TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM BAŞKANI YILDIRIM, ATATÜRK'ÜN ANKARA'YA GELİŞİNİN 99. YIL DÖNÜMÜ SEBEBİYLE MESAJ YAYIMLADI


TBMM Başkanı Binali Yıldırım, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Millî Mücadele’yi başlatmak üzere Ankara’ya gelişinin 99’uncu yıl dönümü sebebiyle bir mesaj yayımladı.

26 Aralık 2018 Çarşamba

TBMM Başkanı Binali Yıldırım, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Millî Mücadele’yi başlatmak üzere Ankara’ya gelişinin 99’uncu yıl dönümü sebebiyle bir mesaj yayımladı.

Yıldırım'ın mesajı şöyle:

“Birinci Dünya Savaşı, insanlık tarihinin en kanlı savaşlarına sahne olmuştur. Ordularımızın Çanakkale, Sarıkamış gibi dokuz ayrı cephede destansı mücadeleler verdiği savaş, kazandığımız zaferlere rağmen Osmanlı Devleti’nin aleyhine sonuçlanmıştır.

Savaş sonrasında imzaladığımız Mondros Mütarekesi, emperyalist devletler tarafından Anadolu’yu işgal gerekçesi yapıldığı için devletimiz beka sorunuyla karşı karşıya kalmıştır.

5000 yıllık tarihinde esaret yüzü görmeyen Türk milleti, karşılaştığı trajik durumdan kurtulmak için “Kurtuluş ve Yeniden Kuruluş Mücadelesi” başlatmıştır.

Mücadelenin liderliğini Gazi Mustafa Kemal Atatürk üstlenmiş ve 19 Mayıs 1919’da Samsun’da yaktığı istiklal meşalesini, 27 Aralık 1919’da Ankara’ya ulaştırmıştır.

Gazi Mustafa Kemal’in Erzurum ve Sivas Kongrelerini topladıktan sonra Heyet-i Temsiliye üyeleriyle Ankara’ya gelişi, sıradan bir geliş olmamıştır. Yüzlerce yıl bozkırın ortasında yalnız bir şehir olarak kalan Ankara, Atatürk’ün gelişi ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılmasıyla birlikte Millî Mücadele’nin merkezi olmuştur.

Milletimizin işgal ve istilaya karşı verdiği mücadele 9 Eylül 1922 tarihinde nihai zaferle neticelenmiş ve sonraki süreçte Türkiye Cumhuriyeti kurulmuş, Ankara da başkenti olmuştur.

27 Aralık 1919, tarihimizde dönüm noktalarından birini teşkil ettiği için son derece anlamlıdır.

Bu günün manası genç nesillerimiz tarafından bilinmeli ve unutulmamalıdır. Bu vesileyle böylesine anlamlı günü bir kez daha anıyor, milletimiz ve devletimizin ebediyete kadar yaşamasını niyaz ediyorum.”
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.