TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM GENEL KURULU...


TBMM Genel Kurulu, Başkanvekili Yaşar Tüzün başkanlığında toplandı. Karayollarında geçiş ihlaline ilişkin para cezalarını yüzde 60 azaltan düzenleme ile AOÇ'nin belirlenen arazisinin Ankara Büyükşehir Belediyesine 29 yıllığına tahsis edilmesini de içeren "torba teklif", TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi. Meclis, 24 Haziran kesin seçim sonuçlarının YSK tarafından ilamını takip eden üçüncü günü saat 14.00'de toplanmak üzere tatile girdi.

16 Mayıs 2018 Çarşamba

TBMM Genel Kurulu, Başkanvekili Yaşar Tüzün başkanlığında toplandı. Tüzün, gündeme geçmeden önce üç milletvekiline gündem dışı söz verdi.

AK Parti İstanbul Milletvekili Halis Dalkılıç, "Emperyalist ve siyonist güçler yeniden tarihi kanla yazma hevesindeler." dedi.

AK Parti İstanbul Milletvekili Halis Dalkılıç, İsrail'in katliamında hayatını kaybeden Filistinli'lere Allah'tan rahmet diledi.

Ortadoğu'da akan kanı durduramamak ve yaşanan acıları dindirememenin herkesi derinden üzdüğünü dile getiren Dalkılıç, tarihin bu bölümünde böyle bir sahneye şahit olmaktan dolayı insanlık adına utandığını vurguladı.

Dalkılıç, "Emperyalist ve siyonist güçler yeniden tarihi kanla yazma hevesindeler. Yeniden tarihi kanla şekillendirme hevesindeler. Çünkü onların tarihlerinde, geçmişlerinde, bugünlerinde ve hedeflerinde ezilmişlerin malı, masumların kanı, mazlumların canı ve kirli sömürgeleri, işgalleri var. Hamdolsun bizim tarihimizde ne sömürge ne işgal ne de kan ile gözyaşı var." diye konuştu.

CHP Bursa Milletvekili Ceyhun İrgil ise İsrail'in Filistinli'lere yönelik katliamına ilişkin yaptığı gündem dışı konuşmada, ABD'nin desteklediği Gazze'deki İsrail terörünün sürdüğünü söyledi.

Hayatını kaybeden Filistinli'lerden birinin de Fadi Salah olduğunu belirten İrgil, "Siyonist rejimin saldırısında bacaklarını kaybetmişti. Dün yine aynı teröristlerin, siyonist katillerin saldırısı sırasında canını kaybetti." dedi.

İrgil, konuşması sırasında kürsüye Salah'ın fotoğrafını koydu.

HDP Bitlis Milletvekili Mahmut Celadet Gaydalı, seçim bölgesinin sorunlarına ilişkin yaptığı gündem dışı konuşmada, Bitlis'te uygulanan yanlış politikalar nedeniyle işsizliğin had safhada olduğunu savundu.

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, "Dün itibarıyla 62 insanın hayatını kaybettiği, 3 binden fazla kişinin yaralandığı eli kanlı İsrail terörünün ortaklarından birisi de ABD Başkanı Trump'tır." dedi.

TBMM Genel Kurulunda gündem dışı konuşmaların ardından yerinden söz alan MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, İsrail'in katliamına ilişkin Meclisin ortak bildirisinin İsrail ve ABD'ye yönelik tepkileri açısından önemli olduğunu söyledi.

İsrail'e karşı atılan diplomatik adımları da önemli bulduklarını ifade eden Akçay, "İsrail'e yönelik atılacak somut adımlarda hükümete destek vereceğimizi bir kez daha vurgulamak istiyorum." diye konuştu.

HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu ise Filistin'e ilişkin dün genel görüşme talebinde bulunduklarını anımsatarak, "Kınamayla, 'yaşasın Filistin, yaşasın Kudüs' demekle dış politika olmaz. Devletseniz, iktidarsanız bunun yaptırımlarını uygulamak sizin elinizdedir. Bu önergemiz dün reddedildi." ifadesini kullandı.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, İsrail'in katliamına ilişkin Filistin vatandaşlarıyla birlikte ağladıklarını, hayatını kaybedenlerin yasını tuttuklarını söyledi. Özel, "Bu konuda ulusal duyarlılığın tam bir mutabakatla sürmesi, artması ve yaptırımlara dönük sadece söylemde değil eylemde de bir mücadelenin gerekliliğinin altını çiziyoruz." dedi.

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, İsrail zulmünü şiddet ve lanetle kınadıklarını belirterek, ABD'nin büyükelçiliğini taşıma kararının yaşananların başlangıcı olduğunu söyledi. Elitaş, "Dün itibarıyla 62 insanın hayatını kaybettiği, 3 binden fazla kişinin yaralandığı eli kanlı İsrail terörünün ortaklarından birisi de ABD Başkanı Trump'tır." diye konuştu.

Elitaş, hiçbir dinin insanları katletmeyi emretmeyeceğini vurguladı.

AK Parti'nin, TBMM Genel Kurulu'nun çalışma takvimine ilişkin grup önerisi kabul edildi.

AK Parti'nin kabul edilen önerisine göre, aralarında AOÇ'nin belirlenen arazisinin, Ankara Büyükşehir Belediyesine, hayvanat bahçesi, tema park, rekreasyon alanları yapılmak üzere 29 yıllığına ve bedelsiz olarak tahsis edilmesi maddesini de içeren torba teklif, 48 saat geçmeden TBMM Genel Kurulu'nda gündemin ön sırasına alındı.

Genel Kurulun bugün ve yarın ki birleşiminde 19.30 ila 21.30 saatleri arasında Ramazan ayı dolayısıyla iftar yemeği arası verilecek. Genel Kurul, haftalık çalışma gününün dışında cuma günü de çalışacak.

Teklifin görüşmelerinin tamamlanmaması halinde TBMM Genel Kurulu, 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ile Milletvekilliği seçiminin YSK tarafından ilamını takip eden üçüncü günü saat 14.00'de toplanmak üzere tatile girecek.

Öte yandan HDP'nin görevden alınan veya tutuklanan adli tıp kurumu uzmanlarının düzenledikleri raporlarına ilişkin önergenin bugün görüşülme önerisi kabul edilmedi.

CHP'nin, Türkiye İle İsrail arasında tazminata ilişkin usul anlaşmasının onaylanmasının uygun bulunduğuna dair kanunun iptaline ilişkin grup önerisi de görüşülerek reddedildi.

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, Filistin davasına gönülden destek veren herkese teşekkür etti. Türkiye'nin Yahudilerle ya da başka bir dinle meselesinin olmadığını ifade eden Elitaş, "Masum insanları katleden, katil olan devletlerin başkanlarına bizim tepkimiz." dedi.

Elitaş, İslam İşbirliği Teşkilatı toplanırken, dünya milletleri bu konudaki meseleleri gündeme getirmeyi çalışırken, İngiltere, Fransa, AB ülkelerinin, ABD'nin Kudüs kararını ve İsrail'in davranışlarını telin etmesinin önemli olduğunu dile getirdi.

Türkiye ile İsrail arasında 1950'li yıllardan bugüne dayanan 13 sözleşmenin bulunduğuna dikkati çeken Elitaş, "Devletler öyle canı sıkıldığında 'ben şu anlaşmaları iptal ediyorum' deme lüksüne sahip değildir. Mavi Marmara olayı konusu kalmamış bir sözleşmedir. Bu iş tamamen tribünlere oynamaktan başka bir şey değildir" değerlendirmesinde bulundu.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel de Türkiye ile İsrail arasındaki önemli sorun alanlarından birisinin Mavi Marmara olayı sonrası yaşanan "özür" krizi olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, İsrail'in özür dilediğini belirttiğini ancak bu durumu Türkiye'de kimsenin bilmediğini öne süren Özel, "Özür dileme meselesinin bir kaydı olur. Ortalıkta yaşanan olayın tenhada özrü olmaz. Bu samimiyetsiz tutuma karşı grup önerimiz, Mavi Marmara anlaşmasını Türkiye tek taraflı feshetsin. AK Parti'den bu vicdanlı kararı bekliyoruz." ifadelerini kullandı.

