TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM GENEL KURULU...


TBMM Genel Kurulu, Başkanvekili Levent Gök başkanlığında toplandı. Genel Kurulda, Finansal İstikrar ve Kalkınma Komitesi kurulması, yaşlılık aylıkları için 1000 liranın alt sınır belirlenmesi, yapılandırma süresinin uzatılması gibi düzenlemeleri içeren Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin tümü üzerindeki görüşmeler tamamlandı.

08 Ocak 2019 Salı

TBMM Genel Kurulu, Başkanvekili Levent Gök başkanlığında toplandı.

Yeni yılın ilk birleşiminin gerçekleştirildiğini dile getiren Gök, 2019'un Türkiye'ye ve dünyaya barış ve huzur getirmesini diledi.

Gök, "2019'da Türkiye'mizin bütün sorunlarını aşmış olarak herkesin birbirine sevgi, saygı ve nezaketle yaklaşacağı, tartışmaları bu düzlemde gerçekleştireceği, herkesin aynı gemide olmanın bilinci içinde olduğu, Türkiye'mizin menfaatlerini gözeterek ortak noktalarda buluşmamız gerektiğini düşünüyorum. Bu bakımdan 2019 yılından ümitliyim." diye konuştu.

Levent Gök, dayısı vefat eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yakınları vefat eden milletvekillerine başsağlığı diledi.

Daha sonra grup başkanvekilleri, yerlerinden söz alarak gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

AK PARTİ Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, 2019'un hayırlara vesile olmasını temenni etti.

Bu hafta sonu Sarıkamış Harekatı'nın 104. yılı anma etkinlikleri kapsamında Kars'a gittiğini hatırlatan Akbaşoğlu, Sarıkamış şehitleri başta olmak üzere vatan ve millet müdafaası için canlarını feda eden tüm şehitlere Allah'tan rahmet diledi.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Lüftü Türkkan, TBMM Başkanı ve AK PARTİ İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Binali Yıldırım'ın, dün Meclis Başkanlığından istifa etmesinin söz konusu olmadığını açıkladığını hatırlattı.

Yıldırım'ın Meclis Başkanlığından istifa etmemesinin, "AK PARTİ'nin 16 yıldır yaptığı gibi hukuk tanımazlık" olduğunu savunan Türkkan, şöyle konuştu:

"Madem İstanbul'u yönetmeye talipsiniz ve bu kapsamda belediye başkan adayı oluyorsunuz, o zaman Meclis Başkanlığını neden bırakmıyorsunuz? Sayın Yıldırım'ı tanıyan biri olarak kendisinin de bu hususta vicdanen rahatsız olduğunu biliyorum. Sayın Yıldırım'ı, vicdanın gereğini yapmaya davet ediyorum. Aksi halde kaybeden yine demokrasi ve hukuk olacaktır. Meclisin yaptığı yasaya uymak herkes için zorunlu bir vazifedir ama buna en başta uyması gereken kişi de Sayın Meclis Başkanının bizatihi kendisidir. O uymazsa bundan sonra kimseyi 'yasalara uymuyor' diye suçlayamazsınız."

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, "Türkiye öyle bir noktada ki cinayetler işleniyor fakat cinayetlerin failleri bilinmiyor. Anneler, kaybolan çocuklarının peşindeler." dedi.

Cumartesi annelerinin, bu durumun simgesi olduğunu söyleyen Özkoç, "Bu yüzden cumartesi annelerinin kendi haklarını aramasının engellenmesi insanlık suçudur. Bizim bununla ilgili muhakkak bir tavır geliştirmemiz ve evlatlarının acısını yaşayan bu insanların sesini yok etmememiz gerekir. Annelerin sesini kesmek değil, cinayetlerin önünü kesmek gerekir." ifadelerini kullandı.

HDP Grup Başkanvekili Fatma Kurtulan, yeni yılın huzur, adalet ve demokrasi getirmesini diledi.

28 cezaevinde 114 tutuklunun açlık grevi yaptığını belirten Kurtulan, açlık grevlerinin sonlandırılması için Meclisin inisiyatif alması gerektiğini söyledi.

