TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

PLAN VE BÜTÇE KOMİSYONU...


Plan ve Bütçe Komisyonunda, Karayolları Trafik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi kabul edildi.

24 Aralık 2018 Pazartesi

Plan ve Bütçe Komisyonu, AK PARTİ Isparta Milletvekili Süreyya Sadi Bilgiç başkanlığında toplandı.

Gündeme geçmeden usule ilişkin söz alan CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, teklifin kendilerine cuma akşamı ulaştığını belirterek, "Ne oldu da bu teklif tak diye geldi?" ifadesini kullandı. Meclisin İçtüzüğe göre çalıştığına dikkati çeken Bekaroğlu, "Belli gelenekler oluşmuştur. Ona göre buraya bir teklif gelir, biz de 'bu teklif geldi ve sıra bunundur' diye görüşmemiz gerektiğini biliriz." diye konuştu.

Komisyon Başkanı Bilgiç ise teklifin içerisinde 2019 yılına ilişkin süresi olan düzenlemelerin bulunduğunu ve bu düzenlemelerin çıkarılması gerektiğini söyledi.

AK PARTİ Giresun Milletvekili Cemal Öztürk, "Bütçenin akabinde böyle milli bir kanun teklifinin gündeme gelmesi Sayın Bekaroğlu için belki uygun olmayabilir ama Meclis çalışıyor, hayat dinamik." dedi.

Kanun teklifini halktan gelen istekler doğrultusunda hazırladıklarını belirten Öztürk, teklifte, 1 Ocak 2019'dan önce görüşülüp kanunlaşması gereken hususların bulunduğunu vurguladı.

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan da teklifin ellerine cuma günü ulaştığını anlatarak, "Teklif verildikten sonra hemen komisyona havale ediliyor. Böyle bir şey olamaz." eleştirisinde bulundu.

Paylan, bugün Hristiyanlık inancına mensup vatandaşların Noel Yortusu olduğunu anımsatarak, "Ramazan veya Kurban Bayramı'nda bu komisyon toplanabilir miydi? Biz bayramımızda çalışalım siz de Ramazan ve Kurban Bayramında tatil yapın." diye konuştu.

Konuşmaların ardından AK PARTİ Grup Başkanvekili Mehmet Muş ve AK PARTİ milletvekillerinin imzasıyla TBMM Başkanlığına sunulan Karayolları Trafik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin görüşmelerine başlandı.

Teklif sahibi olarak komisyona bilgi veren AK PARTİ Grup Başkanvekili Mehmet Muş, teklifin yürütme ve yürürlük maddeleriyle birlikte toplam 10 maddeden oluştuğunu aktararak, "Teklifimizde karayolları trafik düzenlemelerine dair iki madde bulunmaktadır. Bu maddelerle yapılan düzenlemelerde, vatandaşlarımızdan gelen yoğun talepler dikkate alınmış ve trafik cezalarına yönelik bazı muafiyetler ile trafik ceza artışlarını bir yıllığına erteleyen hükümler getirilmiştir." dedi.

Muş, teklifle, Karayolları Trafik Kanunu'ndaki fiiller için uygulanan ceza tutarlarının yeniden değerlenme oranında artırılmasına dair hükmün 2019 yılı için uygulanmamasının teklif edildiğini söyledi. Muş, "Teklifimizin üçüncü maddesi ile ikinci sınıf yani aks mesafesi 3,20 metrenin üzerinde olan araçların ikinci köprüden geçişiyle oluşan cezaların silinmesini ve bu ceza kapsamında tahsil edilen para cezalarının iadesini teklif ediyoruz." diye konuştu.

Teklifin, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) üyelerinden 2019 yılında görevi sona ereceklerin yerine Ocak 2020'de, 2022'de görevi sona ereceklerin yerine ise Ocak 2023'te yenileme seçimi yapılmasını düzenleyen maddesine ilişkin bilgi veren Muş, şöyle devam etti:

"Amacımız, önümüzdeki yerel seçimlere iki ay gibi kısa bir süre kala YSK'da yaşanacak üye değişiminin seçim çalışmalarını aksatmasının önüne geçmektir. YSK'nin toplam 11 üyesinin 6'sının görev süresi 1 Ocak 2019 tarihinde dolmaktadır. Yerel seçim sürecine girdiğimiz bu aşamada seçim öncesi tüm hazırlıkları yapan tecrübeli üyelerin ayrılıp yerlerine yeni üyelerin gelmesi seçim çalışmalarını aksatma riski taşımaktadır. Bu sebeple teklifimizde mevcut üyelerin görev sürelerinin bir yıl uzatılması teklif edilmiştir.

