TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM GENEL KURULU...


TBMM Genel Kurulu, Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı başkanlığında toplandı.Genel Kurulda Yükseköğretim Kanunu ile Bazı Kanun ve KHK'lerde Değişiklik Yapan Kanun Tasarısı'nın görüşmeleri devam etti. Tasarının 8. maddesinin görüşmelerinde AK Parti'nin verdiği önerge üzerindeki oylamada karar yeter sayısı bulunamaması üzerine, TBMM Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı, birleşimi 8 Mayıs Salı günü saat 15.00'de toplanmak üzere kapattı.

03 Mayıs 2018 Perşembe

TBMM Genel Kurulu, Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı başkanlığında toplandı. Genel Kurulda Yükseköğretim Kanunu ile Bazı Kanun ve KHK'lerde Değişiklik Yapan Kanun Tasarısı'nın görüşmeleri devam etti. Tasarının 8. maddesinin görüşmelerinde AK Parti'nin verdiği önerge üzerindeki oylamada karar yeter sayısı bulunamaması üzerine, TBMM Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı, birleşimi 8 Mayıs Salı günü saat 15.00'de toplanmak üzere kapattı.

Bahçekapılı başkanlığında toplanan Meclis Genel Kurulunda, üç milletvekili gündem dışı söz aldı.

AK PARTİ İstanbul Milletvekili Ekrem Erdem, gündem dışı konuşmasında, TSE'nin yön levhaları, kurum ve kuruluşlarda kullanılan tabelalar için belirtilen kurallara ilişkin bilgi verdi. Erdem, standart ile Türkiye'de bu alanda yaşanan kargaşa ile tabelaların yarattığı görüntü kirliliğinin son bulacağını belirtti.

Türkçeye gereken önemin verilmediğini, hak ettiği hassasiyetin gösterilmediğini anlatan Erdem, "Dilimize karşı duyarsızlık, yabancı dillere özenti herkesi, iş adamlarını, esnafı etkisi altına aldı. Cadde ve sokakları dolaştığımızda, mağaza işletmelerinde nasıl dil kirliliği yaşadığımızı görüyoruz." dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Sibel Özdemir de üniversite mezunu genç işsizlik sorununa ilişkin gündem dışı konuşma yaptı. Özdemir, AK PARTİ iktidarı dönemindeki politikalar nedeniyle 81 milyon vatandaşın karşı karşıya kaldığı hiçbir temel soruna kalıcı çözüm üretilemediğini savunarak, ekonomik kalkınma ve nitelikli iş gücü istihdamının itici gücü eğitim sisteminin çöktüğünü öne sürdü.

Özdemir, hükümetin her yıl en az 1 milyon kişiye yeni istihdam yaratması gerektiğini ancak genç nüfus istihdamına yönelik geçici, özel teşviklerle üniversiteli genç işsizlerle ilgili tablonun daha da kötüleştiğini söyledi.

HDP Van Milletvekili Lezgin Botan, gündem dışı konuşmasında, Hakkari'nin Yüksekova ilçesinin sorunlarını dile getirdi. Botan, Yüksekova'da "halkın yüksek yararı yerine halkın yüksek zararı" politikası uygulandığını ileri sürdü.

TBMM Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı, gündem dışı konuşmaların tamamlanmasının ardından milletvekillerine yerinden söz verdi.

AK PARTİ Çankırı Milletvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, "CHP, İYİ Parti vesayet ittifakının, cumhur ittifakı karşısında mağlup olacağını" söyledi. Akbaşoğlu, "Tertemiz, açık, meşru ak bir ittifak, milletin ittifakına karşı kirli, kara bir ittifak için Bizans sarayı entrikalarıyla siyaseti, vekilliği ayaklar altına alan bu düşük zihniyete yazıklar olsun." dedi.

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu, ittifak konusunu kendilerinin değil AK Parti'nin çıkardığını, kimin kiminle ittifak kuracağına AK PARTİ'nin karar veremeyeceğini belirtti. Halaçoğlu, Akbaşoğlu'nun, "kirli bir konuşma yaptığını" öne sürdü.

