TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

KEİPA 25. YILDÖNÜMÜ: MECLİS BAŞKANLARI ZİRVESİ...


TBMM Başkanı İsmail Kahraman, "Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenter Asamblesi'nin (KEİPA) 25. Yıldönümü: Meclis Başkanları Zirvesi"ne katıldı.

16 Mayıs 2018 Çarşamba

TBMM Başkanı İsmail Kahraman, "Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenter Asamblesi'nin (KEİPA) 25. Yıldönümü: Meclis Başkanları Zirvesi"ne katıldı.

Kahraman, Anadolu Ajansı'nın "Ev Sahibi Fotoğraf Sağlayıcısı" olduğu "Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenter Asamblesi (KEİPA) 25. Yıldönümü: Meclis Başkanları Zirvesi"ndeki konuşmasında, Türkiye'nin, kuruluşuna öncülük ettiği KEİ ve KEİPA'ya özel önem atfettiğini ifade ederek, geçen yılın ilk yarısında Türkiye'nin üstlendiği dönem başkanlığının ana temasını "Sürdürülebilir Kalkınma İçin Ortaklığın Geliştirilmesi"nin oluşturduğunu hatırlattı.

Türkiye'nin, kuruluşundan bu yana KEİ'nin bölgede ve uluslararası alanda etkinlik ve öneminin artılması, üye ülkeler arasında iş birliği imkanlarının geliştirilmesi ve ekonomik iş birliği aracığıyla üye ülkeler arasındaki bağların güçlendirilmesi için yoğun çaba sarf ettiğini anlatan Kahraman, "Karadeniz Havzası ülkeleri olarak bir araya gelsek de aslen çok daha geniş bir coğrafyayla bağlantılı gelişmelerden etkilenmekteyiz. Bölgemizi Akdeniz, Orta Doğu, Körfez ve Balkanlar'dan bağımsız düşünemeyiz. Küresel boyuttaki terörizm, aşırıcılık, ırkçılık, yabancı düşmanlığı, yasa dışı göç, ekonomik kriz, insani trajediler, çevre sorunları gibi meseleler hepimizi ilgilendirmektedir. Bölgemiz, hatta tüm dünya olarak bugün zor bir dönemden geçmekteyiz. Barışa, hoşgörüye, istikrar ve güvenliğe, ekonomik ve insani kalkınmaya her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyuyoruz. Küreselleşme çağından birçok bölgesel sorun, aslında potansiyel küresel bir sorun olarak karşımızda duruyor." diye konuştu.

Kahraman, Karadeniz coğrafyasının son derece kritik bölgelere komşu olduğuna değinerek, "Hemen yanımızda vuku bulan kriz ve çatışmaların çözümü, bölgemizin ve ülkelerimizin güvenliği açısından büyük önem arz etmektedir. Filistin ve Kudüs, uluslararası toplumun vicdan ve adalet meselesidir." dedi.

Meclis'teki olağanüstü Kudüs toplantısı nedeniyle dün KEİPA 25. Yıldönümü: Meclis Başkanları Zirvesi'ne ev sahipliği yapamadığını dile getiren Kahraman, şöyle devam etti:

"Bir trajedi oldu ve bir kara pazartesi yaşadık. 128 ülkenin reyiyle, 9 ülkenin karşı koyması ve 35 ülkenin çekimser kalmasıyla BM'de alınan karara muhalif olarak maalesef ABD, İsrail'deki büyükelçiliğini Kudüs'e taşıdı. Buna karşı halk Gazze'de bir gösteride bulundu, karara tepkisini ortaya koymak istedi, demokratik bir karşı görüş ifade etti. Buna karşı terör estirildi ve maalesef şu andaki rakama göre 62 kişi öldü ve 2 bin 770'in üzerinde insan yaralandı, aralarında ağır yaralılar var. Bir trajedi meydana geldi. Tabii bu sadece bölgeyi ya da bir devleti ilgilendirmiyor, aynı zamanda dünya barışına da bir araya geldiğimiz topluluğumuza da zarar meydana getiriyor. Bu ve benzeri olaylara karşı biz, duygumuzu, düşüncemizi ifade etmek durumundayız. Özlemimiz barış içinde, huzur içinde bir dünya oluşturmada elimizden geleni yapmak. Kudüs'teki gelişmelere sessiz kalınmaması gerektiği tabiidir. Filistin devletinin vücut bulması ve Filistin halkının gözyaşlarının dindirilmesi için Orta Doğu barış sürecinin sağlıklı bir zeminde yeniden canlandırılması gerekir. ABD büyükelçiliğinin Tel Aviv'den Kudüs'e taşınarak, uluslararası hukukun en temel ilkelerini, uluslararası toplumun iradesini, tarihi ve sosyal gerçekleri hiçe sayma tutumu yanlıştır. Bu sürdürülmemelidir. ABD hak, adalet ve hakkaniyet şuuruyla bağdaşmayan bu adımıyla tüm ilgili BM kararlarını, hatta kendi müktesebatını bile ihlal etmiş, uluslararası toplum nezdindeki inandırıcılığına zarar vermiştir. İsrail'in Amerika'nın bu hukuk dışı karar ve uygulamasına karşı haklı, meşru tepkilerini gösteren savunmasız sivil Filistinlilere saldırısı insanlık dışıdır ve utanç vericidir. Masum Filistinlilerin katliamı, tarihe kara leke olarak geçmiştir. Artık bu, bir kara pazartesidir. Bu katliam karşısında uluslararası toplumun tepkisini en sert şekilde ortaya koyması ve ABD'nin kararına karşı verdiği 21 Aralık 2017 tarihli cevabının arkasında durduğunu göstermesi gerekmektedir."

Kahraman, Türkiye'nin, İslam İşbirliği Teşkilatı dönem başkanı olarak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında 18 Mayıs 2018 Cuma günü İstanbul'da İslam İşbirliği Teşkilatı Olağanüstü Zirvesi düzenlemek üzere çağrıda bulunduğunu hatırlatarak, "Konunun başta BM olmak üzere uluslararası kuruluşlar nezdinde de takipçisi olacağız. Filistin'e başta BM olmak üzere uluslararası platformlarda desteğin devam etmesi elzemdir. Haklı davalarında Filistinli kardeşlerimize her türlü desteği vermeye devam edeceğiz. Filistin sorunu çözüme kavuşmadan Orta Doğu'da adaletin ve barışın tesis edilmesi mümkün değildir." diye konuştu.

TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Irak'ın toprak bütünlüğü ve siyasi birliğinin korunmasının, yeniden imarının önem arz ettiğini dile getirerek, Irak'ın yeniden imarı konusundaki en yüksek meblağı içeren bir taahhütte bulunulduğunu kaydetti.

Suriye ihtilafının 8'inci yılına girdiğine değinen Kahraman, "Suriye rejimi hala kimyasal silah kullanımı da dahil insanlık dışı saldırıları sürdürüyor. Bu krizin kalıcı çözümünün tüm uluslararası topluluğun sorumluluğunda olduğu unutulmamalıdır." dedi.

Kahraman, terörle mücadelenin tavizsiz sürdürülmesi gerektiğinin altını çizerek, şunları söyledi:

"PKK, PYD, YPG, DEAŞ, FETÖ ve diğerlerine karşı aynı anda mücadele ediyoruz. Harekatlarımızla Suriye'de 4 bin kilometrekarelik alanı teröristlerden kurtardık, sivilleri kesinlikle hedef almadık ve Suriye'de ilelebet kalmak ve işgal etmek gibi bir niyetimiz olmadığını da vurgulamak isterim. Terör örgütleri arasında ayrım yapılmasını kesinlikle kabul etmiyorum. Terörün dini ve milliyeti olmaz, terör bir insanlık suçudur. Devletler birlikte el ele bu belayı, derdi bertaraf etmek durumundadır. PKK'nın Suriye uzantısı PYD ve YPG'ye destek veren tüm ülkeleri bu yanlıştan bir an önce dönmeye çağırıyoruz. Unutmayalım ki tüm terör örgütleri gerektiğinde birbirleriyle iş birliği yapmaktan da çekinmezler."

FETÖ'nün yeni nesil bir terör örgütü olduğunu anlatan Kahraman, FETÖ tehdidinin Türkiye dışında diğer ülkeleri, BM ve AGİT gibi uluslararası örgütleri kapsayan geniş bir alanda geçerli olduğunu ve teröristlerin kökünü kazımak için iş birliği mekanizmaları geliştirmek gerektiğini belirtti.

Kahraman, Montrö Boğazlar Sözleşmesi'nin Karadeniz'de barış, güvenlik ve istikrarın sağlanmasında asli bir unsur olduğunu dile getirerek, Türkiye'nin sözleşme hükümlerinin ruhuna sadık kalarak, titizlikle uygulamaya devam edeceğini, böylece Karadeniz'in güvenli bir istikrar havzası olarak kalacağını vurguladı.

Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenterler Asamblesi (KEİPA) ve Arnavutluk Cumhuriyeti Parlamentosu Başkanı Gramoz Ruçi, "Teşkilata üye ülkeler arasındaki iş birliğinin daha da kuvvetlendirilmesini diliyoruz. Diyaloğu teşvik etmeliyiz. Aramızdaki uyum ve entegrasyon küreselleşme sürecinde itici gücümüz olacak. Bölgesel bir örgütüz ama küresel sorumluluklarımız da var." dedi.

Ruçi, Anadolu Ajansının "Ev Sahibi Fotoğraf Sağlayıcısı" olduğu KEİPA 25. Yıldönümü: Meclis Başkanları Zirvesi'ndeki konuşmasında, İstanbul'da bir araya gelmekten son derece memnun olduklarını dile getirdi.

Etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür eden Ruçi, "Daha geniş iş birliğine açığız. Bu süreç bir hükumet girişimi olarak başladı ve bugüne kadar geldi. Tedricen de bir iş birliği halini aldı. Teşkilatımız dünyanın bu gölgesinde barış ve iş birliği isteklerine cevap verdi. Örgütümüzün değerini artıranlar oldu. Teşkilatın mevcudiyeti sürecinde vuku bulan sorunlar, bizim gibi yakın tarihi bulunan bölgeler için ortak sorunlardır." diye konuştu.

Gramoz Ruçi, örgütün halkların beklentileriyle daha güçlü olduğunu aktararak, ülkelerin ve halkların kalkınmasının çok önemli olduğuna dikkati çekti.

Kuvvetli ekonomiler ve kalkınma sayesinde ilerleyebileceklerine vurgu yapan Ruçi, şunları söyledi:

"Teşkilata üye ülkeler arasındaki iş birliğinin daha da kuvvetlendirilmesini diliyoruz. Diyaloğu teşvik etmeliyiz. Aramızdaki uyum ve entegrasyon küreselleşme sürecinde itici gücümüz olacak. Bölgesel bir örgütüz ama küresel sorumluluklarımız da var. Hükümetlerimiz ve vatandaşlarımız arasındaki dostluğu kuvvetlendirmeliyiz. Bunu başaracak gücümüz var. Vatandaşlarımız geleceği için önemli olan sektörlerde iş birliğini yoğunlaştırmalıyız. Vatandaşlarımızın daha fazla özgürlükten istifade etmelerini sağlamalıyız. Vatandaşlarımız etkin ve erişilebilir sağlık, eğitim gibi hizmetleri alabilmeli."

KEİPA Genel Sekreteri Asaf Hajiyev ise TBMM Başkanı İsmail Kahraman'a misafirperverliğinden dolayı teşekkür ederek "Hepimiz Karadeniz bölgesinde yaşıyoruz. Bu bölge dünya siyasetinde her zaman önemli bir rol oynadı. Asya ve Avrupa arasında köprü olarak görülmesinin yanı sıra ana ulaştırma yollarının da kavşağıdır." diye konuştu.

Hajiyev, söz konusu bölgenin enerji kaynakları açısından da çok zengin olduğunu belirterek, inşaatı devam eden enerji projeleri hakkında bilgi verdi.

Karadeniz bölgesinin öneminin sadece enerji kaynakları ve coğrafi konumundan kaynaklanmadığını dile getiren Hajiyev, şöyle devam etti:

"Bu bölgenin asıl değeri insanlardır. Farklı uluslar, farklı gelenekleri ve dinleriyle yaşayan uluslar... Bu kültür iş birliği açısından önemli bir unsurdur. KEİPA'ya bakınca kültürel çeşitliliğimiz görülüyor. Burada Arnavutluk, Bulgaristan, Yunanistan, Sırbistan, Romanya tarafından önemli bir kültür temsil ediliyor. Bu dostluk anlamına da geliyor. Misafirperver kültür Azerbaycan, Gürcistan ve Ermenistan tarafından temsil ediliyor. Pragmatik olarak Romanya ve Moldova'nın da temsil ettiği Latin kültürü var. Öte yandan çok hoş ve güçlü bir Türk kültürü söz konusu. Bu da misafirperverlik ve güçlü olmak anlamına geliyor. Bu çok kültürlülükten iftihar ediyoruz. Yapmamız gereken ise bu kültürleri kullanarak barış, uzlaşma, istikrar ve refahın sağlanması için çalışmaktır."

Asaf Hajiyev, konuşmasının devamında KEİPA'nın yapısı ve etkinliği hakkında bilgi vererek, bu etkinliğin nasıl artırılabileceği konusunda değerlendirmelerde bulundu.