Bu düzenleme ilk kez yapılmış bir düzenleme değildir. Geçmişte, bu ve buna benzer sebeplerle 1979, 1987, 1997 ve 1999 yıllarında YSK üyelerinin görev süresinin uzatıldığı da bilinmektedir."

Muş, Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun kapsamında borçlarını yapılandıran ancak ödemesi gereken tutarları süresinde ödeyemeyerek kanundan yararlanma hakkını kaybeden borçlulara, ihlale neden olan tutarları, ödemeleri gerektiği tarihten maddenin yürürlüğe girdiği tarihe kadar geçen süre için geç ödeme zammıyla birlikte 2019 yılı şubat ayı sonuna kadar ödemeleri şartıyla bu kanun hükümlerinden yararlanabilmesine son bir imkan verilmesinin teklif edildiğini söyledi.

Teklifin ikinci maddesiyle Boğaziçi Kanunu'nda tanımlanan Boğaziçi Öngörünüm Bölgesi içerisinde belirlenen alanlarda yer alan taşınmaz maliklerinin de yapı kayıt belgesine kaydolunmasının düzenlendiğini anlatan Muş, şunları kaydetti:

"Bu teklif, imar barışı kapsamında düzenlenen söz konusu koordinatlar, Boğaziçi sahil şeridinin ve boğazın korunmasından ödün verilmeden boğaza zarar vermeyecek noktalarda kullanım dengesinin sağlanarak ilgili belediyelerin talepleri değerlendirilerek değiştirilmiştir. Ayrıca önemle belirtmek gerekir ki, boğaza en yakın olan sahil yolu ile deniz arasında kalan boğaza en çok dokunan bölgeler koruma prensipleri çerçevesinde uygulama kapsamında yer almamaktadır."

CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, kanun teklifinin, seçimlere müdahale olduğunu açıkça gösterdiğini savundu.

TBMM Başkanı Binali Yıldırım'ın, henüz açıklanmamasına rağmen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olacağını söyleyen Bekaroğlu, "31 Mart'ta yapılacak seçimlere şimdiden şaibe karışıyor. Meclis Başkanı geliyor diyor ki 'Cebimde seçim rüşvetleriyle geliyorum. Böyle bir gücüm var.' Bu, doğru bir şey değil." dedi.

Teklifin, araç sınıfları itibarıyla geçiş yasağına rağmen 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ile Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nden geçenlere kesilen idari para cezalarının uygulanmaması, ödeyenlere iade edilmesini öngören maddesini hatırlatan Bekaroğlu, "Bununla ilgili düzenlemeler neden şimdiye kadar yapılmadı? Bu bir seçim rüşveti ya da seçim hediyesidir. Rüşvet alan da veren de melundur." ifadelerini kullandı.

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, "31 Mart'ta yapılacak yerel seçimlere yönelik bir seçim yatırımıyla karşı karşıyayız. Hedef İstanbul. İstanbul'la ilgili kaybedileceğine dair büyük bir korku var. Anketler de bunu gösteriyor." dedi.

Metin Akpınar'ın, dün "Cumhurbaşkanı'nın talimatıyla apar topar gözaltına alındığını" öne süren Paylan, "O video bir demokrasi çağrısıdır. Metin Akpınar bir uyarı yapmıştır." diye konuştu.

Bu sırada AK PARTİ İzmir Milletvekili Yaşar Kırkpınar, "Uyarı yok, talep var talep." karşılığını verdi. Bunun üzerine HDP, CHP ile AK PARTİ milletvekilleri arasında karşılıklı laf atmalar yaşandı.

AK PARTİ Manisa Milletvekili Uğur Aydemir, "Mecliste, bu çatı altında böyle konuşmanızı esefle kınıyorum. Biz neredeyiz Sayın Paylan? Bu konuşmayı nerede yapıyorsunuz? Milletin Meclisinde demokrasiyi savunacağınız yerde konuştuğunuz şeylere bakın. Meclisimizde çok talihsiz bir an. Darbeyi savunamazsınız burada." ifadelerini kullandı.

