TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

MİLLETVEKİLİ KAYIT İŞLEMLERİ DEVAM EDİYOR


24 Haziran'da gerçekleştirilen Cumhurbaşkanı ve 27'nci Dönem Milletvekili Genel Seçimlerinin ardından, Mecliste milletvekillerinin kayıt işlemleri bugün de devam etti. 24 Haziran'da gerçekleştirilen Cumhurbaşkanı ve 27'nci Dönem Milletvekili Genel Seçimleri'nin ardından Mecliste kayıt yaptıran milletvekili sayısı 550'ye ulaştı.

06 Temmuz 2018 Cuma

24 Haziran'da gerçekleştirilen Cumhurbaşkanı ve 27'nci Dönem Milletvekili Genel Seçimlerinin ardından, Mecliste milletvekillerinin kayıt işlemleri bugün de devam etti.

Meclis'in en genç vekili, 6 Mayıs 1996 doğumlu AK Parti İstanbul Milletvekili Rümeysa Kadak, TBMM'ye gelerek kaydını yaptırdı.

Türkiye'de gençlere en çok değer veren ve önünü açan partiyi temsilen Mecliste bulunmanın kendisi için gurur verici olduğunu belirten Kadak, "İnşallah Cumhurbaşkanımızın teveccühlerine ve güvenine layık işler yaparız. Herkes bir çalışıyorsa biz gençler olarak 10 çalışacağız." dedi.

AK Parti Ankara Milletvekili Zeynep Kaya, Meclisteki kayıt işlemlerinin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Hukuk Fakültesi mezunu Kaya, 27. Dönem'de TBMM'yi oluşturan milletvekillerinin birçoğunun genç olduğunu söyledi.

Bu durumun gençlerin önünün açılması olarak yorumlanabileceğini ifade eden Kaya, "AK Parti gençler açısından hep ön açıcı oldu. Ben 25 yaşındayken Merkez Disiplin Kurulu üyesiydim. Merkez Disiplin Kurulu, kalemin kırıldığı yerdir ve parti yöneticileri bize güvenip böyle sorumluluklar verdiler. Seçim çalışmalarında sahada da olumlu dönüşler aldık." diye konuştu.

Çocuk istismarı konusundaki düşüncesi de sorulan Kaya, sadece yasama organının cezaları caydırıcı hale getirmesinin direkt çözüm getirmeyeceğini düşündüğünü dile getirdi.

Sivil toplum kuruluşları, medya ve tüm toplum olarak bir araya gelinerek bu sorunun çözüme kavuşabileceğini vurgulayan Kaya, şu ifadeleri kullandı:

"Bu noktada özellikle medya kuruluşlarının haberleri biraz daha ölçülü vermesini rica edeceğiz. İdam konusuna gelirsek bizim ülke olarak bağlı olduğumuz uluslararası anlaşmalar var. Bu anlaşmalara sadık kalmak mecburiyetindeyiz. Bu noktada yasa uygulayıcıların çok fazla sorumluluğunun olduğunu düşünüyorum. Caydırıcı cezalar zaten var ancak uygulanması noktasında yargı mercilerine sorumluluğu tevdi etmiş oluyoruz. Yaşananlara çoğu zaman bizler de tahammül etmekte zorlanıyoruz ama bu hep birlikte başarabileceğimiz bir şey."

CHP Genel Başkan Yardımcısı, Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz, gazetecilerin sorusu üzerine yeni dönemin hayırlı olmasını diledi.

15 Temmuzla ilgili ihmali, kusuru, kastı olanların tamamen açığa çıkarılması gerektiğine dikkati çeken Yılmaz, "Bugün hala bunların hesabının verilmediğini görüyoruz. Bugün birileri yargılanıyor ama asıl onlara talimat verenlerin ortaya çıkarılmaması üzüntü verici." değerlendirmesini yaptı.

Bir gazetecinin, "Cumhurbaşkanlığı mazbatasından '13.' ibaresinin çıkarılmasını nasıl karşılıyorsunuz" sorusuna Yılmaz, "Türkiye'de yeni bir devlet mi kuruldu? Yeni kurtuluş savaşı mı verildi? Ne değişti?" karşılığını verdi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı, Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, kayıt olmaya eşi Direnç Karaaslan, çocukları Hatice Sare ve Yusuf Yiğit ile birlikte geldi. Karaaslan'ın rozetini çocukları Yusuf Yiğit taktı.

