağıralioğlu, bu şartların düzeltilmesine ilişkin hazırladıkları bir çalışmayı, Genel Kurul gündemine getireceklerini söyledi.

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay ise Manisa'da birkaç gün önce yaşanan yoğun yağış dolayısıyla sulama kanalları ve derelerin taştığına, Manisa Ovası'nın sulara gömüldüğüne ve birçok ilçede büyük hasarlar meydana geldiğine dikkati çekti.

Tarım arazilerinin yüzde 70'inin sular altında kaldığını dile getiren Akçay, "Manisa'da aşırı yağıştan kaynaklanan zararların bir an önce tespit edilerek vatandaşlarımızın mağduriyetinin giderilmesi gerekmektedir." dedi.

Çalışanların, sosyal güvenlik ve iş mevzuatına yönelik beklentilerinin bulunduğunu anımsatan Akçay, işçi ve işveren haklarının dengeli bir şekilde korunması gerektiğini söyledi. Arabuluculuk müessesinin yeniden gözden geçirilmesini isteyen Akçay, "Ülkemizin çalışma hayatını düzenleyen mevzuatlar, gelişen ve değişen çalışma koşullarına adapte olacak şekilde yeniden revize edilmelidir. Mevcut mevzuat veya hukuk sistemi birbiriyle çelişmemesi için taraflar bir araya gelerek uygulama ve karar verme argümanlarını gözden geçirmelidir." diye konuştu.

Suriye'nin kuzeyinde inşa edilmek istenen güvenli bölgeye ilişkin de değerlendirmede de bulunan Akçay, şunları kaydetti:

"Güvenli bölge inşası, bölgede teröristlerin nefes alacağı bir ortam oluşturmamalıdır. Suriye'nin kuzeyindeki tampon bölge, teröristlere kesinlikle can suyu olmamalıdır. Irak'ın kuzeyinden Akdeniz'e ulaşacak bir terör koridoruna veya özel bölge inşasına asla göz yumulmamalıdır. Teröristler, bölgeden temizlenmeli ve sahada Türkiye'nin güvenliğine tehdit olabilecek hiçbir girişime fırsat verilmemelidir."

HDP Grup Başkanvekili Ayhan Bilgen de TÜİK'in dün genç işsizlik rakamlarını açıkladığını, yüzde 22'lik rakamlarla karşı karşıya olunduğunu söyleyerek, bunun "alarm seviyesi" ve ekonomik OHAL ilan edilmesini gerektirecek bir anlama geldiğini savundu. Bilgen, bu konunun ciddiyetiyle ele alınmadığını iddia etti.

Libya parlamentosu sözcüsünün Türkiye'ye yönelik çok somut ve ileri düzeyde iddialarının bulunduğunu aktaran Bilgen, bunlardan birisinin, "Türkiye'nin, Libya'yı karıştırmak için silah sevkiyatı yaptığı" olduğunu ifade etti. Bilgen, "Libya ile ilgili sergilenecek tavır sadece hükümetler arası ilişki değildir, toplumlar arası ilişkidir. Bunu bir güven bunalımına dönüştürmeye de hiç kimsenin hakkı yok. Bunun bedelini, Türkiye'nin önümüzdeki on yıllar boyunca ödemek zorunda kalması da asla kabul edilebilir bir konu değil." şeklinde konuştu.

CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, Cerattepe konusunda çevrecilerin yaptığı bütün direnç ve muhalefetin sonuçsuz kaldığını söyledi.

"Cerattepe'de maden araması yapan şirketin bekçiliğinin jandarmalara yaptırıldığını" öne süren Bayraktutan, "Cerattepe bir hukuk garabetidir. Çevreye dair bir katliamdır. Bu katliama karşı Artvinlilerin yaptığı mücadele, sadece Artvin ölçeğinde değil, Türkiye'deki çevre mücadelesinin en önemli mihenk ve kilometre taşlarından bir tanesidir. Bu mücadele her ne kadar sekteye uğramış gibi görünse de sonsuza kadar devam edecek. İlgili şirket, oradaki alet ve edevatlarını alarak, yaptığı katliamı sona erdirerek Artvin'i terk edecektir." diye konuştu.

AK PARTİ Grup Başkanvekili Cahit Özkan, Türkiye demokrasisinin tarih boyunca sürekli tehdit altında olduğunu belirterek, demokrasiye karşı olan tehditlerin arkasında, ülkenin ekonomik potansiyelini bastırmak, diplomatik gerçekliğini zayıflatmak ve küresel bir güç olma mücadelesini engelleme girişimleri bulunduğunu belirtti.

Özkan, "Demokrasimize karşı yönelen tehlike ve tehditler tarih boyunca darbeler ve muhtıralarla var olagelmiştir. İşte bu darbe sürecinin en önemli yıpratıcı süreçlerinden birisi de 16 Ocak 1998'de yaşandı. 16 Ocak 1998'de Refah Partisi tamamen kapatıldı." dedi.

Refah Partisi'nin kapatılmasıyla devam eden 28 Şubat darbe teşebbüsünün asla irtica-laiklik, çağdaşlık-gericilik denkleminde olmadığını, bu ülkenin sosyal, ekonomik ve siyasi potansiyelini bastırmakla ilgisi bulunduğunu dile getiren Özkan, "Cumhuriyetimiz ve demokrasimizle birlikte tarihten beri dünyada egemen kıldığımız demokrasi, özgürlük, refah ve barış iklimini devam ettirmeyi hep birlikte sürdürmeliyiz. 16 Ocak 1998'de kapatılan ve demokrasimizde o darbenin en büyük mağdurlarından olan başta Necmettin Erbakan hocayı rahmet, minnet ve hayırla yad ediyorum." ifadesini kullandı.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Ağıralioğlu, Özkan'ın bu değerledirmesi üzerine yeniden söz alarak, 28 Şubat mağduru olarak çok sayıda insanın yıllardır cezaevinde olduğunu, bunlarla ilgili hatırı sayılır hiçbir irade gösterilmediğini, bunun da hükümetin boynuna borç olduğunu kaydetti.