Paylan, "Sanki bu ülkede hiç darbe olmamış, hiç darbe girişimi olmamış gibi konuşuyoruz. Lanet olsun darbelere. Metin Akpınar'ın konuşmasını dikkatle dinleyin." dedi.

Paylan'ın konuştuğu sırada, AK PARTİ Manisa Milletvekili Aydemir'in tepkisini sürdürmesi üzerine komisyonda tansiyon yükseldi.

Paylan, "Bir sus da konuşmamı yapayım." dedi. Aydemir ise "Niye susacakmışım, burada darbeyi savunamazsınız. Metin Akpınarlar yüzünden darbe oluyor. Uyanın. Ne konuştuğuna bak." karşılığını verdi.

CHP İstanbul Milletvekili Bekaroğlu da "Metin Akpınar'ı kınıyorum, sözlerine katılmıyorum ama Cumhurbaşkanı'nın konuşmasından sonra onu mahkemeye gönderenleri de kınıyorum. İkisini de kınıyorum." dedi.

Komisyon Başkanı Süreyya Sadi Bilgiç, "Sayın Paylan kendi düşüncelerini ifade ediyor. Hepiniz söz alabilirsiniz. Ne darbe dinamiklerini ne Metin Akpınar'ın ne Müjdat Gezen'in söylediklerini ne de yargının bununla ilgili açmış olduğu yargılama, kovuşturma sürecini konuşuyoruz." diyerek milletvekillerini uyardı.

Garo Paylan'ın, "Ben darbe olacak derken siz gülüyordunuz. O darbe gece 3'te olsaydı hepimiz yan yana işkence görüyorduk. Bu bağırmakla darbe durdurulmaz." demesi üzerine Uğur Aydemir, "Metin Akpınar'ı bu çatı altında kimse hoş göremez. Sizin gibiler yüzünden darbe oluyor." ifadesini kullandı.

Bu sırada ayağa kalkan CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Aydemir'e, "Böyle bir faşist düşünce olabilir mi? Bu diktatör düşünceyi kınıyoruz." karşılığını verdi.

Tartışmanın sürmesi üzerine Komisyon Başkanı Bilgiç, birleşime 5 dakika ara verdi. Verilen arada da tartışma bir süre devam etti.

Arada CHP İstanbul Milletvekili Tanal ile AK PARTİ Manisa Milletvekilli Aydemir birbirinin üzerine yürüdü. Araya giren milletvekilleri ikiliyi ayırdı. Bu sırada Tanal ile AK PARTİ İstanbul Milletvekili Şirin Ünal arasında da kısa süreli tartışma yaşandı.

Aranın ardından Bekaroğlu, Ünal'ın kendilerine küfrettiğini savunarak özür dilemesini istedi.

Komisyon Başkanı Bilgiç, milletvekillerini uyararak görüşmelere devam edilmesini istedi.

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, teklifin, "seçim yatırımı olduğunu" öne sürerek, "Trafik cezalarını arttırmayacağız." denildiği zaman normalde vatandaş yararına gibi düşünülebileceğini ancak trafik cezalarının bir caydırıcılığının olması gerektiğini söyledi. İsveç ve Norveç'te trafik cezalarının vatandaşın gücüne göre ayarlandığını anlatan Paylan, "Caydırıcılık böyle olur. Yani gelirine, gücüne göre ceza uygularsan o kırmızı ışıkta bir daha geçmez, alkolle bir daha araba kullanmaz." dedi.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) üyelerinden 2019 yılında görevi sona ereceklerin yerine ocak 2020'de, 2022'de görevi sona ereceklerin yerine ise ocak 2023'te yenileme seçimi yapılmasını öngören maddeyi eleştiren Paylan, bu kadar önemli bir kurumun üyelerinin belirlenmesinin son güne bırakılamayacağını söyledi.