AK Parti Düzce Milletvekili Ayşe Keşir'in rozetini, TBMM'de daire başkanı olan eşi Feridun Keşir taktı. Kayıtta, kızları İdil Zehra da bulundu.

CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu'nun rozetini, Koç Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bertil Emrah Oder taktı.

AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu da kayıt yaptıranlar arasındaydı.

CHP Genel Başkan Yardımcıları Veli Ağbaba ve Muharrem Erkek, kayıt yaptırmaya birlikte geldi. Ağbaba, kayıt işlemleri sonrasında seçim bölgesi Malatya'dan getirdiği kayısılardan ikram etti.

Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Ağbaba, bir gazetecinin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın mazbatasında yer alan "13'üncü" ibaresinin çıkarılmasına ilişkin düşüncelerinin sorulması üzerine bu kararın TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ın müracaatı ile alındığını söyledi.

Ağbaba, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu karar İsmail Kahraman'ın müracaatı ile alındıysa bu işte bir hinlik var demektir. Çünkü İsmail Kahraman Meclisi babasının çiftliği gibi yönetti. Makam odasındaki düzenlemeler, yeni alınan araçlar, yapılan bir sürü harcamalar... İsmail ağa burasını kendi çiftliği gibi yönetti ve gidiyor. Uğurlar olsun diyoruz kendisine. YSK kabul etmiş ama bu suni bir tartışma. İsmail ağa yapmışsa bir hinlik vardır mutlaka."

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek ise Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, 24 Haziran seçimlerinde Türkiye Cumhuriyeti'nin "13. Cumhurbaşkanı" olarak seçildiğini söyledi.

Anayasa'da, cumhurbaşkanının Türkiye Cumhuriyeti'ni temsil ettiğinin yazdığını hatırlatan Erkek, "Türkiye Cumhurbaşkanı değil, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı ifadesi de daha doğrudur. Demokratik, laik, çağdaş Türkiye, 1923 yılında kurulmuştur. Kurucu Cumhurbaşkanımız, değişmez önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 1. Cumhurbaşkanımızdır. O yüzden bu '13'üncü' ibaresinin çıkartılmasında başka amaçlar güdülüyorsa bu son derece talihsizdir, yanlıştır." ifadesini kullandı.

İYİ Parti Isparta Milletvekili Aylin Cesur da yeni dönemin hayırlı uğurlu olmasını diledi.

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in doktoru olarak 20 yıl görev yaptığını anımsatan Cesur, bu yılların kendisine büyük bir tecrübe kazandırdığını vurguladı.

Bir gazetecinin "Demirel'in kulağınıza küpe olan bir sözü var mı?" sorusu üzerine Cesur, "(Demokrasilerde çare tükenmez). Bugün Türkiye çare arıyor." dedi.

Demirel'in kendisine her zaman, "Siyasetin içinde iyi şeyler yapacağını" söylediğini aktaran Cesur, "Ben de İYİ Parti'den siyasete girdim. Daha iyi bir Türkiye için çalışacağız." diye konuştu.

Bu arada terör örgütü PKK'nın elebaşı Abdullah Öcalan'ın yeğeni HDP Şanlıurfa Milletvekili Ömer Öcalan da Meclise gelerek kaydını yaptırdı.

MHP Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz da kaydını yaptıran isimler arasında yer aldı.

24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Genel Seçimi'nde, AK Parti Yozgat Milletvekili seçilen Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ ile AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehdi Eker, Meclise gelerek kayıt yaptırdı.

Mazbatalarını alan milletvekilleri TBMM Şeref Holü'nde kayıt işlemlerini yaptırmaya devam ediyor.

Başbakan Yardımcısı Bozdağ, AK Parti Yozgat Milletvekili Yusuf Başer ile Meclise gelerek, kayıt yaptırdı.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Diyarbakır Milletvekili Mehdi Eker de partisinin Diyarbakır milletvekilleri Oya Eronat ve Ebubekir Bal ile kayıt işlemlerini tamamladı.

