TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM BAŞKANI KAHRAMAN'DAN MİLLETVEKİLLERİNE İFTAR YEMEĞİ...


TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Meclis Şeref Holü'nde tüm dönem milletvekillerine iftar verdi.

06 Haziran 2018 Çarşamba

TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Meclis Şeref Holü'nde tüm dönem milletvekillerine iftar verdi.

İftara Başbakan Binali Yıldırım ve eşi Semiha Yıldırım, Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, eski meclis başkanları, bakanlar, milletvekilleri, kuvvet komutanları ve eski ve yeni milletvekilleri katıldı.

Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan iftarda, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş tarafından yemek duası okundu.

Meclis Başkanı Kahraman, Mecliste verdiği iftarda yaptığı konuşmada, konuklara katılımlarından dolayı teşekkür etti.

Bütün inançlarda oruç ibadetinin olduğunu dile getiren Kahraman, "Biz Müslümanlar için farz bir ibadettir. Bu ay rahmet, mağfiret ve bereket ayıdır. Bu ay barış, kardeşlik, huzur ayıdır. Bizler ebedi hayata kavuşacağımıza ve bir hesap günü olduğuna inanırız. 'Birlikte rahmet vardır ayrılıkta ise azap' buyuruluyor." dedi.

Milletin temsilcileri olarak sergiledikleri bu birlik tablosunun ülkenin her köşesine örnek olması temennisinde bulunan Kahraman, "Farklılıklarımız zenginliğimizdir. Kardeşliğimizi hiçbir zaman unutmamalıyız. Farklı siyasi fikirlere mensup olsak da bir bileğe bağlı parmaklar misali ülkemize hizmet etme noktasında her zaman bir araya geliriz, birliğimiz ve beraberliğimizi daim ettiririz. Daim olsun inşallah." diye konuştu.

Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş felsefesinin 1920'de açılan Türkiye Büyük Millet Meclisine dayandığını söyleyen Kahraman, şöyle devam etti:

"Hacı Bayram Camisi'nde binlerce kişiyle kılınan cuma namazının ardından resmi ve askeri erkanla birlikte Büyük Millet Meclisini 23 Nisan 1920'de açmış olduk. Büyük bir coşku, heyecan ve tekbirlerle maneviyatı yüksek bir törenle açılış yapıldı. Meclis açılırken Anadolu’da da hatimler indirildi, Buhari-i Şerifler okundu. Bizler ruh kökümüze, tarihimize bağlıyız ve severiz. Kökümüzü inkar etmeyiz. Bu topraklarda Selçuklu ile başlayan Osmanlı ile devam eden yürüyüşümüz, demokrat ve hür Türkiye Cumhuriyeti olarak inşallah ilelebet devam edecektir."

İrfanda ve gelenekte çok eskilerden beri toplu iftarların olduğunu aktaran Kahraman, iftar sofralarının kardeşliği pekiştirdiğini ve birliği güçlendirdiğini vurguladı.

Milletin iradesinin TBMM'de tecelli ettiğini ve milletin kalbinin burada attığını dile getiren Kahraman, kendilerinin millete hizmet etme sorumluluğunu üstlenmiş kişiler olduğunu kaydetti.

Kahraman, "(Sizin en hayırlınız, insanlara hizmet edeninizdir) buyurmuşlardır. Milletin vekilliği görevini üstlenip, bu istikamette çalışan, gayret eden bütün arkadaşlarıma tebriklerimi sunuyorum. Bir milletin büyüklüğü nüfusunun çokluğuyla değil, akıl ve fazilet sahibi insanlarının sayısıyla belli olur. Devlet adamı dürüsttür, irfan sahibidir, diklenmeden dik duran kişidir. Demokrat, cumhuriyetçi, hür, inançlı bir şekilde istikamet üzere yürür." ifadesini kullandı.

Meclis-i Mebusan’dan bugüne arada kesintiler olsa da 142 yıllık bir parlamento geçmişinin bulunduğunu anlatan Kahraman, Türkiye Cumhuriyeti'ni kuran TBMM'nin 98 yıllık bir Meclis olduğunu ve İstiklal Harbi'ni bizzat yönetmesi sebebiyle Gazi Meclis payesiyle anıldığını aktardı.

Kahraman, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Hayırlı gayelerde buluşup, kaynaşmamız, milletimizin, ülkemizin geleceğine duyduğu güven ve ümidi artırır. Biz bu tabloyu 15 Temmuz’da FET֒cü teröristlere karşı sergiledik. Siyasi partiler bir araya gelip demokrasiye ve cumhuriyete sahip çıktı. O gece herhangi bir teklif olmadan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışını yaptık ve ben olağanüstü toplantı davetinde bulundum. İnanç celladı FET֒cü hainlerin menfur darbe girişimine, Genel Kurulda bomba ve mermiler altında hazır bulunan arkadaşlarımızla birlikte karşı koyduk.

