TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM GENEL KURULU...


TBMM Genel Kurulu, Başkanvekili Levent Gök başkanlığında toplandı. Genel Kurulda, AK PARTİ, CHP, HDP, MHP ve İYİ Parti grup temsilcileri, Abonelik Sözleşmesinden Kaynaklanan Para Alacaklarına İlişkin Takibin Başlatılması Usulü Hakkında Kanun Teklifi'nin tümü üzerinde görüşlerini açıkladı. Gök, aranın ardından komisyonun yerini almaması üzerine birleşimi, yarın saat 14.00'de toplanmak üzere kapattı.

04 Aralık 2018 Salı

TBMM Genel Kurulu, Başkanvekili Levent Gök başkanlığında toplandı.

MHP Kırıkkale Milletvekili Halil Öztürk, engellilerin toplumdaki varlıklarını kabul etmek ve hayatlarını daha da kolaylaştırmanın, yerel yönetimlerin öncelikli görevlerinden birisi olması gerektiğini söyledi.

AK PARTİ Konya Milletvekili Ahmet Sorgun, 745. Vuslat yıl dönümünde Mevlana’yı anma nedeniyle yaptığı gündemdışı konuşmada, Anadolu topraklarının her zaman garip gurebaya, mağdurlara, mazlumlara sığınak ve barınak olduğunu belirtti.

Anadolu'nun insan mirasının çok çeşitli ve zengin olduğunu vurgulayan Sorgun, "Yunus Emreler, Nasreddin Hocalar, Hacı Bektaş-ı Veliler ve daha niceleri. Bu yıldızlardan bir tanesi de düşünceleri ve eserleri ile 7 asırdır dünyaya ışık tutan Hz. Mevlana'dır." dedi.

Sorgun, Mevlana'nın eserlerinin 30 dile tercüme edildiğini, Konya'daki kabrinin de en çok ziyaretçi alan mekânlardan birisi olduğunu anlattı.

MHP Kırıkkale Milletvekili Halil Öztürk, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü ile ilgili gündemdışı konuşmasında, bugünü buruk bir şekilde yaşayan engelli vatandaşlarının sorunlarının çözümü konusunda MHP'nin elinden geleni yapacağını ifade etti.

"Engelli bir annenin evladı olarak konuşuyorum." diyen Öztürk, engellilerin toplumdaki varlıklarını kabul etmek ve hayatlarını daha da kolaylaştırmanın, yerel yönetimlerin öncelikli görevlerinden birisi olması gerektiğini dile getirdi.

MHP'li Öztürk, kamudaki 67 bin engelli kadrosunun 11 bininin halen boş olduğunu iddia etti.

Kamuda yeni engelli istihdamı ile engelli maaşlarının artırılmasına yönelik kanun tekliflerinin gündeme alınarak görüşülmesini isteyen Öztürk, "Ülke nüfusunun yüzde 7'si engellidir, bu da 6 milyona tekabül etmektedir." ifadesini kullandı.

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, Dünya Madenciler Günü nedeniyle gerçekleştirdiği gündemdışı konuşmasını, kürsüye koyduğu madenci heykeli ile yaptı.

Girgin, "Aranızda yer altına inen arkadaşımız var mı bilmiyorum ama yerin 500 metre altına girmek, orada çalışmak çok zordur. Orada nefes alamazsınız, boğulur gibi hissedersiniz kendinizi." değerlendirmesinde bulundu.

"Madencilik, sabah evden çıkarken ailenizi bir daha göremeyebileceğinizi düşünmektir." diyen Girgin, madenciliğin, "ekmeğini taştan çıkartmak deyiminin karşılığı" olduğunu belirtti.

CHP'li Girgin, son maden ocağı faciasının, 13 gün önce Zonguldak'taki ruhsatsız bir maden ocağında yaşandığını ifade ederek, ocakta meydana gelen patlamada 3 işçinin hayatını kaybettiğini anımsattı.

Girgin, "Maden kazaları oluyor, çünkü bakanlar ve valiler görevlerini layıkıyla yerine getirmiyor, ocakları denetlemiyor. Bunun karşılığında görevinden istifa eden var mı? Hayır, yok." diye konuştu.

AK PARTİ Grup Başkanvekili Mehmet Muş, ülkesi ve ailesi için yerin metrelerce altına giren, fedakârca çalışan, ekmeğini alın teriyle kazanan tüm maden işçilerinin 4 Aralık Dünya Madenciler Günü'nü kutladıklarını söyledi.

TBMM Genel Kurulunda, AK PARTİ, CHP, HDP, MHP ve İYİ Parti grup başkanvekilleri söz alarak gündeme ilişkin görüşlerini dile getirdi.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Yavuz Ağıralioğlu, bugünün Dünya Madenciler Günü olduğunu anımsatarak, "Maden kazalarında dünyada yaptığımız dereceyi başka işlerde yapmak iddiasıyla siyaset yapıyoruz." dedi.