Kayıt işlemlerinin ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Eker, yeni dönemin hayırlı olmasını dileyerek, millete hizmet etmeye devam edeceklerini bildirdi.

Eker, Eronat ve Bal, daha sonra gazetecilere meyan kökü şerbeti ve burma kadayıf ikram etti.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın CHP'ye yönelik sözlerine ilişkin, "Erdoğan'ı yeni dönemin başında bölücü bir dil kullanmaktan uzak durmaya davet etmek en doğrusudur. Bu üslup devam ederse önümüzdeki dönem yine siyaset kutuplaşma ve çatışma üzerinden devam edecektir." dedi.

Tezcan, 24 Haziran'da yapılan Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'nin ardından Meclise gelerek kaydını yaptırdı.

Daha sonra basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Tezcan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın CHP'ye yönelik sözlerinin sorulması üzerine, öncelikle yeni yasama döneminin hayırlara vesile olmasını diledi.

CHP olarak yeni dönemde güçlü parlamento konusunda kararlı mücadelelerinin devam edeceğinin altını çizen Tezcan, "TBMM'nin yetkilerini elinden almaya ve etkisizleştirmeye dönük epey bir adım atıldı ama inanıyoruz ki bu parlamento döneminde gelen 600 milletvekili arkadaşımız parti ayrımı yapmaksızın milletin iradesini kullanma konusunda kararlı olacaktır. Arzumuz, beklentimiz budur." dedi.

Bülent Tezcan, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözlerine ilişkin de "şaşırmamanın elde olmadığını" söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ağzından çıkan sözü kulağının duymadığını öne süren Tezcan, şöyle devam etti:

"Sayın Erdoğan'ın söylediği şey, dikkat edilmesi gereken ve cumhurbaşkanlığı makamını işgal eden bir kişinin kesinlikle söylememesi gereken sözlerdir. Şimdi şunu mu söylemek istiyor; 6 milyona yakın vatandaşımız HDP'ye oy verdi. Şu veya bu şekilde. Türkiye'de 6 milyon terörist mi var diyor Erdoğan? Eğer Türkiye'de 6 milyon terörist varsa, sen 6 milyon teröristin olduğu bir ülkede nasıl cumhurbaşkanlığı yapacaksın. Her oy vereni kökünden kazıyacak mısın? Bu nasıl bir ayrıştırma anlayışıdır, bu nasıl bir bölücü anlayıştır? Sayın Erdoğan'ı yeni dönemin başında bölücü bir dil kullanmaktan uzak durmaya davet etmek en doğrusudur. Bu üslup devam ederse önümüzdeki dönem yine siyaset kutuplaşma ve çatışma üzerinden devam edecektir. Milletin huzura ihtiyacı vardır. Artık toplumu bölen bir dili hiç olmazsa seçimden sonra terk etmesini tavsiye ediyoruz."

Tezcan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın mazbatasında yer alan "13'üncü" ibaresinin çıkarılmasına ilişkin düşüncelerinin sorulması üzerine de tartışmanın parçası olmak istemediklerini dile getirdi.

Sayı ile ilgili bir sıkıntının olduğunun söylendiğini ifade eden Tezcan, "Daha öncekilerde sanıyorum sayı yoktu. Bu seferkinde böyle bir şey olmuş. Mesele hangi sayıda, kaçıncı cumhurbaşkanı olduğu değil, mesele edeceği yemine sadık kalıp tarafsız bir cumhurbaşkanı olup olmama meselesidir." ifadesini kullandı.

Bir gazeteci de Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce'nin olağanüstü kurultay için imza toplamaya başladığını belirtmesi üzerine Bülent Tezcan, parti meselelerinin parti içinde çözülebileceğini, TBMM'de milletin meselelerini çözmek için meşgul olacaklarını anlattı.

HDP Hatay Milletvekili Barış Atay da Meclise gelerek kaydını yaptırdı.

Atay, milletvekili olduktan sonra haletiruhiyesinin değişmediğini belirterek, "Uzun zamandır Meclis dışında bir mücadele yürütüyorduk. Şimdi bir süre bu işin Meclis ayağında olacağız. Umarım herkes için güzel olur. Sizler için de özgür olacağınız, özgürce haber yapacağınız bir basın olmasını diliyorum. Umarım güzel günlerde güzel şeyler konuşuruz." diye konuştu.