Paylan, "Mühürsüz seçim zarfı kararını almış bir YSK'dan bahsediyoruz. Bunun '11 üyesinin altı üyesini bir yıl daha uzatalım' demek, dereyi geçerken at değiştirmeyelim demektir. Şaibe kokar. Bu anlamda sizi eleştiriyorum. YSK'da yeni üyeler şaibe mi yaratacak, ne yapacak? Niye bunu son dakika düşünüyorsunuz? Bu kadar önemli bir kurulun üyelerinin belirlenmesi son güne mi bırakılır?" ifadesini kullandı.

CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır, TBMM Başkanı Binali Yıldırım'ın, İstanbul'da trafik cezalarına ilişkin açıklamalarının ardından AK PARTİ Grup Başkanvekili Mehmet Muş ve arkadaşlarının imzasıyla teklifin verildiğini savunarak, Yıldırım'ın yürütmenin bir unsuru olmadığını söyledi.

Teklifin, Boğaziçi Kanunu'nda tanımlanan Boğaziçi sahil şeridi ve öngörünüm bölgesi içerisinde belirlenen alanlarda yer alan taşınmaz maliklerinin de yapı kayıt belgesinden yararlanmasını öngören maddesine tepki gösteren Sındır, düzenlemenin, Boğaziçi Kanunu'nun amacıyla ters düştüğünü öne sürdü.

MHP Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı, kanun teklifinin, vatandaşların bazı konularda mağduriyetinin giderilmesine ve ortaya çıkan bazı ihtiyaçların karşılanmasına yönelik düzenlemeler içerdiğini söyledi.

Trafik cezalarında 2019 yılında yeniden değerleme oranının uygulanmamasını düzenleyen maddeyi anımsatan Kalaycı, "Aslında yeniden değerleme, biliyorsunuz, güncellemedir. Trafik cezalarını ağırlaştıran kanun da çıkalı daha iki ay oldu. Tekrar güncellemeye hakikaten ihtiyaç yoktur." diye konuştu.

YSK üyelerine ilişkin maddeye değinen Kalaycı, 1 Ocak 2019'dan itibaren seçim takviminin işlemeye başlayacağını anımsatarak, "Seçim takvimi başladıktan sonra üyelerin değişmesinin ayrı mahsurları var." değerlendirmesinde bulundu.

Oyuncu Metin Akpınar ve Müjdat Gezen'in konuk oldukları televizyon programında sarf edilen sözlerden bazılarını okuyan Kalaycı, sözlerin savunulacak hiçbir tarafının olmadığını söyledi.

İYİ Parti Aksaray Milletvekili Ayhan Erel ise 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ile Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nden bazı geçişlerde uygulanan idari para cezalarının affedildiğini belirterek, "Eşitlik ilkesi gereğince bu tarihten sonra hem karayolları hem de diğer köprülerde de meydana gelen geçişlerden dolayı herhangi bir ceza varsa bu cezalarının tamamı silinsin." dedi.

AK PARTİ Manisa Milletvekili Uğur Aydemir, "Teklife baktığımız zaman her bir maddenin milletimize dokunduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Burada hep birlikte milletimizin menfaatine, faydasına olan bir iş yapıyoruz." dedi.

Oyuncu Metin Akpınar'ın konuk olduğu programda sarf ettiği sözlere tepki gösteren Aydemir, "Ne olursa olsun hiçbir insanın, hiçbir kişinin, hiçbir kişi hakkında o kötü sözleri söyleme hakkı olmaması lazım." diye konuştu.

Aydemir, milletvekillerinin tamamının Akpınar'ı kınaması gerektiğini söyledi.

Teklifin sahibi AK PARTİ Grup Başkanvekili Muş, milletvekillerinin eleştirilerine yanıt verdi.

Bir milletvekilinin "İstanbul'u kaybediyorlar, kaybedecekler. Ondan dolayı böyle bir paket getirdiler." sözünü hatırlatan Muş, "Bir taraftan Türkiye'de demokrasinin olmadığı, otoriter rejim olduğu iddialarını dile getirirken diğer taraftan da 'Bir paket hazırlayıp Büyükşehiri kurtarmanın derdine düştüler.' gibi bir eleştiri yapılıyor. Sizce bir tezat yok mu? Otoriter rejimlerin olduğu, demokrasinin olmadığı yerlerde siz bir yeri kazanamazsınız. Alma imkanınız yoktur. Çünkü otoriter rejim kaybetmez." diye konuştu.

