TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM GENEL KURULU...


TBMM Genel Kurulu, Başkanvekili Levent Gök başkanlığında toplandı. Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası Anonim Şirketi Hakkında Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaştı.

10 Ekim 2018 Çarşamba

TBMM Genel Kurulu, Başkanvekili Levent Gök başkanlığında toplandı.

Gök, "Devlet, acı çeken herkesin yanında olmalı ve onların anmalarına özel önem vererek ailelerin yanında olmalıdır." dedi.

Grup başkanvekilleri, yerlerinden söz alarak gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Yavuz Ağıralioğlu, Doğu Türkistan ile ilgili kötü haberler geldiğini, devletin burayla ilgili ciddi inisiyatif geliştirilmesi gerektiğini söyledi.

MHP Grup Başkanvekili Erhan Usta, 10 Ekim'de Ankara'daki patlamada hayatını kaybedenlere rahmet dilediğini belirtti. Usta, "Terörü doğrudan ve dolaylı olarak destekleyen kim varsa lanetliyoruz." dedi.

Bir televizyon dizisinde Çerkez kadınları aşağılayıcı ifadeler kullanıldığına ilişkin sosyal medyada hassasiyet oluştuğunu dile getiren Usta, "Bu şekilde tahkir edici sözlerin olmaması gerekir. Bu konuda özür dilenmeli." diye konuştu.

AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, dün iç tüzükle ilgili güzel bir çalışma yaptıklarını ifade etti. Emeği geçenlere teşekkür eden Akbaşoğlu, yeni iç tüzüğün hayırlı olmasını diledi.

Kerbela olayını anan, Ankara Garı'ndaki patlamada vefat eden vatandaşlar ve şehitlere Allah'tan rahmet dileyen Akbaşoğlu, "Her türlü teröre karşı mücadele edilmektedir. Buna sebep olanların hukuk önünde hesap verdiğini ve vereceğini, buradan kararlı bir şekilde beyan etmek istiyorum." değerlendirmesinde bulundu.

Akbaşoğlu, enflasyonla mücadele programının da hayırlı olmasını diledi.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Mecliste yeniden temsil edilen Türkiye İşçi Partisine "Hoşgeldin." dediklerini kaydetti.

Genel Kurulun açılış yoklamasında elektronik olarak sisteme girenlerin aynı zamanda Başkanlık Divanına pusula verdiğini bildiren Özel, Meclise yakışmayacak bir usulsüzlük yapıldığını öne sürdü. Özel, TBMM Başkanvekili Gök'ten durumu incelemesini istedi.

Gök de durumu inceleyeceğini ifade etti.

AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Habibe Öçal, "Kerbela Vakası-Hazreti Hüseyin'in şehit edilmesinin 1338. yılı", HDP İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm "3. Havalimanı işçilerinin sorunları", CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel de "tarım girdi maliyetleri" konularında gündem dışı konuşma yaptı.

TBMM Başkanvekili Levent Gök, 10 Ekim Ankara Garı katliamında yaşamını yitirenleri saygıyla anmaya çalıştıklarını anlattı. Gök, "Anmaya çalışıyoruz diyorum zira ortak acılarımız olması gereken konular konusunda Türkiye'de hala belirli hassasiyetlerde herkes kendi pozisyonuna göre tavır olmaya çalışıyor. Oysa bir ulus olmanın en önemli koşulu, acılarda sevinçlerde ortak olmaktır." şeklinde konuştu.

Hayatını kaybeden 103 kişinin alt ve orta gelir grubuna mensup olduğunu belirten Gök, demokrasi ve barış için gerçekleştirilen bu gösterilerde patlama sonrası alana giren ilk milletvekillerinden birinin de kendisi olduğunu söyledi.

Gördüğü manzarayı "korkunç" olarak niteleyen Gök, bu tür katliamlarda ölen vatandaşların bu ülkenin ortak acısı olduğunu vurguladı.