Ana çalışma alanının kültür sanat olacağını vurgulayan Atay, Suriye politikasının Hatay'da yarattığı etki üzerine de çalışma yapacaklarını söyledi.

CHP Karaman Milletvekili İsmail Atakan Ünver de kaydını yaptıran milletvekilleri arasındaydı. Ünver'e milletvekilliği rozetini 4 yaşındaki oğlu Artun Kerem taktı.

Artun Kerem, basın mensuplarına, büyüyünce önce polis, sonra avukat, sonra milletvekili sonra da cumhurbaşkanı olmak istediğini belirtti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı ve Adana Milletvekili Jülide Sarıeroğlu, kanserin, çağın en önemli hastalıklarından biri olduğunu belirterek, "Daha önce kemoterapi, radyoterapi, izotop tedavilerini ücretsiz karşılıyorduk. Şimdi kanser cerrahisi ve hastanelerdeki ilaçlarla birlikte tüm kanser tedavileri hem SGK olarak anlaşma yaptığımız sağlık kuruluşlarında hem de kamu kurum ve üniversite hastanelerimizde vatandaşlarımıza ücretsiz olarak verilmeye başlanacak." dedi.

Sarıeroğlu, 24 Haziran seçiminin ardından TBMM'ye gelerek milletvekili kaydını yaptırdı. Sarıeroğlu'na milletvekili rozetini annesi taktı.

Daha sonra gazetecilere açıklama yapan Sarıeroğlu, önemli bir seçim dönemini geride bıraktıklarını belirtti.

AK Parti olarak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde çok başarılı bir seçim kampanyası gerçekleştirdiklerini anlatan Sarıeroğlu, milletin teveccühü ile Erdoğan'ın, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin ilk cumhurbaşkanı olduğunu vurguladı.

Sarıeroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, genişletilmiş il başkanları toplantısında yeni dönemin ipuçlarını güçlü şekilde verdiğini aktardı.

Millete ve Adanalılara, gösterdikleri teveccüh için teşekkür eden Sarıeroğlu, yeni dönemde, küresel dünyadaki rekabet koşullarında daha güçlü hedefleri önlerine koyduklarını bildirdi.

Sarıeroğlu, yarın TBMM'de yemin törenini gerçekleştireceklerini, pazartesi günü de Erdoğan'ın yemin edeceğine değinerek, "Ondan sonra güçlü, büyük Türkiye yolunda, Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, daha güçlü ve daha büyük hedeflere milletimizle el ele yürüyeceğiz. 'Türkiye'nin şahlanış dönemi olacak' dedik, inşallah Türkiye'nin şahlanış dönemine, ülke, millet olarak hep birlikte şahitlik edeceğiz." diye konuştu.

Seçim sonrasında yapılan düzenlemelerin, yeni dönemin nasıl olacağını da ortaya koyduğuna işaret eden Sarıeroğlu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı olarak dün Resmi Gazetede Sağlık Uygulama Tebliği'nin yayımlandığını aktardı.

Sarıeroğlu, şu bilgileri verdi:

"10 yıldır gerçekleşmeyen büyüklükte bir fiyat artış sürecini yaptık. Tüm hastalara şifa diliyorum ve sağlık alanındaki paydaşlarımıza hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. 3 bin 550 kalemde fiyat artışı gerçekleştirdik, SGK olarak yaklaşık 2,5 milyarlık bir bütçe ayırmış durumdayız. Bunun yanında yine devrim niteliğinde Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla ve onun desteğiyle hayata geçirdiğimiz Sayın Başbakanımızın koordinasyonunda kanser cerrahisiyle ilgili hizmetlerin artık fark alınmadan yapılmasına ilişkin devrim niteliğinde bir düzenlemeyi, seçimin ardından hız kesmeden yaptık. Bu da yeni dönemin nasıl daha hızlı, etkin olacağının da temel göstergesi. Kanser, çağımızın en önemli hastalıklarından. Daha önce kemoterapi, radyoterapi, izotop tedavilerini ücretsiz karşılıyorduk. Şimdi kanser cerrahisi ve hastanelerdeki ilaçlarla birlikte tüm kanser tedavileri hem SGK olarak anlaşma yaptığımız sağlık kuruluşlarında hem de kamu kurum ve üniversite hastanelerimizde vatandaşlarımıza ücretsiz olarak verilmeye başlanacak. Önemli bir düzenlemeyi, kısa sürede gerçekleştirdik."

