TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM GENEL KURULU...


TBMM Genel Kurulunda, Kudüs konusundaki özel oturumun ardından Meclis Başkanvekili Yaşar Tüzün başkanlığında günlük çalışma programına devam etti.

15 Mayıs 2018 Salı 20:00

TBMM Genel Kurulunda, Kudüs konusundaki özel oturumun ardından Meclis Başkanvekili Yaşar Tüzün başkanlığında günlük çalışma programına devam etti.

Grup Başkanvekilleri yerlerinden söz alarak çeşitli konularda değerlendirmelerde bulundular.

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, Irak'taki seçimlere değinerek, Irak Türkmenlerinin seçimde usulsüzlüklere ilişkin iddialarına dikkati çekti ve bu iddiaları yakından takip ettiklerini söyledi.

HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu, 13 Mayıs'ın Soma maden kazasının yıl dönümü olduğunu hatırlatarak, Soma halkının sorumluları unutmadığını ve hesap sorulmasını beklediğini belirtti.

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç da İsrail'in Filistin halkına yönelik katliamına tepki göstererek, "Filistin halkının seslerini duyurmalarına izin verilmiyor. O ses biz olmalıyız. Meclise, hepimize tarihi bir sorumluluk düşüyor. Her türlü ayrılığı bir kenara koyup kardeşlerimize, mazlum Filistin halkına sahip çıkmalıyız. Biz hükümete destek vermeye hazırız." şeklinde konuştu.

AK Parti Grup Başkanvekili Naci Bostancı ise gruplarının Filistin halkının haklı direnişini desteklediğini vurgulayarak, "Bugün ve geçmişten bugüne kadar Filistinlilere yönelik zulüm politikalarına sahip olan İsrail yönetimini şiddetle kınıyoruz." dedi.

Bölgedeki birçok hadisenin kaynağında şüphesiz Filistin davası ve Kudüs'ün statüsü meselesi olduğunu dile getiren Bostancı, "Kim Ortadoğu coğrafyasında barış istiyorsa İsrail devletinin bu saldırgan, radikal şiddetini reddeden bir noktada yer alması gerekir." değerlendirmesinde bulundu.

Genel Kurulda Danışma Kurulunun gündeme ilişkin önerisi kabul edilerek dört Meclis Araştırma Komisyonunun raporları gündemde ön sıraya çekildi.

Kabul edilen öneriye göre Genel Kurul bugün, Çölyak Hastalığı, Yurtdışına Kaçırılan Kültür Varlıkları, Uyuşturucu Madde Bağımlılığı ile Bağcılık Sektörü ve Üzüm Üretimi konusundaki Araştırma Komisyonlarının raporlarını ele alacak.

Öte yandan HDP Grubunun, "İsrail'in Kudüs'ü tek taraflı başkent ilan etmesinin arkasından yaşanan olayların" araştırılmasına ilişkin önergesinin, bugün gündeme alınması önerisi reddedildi.

Ayrıca HDP Van Milletvekili Bedia Özgökçe Ertan'ın Van Gölü ve Yöresinin Korunması Hakkında Kanun Teklifinin doğrudan gündeme alınması önergesi de kabul edilmedi.

TBMM Kültür Varlıkları Araştırma Komisyonu Başkanı ve AK Parti Sakarya Milletvekili Mustafa İsen, "Kültür varlığı kaçakçılığının en önemli nedenlerinden biri dış taleptir. Bu talebi kırmak için yurt dışına kaçırılan kültür varlıklarının tespit çalışmalarına ağırlık verilmeli ve iadesi için tüm imkanlar kullanılmalıdır." dedi.

TBMM Genel Kurulunda Yurtdışına Kaçırılan Kültür Varlıklarının Belirlenerek İadelerinin Sağlanması ve Mevcut Kültür Varlıklarının Korunması İçin Alınması Gereken Tedbirlerin Belirlenmesi Amacıyla Kurulun Meclis Araştırma Komisyonu ile Çölyak Hastalığının Araştırılması ve Bu Hastalığa Maruz Kalanlara Yönelik Sağlanabilecek Yardımların Belirlenmesi Amacıyla Kurulan Meclis Araştırma Komisyonu raporları ayrı ayrı görüşüldü.

MHP Osmaniye Milletvekili Ruhi Ersoy, kültür varlıklarına ilişkin komisyon raporu üzerinde grubu adına yaptığı konuşmada, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin, kendi kültürel birikiminin farkında olan ve bunu da paylaşan bir kitleye sahip bulunduğunu söyledi.

Kültür varlıkları konusunda toplumsal farkındalığın önemine işaret eden Ersoy, Meclis komisyonunun çalışmasının da bu kapsamda hazırlandığını belirtti.

İsrail'in Gazze'deki katliamına tepki gösteren Ersoy, yaşananları "dini saiklerle yapılan bir terörist devlet işlemi" olarak tanımladı ve İsrail'i kınadı.

HDP Grubu adına söz alan Hakkari Milletvekili Nihat Akdoğan da dünyanın bilgisiz ve sorumsuz kişilerce yönetilmesinin beraberinde katliamları da getirdiğini söyledi.

ABD'nin Tel Aviv'deki büyükelçiliğini Kudüs'e taşıması sonrasında bunun Filistinlilere katliamlarla kabul ettirilmeye çalışıldığını dile getiren Akdoğan, "Filistin halkına yönelik bu katliamı kınıyorum. Bu bir soykırımdır." diye konuştu.

Türkiye'deki tarihi dokuların yeterli kadar korunmadığını ileri süren Akdoğan, hatta iktidarın yok oluşlarına bizzat onay verdiğini, Hasankeyf'in de bunun bir örneği olduğunu ileri sürdü.

HES, baraj yapımı gibi gerekçelerle tarihi mekan ve eserlerin yok edildiğini iddia eden Akdoğan, "Ülke içindeki tarihi dokuların hali perişan. Önce onlara sahip çıkalım. Var olan eserlerimizin pek çoğunu kendi ellerimizle yıkmaktayız." dedi.

CHP Mersin Milletvekili Serdal Kuyucuoğlu, Türkiye'nin bir açık hava müzesi niteliğinde olduğunu vurguladı.

Yüzyıllardır Türkiye'den kaçırılan eserler olduğunu dile getiren Kuyucuoğlu, bu durumun önlenmesi için başta yasal düzenlemeler olmak üzere tüm koşulların bir an evvel hayata geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Kuyucuoğlu, Türkiye'nin, yurt dışına kaçırılan eserler ve tarihi eser kaçakçılığının önlenmesi konusunda bu sorunu yaşayan diğer ülkelere öncülük edebileceğini bildirdi.

AK Parti Sakarya Milletvekili Mustafa İsen de aynı zamanda başkanlığını yaptığı komisyonun çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Türkiye'nin kültür varlıkları açısından son derece zengin bir ülke olduğunun altını çizen İsen, kültür varlıklarının korunması ve eski eser kaçakçılığının önlenmesine yönelik raporda yer alan önerileri de sıraladı.

İsen, "Kültür varlığı kaçakçılığının en önemli nedenlerinden biri dış taleptir. Bu talebi kırmak için yurt dışına kaçırılan kültür varlıklarının tespit çalışmalarına ağırlık verilmeli ve iadesi için tüm imkanlar kullanılmalıdır. İadesi ikili görüşmelerle sağlanamayan kültür varlıklarının iadesine yönelik mahkeme yolu da denenmelidir." şeklinde konuştu.

Çölyak Hastalığının Araştırılması ve Bu Hastalığa Maruz Kalanlara Yönelik Sağlanabilecek Yardımların Belirlenmesi Amacıyla Kurulan Meclis Araştırma Komisyonunu raporu da Genel Kurulda görüşüldü.

Komisyona başkanlık yapan AK Parti Kayseri Milletvekili İsmail Tamer, çalışmaları ve rapor hakkında bilgi verdi.

Çölyak hastalığının ilaç tedavisinin olmadığına dikkati çeken Tamer, bu nedenle glutensiz gıdaların üretimi ile ilgili sorunların giderilmesi için bakanlıklarla ortak çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Çölyak hastalığı sağlık raporunda kullanım süresini 1 yıldan 3 yıla çıkardıklarını anımsatan Tamer, glutensiz gıdaların üretilmesi için Ar-Ge çalışması yapılmasını da sağladıklarını anlattı.

HDP İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü de raporu benimsediklerini ifade ederek, hükümetin, rapordaki taleplerin gereğini yapmasını istedi.

MHP Antalya Milletvekili Ahmet Selim Yurdakul, bazı glutensiz ürünlerin fiyatlarını kürsüden paylaşarak, maliyetlerin düşürülmesi gerektiğini belirtti.

CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı da milletvekili adaylığı için başvurmadığını kaydederek, milletvekilliği yaptığı dönemde Türkiye'de yaşananları anlattı. Atıcı, kendisini 3 dönem milletvekili seçen Mersin halkına teşekkür ederek, "Allahaısmarladık." dedi.

AK Parti Mersin Milletvekili Yılmaz Tezcan, "PKK, KCK, PYD, YPG, FETÖ, PDY, DHKP-C gibi birtakım terör örgütlerinin uyuşturucu kaçakçılığına karıştıklarını ve finanslarında kullandıkları çok aşikar şekilde ortada." dedi.

TBMM Genel Kurulunda Uyuşturucu Madde Bağımlılığı ve Yeni Bağımlılık Türlerinin Araştırılarak Bağımlılığın Nedenlerinin ve Alınacak Tedbirlerin Tespit Edilmesi Maksadıyla Kurulan Meclis Araştırması Komisyonu ile Bağcılık Sektörü ve Üzüm Üreticilerinin Sorunlarının Araştırılarak Alınacak Tedbirlerin Tespit Edilmesi Maksadıyla Kurulan Meclis Araştırması Komisyonu raporları ayrı ayrı görüşüldü.

Uyuşturucu madde bağımlılığına ilişkin Meclis Araştırması Komisyonu raporunun görüşmelerinde söz alan Komisyon Başkanı ve AK Parti Mersin Milletvekili Yılmaz Tezcan, madde bağımlılığıyla mücadelede bütüncül bir yaklaşım benimsenmesi gerektiğini belirtti.

Türkiye'nin ciddi şekilde uyuşturucu terörüne maruz kaldığını dile getiren Tezcan, "Özellikle PKK, KCK, PYD, YPG, FETÖ, PDY, DHKP-C gibi birtakım terör örgütlerinin uyuşturucu kaçakçılığına karıştıklarını ve finanslarında kullandıkları çok aşikar şekilde ortada ve raporda yer alıyor." ifadesini kullandı.

CHP İstanbul Milletvekili İlhan Cihaner de komisyonun seçim kararı nedeniyle çalışmalarını detaylandırılamadığını savundu. Uyuşturucu kullanımıyla ilgili kamunun ölçme ve değerlendirme yapamadığını öne süren Cihaner, mahalle meclisleri kurularak uyuşturucu ile mücadele edilebileceğini söyledi.

MHP Antalya Milletvekili Ahmet Selim Yurdakul, toplumun uyuşturucu konusunda yeterince bilgilendirilmesi gerektiğini, raporun bu konuda önemli katkı sunacağını vurguladı.

HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran, uyuşturucu kullanımının en fazla gençler arasında görüldüğünü, bunun çözümü için gençlere iyi eğitim verilmesi ve her alanda söz sahibi olmasının sağlanması gerektiğini dile getirdi.

Genel Kurulda, Bağcılık Sektörü ve Üzün Üreticilerinin Sorunlarının Araştırılarak Alınacak Tedbirlerin Tespit Edilmesi Amacıyla Kurulan Meclis Araştırma Komisyonunun raporu da görüşüldü.

MHP İzmir Milletvekili Ahmet Kenan Tanrıkulu, Türkiye'nin bağcılık alanında 6 bin yıllık bir tarihi olduğunu ve bu alanda dünyanın önemli ülkeleri arasında bulunduğunu belirtti.

Bağcılık sektörünün sorunlarına ilişkin komisyonun önemli tespitleri olduğunu dile getiren Tanrıkulu, lisanslı depoculuğun geliştirilmesini ve çekirdeksiz kuru üzüm arzının azaltılarak yaş üzüm ihracatının teşvik edilmesini istediklerini söyledi.

HDP İzmir Milletvekili Müslüm Doğan, grubu adına yaptığı konuşmada, iktidarın tarım politikalarını eleştirdi.

Yanlış politikalar sonucu köylünün tarımdan uzaklaştırıldığını, üretemez hale getirildiğini ileri süren Doğan, sektörü koruyan uygulamaların hayata geçirilmediğini söyledi. Doğan, komisyon raporunun önemli tespitleri içerdiğini belirterek, tozlu raflarda kalmaması dileğinde bulundu.

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, iktidarın ithalata dayalı bir tarım politikası izlediğini, bunun tarımda yaşanan sorunlara çözüm olmadığını kaydetti.

Tarım politikasını düzenleyecek kurumların da iktidar eliyle çökertildiğini öne süren Gaytancıoğlu, "Et ve Balık Kurumunu güçlendirseydiniz, Türkiye bugün et ithalatını konuşmayacaktı." dedi.

AK Parti Manisa Milletvekili İsmail Bilen ise başkanlığını yaptığı komisyonun çalışmaları hakkında bilgi verdi.

İktidarın, üzüm üreticisine, desteklemelerle katkıda bulunduğunu anlatan Bilen, bu alanda daha iyi koşulların sağlanmasına yönelik önerilerini ise raporda sunduklarını belirtti.

Bilen, "Tarım bütün dünyanın sancılı sektörlerinden biridir. Ama AK Parti iktidara geldiğinde yeniden yapılandırıldı, planlandı, makinalaşması ve sanayileşmesi sağlandı." diye konuştu.

Komisyon raporlarının görüşmelerinin tamamlanmasının ardından Meclis Başkanvekili Yaşar Tüzün, günlük çalışma programının tamamlanması dolayısıyla birleşimi, yarın saat 14.00'te toplanmak üzere kapattı.

Tüzün, birleşimi kapatırken tüm İslam aleminin Ramazan'ını tebrik ederek, hayırlar getirmesi dileğinde bulundu.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.