Gök, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Örneğin Başbağlar katliamında, Uludere'de hayatını kaybeden vatandaşlarımız ortak acımızdır. İstanbul'da bir yılbaşı gecesi patlamada hayatını kaybeden yurttaşlarımızın acısı ortak acımızdır. Bu acıları anmakta devletin ailelere yardımcı olması ve acıları hafifletmesi gerekir. Bugün Ankara'da ve başka illerimizde yaşadığımız sıkıntıların olmasını kesinlikle akla ve mantığa sığdıramıyorum. Devlet, acı çeken herkesin yanında olmalı ve onların anmalarına özel önem vererek ailelerin yanında olmalıdır. Bu bakımdan bugünkü anmalar sırasında yaşanan kimi sıkıntılar devletimize hiç yakışmamaktadır. Devlet acıları ortadan kaldırmak, sorumlulardan hesap sormak ve ulusumuzun ortak acısını paylaşmak durumundadır."

Levent Gök, Kerbela olayına ilişkin de bu olayın tüm dünyanın ortak acısı olduğunu ifade etti. Gök, Hazreti Hüseyin ve yarenlerinin acımasızca şehit edildiği Kerbela'nın, aynı zamanda kahramanın zalime boyun eğmektense, onursuzca yaşamaktansa onurluca ölümü seçtiği günün adı olduğunu söyledi.

Bu destanın yazıldığı çölün adının Kerbela, bu destanı kanıyla yazan kahramanın da Hazreti Hüseyin olduğunu dile getiren Gök, Kerbela'da insanlık onurunun can vererek galip geldiğini, zulmün bedel ödenerek lanetlendiğini kaydetti.

Gök, Hazreti Hüseyin ve beraberinde hayatını kaybedenleri rahmetle yad etti.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, "Bir yanda üç aydır bekleyen emeklilikte yaşa takılanlara yönelik kanun teklifleri var, diğer tarafta bir günde komisyona havale edilen AK Parti'nin kanun teklifi var. Bu nasıl eşitlik, bu nasıl demokrasi, bu nasıl hakkaniyet?" dedi.

TBMM Genel Kurulu'nda, İYİ Parti'nin "döviz kurlarındaki artışlarla" ilgili araştırma önergesinin bugün görüşülmesine yönelik önerisi ele alındı.

İYİ Parti Grubu adına söz alan Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, Türk lirasının aşırı değer kaybettiğini, ekonomideki yapısal sorunların Türk lirasındaki kırılganlığı artırdığını belirtti. Ekonomik sorunlara karşı ekonomik çözüm modeli geliştirilmesi gerektiğini anlatan Yaşar, "Meclis ekonomik krizin nedenlerine ilişkin araştırma komisyonu oluşturarak, çözüme ulaşmalıdır. " ifadesini kullandı.

MHP Grup Başkanvekili Erhan Usta, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın açıkladığı Enflasyonla Topyekün Mücadele Programı'nın ne kadar kalıcı, ne kadar sürdürülebilir olduğununun görülmesi gerektiğini bildirdi.

Usta, "Yüzde 10 düşüşün ne kadar malda olacağını bilmiyoruz. Yüzde 10 aylık düşüş enflasyon rakamını önemli şekilde geriye çekebilir. Buradan da en fazla işçi, memur ve emekli aylıkları etkilenecektir. Çünkü yılbaşında enflasyon farkı verecektik. Bu çok sürdürülebilir bir şey değil. Hem talep tarafında hem de maliyet tarafında enflasyonu ortaya çıkaran nedenlerin üzerine gitmemiz lazım." diye konuştu.

AK Parti Aydın Milletvekili ve KİT Komisyonu Başkanı Mustafa Savaş, Türk lirasında yaşanan değer kaybının, gelişen birçok ülke para biriminde görüldüğünü vurguladı.

"Reel sektörün dış borcunun yönetilemez olduğu" şeklinde bir algı yaratılmaya çalışıldığını anlatan Savaş, bu durumun gerçeği yansıtmadığını kaydetti.

Savaş, "Bu ekonomik ve siyasi operasyonlarla devlet yönetimi el değiştirsin, Türkiye Cumhuriyeti Devleti yolundan sapsın, milletimiz büyük Türkiye idealinden uzaklaşsın istiyorlar. Güçlü Meclis, siyasi iktidar ve güçlü ekonomiyle bu oyunların da üstesinden geleceğiz." diye konuştu.

İYİ Parti'nin önerisi kabul edilmedi.

Yerinden söz alan CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, bugün Meclise sunulan AK Parti Antalya Milletvekili Atay Uslu ile AK Parti Tekirdağ Milletvekili Mustafa Yel'in Karayolları Trafik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi'nin, TBMM Başkanlığı tarafından esas ve tali komisyonlara havalelerinin yapıldığını aktardı.