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, "Bakanları partisizlerden seçen Cumhurbaşkanı, yeni dönemin müjdesini AK Parti'lilere de vermiş oldu. Evet, Tayyip Erdoğan iktidardadır ve tek başınadır. Artık AK Parti'lilere de ihtiyacı yoktur." dedi.

Özgür Özel, beraberindeki partisinin Manisa milletvekilleri Vehbi Bakırlıoğlu ve Bekir Başevirgen ile Meclise gelerek, kaydını yaptırdı.

Özel'in milletvekili rozetini CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba taktı.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Özel, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın CHP'ye yönelik açıklamalarının sorulması üzerine, Erdoğan'ın seçimden önceki stratejisini sürdürerek, ülkeyi kamplaştırdığını, gerilimi devam ettirdiğini ve rakiplerini şeytanlaştırdığını ileri sürdü.

Özgür Özel, "Bunu, Türkiye Cumhuriyeti'nin Cumhurbaşkanı'na yakıştırmak mümkün değil. Ama Adalet ve Kalkınma Partisi'nin Genel Başkanı bunu kendine yakıştırıyor. Tarzı, siyaseti bu. Bir partiye 6 milyon oy vermiş seçmeni, bugünden düşmanlaştırmak kabul edilebilir bir yaklaşım değildir." diye konuştu.

CHP'nin milletvekili sayısını artırmak için gayret gösterdiğini, cumhurbaşkanı adayının büyük bir mücadele verdiğini belirten Özel, "Bu kadar alın terine, bu kadar insanın umuduna, kazanamayanların üzüntülerine karşı ülkenin cumhurbaşkanının daha yapıcı dil kullanması lazım. Maalesef üzülerek takip ettik. Hak ettiği dozda bir cevabı vermeyi biliriz ama her yeni başlangıcın bir umudu içinde barındırması gerekir. Bu çatı bunu hak ediyor ama bu özeni biz gösterirken ülkenin cumhurbaşkanı, bir partinin genel başkanı göstermiyorsa değerlendirmeyi de ona oy veren seçmenleri yapacaktır." ifadelerini kullandı.

CHP'nin cumhurbaşkanı adayını, 81 milyonun cumhurbaşkanı adayı olarak yola çıkardığını kaydeden Özel, "Seçimi kazanmanın nasip olduğu cumhurbaşkanının, ülkenin ana muhalefet partisine kullandığı bu özensiz ve düşmanlaştırıcı dili kınıyoruz. Ümit ediyoruz, böyle devam etmez." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın partili olmayan bakanların da kabinede yer alacağı yönündeki açıklamalarının sorulması üzerine Özel, AK Parti'nin Türkiye'yi yönetme kabiliyeti kalmadığını daha önce de söylediklerini, açıklamanın da bunun itirafı olduğu ileri sürdü.

Cumhurbaşkanının ülkeyi AK Parti'lilerle değil, teknokratlarla yönetmeye karar verdiğini savunan Özel, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Siyaset birikim ve insan biriktirme işidir. Yola çıktığı herkesi harcaya harcaya bir önceki seçimdeki bakanları da Meclis çoğunluğunu elde edebilmek için Meclise hapsetmiş olan cumhurbaşkanının birikiminin sonu koca bir hiç. Daha önceki dönemleri 'bürokratik oligarşi' diye eleştiriyordu, bürokratik oligarşinin daniskasıdır. Bir teknokratlar hükümetine Türkiye'yi mahkum etmiş bir anlayış... AK Parti'li milletvekilleri otursunlar kendi dertlerine yansınlar. Biz Meclis'ten çıkan hükümeti, parlamenter demokrasiyi savunuyorduk. Onları buraya esir edip bakanları dışarıdan, partisizlerden seçen Cumhurbaşkanı yeni dönemin müjdesini AK Parti'lilere de vermiş oldu. Evet, Tayyip Erdoğan iktidardadır ve tek başınadır. Artık AK Parti'lilere de ihtiyacı yoktur."