Eli silahlı FET֒cü hainler, darbe ötesi meşum bir girişimde bulundular. Türkiye’yi kaosa sokup, parçalanmanın eşiğine getirmek istediler. O gecenin gayesi çok ötelere gider, çok büyük hazırlıklar vardı. O gece Muhterem Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Sayın Başbakanımız Binali Yıldırım ve TBMM Başkanı olarak ben, birbirimizden habersiz olmamıza rağmen gemimizi terk etmedik, korkuyu korkuttuk. Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız, milletimizi harekete geçirdi, bizler harekete geçtik ve demokrasiye sahip çıkmak için meydanlar doldu. Sayın Başbakanımız hükümetin başında kurumlarımızı çalıştırdı, Meclisi açarak, milli iradenin dimdik ayakta olduğunu gösterdik. Siyasi partilerimizin sayın genel başkanları ve milletvekillerimiz Mecliste ve bulundukları yerlerde demokrasiye sahip çıkarak vazifelerini yaptılar."

Darbe karşıtı askerler ve polislerin de desteğiyle emperyalistlerin maşası FET֒cü teröristleri bertaraf ettiklerini belirten Kahraman, "O gece, devlet millet bütünleşmesiyle bağımsızlığımızı koruyup, bayrağımıza, hürriyetimize sahip çıktık. Allah devletimize, milletimize zeval vermesin. Böyle menfur bir geceyi daha Türkiye'mize yaşatmasın." dedi.

Bu beraberlik ve bütünlüğün, bundan böyle yeni darbelere teşebbüs düşüncesini akıllardan kaldırdığını, Türkiye'nin bir daha böylesine menfur hareketlere muhatap olmayacağını söyleyen Kahraman, "Birlikte olma prensibimizi devam ettireceğiz. Tek millet, tek vatan, tek bayrak, tek devlet diyerek meydanlara çıkan milletimizden 251 kardeşimiz şehit oldu. Yüzlerce kardeşimiz teröristlerin attıkları bombalar ve sıktıkları kurşunlarla gazi oldular. Şehitlerimizin ruhu şad olsun. Gazilerimize sağlıklı uzun ömürler nasip etsin." diye konuştu.

Bombalara ve kurşunlara maruz kalan Meclisin büyük hasara uğradığını anımsatan Kahraman, darbeci hainlerin meydana getirdiği tahribatı ortadan kaldırmak ve Meclisi onarmak için büyük bir çalışma yaptıklarını anlattı.

Mecliste Başbakanın makam odasının bulunduğu yerde F16 savaş uçağının attığı bir bomba sonucu tahribatın söz konusu olduğunu belirten Kahraman, bu bölümün "Demokrasi Sergisi" olacağını ve duvarlarda resimlerin bulunacağını belirtti. Meclis yerleşkesi içinde de bir anıtın inşa edileceğini bildiren Kahraman, 15 Temmuz'u unutmayacaklarını ve unutturmayacaklarını vurguladı.

TBMM Başkanı Kahraman, İnancımızdan aldığımız emir, tarihimizden kaynaklı sorumluluk ve irfanımızdan gelen terbiye ile bugüne kadar nerede bir mazlum, Müslüman kardeşimizin burnu kanasa önce biz koştuk. Dün ve bugün aynı oldu. Yarın da değişmeyecek. Nerede bir Müslüman zulme ve haksızlığa uğrarsa yine koşacağız. Bu bizim milli hasletimizdir. Devletimize, milletimize zeval gelmedikçe ve inşallah gelmeyecek, bu hasletimizi yaşamaya devam edeceğiz." dedi.

24 Haziran'da yeni bir seçimin gerçekleştirileceğine ve cumhurbaşkanı ile milletvekillerinin seçileceğine işaret eden Kahraman, seçimlerin hayırlı ve uğurlu olmasını diledi.

Kahraman, şunları kaydetti:

"(Bu seçim tarihimizin en önemli, büyük seçimidir) diye bir söz vardır. Zannediyorum aynı kanaatteyiz. Bu seçim hepsinden öte, mühim, önemli bir seçimdir. Çünkü, Türkiye bir kavşak noktasına gidiyor. Anayasa değişikliği ile cumhurbaşkanlığı sistemine geçiyoruz. İstikrarlı bir Türkiye için bir temel atmış oluyoruz. 26. Dönem'in bir büyük muvaffakiyeti de anayasada yapılan değişikliktir. Bu değişiklikle koalisyonlardan, değişik pazarlıklardan, hesaplamalardan ve planlamalardan kurtulacağız inşallah. Bendeniz, kuvvetler ayrılığı prensibine inanan bir insanım. Kuvvetler ayrılığı prensibi gerçekleşecek ve kuvvetler birbirlerine müdahale etmeden birlikte memleketimizi kalkındıracaktır."

Başbakan Yıldırım, yaptığı konuşmada, iftarda beraber olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Yıldırım, TBMM'nin cumhuriyeti kurduğunu, bugünlere getirdiğini ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün işaret ettiği muasır medeniyetler seviyesine ulaşmak için çok önemli görevler ifa ettiğini belirtti.