KEİPA üyesi ülkelerin bir aile olduğunu aktaran Hajiyev, "Bizim birliğimizden doğacak güçle bölgeye barış ve uzlaşma getirmeliyiz. Uzun yıllar önce ben dünyanın çok büyük olduğunu düşünürdüm. 1991'de benim ülkem bağımsız oldu. Dünyanın devasa olmadığını gördük. 21. yüzyılın başında bilgi ve iletişim teknolojileri hayatımıza girdi. Böylece mikroskobik bir dünyada yaşadığımızı gördük. Bölgemize barış ve uzlaşma getirme konusunda yükümlüyüz. Bu bağlamda Karadeniz bizi bölmemeli, bir araya getirmelidir." diye konuştu.

TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Türkiye'nin yüksek teknolojiye dayalı bir ekonomiye geçmeyi hedeflediğini belirterek, "KEİ'deki bölgesel iş birliğimiz çerçevesinde bu yönde de birbirimize destek olabileceğimizi, yeni ufukları birlikte keşfedebileceğimizi düşünüyorum. Enerji ve ulaştırma alanlarında bölgesel bağlantının geliştirilmesine yönelik her türlü girişimi destekliyoruz ve bu gayeyle birçok projeyi yürütüyoruz. Bu bağlamda dünyanın en önemli enerji ve ulaştırma yollarının kavşağı konumundaki Karadeniz bölgesinde de önemli iş birliği potansiyelinin bulunduğuna inanıyoruz." dedi.

Kahraman, Anadolu Ajansı'nın "Ev Sahibi Fotoğraf Sağlayıcısı" olduğu "Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenter Asamblesi (KEİPA) 25. Yıldönümü: Meclis Başkanları Zirvesi"nin kapanışındaki konuşmasında, KEİPA'nın, KEİ'nin canlandırılması ve güçlendirilmesi, böylece ortaya somut kazanımlar koyan çok daha dinamik, etkin ve yararlı bir bölgesel örgüt olması yolunda destek vermeyi ve Karadeniz'in bir iş birliği denizi haline getirilmesine katkı vermeyi hedeflediğini dile getirdi.

Türkiye'nin, KEİ'nin de özünü oluşturan ekonomik iş birliğinin bölgesel istikrar ve barışa son derece olumlu yansımalarda bulunabilecek bir alan oluşturduğuna inandığını ifade eden Kahraman, "İkili ve çok taraflı düzlemde ekonomik ilişkilerimizin geliştirilmesi önemli hedeflerimiz arasında yer almaktadır. Türkiye, bugün satın alma gücüne göre dünyanın en büyük üçüncü, Avrupa'nın en büyük beşinci ekonomisidir ve en büyük ekonomileri bir araya getiren G20 içinde yer almaktadır. Dünyadaki 10 devasa projeden 6'sı ülkemizde. 2017'de 7,4 oranında bir büyüme kaydettik. G20 ülkeleri içinde birinci, OECD ülkeleri arasında ikinci en hızlı büyüyen ekonomi olduk. Son 10 yılda 200 milyar dolarlık altyapı yatırımını tamamladık. 2023 yılında 50 milyon turistin ülkemize gelmesini hedefliyoruz. Sahip olduğumuz bu güçlü potansiyele, Karadeniz havzasında ekonomik iş birliğinin ilerletilmesi için komşularımız, dostlarımız ve ortaklarımızla birlikte çalışmaya hazırız."

Kahraman, dünya ekonomisinde dijitalleşmenin, inovasyonun ve otomasyonun hakim olduğu yeni bir döneme girildiğini belirterek, "Biz Türkiye'de yüksek teknolojiye dayalı bir ekonomiye geçmeyi hedefliyoruz. KEİ'deki bölgesel iş birliğimiz çerçevesinde bu yönde de birbirimize destek olabileceğimizi, yeni ufukları birlikte keşfedebileceğimizi düşünüyorum. Enerji ve ulaştırma alanlarında bölgesel bağlantının geliştirilmesine yönelik her türlü girişimi destekliyoruz ve bu gayeyle birçok projeyi yürütüyoruz. Bu bağlamda dünyanın en önemli enerji ve ulaştırma yollarının kavşağı konumundaki Karadeniz bölgesinde de önemli iş birliği potansiyelinin bulunduğuna inanıyoruz." diye konuştu.

Karadeniz havzasının mücadele etmesi gereken güncel tehditlerle karşı karşıya kaldığını kaydeden Kahraman, uluslararası gündemin en üst sıralarında yer alan terör ve aşırı akımlarla kararlılıkla karşı koyabilme kapasitesini geliştirmek gerektiğini söyledi.

