TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM BAŞKANI KAHRAMAN'IN ADANA, MERSİN VE OSMANİYE ZİYARETLERİ...


TBMM Başkanı İsmail Kahraman, bir dizi temaslar ve açılışlar için Adana, Mersin ve Osmaniye'yi ziyaret etti

03 Haziran 2018 Pazar

TBMM Başkanı İsmail Kahraman, bir dizi temaslar ve açılışlar için Adana, Mersin ve Osmaniye'yi ziyaret etti

TBMM Başkanı Kahraman, ziyaret çerçevesinde ilk olarak Adana'ya gitti. Kahraman, Adana Valiliğini ziyaret ederek Vali Mahmut Demirtaş ile görüştü. Daha sonra Büyükşehir Belediyesine geçen Kahraman, Başkan Hüseyin Sözlü ile bir araya geldi. Kahraman, burada yaptığı konuşmada, güçlü belediyelerin güçlü Türkiye demek olduğunu söyledi.

Belediyelerin çok güzel hizmetler yaptığını vurgulayan Kahraman, "Eskiden belediyelerimiz somurtkan, ulaşılmaz devlet memuru hüviyetindeydi. Bu yıkıldı, halkla bütünleşti. Devlet-millet kaynaşması meydana geldi. Türkiye'nin gelişmesinde belediyelerin çok büyük rolü var. Eski anlayış değişti, bütünleşme oldu." diye konuştu.

Kahraman, geçmiş yıllarda belediyelerin açtığı iftar çadırlarının bazı kesimler tarafından eleştirildiğini anımsatarak "Bazıları iftar çadırıyla alay ettiler, 'Olmaz, sadaka mı dağıtıyorsunuz?' diyenler oldu ama sonra elzem olduğu anlaşıldı. Bütün belediyeler, hangi partiden olursa olsun bu görevi yerine getiriyor. Belediyeler bütünleşmeyi sağlayan kurumlar. Nice hizmetler diliyorum." ifadesini kullandı.

Siyasi partileri bir elin parmaklarına benzeten Kahraman, isimlerinin farklı ancak milli menfaatlerinin ortak olduğunu anlatarak şunları kaydetti:

"İşte bu 15 Temmuz'da oldu. O gece 3 siyasi parti meclisteydi. AK Parti, CHP ve MHP. Ertesi gün olağanüstü toplantıya çağırmıştım, olağanüstü toplantılar Meclis Başkanının doğrudan daveti veya yüzde 10 milletvekilinin imzasıyla oluyor. Orada da 4 parti vardı ve ortak bir deklarasyon yayınlandı. Gelişmemizi dünya istemiyor, zıplıyoruz. Her gün gelişen bir Türkiye var ve bunun önünü kesmek isteyen bir batı, hatta bir 'Haçlı duvarı' var. Bunu beraber aşacağız. Hizmetlerimizi daha iyi yapacağız."

Konuşmaların ardından Kahraman ve Sözlü, birbirlerine çeşitli hediyeler sundu.

Daha sonra Birlik Vakfı Adana Şubesini ziyaret eden Kahraman, burada yaptığı konuşma sırasında yağmurun başlaması üzerine, Adana'ya rahmetle geldiklerini söyledi.

Kahraman, vakfın yöneticilerine başarılı çalışmalar dileyerek vatandaşların Kadir Gecesi'ni ve Ramazan Bayramı'nı şimdiden tebrik ettiğini belirtti.

24 Haziran seçimlerinin de yaklaştığını anımsatan Kahraman, "Önümüzü kesmek isteyen şer güçlerin hevesi inşallah kursaklarında kalsın. Birlik bütünlük kardeşlik içerisinde Türkiye çok daha iyi yerlere gelsin inşallah." dedi.

Adana temaslarının ardından, TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Mersin'de Vali Ali İhsan Su ile Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz'ı ziyaret etti.

Vali Su tarafından Valilik girişinden karşılanan Kahraman, polis tören mangasını selamladı.

Daha sonra Valilik Şeref Defteri'ni imzalayan Kahraman, Vali Su ile bir süre basına kapalı görüştü.

Yaklaşık yarım saat süren görüşmenin ardından Kahraman, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz'ı da makamında ziyaret etti.

Kocamaz, tarafından belediye girişinde karşılanan Kahraman, çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Meclis Başkanı İsmail Kahraman, daha sonra karayoluyla Osmaniye'ye hareket etti.

Kahraman, Osmaniye'de ilk olarak Vali Ömer Faruk Coşkun'u makamında ziyaret etti. Daha sonra Osmaniye Belediyesi'ne geçen Kahraman, burada Belediye Başkanı Kadir Kara'dan kentteki hizmetler hakkında bilgi aldı.