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal ise yerinden söz alarak, Dışişleri Bakanlığının sitesine girildiği zaman, Filistin vatandaşlarının Türkiye'ye gelmek istedikleri zaman vize şartının arandığının görüleceğini ifade etti.

İsrail Konsolosluğunun sitesine girildiğinde, İsrail vatandaşlarının Türkiye'ye gelmek istedikleri zaman vizesiz gelebildiklerini, İsraillilerin vizeden muaf olduğunu belirten Tanal, "Siyasi iktidar afra tafra yapıyor 'İsrail devleti terör devletidir, haydut devlettir.' diyor ama ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz. Bu ne samimiyetsizlik? Burada çifte standart var. İsrail devletinin vatandaşlarına gösterilen bu pozitif ayrımcılık Filistin devletine gösterilemiyor. Bu uygulamayı şiddetle kınıyorum, derhal düzeltmelerini bekliyorum." dedi.

MHP Denizli Milletvekili Emin Haluk Ayhan, "Döviz kuru ve faizler üzerinden Türkiye ekonomisini vurma oyununu yeniden devreye sokma gayreti içindeler. Türkiye ekonomisi ve Türk milleti bu kuşatmayı kıracak güçtedir." dedi.

TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın ile AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş'ın imzasını taşıyan, Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi'nin tümü üzerindeki görüşmelerde siyasi parti temsilcileri söz aldı.

MHP Denizli Milletvekili Emin Haluk Ayhan, uluslararası ekonomide çalkantılı bir dönemden geçildiğini ve gelişmekte olan ülke piyasalarında ve kurlarında bir baskının oluştuğunu belirterek, "Döviz kuru ve faizler üzerinden Türkiye ekonomisini vurma oyununu yeniden devreye sokma gayreti içindeler. Türkiye ekonomisi ve Türk milleti bu kuşatmayı kıracak güçtedir." ifadesini kullandı.

HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan, 26 Dönem milletvekilleri olarak, Türkiye'ye huzur veya refah getiremediklerini vurgulayarak, "Meclisi tarumar ettik. Yargıyı bağımlı hale getirdik. Basını susturduk. Üniversitelere büyük kötülükler yaptık. Kurumsal çöküşün sonuçlarını bugünlerde görüyoruz." diye konuştu.

Paylan, iki hafta önce komisyonda emeklilere bayram ikramiyesi verdiklerini ancak bir haftada piyasa, dolar ve enflasyonun bunu geri aldığını belirterek, üç yıldır gelir vergisi reformunun yapılması için çağrı yaptıklarını anımsattı.

CHP İzmir Milletvekili Zekeriya Temizel, Atatürk Orman Çiftliğine (AOÇ) ilişkin maddenin daha önce de dört defa Meclise geldiğine işaret ederek, "Aslında bu keşke gelmeseydi dediğimiz olay Atatürk'ün mirasına bir ihanetin belgesidir. AOÇ, milletin malıdır. Atatürk'ün emanetidir. Güvencesi de milletvekilleridir." dedi.

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş ise teklifteki, Türk Parasının Kıymetini Koruma Hakkında Kanununda değişiklik öngören iki maddeyi komisyon aşamasında çektiklerini hatırlattı. Elitaş, kamuoyunda yanlış algılamalardan dolayı ortaya çıkan sorunlar ve zihinlerdeki bulanıklığı ortadan kaldırmak için teklifin ikinci maddesini de metinden çıkaracaklarını bildirdi.

Elitaş'ın çıkarılacağını açıkladığı madde, Hazine Müsteşarlığı ve denetim yetkisine haiz kişilerin, kanunun uygulaması ile ilgili olarak ihtiyaç duyulan her türlü bilgi ve belgeyi gerçek ve tüzel kişilerden istemeye yetkili olmasını öngörüyor.

TBMM Genel Kurulunda görüşülen, Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi'nin tümü üzerindeki görüşmelerin tamamlanmasının ardından maddelerinin müzakerelerine geçildi.

AK Parti, 1. madde üzerinde değişiklik önergesi verdi.

Kabul edilen önergeyle; Türk Parasının Kıymetini Koruma Hakkında Kanun'a dayanılarak çıkarılan karar, yönetmelik ve tebliğler ile diğer genel ve düzenleyici işlemlere aykırı hareket eden kişilere, bu kanunda başka bir yaptırım öngörülmemesi halinde, 10 bin Türk lirasından 50 bin Türk lirasına kadar idari para cezası verilmesi uygulamasından vazgeçildi.

Söz konusu önergeyle, teklifin 1. maddesinde yer alan şu hükümler de çıkarıldı:

- Kıymetli maden ve kıymetli taşları, bu kanuna dayanılarak çıkarılan karar, yönetmelik ve tebliğlere aykırı olarak yurttan çıkaran, yurda sokan veya buna teşebbüs edenler, fiil, Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu hükümlerine göre suç oluşturmadığı takdirde, söz konusu eşya ve kıymetlerin rayiç bedelinin yüzde 20'si oranında idari para cezasıyla cezalandırılacak.

- Her türlü mal, kıymet, hizmet ve sermaye ithal ve ihraç edenler veya bu işlere aracılık edenler, bu mal ve kıymetleri tayin edilen süreler içinde yurda getirmemeleri halinde, yurda getirmekle yükümlü oldukları kıymetlerin rayiç bedelinin yüzde 5'i kadar idari para cezasına çarptırılacak. İdari para cezasına ilişkin karar kesinleşinceye kadar alacaklarını yurda getirenlere idari para cezası verilecek, ancak, verilecek bu ceza, yurda getirilmesi gereken paranın yüzde iki buçuğundan fazla olamayacak.

- İthalat, ihracat ve diğer kambiyo işlemlerinde döviz veya Türk parası kaçırmak kastıyla, muvazaalı işlemlerde bulunanlar, yurda getirmekle yükümlü oldukları veya kaçırdıkları kıymetlerin rayiç bedelinin yüzde 40'ı oranında idari para cezasıyla cezalandırılacak. Bu fiilin teşebbüs aşamasında kalması halinde verilecek ceza yarı oranında indirilecek.

- Bu kabahatlerin özel hukuk tüzel kişisinin organ, temsilcisi ya da bu tüzel kişinin faaliyeti çerçevesinde görev üstlenen kişi tarafından tüzel kişinin yararına işlenmesi halinde, tüzel kişi hakkında fiilin niteliğine göre, söz konusu cezalar ayrıca uygulanacak.

- Kabahatin konusunu yabancı paranın oluşturması halinde, idari para cezasının hesaplanmasında, fiilin işlendiği tarih itibarıyla Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının bu paraya ilişkin "döviz satış kuru" esas alınacak.

Önergeyle, "Türk Parasının Kıymetini Koruma Hakkında Kanun'a dayanılarak çıkarılan karar, yönetmelik ve tebliğler uyarınca faaliyet izni veya yetki belgesi almaksızın ticari faaliyette bulunanlara, 50 bin Türk lirasından 250 bin Türk lirasına kadar idari para cezası ile cezalandırılması ve yetkisiz faaliyetin gerçekleştirildiği iş yerindeki tüm faaliyetlerin bir aydan altı aya kadar, tekrarı halinde ise sürekli olarak durdurulmasını" öngören hüküm ise korundu.