TBMM Başkanı İsmail Kahraman, kendine özgü ekosistemi nedeniyle son derece hassas bir yapıya sahip Karadeniz'de kirliliğin engellenmesini öncelikler arasına almak gerektiğine işaret etti.

KEİ'nin somut ve sonuç alıcı projeler geliştirmesinin örgütün halklar nezdinde görünürlüğü ve benimsenmesi açısından yarar sağlayacağını belirten Kahraman, "Bölgesel ve uluslararası barışa katkıda bulunmak ve buna yönelik çalışmaları dikkatle yürütmek, takip etmek, her türlü terörist hareketin karşısında olmak, insanlığın sulhu ve huzuru için gerekli çalışmaları yapmak da görevlerimiz arasındadır."

TBMM Başkanı İsmail Kahraman, "Kara pazartesi yaşadı dünya. Daha önce 11 Mayıs'ta kaleme alınmış ve mutabakat metni olarak ortaya çıkan bildiriye bir eklenti yapma zaruriyeti doğduğuna inanıyorum. Ayın 11'indeki metne girmeyen ama bugün kulağımızı tıkamamamız gereken bir durumla karşı karşıyayız." dedi.

Kahraman, Anadolu Ajansı'nın "Ev Sahibi Fotoğraf Sağlayıcısı" olduğu "Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenter Asamblesi (KEİPA) 25. Yıldönümü: Meclis Başkanları Zirvesi"nde İsrail askerilerinin Filistinlileri katletmesinin kınanacağı bir maddenin ortak bildiri metnine girmesi önerisini getirdi.

Büyük bir dramla karşı karşıya olduklarını dile getiren Kahraman, "Kara pazartesi yaşadı dünya. Daha önce 11 Mayıs'ta kaleme alınmış ve mutabakat metni olarak ortaya çıkan bildiriye bir eklenti yapma zaruriyeti doğduğuna inanıyorum. Ayın 11'indeki metne girmeyen ama bugün kulağımızı tıkamamamız gereken bir durumla karşı karşıyayız." diye konuştu.

Kahraman, ortak bildiriye eklenmesi gereken maddeye ilişkin ise şunları söyledi:

"Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenterler Asamblesi üyesi ülkeler olarak Orta Doğu'da sürdürülebilir, kalıcı ve adil tesisine yönelik taahhüdümüzü vurguluyoruz. Barışın ancak Doğu Kudüs'ün Filistin'in başkenti olacak şekilde 1967 sınırları temelinde, uluslararası meşru kararlara bağlı, iki devletli çözümün hayata geçirilmesiyle sağlanabileceğine inanıyoruz. Ayrıca uluslararası hukuka ve yerleşik parametreler hilafına Filistin topraklarına atılan bu tek taraflı adımların barış zeminini derinden tahrip edeceğini düşünüyoruz. İsrail'in barışçıl protesto gösterilerine katılan masum Filistinli sivillere yönelik orantısız güç kullanımı sonucunda gerçekleştirdiği katliamı şiddetle kınıyor ve bölgede itidal çağrısında bulunuyoruz."

TBMM Başkanı Kahraman'ın teklifi Romanya, Sırbistan ve Bulgaristan'ın da aralarında bulunduğu bazı ülkelerce konunun siyasi olduğu, kendi parlamentolarına danışmaları gerektiği gerekçeleriyle kabul görmedi. Yapılan müzakereler sonrasında 11 Mayıs'ta mutabık kalınan metnin kabulüne, söz konusu ek madde için ülkelere istişare süresi tanınmasına karar verildi.

Türkiye'nin önerisi için üye ülkeler kararlarını KEİPA Sekreterliğine belirtilen zaman içerisinde iletecek. Çoğunluğun vereceği karara göre Filistin'i konu alan maddenin ortak bildiri metnine alınıp alınmayacağı kesinleşecek.

Zirvede üye ülkeler meclis başkanları ve temsilcilerinin konuşmalarının ardından meclis başkanlarına KEİPA Onur Madalyası takdim edildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için hazırlanan madalya, TBMM Başkanı Kahraman'a verildi.

Öte yandan KEİPA'nın 25. Yıl Dönümüne Adanan KEİPA Hatıra Pulu Kahraman, KEİPA ve Arnavutluk Cumhuriyeti Parlamentosu Başkanı Gramoz Ruçi ve KEİPA Genel Sekreteri Asaf Hajiyev tarafından imzalandı.

Zirve aile fotoğrafı çekimiyle sona erdi.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.