TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM BAŞKANI YILDIRIM'IN 3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ MESAJI...


TBMM Başkanı Binali Yıldırım, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

03 Aralık 2018 Pazartesi

TBMM Başkanı Binali Yıldırım, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Yıldırım'ın mesajı şöyle:

"3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nün, toplumsal farkındalığın artmasına ve engelli vatandaşlarımızın hayattan beklentilerinin karşılanmasına vesile olmasını diliyorum.

Engellilik insanın tercih ettiği bir olgu değildir. Doğuştan ya da sonradan karşılaşılan bir durumdur. İnsan, irade ile hayatın bütün engellerini kaldırıp herkes için daha güzel yaşanabilir bir dünya meydana getirebilir. Nitekim ampute futbol takımımız, sporda elde ettikleri başarılarla bunu ispat etmişlerdir.

Bu noktada fizikî engeller sadece karar alma, planlama ve düzenleme konusudur. Fakat zihinlerdeki engelleri kaldırmak uzun bir eğitim gerektirmektedir.

Vicdan medeniyetinin mensupları olarak bugüne kadar engelliliği bir kusur gibi gören anlayışa karşı yürüttüğümüz çalışmalardan önemli sonuçlar aldığımızı düşünüyorum.

Kimseyi yaşadığı yere mahkûm bir şekilde yaşatmamak gayesiyle, mevzuattan uygulamaya kadar hemen her alanda yürüttüğümüz çalışmaların pozitif sonuçlarının hayata da yansıdığını gözlemliyorum.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nün, sürece bağlı olarak hayattaki engeller gibi zihinlerdeki engellerin de kaldırılmasına ve herkesin birbiriyle sosyal empati kurmasına vesile olacağına inanıyor, engelli insanlarımızı saygı ve sevgiyle selamlıyorum."
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.