Yetkisiz olarak faaliyette bulunanların ilan ve reklamlarından veya yaptıkları işin mahiyetinden söz konusu iş yerini, sadece faaliyet izni veya yetki verilmesi gereken faaliyet konularında iştigal etmek maksadıyla açtıkları veya işlettikleri anlaşılıyorsa, söz konusu iş yerindeki faaliyetin sürekli olarak durdurulması ile durdurma işlemlerinin valiliklerce yerine getirilmesi düzenlemesi de teklifte yer aldı.

AK Parti, teklifin, "Türk Parasının Kıymetini Koruma Hakkında Kanun'da değişiklik öngören" 2. maddesinin tümden çıkarılması için de önerge verdi.

Kabul edilen önergeye göre, "Hazine Müsteşarlığı ve denetim yetkisine haiz kişilerin, kanunun uygulaması ile ilgili olarak ihtiyaç duyulan her türlü bilgi ve belgeyi gerçek ve tüzel kişilerden istemeye yetkili olmasını" düzenleyen hüküm tekliften çıkarıldı.

Önerge ile tekliften çıkarılan diğer hükümler de şöyle:

- Hazine Müsteşarlığı, kamu kurum ve kuruluşlarından devletin güvenliği ve temel dış yararlarına karşı ağır sonuçlar doğuracak haller ile meslek sırrı, aile hayatının gizliliği ve savunma hakkına ilişkin hükümler saklı kalmak kaydıyla, özel kanunlardaki yasaklayıcı ve sınırlayıcı hükümler dikkate alınmaksızın her türlü bilgi ve belgeyi uygun süre ve ortamda, sürekli veya münferit olarak istemeye yetkili olacak.

- Belirlenecek usul ve süreler içinde bilgi ve belge gönderme yükümlülüğünü yerine getirmeyenler hakkında 10 bin liradan 50 bin liraya kadar idari para cezası verilecek.

- İstenen bilgi ve belgelerin hatalı veya eksik olarak verildiğinin saptanması halinde, bu yanlışlığın düzeltilmesi veya eksikliğin giderilmesi için 30 günlük süre verilecek. Bu süre içinde yanlışlığın düzeltilmemesi veya eksikliğin giderilmemesi halinde 10 bin liradan 50 bin liraya kadar idari para cezası verilecek

- İstenen bilgi ve belgelerin yanıltıcı olarak hazırlanması ya da bu kişilere yerinde inceleme imkanının sunulmaması hallerinde, 50 bin liradan 250 bin liraya kadar idari para cezası verilecek.

Teklifin 4. maddesi üzerinde de AK Parti'nin değişiklik önergesi kabul edildi.

Buna göre, Atatürk Orman Çiftliğinin (AOÇ) belirlenen arazisinin kiraya veya işletmeye verilmesinde, "AOÇ arazileri üzerinde konut, ticaret ve sanayi amaçlı yapılaşma yapılamaz." hükmü geçerli olmayacak.

CHP İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi, yaptığı konuşmada, Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya'nın bugün AK Parti Genel Merkezi'ne giderek, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilmesini eleştirerek, "Bürokratlar parti binalarına çağrılmaz, çağrılsa da gitmez. Hele bu, bağımsız Merkez Bankası Başkanı ise hiç gitmez." dedi.

Hamzaçebi, bu tür gerçekleştirilen toplantılarla dolar ve faizin inmeyeceğini söyledi.

HDP Batman Milletvekili Mehmet Ali Aslan da boynunda Filistin kefiyesi ile yaptığı konuşmanın bir bölümünü Arapça gerçekleştirdi.

Arapça sözlerini Türkçeye de çeviren Aslan, "Eğer Müslümanlar hala uyumaya devam ederse, Mekke ve Medine de elimizden çıkar; Dicle ve Fırat arasındaki topraklar da elimizden alınır. Çünkü, çorap söküğü gibi gelir ve geliyor da." diye konuştu.

***HABERİN DEVAMINA İLGİLİ DOKÜMANLAR KISMINDAN ULAŞABİLİRSİNİZ***
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.