Sataşma gerekçesiyle söz alan Akbaşoğlu da CHP sözcülerinin, AK PARTİ-MHP ittifakını sürekli "kirli ittifak" diye nitelendirdiğini anımsattı. Akbaşoğlu, "Bu nitelendirmeleri sadece kendilerine iade ettim. Hiçbir tahammülünüz yok. Tahammüllü olun, demokrat olun, diktatörce, faşistçe davranmayın. Kendinizin söylediği size yöneltilince biraz hoşgörülü, demokrat olun. Sizin ittifakınız, kirli, kapkara, yüzkarası bir ittifak." diye konuştu.

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç ise Akbaşoğlu'na "Yüzünüz, içiniz, kendiniz kararacaksınız. Türk milletinin gönlünde ittifakı kurduk. Sizin ne olduğunuzu dünya, millet biliyor. İYİ Parti ile de Mecliste grubu olan siyasal partiler ile de millet ile de kol kola olacağız." karşılığını verdi.

TBMM Genel Kurulunda partiler, 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü'nü kutladı.

AK PARTİGrup Başkanvekili Bülent Turan, BM tarafından 25 yıl önce alınan özel bir kararla 3 Mayıs'ın Dünya Basın Özgürlüğü Günü ilan edildiğini anımsattı.

Turan, basının, demokrasinin vazgeçilmez unsurlarından biri olduğuna işaret ederek, çağdaş rejimlerde yasama, yürütme, yargıdan sonra basının adeta dördüncü kuvvet haline geldiğini kaydetti.

Bülent Turan, basının, demokrasinin önünü açan, demokrasiyi geliştiren unsur olduğunu ancak vesayet rejiminin bir unsuru olarak kullanılmasına da özellikle darbe dönemlerinde şahitlik ettiklerini vurguladı.

Turan, başta parlamento muhabirleri olmak üzere tüm basın mensuplarının Dünya Basın Özgürlüğü Günü'nü kutladı.

AK PARTİ'nin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı 24 Haziran seçimlerinde tekrar cumhurbaşkanı adayı olarak teklif edilmesini kararlaştırdığını anımsatan Bülent Turan, Başbakan Binali Yıldırım ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin yarın saat 11.00'de Erdoğan'ın adaylık başvurusunu YSK'ya teslim edeceğini bildirdi.

Turan, ittifakların önünü açtıklarını, hiçbir ittifaktan rahatsız olmadıklarını da dile getirdi.

HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu da cezaevinde gazeteciler olduğu sürece Dünya Basın Özgürlüğü Günü'nü kutlamanın zor olduğunu söyledi.

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç ise Dünya Basın Özgürlüğü Günü'nü kutladı.

Bir ülkede demokrasi şenliği olan seçimlere gittiklerini ifade eden Özkoç, 24 Haziran'ın yeni bir heyecan yaratması, Türkiye'nin şenliği olması gerektiğini kaydetti.

AK PARTİ Rize Milletvekili Hikmet Ayar, "1970'li yıllar çayın altın yıllarıdır. AK Parti öncesi ise çayın en zor yıllarıdır. AK Parti ile beraber çay yeniden altın yıllarını yaşamaktadır." dedi.

HDP, Danışma Kurulu toplanamadığı için basın özgürlüğü önündeki engellerin araştırılmasına ilişkin önergesinin bugün görüşülmesini, grup önerisi olarak Genel Kurula getirdi.

Partisinin önergesi üzerinde söz alan HDP İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkcü, Türkiye'nin uluslararası basın özgürlüğü sıkalasında her yıl bir adım geriye doğru giderek 157. sıraya gerilediğini öne sürdü. Kürkcü, basın özgür değilse hiç kimsenin özgür olmayacağını söyledi.

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer ise bugünün, "Dünya Basın Özgürlüğü Günü" olduğunu ve dünyada kutlandığını belirterek, "Türkiye'de kutlayamıyoruz. Çünkü, Türkiye'de basın özgür değil. Basın özgürlüğü yok." ifadesini kullandı.

AK PARTİ İstanbul Milletvekili Tülay Kaynarca, konuşmasına, "3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Gününü" kutlayarak başladı.

Demokrasilerde basın, medya ve ifade özgürlüğünün vazgeçilmez olduğunu dile getiren Kaynarca, ifade özgürlüğü ve basın özgürlüğüne ilişkin yapılan yasal düzenlemeleri anlattı. