TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM DIŞİŞLERİ KOMİSYONU BAŞKANI BOZKIR BÜYÜKELÇİLERİ KABUL ETTİ


TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Volkan Bozkır, Kosova'nın Ankara Büyükelçisi Avni Spahiu, Norveç'in Ankara Büyükelçisi Vegard Ellefsen, Sırbistan'ın Ankara Büyükelçisi Zoran Markovic, Avusturya'nın Ankara Büyükelçisi Ulrike Tilly ve Avustralya'nın Ankara Büyükelçisi Marc Innes Brown ile ayrı ayrı görüştü.

12 Eylül 2018 Çarşamba

TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Volkan Bozkır, Kosova'nın Ankara Büyükelçisi Avni Spahiu, Norveç'in Ankara Büyükelçisi Vegard Ellefsen, Sırbistan'ın Ankara Büyükelçisi Zoran Markovic, Avusturya'nın Ankara Büyükelçisi Ulrike Tilly ve Avustralya'nın Ankara Büyükelçisi Marc Innes Brown ile ayrı ayrı görüştü.

İlk olarak Spahiu'yu kabul eden Bozkır, nezaket ziyaretinde bulunan kardeş ve dost ülke Kosova'nın Ankara Büyükelçisini ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Kosova'nın Türkiye için çok önemli bir ülke olduğunu ve Kosova'yı ilk tanıyan ülkelerin başında Türkiye'nin geldiğini vurgulayan Bozkır, bundan sonraki dönemde de Kosova'nın daha güçlü hale gelmesi ve dünya platformunda hak ettiği yeri alması için Türkiye olarak çabalarını sürdüreceklerini söyledi.

Bozkır, Balkanlardaki istikrar ortamının tekrar güçlendirilmesi bağlamında, Kosova ile parlamenter düzeydeki bu ilişkinin çok önemli olduğuna inandıklarını ifade etti.

Dışişleri Komisyonu Başkanı Bozkır, daha sonra Norveç'in Ankara Büyükelçisi Vegard Ellefsen ile görüştü.

Norveç'in Türkiye için önemli bir ülke olduğunu dile getiren Bozkır, hem NATO bünyesinde hem Avrupa boyutunda Norveç ile iyi iş birliği içinde olduklarını belirtti.

Norveç'in, AB üyeliğini referandumla son anda kabul etmediğini anımsatan Bozkır, buna rağmen iyi bir Avrupalı, Avrupa'nın fikir, ekonomi ve savunma alanlarında önemli bir ülkesi olarak Türkiye için yerinin ayrı olduğunu anlattı.

Bozkır, "1,5 milyar dolara yakın ticaret hacmimiz var. Ayrıca bugün yaşadığımız gerek Suriye'de gerek bölgemizde gerek Avrupa sathında gerek ABD ile ilişkiler bakımından kendisiyle yararlı görüş teatisinde bulunacağız. Türkiye-Norveç ilişkilerine parlamenter düzeyde en iyi katkıyı yapmak amacındayız." dedi.

Büyükelçi Ellefsen de Bozkır'ın, kendisini misafir etmesinden duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Komisyonun, Bozkır'ın başkanlığında başarılı bir dönem yürüteceğini kaydeden Ellefsen, "Türkiye ile Norveç arasında ikili ilişkilerin mükemmel düzeyde olduğunu teyit etmekten mutluluk duyuyorum. Hem ben hem büyükelçiliğim ilişkilerin olumlu düzeyde sürmesi anlamında çabalarımızı sürdürmeye devam edeceğiz. NATO'da müttefik ülkeleriz, her ikimizde AB üyesi değiliz. Bir süre daha böyle devam edecek gibi görünüyor." diye konuştu.

Bozkır, daha sonra Sırbistan'ın Ankara Büyükelçisi Zoran Markovic ile bir araya geldi. İki ülke ilişkilerinin önemine vurgu yapan Bozkır, dostluk ilişkilerini sürdürmek istediklerinin altını çizdi.

Markovic de ilişkilerin artarak devam etmesini arzuladıklarını söyledi.

Bozkır, Avusturya'nın Ankara Büyükelçisi Ulrike Tilly ile Meclisteki makamında bir araya geldi.

Görüşme öncesinde konuşan Bozkır, kendisine nezaket ziyaretinde bulunan Tilly ile görüşmekten memnuniyet duyduğunu belirtti.

Dışişleri Komisyonu Başkanı Bozkır, daha sonra Avustralya'nın Ankara Büyükelçisi Marc Innes Brown ile görüştü.

Bozkır, "Türkiye ile Avustralya her ne kadar birbirlerine coğrafi bakımdan çok uzak gözükseler de aslında son derece dost ve ortak çıkarları olan, dünya sorunlarına aynı bakış açısıyla bakan iki ülkedir." ifadesini kullandı.

Bozkır, görüşmede ikili ilişkilerin yanı sıra bölgede yaşanan gelişmelere ilişkin fikir teatisinde bulunacaklarını kaydetti.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.