Belediye ziyaretinin ardından Birlik Vakfı Osmaniye Şubesi'nin açılış törenine katılan Kahraman, burada yaptığı konuşmada, vakfın kuruluş amacını anlattı.

Vakfın milli birlik ve bütünlüğü sağlama ve gençlerin yetişmesi noktasında elinden geleni yapma gayesiyle kurulduğunu belirten Kahraman, şöyle devam etti:

"Temeli Milli Türk Talebe Birliği'ne dayanır. Bu, Osmanlı dönemine ait bir teşkilattır. Cumhuriyetten eskidir. Çeşitli dönemlerde çok hizmetler yapan teşkilat, 1980 darbesiyle kapatıldıktan sonra Birlik Vakfı adı altında tekrar kuruldu. Milli Türk Talebe Birliği'nde hizmet etmiş 40 isim seçildi. Bunların arasında Sayın Cumhurbaşkanımız, eski bakanlar, yeni bakanlar, yazarlar var. Türkiye'nin bütünlüğünü bozmak için şucular, filan hoca efendiler diye bir ayırım vardı. Onu giderme noktasında Birlik Vakfı büyük hizmetler yaptı."

Türkiye'nin her sahada ilerleme kaydettiğinin altını çizen Kahraman, şunları söyledi:

"İlerleyişimizi durdurmak ve bizi bölmek için dış mihraklar gayret içindeler. Uyanık olmak durumundayız. Bayrağımıza, sancağımıza, minarelerimize dokundurtmamak zorundayız. Gelişmemizi durduramayacaklar. Tuzaklar kuruldu, kurulmaya devam edecek. Büyük devletin dertleri de büyük olur. Asıl büyüklük, o dertleri alt etmekle olur. 24 Haziran, ülkemiz için kritik günlerden birisidir. Birlik ve beraberliğin ispat edilmesi gereken bir gündür. Genel seçimlere gidiyoruz. 24 Haziran, Ramazan Bayramı'ndan sonra gelen bir gün. Bütün günleri bayram yapacak bir neticeye Türkiye ulaşsın inşallah."

Kahraman, 24 Haziran'da yapılacak seçimin önemine vurgu yaparak, "Bu seçimler mahalli bir seçim değil, dünya ölçeğinde bir hadise. Gündelik düşüncelerle, menfaat ve çıkar duygularımıza yenik düşerek bütünlüğümüzü bozucu faaliyetlere izin vermeyelim. Biz, kimin nesli olduğumuzu bilelim. Selçuklu'dan başlayan Osmanlı ile devam eden ve Türkiye Cumhuriyeti ile yürüyen bir kervanın içindeyiz. Demokratik bir cumhuriyet olarak inançlı, imanlı, tarihine ve kültürüne sahip bir devlet olarak yaşamaya devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin 15 Temmuz gibi önemli bir sınavdan başarıyla çıktığını dile getiren Kahraman, sözlerini şöyle sürdürdü:

"15 Temmuz'da Türkiye, devlet olarak yaşama imkanına kavuştu. Bu darbe ve ihtilal ötesi bir şeydi ama Cenab-ı Hak izin vermedi. Dimdik ayakta durduk ve kaldığımız yerden devam edeceğiz. Hudutlarımızda devletçikler oluşturacaklardı. Bu küçücük toprak parçasında da iç savaş çıkarıp güya müttefiklerimiz olaya müdahale edecekti. Allah korudu. Eğer Genelkurmay Başkanımız 'Hiçbir vasıta garnizonları terk edemez, havalanamaz' demeseydi, bu emri 20.30'da vermeseydi ve haber alındı diye önceden harekete geçmeselerdi sabah kalktığımızda Türkiye'yi büyük bir uçurumda bulurduk. Su uyur, düşman uyumaz. Haçlı zihniyeti hiçbir zaman bitmez."

Konuşmaların ardından Birlik Vakfı Osmaniye Şubesi binası, Kahraman ve protokol üyelerinin kurdele kesimiyle hizmete açıldı.

Açılış töreninin ardından TBMM Başkanı Kahraman, 4 Şubat'ta Zeytin Dalı Harekatı kapsamında Afrin'de şehit olan Piyade Komando Uzman Çavuş Bekir Evren'in babaevine giderek, ailesine taziyede bulundu.

Bir süre şehidin babası Hasan Hüseyin Evren ile sohbet eden Kahraman, Kur'an-ı Kerim okunup dua edilmesinin ardından şehidin babası ile eşi Zehra ve annesi Emine Evren'e Türk bayrağı ve Kur'an-ı Kerim hediye etti.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.