Bunun olması gereken bir durum olduğunu belirten Özel, "CHP 17 Ağustos'ta verdiği teklifle birlikte, diğer partilerin emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili beş kanun teklifi var. Ancak bunların hiç birisi ilgili komisyonlara havale edilmemiş." dedi.

Teklifleri komisyona havale edilmediği için toplantı çağrısı da yapamadıklarını belirten Özel, "Bir yanda üç aydır bekleyen emeklilikte yaşa takılanlara yönelik kanun teklifleri var, diğer tarafta bir günde komisyona havale edilen AK Parti'nin kanun teklifi var. Bu nasıl eşitlik, bu nasıl demokrasi, bu nasıl hakkaniyet? Böyle tarafsızlık olmaz." diye konuştu.

Özel, TBMM Başkanvekili Levent Gök'ten bu konuyu incelemesini talep etti.

Gök de kanun teklifleri arasında bir sıralama yapılmasının hatalı olduğunu ifade ederek, "Meclis Başkanlığının adil ve tarafsız olması sistemin gereğidir." değerlendirmesini yaptı.

Gök, konuyu TBMM Başkanı Binali Yıldırım ile görüşeceğini ve tekliflerin komisyona havalesi konusunu titizlikle değerlendireceğini kaydetti.

TBMM Genel Kurulunda, HDP ve CHP'nin gündeme ilişkin önerileri kabul edilmedi.

Genel Kurulda, HDP'nin Ankara Garı önünde 10 Ekim 2015'teki saldırıyla ilgili araştırma önergesinin bugün ele alınması önerisi görüşüldü.

CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker, "Gar katliamı 2013 yılından beri hazırlıkları ve olacağı bilinen bir katliamdı." ifadesini kullandı.

AK Parti Grubu adına söz alan Erzurum Milletvekili Selami Altınok, insanlığa karşı yapılmış her türlü terör olayını kınadıklarını söyledi. Altınok, "Ancak 10 Ekim menfur saldırısını anlatmaya geçmeden, Türkiye Cumhuriyeti devletine 2015 Temmuz 20'sinden itibaren, 7 Haziran seçimlerinden sonra 1 Ekim'e giden süreçte seçimlerin demokratik bir ortamda yapılmasına karşı topyekun saldırı başladı. O süreç, 1 Kasım'da Türkiye'de demokratik seçimlerin sağlıklı bir şekilde yapılamaması ve Türkiye'de kaos ortamının doğmasına zemin hazırlamak için yapılmış bir sürü asimetrik terör saldırısıdır." değerlendirmesinde bulundu.

Genel Kuruldan, kendisinin İçişleri Bakanı olduğunun hatırlatılması üzerine Altınok, "İçişleri Bakanıydım ve en iyi şekilde yaptım. Ben, Türkiye Cumhuriyeti devletinde demokratik bir şekilde 1 Kasım seçimlerinin yapılmasını sağladım." karşılığını verdi.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, yerinden söz alarak, "Kürsüye çıkıyorsunuz, dönemin sorumluluk sahibi bakanı olarak bir özeleştiri yapmak yerine meydan okuyorsunuz, övünüyorsunuz. İnsanın, bir acının yıl dönümünde, o bombanın patlatılmasına engel olamamış İçişleri Bakanı olarak, hiçbir şey yapmasa edepten dolayı susması lazımdır." dedi.

AK Parti Grup Başkanvekili Emin Akbaşoğlu, her türlü hukuki sürecin takip edildiğini söyledi.

Akbaşoğlu, "Anma törenleriyle ilgili hemen bu patlama olayının akabinde hem sayın Cumhurbaşkanımız hem Başbakanımız hem Bakanımız, bütün güvenlik bürokrasisi, vatandaşlarımızın acısını paylaşmak üzere sıcağı sıcağına orada bulunmuşlar. İster FETÖ ister IŞİD ister PKK ister PYD ister alfabenin farklı harflerinden müteşekkil her türlü terörü lanetlediğimiz ve terörün başını ezdiğimiz ve ezeceğimiz muhakkaktır. Bu konuda kararlıyız, bundan herkes emin olsun." diye konuştu.

HDP'nin önerisi ile CHP'nin eczaneler ve eczacılara yapılan saldırılarla ilgili araştırma önergesinin bugün ele alınması önerisi kabul edilmedi.

Daha sonra Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası Anonim Şirketi Hakkında Kanun Teklifi'nin görüşmelerine geçildi.

TBMM Genel Kurulu"nda, Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası Anonim Şirketi Hakkında Kanun Teklifi'nin tümü üzerindeki görüşmeler sürüyor.

Teklifin tümü üzerinde İYİ Parti Grubu adına söz alan Ankara Milletvekili Durmuş Yılmaz, ekonomik gelişmeler konusunda, "Ben 'bir cisim yaklaşıyor' demiştim. O cisim bize çarpmak üzere." ifadelerini kullandı.

"AK Parti'nin, Türkiye'yi, 2002'de devraldığı makroekonomik göstergelere geri götürdüğünü'" ileri süren Yılmaz, ihracatçıya ödenmesi gereken KDV tutarının 40 milyar doları aştığını açıkladı.

İktidar tarafından kamu-özel sektör iş birliği projelerinin Türkiye'ye yüküne ilişkin bir açıklama yapılmadığını, buna yönelik rakamların paylaşılmadığını savunan Yılmaz, "Bugün reel sektörümüz, hane halkımız çok daha borçlu. Bir kamu bankası, 300 milyon dolarlık 10 yıllık tahvil sattı. 10 yıllık Amerikan kağıdının şu anki getirisi yüzde 3,25. Bizim bu bankamızın aldığı 300 milyon 10 yıl vadeli kredinin maliyeti yüzde 12,75 ve üstelik alacaklarını da buraya teminat olarak veriyor. Tamamen ülke tefeci piyasasına düşmüş vaziyette." diye konuştu.

AK Parti milletvekillerine, Türkiye'nin bilançosuna ilişkin doğru bilgi almaları tavsiyesinde bulunan Yılmaz, "İnşallah olmaz ama göreceksiniz bu ülke IMF'nin kapısına dayandı. Kurtarmak için zaman hala var. Ama para lazım buna. Bu parayı danışmanlık hizmeti sağlayan şirketten bulamaz. Bu parayı nereden bulacaksınız?" dedi.

MHP Grubu adına söz alan İstanbul Milletvekili İsmail Faruk Aksu, yatırım, üretim ve istihdamın artırılması açısından yatırımlara uzun vadeli finansman sağlayacak kalkınma bankacılığını önemsediklerini belirtti.

Tasarıyla Türkiye Kalkınma Bankası bünyesinde Türkiye Kalkınma Fonu kurulmasının öngörüldüğünü anımsatan Aksu, şöyle devam etti:

"Teklifin ilk halinde fon aracılığıyla kurulu şirketlere iştirakler halinde sermayesinin yarısından fazlasının kamuya ait olduğu şirketlerden istisna edilmesi yolundaki düzenleme, Anayasa'nın 165. maddesine aykırı olacağı çağrımız üzerine komisyonda değiştirilmiş ve bunlar da Sayıştayın denetimi kapsamına alınmıştır. Diğer taraftan bankanın ancak kanunla, Cumhurbaşkanı kararıyla ve kaynağı tahsis edilen konularda görevlendirilebileceği belirtilmektedir. Burada da amacın bankaya gelişigüzel görev verilmemesi, bankacılığın gerekleri dışında siyasi saiklerle bir yönlendirmenin olmaması, programlı bir şekilde kaynağı ayrılmış konularda Bankanın görevlendirilmesinin mümkün olabileceği hüküm altına alınmaktadır."

Teklifin, Türkiyenin kalkınmasına katkı sağlayacağını vurgulayan Aksu, bankanın yeniden yapılandırma çerçevesinde Ziraat Bankası ve Halkbankası gibi özerk bir yapıya kavuşturulacağını, çalışanların İş Kanunu'na tabi kılınacağını anlattı.

Aksu, Kalkınma Bankası uzman personelinin, yeniden yapılandırma sonrası diğer kurumlara nakli sırasında söz konusu kurumlarda kariyer uzmanlara denk hale getirilmesinin doğru olacağını da belirtti.

Dar ve sabit gelirli vatandaşların geçiminin giderek ağırlaştığını kaydeden Aksu, bu duruma yönelik rahatlatıcı politikalar ile Türkiye'yi geleceğe taşıyacak kalkınma politikalarının eş zamanlı hayata geçirilmesi gerektiğini bildirdi.