25. ve 26. Dönem Meclislerinin kısa dönem görev yaptığını hatırlatan Başbakan Yıldırım, şöyle devam etti:

"26. Dönem Meclisimiz, yaklaşık 2,5 yıl görevde kaldı ama 26. Dönem Meclis herhalde tarihte adından çok fazla söz edilecek bir Meclisimiz olacak.

15 Temmuz hain darbe girişiminde, değerli Meclis Başkanımızın, Cumhurbaşkanımızın çağrısıyla, milli egemenliğinin tecelli ettiği bu çatı altında, o gece milletvekillerimiz bir araya gelmiş ve Meclise atılan bombalar altında, milli egemenliğin kayıtsız şartsız millete ait olduğunu gür sesiyle haykırmıştır. O gece egemenliğe sahip çıkılmış, devlet teröre teslim edilmemiştir. Bu yüzden kuruluşunda gazi olan Meclis, ikinci gazilik unvanını da 15 Temmuz'da hak ederek almıştır."

26. Dönem'de Meclis tarafından onay verilen Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı operasyonlarının da akılda kalacak icraatlardan olduğunu ifade eden Yıldırım, Türkiye'nin yıllardır başını ağrıtan bölücü terör örgütünün sadece yurt içi değil yurt dışında da etkisiz hale getirilmesi için hükümetin aldığı kararı destekleyerek onaylayan ve operasyonların başarılı şekilde tamamlanmasına vesile olan Meclis üyelerine şükranlarını sundu.

Başbakan olarak, ülke ve millet için alınan önemli kararlarda bu Meclis üyeleriyle birlikte yer almaktan mutluluk duyduğunu söyleyen Yıldırım, Meclisin çok konuşulacak ve üzerinde yazı yazılacak kararlarından birinin de 94 yıllık yönetim sisteminde yapılan değişiklik olduğunu belirtti.

Anayasaya değişikliğiyle beraber parlamenter sistemden cumhurbaşkanlığı sistemine geçildiğini hatırlatan Yıldırım, Meclisin kabul ettiği anayasa değişikliğinin millet tarafından da tasdik edildiğini ve Türkiye'de yönetim sisteminde yeni dönemin başladığını vurguladı.

24 Haziran'da yapılacak seçimlerin, esasen 16 Nisan halkoylaması ve TBMM'nin kabul ettiği Anayasa değişikliğinin bir kez daha uygulaması niteliğinde olacağını kaydeden Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Türkiye siyasi tarihinde ilk defa, TBMM seçimleri ile cumhurbaşkanılığı seçimi aynı gün gerçekleştirmiş olacaktır. Böylece milli irade aracısız, vasıtasız, doğrudan sandıkta tecelli edecek, gelecek 5 yıl için ülkeyi yönetecek kadrolarla, yasama Meclisini oluşturacak milletvekillerini milletimiz seçmiş olacak. Yapılacak seçimlerin ülkemize, milletimize, hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. İnşallah sağlanacak güçlü iktidarla, sürekli istikrarla, ülkemiz 100. yıl hedeflerini daha kararlı şekilde gerçekleştirecektir."

Meclis çatısı altında hizmet eden tüm milletvekilleri, meclis başkanları ve yönetim kadrosundakilere hizmetlerinden dolayı teşekkür eden Yıldırım, 16 yıl boyunca milletin AK Parti'ye vekalet verdiğini, bu sorumluluğu milletin beklentilerine uygun olarak yerine getirmek için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde çalıştıklarını ve bugünlere geldiklerini söyledi.

Birçok yeniliği ülkeye kazandırdıklarını anlatan Yıldırım, şunları kaydetti:

"Yapamadıklarımız da mutlaka olmuştur. Ancak şu bilinmelidir ki 16 yıl boyunca milletimizin beklediği hizmetleri birer birer yerine getirirken diğer yandan da milli iradeye, egemenliğimize karşı yönelen her türlü tehdidin, zerre kadar gözümüzü kırpmadan, endişe etmeden karşısında olduk. Bütün bunları yaparken biliyorduk ki aziz milletimiz bizim arkamızda. Geldiğimiz bu noktada, elhamdülillah ülkemiz demokrasisiyle, hukuk devletiyle, terörle mücadelesiyle önemli başarıları sağlamış durumdadır. Yeni oluşacak Meclisteki arkadaşlarımıza şimdiden başarılar dilerken, ülkemizin gelecek yılları için daha güzel günleri yaşayacağını ifade etmek isterim. "

Türk Parlamenterler Birliği Genel Başkanı Nevzat Pakdil de yaptığı konuşmada, TBMM Başkanı Kahraman'ın 15 Temmuz darbe girişimine karşı Meclisi toplantıya çağırdığını ve milletvekilleriyle birlikte millet iradesini en güzel şekilde temsil ettiğini belirterek, "Milletvekili arkadaşlarımızın katılımıyla o saldırıya bu Meclis kürsüsünden en güzel cevabı verdiniz." dedi.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.