TBMM Genel Kurulu, ekonomi alanı ile sinema sektörüne ilişkin teklifleri yasalaştırmak için bu hafta cuma ve cumartesi günleri de mesai yapacak.

TBMM Genel Kurulunda, İYİ Parti'nin, "Türk iş adamlarının yasa dışı yollarla yurt dışına sermaye transfer ettikleri iddialarının" araştırmasına ilişkin önergenin bugün görüşülmesi önerisi ele alındı.

Öneri üzerinde İYİ Parti adına söz alan Ankara Milletvekili Durmuş Yılmaz, özellikle son 2-3 yılda Türkiye'den sermaye çıkışlarının hızlandığın, sermaye girişlerinin ise azaldığını savundu.

Büyük holdinglerin Türkiye'den kaçtığını ve borçlarını Türkiye'nin üzerine bırakarak gittiklerini öne süren Yılmaz, "Gıda sektöründe faaliyet gösteren bir şirket bugün Türkiye'de önemli istihdam sağlıyor ama hangi açıdan bakarsanız bakın yaptığı sermaye hareketleri sonucunda geldiğimiz nokta, bu şirket bir İngiliz şirketine dönüştü ve dolayısıyla Türkiye'deki yatırımları İngiltere'nin Türkiye'deki yabancı sermaye yatırımlarına dönüştü. Türkiye'de büyük işletmeler, büyük holding sahipleri bu yolu deniyorlar." ifadesini kullandı.

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, vergi cenneti ülkelerin tamamında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının olduğunu öne sürdü.

AK PARTİ Samsun Milletvekili Fuat Köktaş ise yasa dışı yollarla yurt dışına para transferi yapılıyorsa bununla ilgili kurumlar ve hesap soracak mercinin belli olduğunu belirterek, "Türkiye bir hukuk devletidir. Ellerinde bilgi, belge varsa ilgili adli kurumlara ve gerekli mercilere iletmek gibi bir sorumlulukları vardır. Yurt dışına legal yollarla giden her firmayı 'yurt dışına para kaçırıyor' diye mercek altına alırsak bu firmalarımıza haksızlık edeceğimizi düşünüyoruz." diye konuştu.

Konuşmaların ardından İYİ Parti'nin önerisi kabul edilmedi.

Daha sonra CHP'nin öğrenci yurtlarının sayısının arttırılması ve güvenliklerinin sağlanmasına ilişkin araştırma önergesinin bugün görüşülmesi önerisi görüşüldü.

CHP Adana Milletvekili Orhan Sümer, gençlerini önemsemeyen, geleceğine yatırım yapmayan hiçbir ülkenin gelişemeyeceğini vurgulayarak, "Bugün diplomalı işsizliğin rekor kırdığı ülkemizde gençlerimize bakıp eğitim olanaklarından yararlandıklarını söyleyebilir miyiz?" ifadesini kullandı.

Sümer, her beş üniversite öğrencisinden sadece birisine devlet tarafından barınma hizmeti verildiğini, bu sorunun artan öğrenci ve üniversite sayısına bağlı olarak yeni mağduriyetler yarattığını savundu. Sümer, TOKİ tarafından yurt hamlesi başlatılarak, bu sorunun iki yılda tamamen ortadan kaldırılması gerektiğini söyledi.

AK PARTİ İzmir Milletvekili Alpay Özalan, yükseköğrenime devam eden öğrencilerin, yurtlarda günümüz gereklerine uygun modern ortamlarda, huzur ve güven içerisinde ekonomik olarak barındırıldığını dile getirdi.

Yurtlarda barınma ortamlarına ilişkin detayları anlatan Özalan, "2002 yılında 77 il ve 59 ilçede toplam 190 yurtta 182 bin 258 yatak sayısı ile hizmet verilmekteyken, 16 Ocak 2019 tarihi itibarıyla 81 il, 239 ilçe ve dört adet KKTC dahil olmak üzere başkanlığa bağlı 781 yurtta yüzde 278'lik artışla 689 bin yatak sayısıyla hizmet verilmektedir." dedi.

CHP'nin grup önerisi kabul edilmedi.

HDP'nin, ekonomik krizle ilgili araştırma önergesinin bugün görüşülmesi önerisi de görüşülerek kabul edilmedi.

AK PARTİ, TBMM'nin çalışma gün, gündem ve saatlerine ilişkin grup önerisini Genel Kurula taşıdı.

Kabul edilen öneriye göre, Sinema Filmlerinin Değerlendirilmesi ve Sınıflandırılması ile Desteklenmesi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi ile Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi gündemin ön sıralarına alındı.
Teklifler, "temel kanun" olarak görüşülecek.

Genel Kurul, haftalık çalışma günlerinin dışında, 18-19 Ocak Cuma ve Cumartesi günleri saat 14.00'te toplanarak, bu tekliflerin yasalaşması için çalışacak.

Genel Kurul çalışmalarına, ön sıralara alınan iki teklifin de görüşmelerinin tamamlanmasının ardından 5 Şubat Salı gününe kadar ara verilecek.

*** HABERİN DEVAMINA İLGİLİ DOKÜMANLAR KISMINDAN ULAŞABİLİRSİNİZ***

Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.