TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

HDP İSTANBUL MİLLETVEKİLİ PAYLAN'IN BASIN TOPLANTISI...


HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan, Mecliste düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

16 Mayıs 2018 Çarşamba

HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan, Mecliste düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Faizlerin talimatla düşmeyeceğini, ancak güvenle düşeceğini dile getiren Paylan, iktidara güvenilmediğini, bu nedenle de dolar, enflasyon ve faizlerin yükseldiğini iddia etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İngiltere'de Merkez Bankasına yönelik sözleri nedeniyle doların artığını iddia eden Paylan, bu durumu Türkiye'nin kaldıramayacağını söyledi.

Paylan, iktidarın ivedilikle tedbir almasını gerektiğini belirterek, "İktidar 'OHAL'i kaldıracağım' derse bugün dolar 4'e düşer, beraberinde Demirtaş'ı özgür bırakırsa 3,9'e düşer. Denemesi bedava. Çünkü artık normalleşen ülke algısını oturtmuş oluruz. Alacağınız hiçbir faiz tedbiri doları düşürmez. Düşürecek şey, ülkenin hukuk devleti olduğunu, demokrasinin işlediğini göstermektir. Sayın Cumhurbaşkanına tavsiyem toplantıda 'faizi yükseltelim mi düşürelim mi' kararından çok 'OHAL'i kaldıralım mı'yı konuşmasıdır." ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğanın "yurtdışına para kaçırandan hebasını soracağım" dediğini, bununla ilgili Mecliste görüşülecek torba tasarıda da bir madde bulunduğunu anımsatan Paylan, yurt dışına para çıkarılmasının bu şekilde önlenemeyeceğini savundu.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.