TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

İNSAN HAKLARINI İNCELEME KOMİSYONU HÜKÜMLÜ VE TUTUKLU HAKLARI ALT KOMİSYONU...


İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Hükümlü ve Tutuklu Hakları Alt Komisyonu, AK PARTİ Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman başkanlığında bu dönemin ilk toplantısını yaptı.

14 Aralık 2018 Cuma

İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Hükümlü ve Tutuklu Hakları Alt Komisyonu, AK PARTİ Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman başkanlığında bu dönemin ilk toplantısını yaptı.

İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Hükümlü ve Tutuklu Hakları Alt Komisyonu, 14 Ocak'ta Sincan Cezaevi'ni, 21 ve 28 Ocak 2019'da da en çok şikâyet gelen cezaevlerini ziyaret edecek.

İnsan haklarının bir bütün olduğunu belirten Yayman, "İnsanı yaşat ki devlet yaşasın" sözüne yürekten inandıklarını ifade etti.

Toplantıda, alt komisyonun çalışma usulleri ile cezaevi ziyaretlerine ilişkin takvim üzerinde duruldu.

AK PARTİ Afyonkarahisar Milletvekili Ali Özkaya, insana, insan olarak değer verilmesi gerektiğini dile getirerek, cezaevi gezilerini önemsediğini vurguladı.

AK PARTİ Van Milletvekili Osman Nuri Gülaçar, en fazla şikâyetin geldiği cezaevlerine öncelik verilmesinden yana olduğunu söyledi.

HDP Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş, alt komisyon üyesi olmayan İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu üyesi milletvekillerinin de uygun olması halinde cezaevleri ziyaretlerine katılmalarının önünün açılmasını istedi.

CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu'na ulaşan dilekçelerin çoğunluğunun cezaevlerinden geldiğine dikkati çekerek, "En çok şikayet talebinin geldiği cezaevinin ziyaret edilmesinde hassasiyet gözetilirse daha rahat hareket edebiliriz." dedi.

Yayman, cezaevi ziyaretlerine 14 Ocak'ta başlanılması önerisini dile getirerek, seçim sürecine girileceği için, ocak ayı içerisinde birkaç cezaevine gidilmesinde fayda olacağını belirtti.

Toplantıda, 14 Ocak'ta Sincan Cezaevi, 21 ve 28 Ocak 2019'da da en çok şikâyetin geldiği cezaevlerinin ziyaret edilmesinde anlaşmaya varıldı.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.