TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM BAŞKANI KAHRAMAN'IN KABULÜ...


TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Azerbaycan Diaspora İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Fuad Muradov ve beraberindeki heyeti kabul etti.

23 Mayıs 2018 Çarşamba

TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Azerbaycan Diaspora İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Fuad Muradov ve beraberindeki heyeti kabul etti.

TBMM Başkanı Kahraman kabulde yaptığı konuşmada, Karabağ'ın işgal altında olduğuna işaret ederek, "Karabağ bizim milli meselemizdir. Ne yazık ki dünyanın gözü önünde büyük haksızlık işlenmektedir. Dünya, bu ve benzeri haksızlıklara karşı seyirci kalmamalıdır." ifadesini kullandı.

BM'nin, işlevini yerine getiremediğini vurgulayan Kahraman, sürüncemede kalmış ve dünya barışını bölgesel ve uluslararası boyutta tehdit eden konulara daha ciddi bir şekilde eğilmek gerektiğini belirtti.

BM Güvenlik Konseyi'nin daimi üyelerinden birinin bir kararı veto etmesi nedeniyle 196 ülkenin verdiği kararın bir kenara itildiğine işaret eden Kahraman, meselelerin sürüncemede kaldığını, toplumların karmaşa ve çekişme içinde olduğunu ve barışın sağlanamadığını kaydetti.

Kahraman, "Karabağ meselesi, bizim de meselemiz. Nasıl Kıbrıs meselesi Azerbaycan'ın meselesiyse, nasıl Keşmir İslam aleminin meselesiyse buna benzer meselelerimizin çözümünde daha atak hamleler yapılması gerektiğine inanıyoruz." dedi.

Türkiye'de herhangi bir görev değişikliğinde ilk olarak KKTC'nin ve ardından Azerbaycan'ın ziyaret edildiğini hatırlatan Kahraman, şunları söyledi:

"Diğerleri sonrakilerdir. Ama bu ikisi ilk baştır, besmeledir, başlangıçtır. Biz tek milletiz, iki devletimiz var ama tek milletiz. Bu beraberliğimiz, birlikteliğimiz bölgeye de barış getiriyor, dünya barışına da büyük katkı sağlıyor. Devlet Başkanlarımız Sayın İlham Aliyev ve Recep Tayyip Erdoğan, kardeş mesafesindedirler. Milletimiz de halklarımız da böyledir. Meselelerimizi beraber çözeceğiz."

Muradov ise her bir Azerbaycanlı'nın kalbinin Türkiye için çarptığını belirterek, "İnanıyorum ki bu yürekler birleşerek büyük işler görecektir." değerlendirmesinde bulundu.

Fuad Muradov, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından hayata geçirilen işlerin, her iki milletin geleceği için olduğunu vurguladı.

İki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin önemine değinen Muradov, "İnsanlarımız arasında büyük köprüler var. Bu köprüler, Ulu Önder Haydar Aliyev tarafından kurulmuştu. Bunlar sulh ve dostluk köprüleriydi." diye konuştu.

Azerbaycan'ın bir bölümünün bugün işgal altında olduğunu hatırlatan Muradov, TBMM Başkanı Kahraman'a Karabağ ile ilgili iki kitap hediye etti.

Kabulde TBMM Türkiye-Azerbaycan Parlamenrolararası Dostluk Grubu Başkanı ve AK PARTİ Adana Milletvekili Necdet Ünüvar da hazır bulundu.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.