Özgür Özel, Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığının (YSK), Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın mazbatasındaki "13'üncü" ibaresini kaldırmasına yönelik soru üzerine, şu değerlendirmeyi yaptı:

"O tartışma sağlıksız, anlamsız ve niçin başlatıldığı ve nereye vardığı belli olmayan tuhaf bir tartışma. Elbette, kendisi Türkiye Cumhuriyeti'nin 12'inci cumhurbaşkanıydı. 13'üncü ile ilgili bir mazbata almanın 12'nciyi ortadan kaldırdığı vehminden midir yoksa birden 12'ye kadar gelmiş olan bu rejim değişikliğinin itirafı niteliğinde bir başka çaba mıdır bilinmez ama mazbatanın son halinde yazan 'cumhurbaşkanı seçilmiştir' ibaresi mevcut meri olan ama meşru olmayan Anayasa'ya göre doğrudur. Ama bir partinin genel başkanının, cumhurbaşkanı olması çok sıkıntılar yaratıyor, yaratmaya devam edecek. Bunu bugün olduğu gibi bundan sonra da göreceğiz."

CHP'deki kurultay tartışmalarına ilişkin soruya karşılık da Özel, yarın yeni bir başlangıç yapılacağını, ülkenin sorunlarına eğilmeyi, önümüzdeki seçimlere hazırlanmayı ve partiyi başarılı kılmayı ümit ettiklerini vurguladı.

Parti içindeki tartışmaların, partiye de CHP seçmene de ülkeye de bir yararı olmadığına işaret eden Özel, "CHP, bir başka parti gibi kongre taleplerinin şiddetle bastırıldığı, disiplin süreçlerinin başlatıldığı, ihraçların olduğu ve bunu talep edenlerin demokratik haklarının kullanılmadığı bir parti değildir. Türkiye'ye önerilen demokrasi ilk önce parti içerisinde gereklidir. Bu anlamda, parti içi demokrasinin gereği, kuralların gereği neyse onlar uygulanacaktır. Partinin bu süreçten yara almadan, üzülmeden ve kimseyi üzmeden çıkacağını ümit ediyor, bütün CHP'lileri bu süreçte ne talep ediyor ya da hangi pozisyonda duruyor olurlarsa olsunlar, sevgiyle kucaklıyoruz. Türkiye'nin CHP'ye, bizim hepimizin birbirine ihtiyacı var." diye konuştu.

24 Haziran'da gerçekleştirilen Cumhurbaşkanı ve 27'nci Dönem Milletvekili Genel Seçimleri'nin ardından Mecliste kayıt yaptıran milletvekili sayısı 550'ye ulaştı.

Mazbatalarını alan milletvekillerinin Meclisteki kayıt işlemleri bugün de devam etti.

Mecliste bugün 185 milletvekili kayıt yaptırırken, toplamda kayıt yaptıran milletvekili sayısı ise 550'ye ulaştı.

CHP'den İstanbul Milletvekili seçilen anayasa hukukçusu İbrahim Kaboğlu, son yazdığı "Çocuklar ve anayasa" isimli kitabını basın mensuplarına dağıttı.

Yürüme engelli HDP İstanbul Milletvekili Musa Piroğlu da Meclise tekerlekli sandalyeyle gelerek kaydını yaptırdı.

DP Genel Başkanı, İYİ Parti Afyonkarahisar Milletvekili Gültekin Uysal ile eski bakanlardan Mehmet Ağar'ın oğlu AK Parti Elazığ Milletvekili Tolga Ağar da kayıt yaptıranlar arasındaydı.

Öte yandan, kayıt yaptırmaya gelen ve bugün doğum günü olan AK Parti İstanbul Milletvekili Canan Kalsın için kayıt alanında doğum günü pastası kesildi.

Milletvekilleri, Meclis çalışanlarına ve basın mensuplarına, illerine özgü ürünler ikram etti.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime






Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.