Türkiye'de demokrasi ve hukukun olduğunu, bu yüzden siyasi partilerin bütün güçleriyle seçime hazırlandığını ifade eden Muş, "Şunu kabul etmemiz mümkün değil; 'Bu bir rüşvettir.' Bir kere bunu halkımıza hakaret olarak addederiz. Milletimiz oyunu niçin, ne zaman, nasıl kullanacağını iyi bilir." değerlendirmesinde bulundu.

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan'ın, "İstanbul ile ilgili kaybedileceğine dair büyük bir korku var." sözüne de yanıt veren Muş, "Sayın Paylan, biz İstanbul'u kazanacağız. Şüpheniz olmasın. Kendimize güveniyoruz fakat siz ne yapacaksınız, ona karar verin. Bizi boş verin siz. Daha adayınız yok ortada. Aday çıkaracak mısınız, çıkarmayacak mısınız yoksa CHP'ye mi destek vereceksiniz? Bunu rahat rahat söyleyin." ifadesini kullandı.

"Seçimlere şaibe karıştırmıyoruz." diyen Muş, sonuna kadar ifade ve basın özgürlüğünden, Türkiye'de demokrasinin güçlenmesinden yana olduklarını belirtti.

Metin Akpınar'ın, bir televizyon kanalında sarf ettiği sözleri hatırlatan Muş, "Orası bir mizah sahnesi değil, orada bir tiyatro çevrilmiyor. Siyasi tartışma programı var ve bu sözler orada söyleniyor. Bizim kimseden korkumuz da çekincemiz de olmadı. Bu sözler, bir ülkenin cumhurbaşkanına söyleniyor. Bu, eleştirinin ötesinde bir şeydir." dedi.

Başka bir kanun teklifiyle dizi filmlerin desteklenmesi, sinema sektörünün uluslararası alanda rekabet gücünün artırılmasının öngörüldüğünü dile getiren Muş, şöyle devam etti:

"Türkiye'de sinema izleyicisi 2 milyondan 40 milyona çıkmış. Bu bir başarıdır. Türkiye'de bu anlamda bir baskılama, kısıtlama olsa insanlar buraya gitmez. Bizim itirazımız; başımızdan geçen tatsız, kabul edemeyeceğimiz geçmişteki yaşanmış olan hadiselerin Türkiye'de seçilmiş, meşru, 26 milyondan fazla oy alan bir cumhurbaşkanına hatırlatılmasıdır ve ona mesaj verilmeye çalışılmasıdır. Herkes yerini bilmeli. Eleştiri sınırları içinde kalmak kaydıyla kimseye herhangi bir şey söylemeyiz. Hakkımızı tabii ki hukukta arayacağız, mahkemeye gideceğiz."

Muş, Boğaziçi sahil şeridi ve öngörünüm bölgesi içinde belirlenen alanlarda yer alan taşınmaz maliklerinin de yapı kayıt belgesinden yararlanmasına imkan sağlayacak bir düzenleme yapıldığını belirtti.

İmar barışına ilişkin süre uzatımının, yürütmenin konusu olduğunu anlatan Muş, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'u telefonla arayarak, bu konuda süre uzatımı yapılıp yapılmayacağına ilişkin bilgi istediğini bildirdi.

Mehmet Muş, araç sınıfları itibarıyla geçiş yasağına rağmen 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ile Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nü kullanan araçların geçişiyle oluşan cezaların silinmesi ve bu ceza kapsamında tahsil edilen para cezalarının iadesinin teklif edildiğini belirterek, "Son rakamlara göre 26 bin 744 adet tebligatın ödemesi yapılmış. 19 milyon 922 bin lira tahsilat yapılmış. Bu da iade edilecek." dedi.

AK PARTİ Aydın Milletvekili Bekir Kuvvet Erim, İmar barışı kapsamındaki yapıların yüzde 90'ının AK PARTİ hükümetlerinden önce olduğunu söyledi. Erim, "Ben, 2004 yılında belediye başkanlığına başladığımda bu işi sıkı tuttuk. Öz babamı dahi bu imar yüzünden savcılığa verdim. Burada biraz da iş belediye başkanlarına düşüyor." diye konuştu.

***HABERİN DEVAMINA İLGİLİ DOKÜMANLAR KISMINDAN ULAŞABİLİRSİNİZ***
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.