Genel Kurulda, İYİ Parti'nin Sakarya Tank ve Palet Fabrikasının özelleştirilme kapsamına alınmasıyla ilgili araştırma önergesinin ön görüşmelerinin bugün yapılması önerisi kabul edilmedi.

Öneri üzerinde İYİ Parti adına söz alan Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır, Tank ve Palet Fabrikasının da özelleştirilmesine karşı olduklarını belirtti.

Bu özelleştirmenin, hukuksuz ve kanuna aykırı olduğunu savunan Dikbayır, bu fabrikanın, bir alay ya da tabur hükmünde olduğunu söyledi.

Dikbayır, "Bu fabrikayı Ethem Sancak ve Katarlı ortağının alacağı iddia ediliyor. Önceden alıcısı belli olan bir ihaleye ihale denir mi? Türk Silahlı Kuvvetlerine mühimmat, araç ve gereç yapan bu milli fabrikanın özelleşmesi son derece sıkıntılıdır. Allah korusun, bu özelleştirmeyle yıllar sonra bir felakete yol açabiliriz." dedi.

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, fabrikanın özelleştirme kapsamına girdikten sonra yüzde 49,9 hissesi Katar ordusuna ait olan bir firmanın 25 yıllığına kullanım hakkını almaya çalıştığını belirterek, "Şirket yerli değil. Türkiye'nin savunma sanayisini 25 yıllığına Katar ordusuna teslim ediyoruz. Buna sizin vicdanınız elvermez. Türkiye affetmez. Bu ne millidir ne de yerlidir." diye konuştu.

AK PARTİ Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz, savunma sanayisinde yerlilik oranını artırmak için çalıştıklarını söyledi.

Sakarya bölgesinin, savunma sanayisi merkezlerinden biri olacağını, bölgede büyük yatırımlar yapılacağını, sonuçta istihdamın 3-4 kat artacağını dile getiren Yılmaz, şunları kaydetti:

"Bunun ilk adımı, önümüzdeki günlerde savunma sanayisi üretim merkezlerinden birinin temeli Karasu'da Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından atılacaktır. Burada hedef, ordumuzun ihtiyaç duyacağı modern harp sistemlerinin milli olarak üretilebileceği kapasiteye ulaşılmasıdır. Burada bir işletim hakkının devri söz konusu olacaktır. Özelleştirme uygulaması işletme hakkının devredilmesi suretiyle yapılacaktır. Satmak yok, personel tasfiyesi yok, bu süreçte ve sonrasında personelin özlük haklarında herhangi bir kayıp olmayacaktır. Burada esas olan fabrikada verimliliğin artırılması ve stratejik ürünlerin üretilmesidir.

Fabrika arazisi ve arazide bulunan her türlü taşınmaz ile üretim ve bakım onarımda kullanılan her türlü tezgâh ve ekipmanların mülkiyeti devlette kalacaktır. İşletme süresi boyunca fabrikanın yeteneklerinin korunması ve yeni yetenekler kazanılmasına yönelik yatırımlar Milli Savunma Bakanlığı kontrolünde yapılacaktır. Halihazırda fabrikada üretilen fırtına obüsü dâhil, Poyraz mühimmat aracı dâhil, tırtıllı araç paleti ve muhtelif optik malzemeler dahil yine tekrar üretimine devam edecektir. Ve önümüzdeki dönemde en kısa sürede 40-50 milyon dolarlık ilave bir yatırım yaparak fabrikaya yeni yetenekler kazandırılacaktır."

Sataşmadan söz alan İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, "Siz millete değil, bu yandaşlara çalışıyorsunuz. Siz bu tavrınızla ne milli ne de yerli olmadığınızı bir kez daha ispat ettiniz. Türkiye'nin ordusunun fabrikasını kalkıp Katarlılara peşkeş çeken, ne millidir ne yerlidir." görüşünü öne sürdü.