Maden kazalarından sonra ciddiyetsiz cümleler duymaktan muzdarip olduklarını belirten Ağıralioğlu, "(Bu işlerin tabiatında ölüm vardır) cümleleri, devlet ciddiyetinin cümleleri değildir. Siyaset, mesuliyet makamında olup ölümlerden sonra 'Tabiatında vardır.' cümleleriyle savuşturacağı bir iş değildir." diye konuştu.

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, madenciliğin dünyanın en zor mesleklerinden birisi olduğunu söyledi.

2014 yılındaki Soma maden faciasından sonra Mecliste kurulan Araştırma Komisyonu raporunun, madencilerin çalışma koşullarına ilişkin çok önemli bilgiler içerdiğini ifade eden Akçay, madenciliğe rant olarak yaklaşmanın insani ve ahlaki olmadığını, madencilikte öncelikli olanın, iş sağlığı ve güvenliği olduğunu belirtti.

Erkan Akçay, madencilerin her türlü tehlike ve tehditlerden uzak, güvenli çalışma ortamına kavuşması için ellerinden geleni yapmak zorunda olduklarını dile getirdi.

HDP Grup Başkanvekili Ayhan Bilgen, madencilerin, dışarıda yoksulluk ve açlık, aşağıda ise ölümle sınandığını ifade ederek, bugünün, sadece bir gün hatırlanmakla kalmaması gerektiğini söyledi.

ÇHD'li avukatların yargılanması sırasında maruz kaldıkları muamelenin ibretlik olduğunu anlatan Bilgen, "Sadece duruşma sırasında görüşme talebi üzerine, avukatların üzerine saldırılması ve Türkiye'nin en büyük hukuk örgütlerinden birisinin, başkanlarının önce tahliye edilip sonra hemen arkasından tutuklanması ayıbı ortada dururken, bir de bu muameleye maruz kalınması kabul edilemez." diye konuştu.

Bilgen, HDP Hakkâri Milletvekili Leyla Güven'in açlık grevinin üzerinden 25 gün geçtiğini dile getirerek, "25 gün, bu tip eylemlerde son derece kritiktir." dedi. Ayhan Bilgen, HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ve 10 milletvekilinin parti grubunda, bazı milletvekillerinin de illerinde Güven'e destek ve dayanışma eyleminde olduğunu anımsattı.

TBMM Genel Kurulunda görüşülen araştırma önergelerine partilerin nasıl yaklaştıklarına dair çizelgeyi bir milletvekilinin paylaştığını belirten Bilgen, "Başka paylaşımlar da oldu. Sayın Tuncay Özkan, bilgisi dışında bu paylaşımın olduğunu söyledi ama kendisinden önce paylaşan milletvekilleri hala irade beyan etmediler. Genel Kurula bile gelmeyen bir milletvekilinin, partimizi bir çizelgenin içerisine koyup, 'Sanki hükümeti destekliyor, bunun için muhalefetin önergelerine destek vermiyor.' gibi bir yaklaşım ortaya koyması kamuoyunu yanıltmaktır." sözlerini sarf etti.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ise Türkiye'nin en büyük maden kazası olan Soma maden faciasının üzerinden 4,5 yıl geçtiğini anımsatarak, kazanın ardından kurulan Araştırma Komisyonu raporunun gereğinin yapılmadığını belirtti.

Soma davalarının ilk duruşmalarında boy gösteren siyasilerin, sonraları madencilerin ailelerini yalnız bıraktığını savunan Özel, yaşamını yitiren madencilerin ailelerine verilen sözlerin önemli bir kısmının havada kaldığını, işsiz kalan 2 bin 700 madencinin hala tazminatlarını alamadığını iddia etti.

Engelli vatandaşların tüm kamu hizmetlerinden eşit bir şekilde yararlanmasının temel sorumluluk olması gerektiğini vurgulayan Özel, engelli vatandaşların Meclis yerleşkesine girmesinin kolaylaştırılmasının önemine işaret etti.

CHP Grup Başkanvekili Özel, HDP Grup Başkanvekili Bilgen'in anlattığı listeye de değinerek, "Bir Meclis çalışma çizelgesi paylaşılmış. Genel Başkan Yardımcımız Tuncay Özkan önce bunu retweet etti ama ardından hatasını anlayarak konu hakkında açıklama yaptı ve vazgeçti. Kaynak ve ilk paylaşım partimize ait değildir." diye konuştu.

AK PARTİ Grup Başkanvekili Mehmet Muş da 3 Aralık'ın Dünya Engelliler Günü olduğunu anımsattı.

Engelli vatandaşlara yönelik toplumsal duyarlılığın artmasını temenni eden Muş, engelli vatandaşlar ve onların fedakâr ailelerine mutlu ve huzurlu yaşam diledi.

Mehmet Muş, bugünün 4 Aralık Dünya Madenciler Günü olduğunu anımsatarak, "Ülkesi ve ailesi için yerin metrelerce altına giren, fedakârca çalışan, ekmeğini alın teriyle kazanan tüm maden işçilerimizin bugününü kutluyoruz." dedi.

*** HABERİN DEVAMINA İLGİLİ DOKÜMANLAR KISMINDAN ULAŞABİLİRSİNİZ ***

Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.