HDP Grubu adına söz alan İstanbul Milletvekili Erol Katırcıoğlu, Enflasyonla Topyekün Mücadele Programı kapsamında bazı firmaların bazı ürünlere indirim yapacağı yönündeki açıklamalarının rekabet düzenine uygun olmadığı için iktisadi olarak uygulanamayacağını savundu. Katırcıoğlu, "Bu programını önümüze getiren kadroyla yüz yüze gelmeyi isterdim. 'Yılbaşına kadar.' diyor. Sonra ne olacak? Enflasyon kontrol altına alınmış mı olacak? Bilmiyoruz, yaşayarak göreceğiz." diye konuştu.

Katırcıoğlu, Kalkınma Bankası'nın yeniden yapılandırılmasına yönelik tasarıda bankaya birçok muafiyet tanındığını belirterek, "Tümüyle Cumhurbaşkanının kullanabileceği bir araç olarak düşünülmüş bu banka." değerlendirmesinde bulundu.

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası Anonim Şirketi Hakkında Kanun Teklifi ile, daha güçlü ve daha etkin hale gelecek bankanın, orta vadeli programlar ve kalkınma planları çerçevesinde belirlenen sektörlere yönelik teknik destek ve finansman sağlayan bir yapıya kavuşacağını söyledi.

TBMM Genel Kurulunda, Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası Anonim Şirketi Hakkında Kanun Teklifi'nin tümü üzerindeki görüşmeler tamamlandı.

Teklif üzerinde CHP Grubu adına söz alan Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu, ekonomik krizin yapısal sebepleri olduğunu, bunların başında da "hukuka uymamak" geldiğini öne sürdü.

Hukuk reformunun, yapısal reformların başında geldiğini dile getiren Kuşoğlu, "Hukuka uygun olmayan, bankacılık kanununun uygulanmadığı, birçok kanundan muaf olan bir banka yaratmaya çalışıyoruz. Niye? Keyfi olarak kullanalım diye. Bu olmaz ki." dedi.

Bir taraftan Kalkınma Bankası aktif hale getiriliyor diye sevinilirken tam tersi bir durumla karşı karşıya kalındığını ifade eden Kuşoğlu, "Hem kanun çıkarma açısından hem de ekonomik krizle mücadele açısından maalesef gereken hassasiyetin, ciddiyetin gösterilmediğini görüyorum." değerlendirmesini yaptı.

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş ise mevcut yapısıyla yurt dışındaki muadil bankalarla karşılaştırdığında, Kalkınma Bankasının istenilen seviyelerde olmadığının net olarak görüldüğünü belirtti.

Mevcut haliyle bankanın hem sermaye ve aktif büyüklük itibarıyla hem de etkin faaliyet gösterememesi itibarıyla Türkiye'nin kalkınma süreçlerinde etkin bir rol almadığını dile getiren Muş, şunları söyledi:

"Banka için öngördüğümüz misyon doğrultusunda mevcut kanunun ihtiyaca tam anlamıyla cevap veremediği aşikardır. Bu sebeple, bankanın gelişmiş ülkelerin önde gelen kalkınma ve yatırım bankalarıyla eşdeğer etkinlik ve hizmet sunabilmesi için yasal düzenlemenin yapılması gerekliliği doğmuştur. Yeniden yapılandırma süreciyle, önümüzdeki dönemlerde kalkınma hedefleri doğrultusunda Türkiye Kalkınma Bankasının güçlü potansiyelini hayata geçirme arzusu içerisindeyiz.

Dünya örneklerine baktığımızda, kalkınma bankaları altyapı, sanayinin geliştirilmesi, bölgesel gelişme, çevrenin korunması, inovasyon, ihracat ve kurumsal işletmelerin geliştirilmesi gibi farklı amaçları merkeze alarak ülkelerin kalkınma perspektiflerine yönelik faaliyet göstermektedirler.

Bizim bu kanun teklifiyle amacımız gelişmiş ülkelerdeki kalkınma bankaları standardında bir kalkınma bankası oluşturmakken ne yazık ki bir takım medyada 'Yandaşlara para aktaracaklar.' tezviratlarıyla karşılaştık. Buradan açıkça ifade ediyorum, bu kanun teklifiyle daha güçlü ve daha etkin hale gelecek Türkiye Kalkınma Bankası, orta vadeli programlar ve kalkınma planları çerçevesinde belirlenen sektörlere yönelik teknik destek ve finansman sağlayan bir yapıya kavuşacaktır. Tek gayemiz, Türkiye'nin güçlü bir kalkınma hamlesi gerçekleştirmesi ve Kalkınma Bankasının bu misyonda öncü bir rol üstlenmesidir. Bu kanun teklifine yönelik bu tip çirkin ithamları Türkiye'nin kalkınmasını istemeyen bazı çevrelerin sinsi bir algı operasyonu olarak değerlendirmekteyiz."

Şahsı adına söz alan CHP Konya Milletvekili Abdüllatif Şener de "ülkede derin, ağır bir krizin varlığını" herkesin kabul etmesi gerektiğini söyledi.

Bütün sektörlerin bu krizden etkilendiğini ve ayakta kalabilme mücadelesi verdiğini belirten Şener, "Bu kriz ortamında bazı sorunların giderilmesi amacına yönelik olarak getirilen bu kanun teklifi maalesef krizin genel olarak önlenmesini veya etkisinin hafifletilmesini sağlayabilecek bir özelliğe sahip değildir." ifadesini kullandı.

Teklifin tümü üzerindeki görüşmelerin tamamlanmasının ardından maddelerinin görüşmelerine geçildi.

TBMM Genel Kurulunda, Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası Anonim Şirketi Hakkında Kanun Teklifi üzerindeki görüşmeler sürüyor.

Temel kanun olarak görüşülen teklifin birinci bölümü üzerinde partisi adına söz alan İYİ Parti Bursa Milletvekili İsmail Tatlıoğlu, Kalkınma Bankasının bir yatırım bankası haline dönüştürülmesinden yana olduklarını ancak tasarının içeriğinin açık olmadığını söyledi.

MHP Kayseri Milletvekili Mustafa Baki Ersoy da Türkiye'nin kalkınmasına yönelik her türlü çalışmayı destekledikleri gibi bu teklifi de desteklediklerini belirterek, "Duracak, vakit kaybedecek zamanımız yok. Gayretimiz Türkiye'yi çağlar ötesine taşıyacak adımları atmaktır." diye konuştu.

MHP olarak istikrarlı ekonomik büyümenin sağlanmasını, üretilen değerden her kesimin pay almasını sağlayan sosyal refah düzeyinin oluşturulmasını hedeflediklerini dile getiren Ersoy, teklifi bu nedenlerle desteklediklerini ifade etti.

HDP Grubu adına söz alan Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, Kalkınma Bankasının bölgesel kalkınmaya yönelik olarak yapılandırılması gerektiğini ancak teklifte tanımlanan bankanın buna yönelik olmadığını ileri sürdü.

Paylan, "Kalkınma Bankasının adının 'Yandaş Kalkındırma Bankası' olarak değiştirilmesini öneriyorum. Yandaş olmadığınız sürece kredi alma ihtimaliniz yok." ifadesini kullandı.

Bankaya İşsizlik Sigortası Fonundan kaynak aktarılacağını ileri süren Paylan, "Kalkınma Bankasının yapılandırılmasına yönelik kararın açıklanmasının ardından hisselerinin değeri 5 liradan 51 liraya yükseldi." dedi. Paylan, bu durumun manipülasyon olduğunu ve inceleme başlatılması gerektiğini öne sürdü.

CHP Grubu adına Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer de Türkiye'nin ciddi bir ekonomik krizle karşı karşıya olduğunu belirterek, asgari ücretlilerin enflasyon karşısında ezilmesinin önüne geçilmesi gerektiğini söyledi.

Bu arada CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal'ın, komisyon sırasında TBMM Bütçe Başkan Yardımcısının oturduğunu ifade ederek, "TBMM Bütçe Başkanlığının Kalkınma Bankası Kanunu ile ne alakası var?" sözleri üzerine, TBMM Başkanvekili Levent Gök, bu kişiyi Genel Kurul Salonundan çıkardığını açıkladı.

***HABERİN DEVAMINA İLGİLİ DOKÜMANLAR KISMINDAN ULAŞABİLİRSİNİZ***
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.