TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMA ÜZERİNE 2. DÜNYA PARLAMENTERLER FORUMU


Bali'de düzenlenen "Sürdürülebilir Kalkınma Üzerine 2. Dünya Parlamenterler Forumu"na TBMM Başkanını temsilen TBMM Başkanvekili Mustafa Şentop ve beraberindeki heyet katılıyor.

12 Eylül 2018 Çarşamba

Bali'de düzenlenen "Sürdürülebilir Kalkınma Üzerine 2. Dünya Parlamenterler Forumu"na TBMM Başkanını temsilen TBMM Başkanvekili Mustafa Şentop ve beraberindeki heyet katılıyor. İki gün sürecek olan forumun ana teması "Herkes için sürdürülebilir enerji ortaklığı" olarak belirlendi.

Birincisi 6-7 Eylül 2017'de Bali'de düzenlenen foruma Türkiye, Endonezya Temsilciler Meclisi Başkanı Bambang Soesatyo'nun daveti ile katıldı.
45 Ülkenin katıldığı toplantıya Türk heyeti olarak katılan parlamenterler şöyle:

TBMM Başkanvekili Mustafa Şentop başkanlığında, Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Süreyya Sadi Bilgiç, AK Parti Kayseri Milletvekili Mustafa Elitaş, CHP Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu, MHP Grup Başkanvekili Erhan Usta.

Forumda konuşma yapan Şentop, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın selam ve sevgilerini ileterek, Erdoğan'ın bu foruma ve benzeri uluslararası iş birliği platformlarına verdiği önemin altını çizdi.

Şentop, geçen 20. yüzyılın ilk yarısının bir taraftan sömürgeciliğe karşı bağımsızlık savaşı veren milletlerin mücadeleleriyle, diğer taraftan da yaklaşık 75 milyonu birinci ve ikinci dünya savaşlarında olmak üzere toplam 100 milyona yakın insanın öldüğü çatışma, kan, gözyaşı, insani dram ve vahşetlerle geçtiğini dile getirdi.

20. yüzyılda kurulan uluslararası sistemin çatışmaları, zulmü ve acıları durduracak adil bir dünya ortaya çıkartamadığına işaret eden Şentop, 21. yüzyılın başlarında insanlığın yeni bir uluslararası siyasi ve ekonomik sistem arayışı içinde olduğunu kaydetti.

Şentop, "Dünyanın farklı coğrafyalarında yaşanan insanlık dramlarına, mesela bizim komşumuz Suriye'de ve bu coğrafyada Myanmar’da yaşanan ölümlere, göçlere, çözüm üretemeyen, zalimlerin karşısında durup mazlumların acısını dindirmeyi başaramayan bir uluslararası siyasi sistem sürdürülebilir değildir." dedi.

Yine son birkaç aydır uluslararası ticaret ve ekonomi krizine dönüşen, çoğunluğu kalkınmakta olan ülke ekonomilerini etkileyen, gümrük vergileri, ithalat kotaları ve "kur savaşları" üzerinden yürütülmeye çalışılan uluslararası ekonomik düzenin sürdürülebilir olmadığını belirten Şentop, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bütün devletler, bütün halklar, bütün insanlık, adaletli, sürdürülebilir, insanların ve devletlerin onurunu ve eşitliğini esas alan, insan hakları ve hukukun üstünlüğünü benimsemiş bir uluslararası siyasi sistem ve ekonomik sistem arzusu içindedir. Biz, Türkiye olarak Başkanımız Recep Erdoğan'ın öncülüğüyle bu kriz dönemlerini aşmada ve sorunların çözümünde, geleceği düzenlemede esas alınacak iki temel tez ortaya koyuyoruz. Birinci olarak yeni uluslararası siyasi sistemin, hukuka, devletlerin eşitliğine, insan haklarına dayanan adil bir sistem olması gerektiğini dile getiriyoruz. Bunun için 5 devleti dünyadaki diğer devletlerden farklı, imtiyazlı ve üstün gören mevcut BM sistemine karşı çıkıyor ve 'Dünya 5'ten büyüktür.' diyoruz."

Eşitliğin, adaletin, hukukun, insan haklarının, devletlerin ve insanlık onurunun esas alındığı yeni bir dünya idealine hep birlikte sahip çıkma çağrısı yapan Şentop, el ele verip yaşanabilir bir dünya inşa etme temennisini dile getirdi.

Gerçekten istendiği takdirde bunu başarabileceklerinin altını çizen Şentop, yenilenebilir enerji ve sürdürülebilir kalkınma konusunda birçok teknik ve ayrıntılı tartışmanın ötesinde hukuka ve adalete dayanmayan bir zihniyet meselesinin varlığına işaret edilmesinin önemine dikkati çekti.

Şentop, "Burada mevcut ülkelerin, yani hepimizin iklim ve atmosfere, çevreye vermiş olduğu zararın kat kat fazlasını tek başına veren ülkeler mevcuttur. Zihniyet tartışmaları bu bakımdan önemli ve yerindedir." ifadelerini kullandı.

Endonezya'da ikincisi düzenlenen Sürdürülebilir Kalkınma Üzerine Parlamenterler Forumu'nun, özellikle kalkınmakta olan ülkeleri etkileyen gelecek tasavvurları bakımından önemli zemin olduğunu aktaran Şentop, ilerleyen yıllarda forumun çok daha önemli ve etkileyici bir platforma dönüşeceği değerlendirmesinde bulundu.

Öte yandan Şentop, Lombok adasında geçen ay arka arkaya meydana gelen deprem felaketlerinde hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, ailelerine ve tüm Endonezya halkına başsağlığı dileklerinde bulundu.

Başkanvekili Şentop ayrıca, forumun, Milli Beyanlar Özel Oturumu'nda da konuşma yaptı.

TBMM Plan Bütçe Komisyonu üyesi ve Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu da "Yeşil Endüstriye Doğru Teknoloji ve Kaliteli Eğitim" oturumunda söz alarak kısa bir konuşma yaptı.

Sürdürülebilir Kalkınma Dünya Parlamenter Forumu'nun ilki 6-7 Eylül 2017'de Bali'de "Kapsayıcı Kalkınma Yoluyla 2030 Gündeminin Başarılması" temasıyla yapılmıştı.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.