İYİ Parti'nin önerisi kabul edilmedi. TBMM Genel Kurulunda, yaşlılık aylıkları için 1000 liranın alt sınır belirlenmesi, yapılandırma süresinin uzatılması gibi düzenlemeleri içeren Vergi Kanunları ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun teklifi görüşülecek.
Genel Kurulda, HDP'nin, kadın cinayetleri ve kadına yönelik şiddete ilişkin rakamlar ve erkek şiddetiyle ilgili araştırma önergesinin bugün görüşülmesi önerisi ele alındı.

Öneri üzerine HDP adına söz alan İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm, kadın cinayetleri ve kadına yönelik erkek şiddetinin önlenmesiyle ilgili Meclis araştırma komisyonu kurulması önerileri olduğunu hatırlattı.

Birçok kadının, şiddeti ne yargıya ne karakollara ne de devletin herhangi bir kurumuna bildirmediğini savunan Gülüm, "Kadınlar, çözüm üretilmeyeceğini, şiddetle baş başa kalacağını gördüğü için bunlar hakkında herhangi bir suç duyurusunda bulunma gereği de duymuyor çünkü bazı suç duyuruları yapıldıktan sonra kadın çok daha fazla şiddete maruz kalıyor." diye konuştu.

İYİ Parti Isparta Milletvekili Aylin Cesur, resmi verilere göre Türkiye'de kadınların yüzde 40'ının şiddet gördüğünü savundu.

Kadın örgütlerinin yıllarca süren mücadelesi sonucu yürürlüğe giren Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun'un etkin şekilde uygulanamadığını ileri süren Cesur, "Şiddeti önlemek, kadınların toplum içindeki sosyal refahını ve huzurunu artırmak, kadının eşit yaşam standartlarını öncelik alan politikalar üretmekle mümkündür." dedi.

Kadın cinayetlerinde iyi hal indirimi uygulamasının derhal kaldırılması gerektiğini belirten Cesur, "Erkek terapi evleri gündeme getirilmeli. Kadınıyla erkeğiyle uygar, demokrat, müreffeh bir Türkiye yaratmak için geleceğe güvenle bakarak karşılıklı sevgi ve dayanışmayla hareket etmeye mecburuz." diye konuştu.

AK PARTİ Kocaeli Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu, "şiddete sıfır tolerans" ilkesiyle 17 yıl boyunca kadına ait sorunları siyaset üstü bir mesele olarak ele aldıklarını belirtti.

Katırcıoğlu, "Kadına şiddeti insanlığa ihanet olarak ilan etmiş Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın önderliğinde, bu ihanetin içine girmiş herkes cezasını çekecektir." dedi.

HDP'nin önerisi kabul edilmedi.

Daha sonra CHP'nin, araştırma görevlilerinin sorunlarının araştırılması ve çözüm yollarıyla ilgili araştırma önergesinin bugün görüşülmesi önerisi ele alındı.

CHP İstanbul Milletvekili Yunus Emre, Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesi Araştırma Görevlisi Ceren Damar Şenel'in, görevini iyi yaptığı için öldürüldüğünü dile getirdi.

Şenel'in, kendileri açısından bir eğitim şehidi olduğunu söyleyen Emre, "Ülkemizde iyi ki görevini böyle layıkıyla yapmak isteyen, bilimin yol göstericiliğinin bilincinde olan sorumluluk sahibi arkadaşlarımız var. Bizlerin politikacılar olarak görevi, bu durumlar karşısında üzüntülerimizi belirtmekle sınırlı değil. Bu olayları derinlemesine incelemek, araştırmak, dersler çıkarmak, sorgulamak bizlerin görevleri arasındadır." ifadelerini kullandı.

İYİ Parti Gaziantep Milletvekili İmam Hüseyin Filiz de Türkiye'deki sayısı 46 bine ulaşan araştırma görevlilerinin çok sayıda sorunu bulunduğunu söyledi.

*** HABERİN DEVAMINA İLGİLİ DOKÜMANLAR KISMINDAN ULAŞABİLİRSİNİZ***
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.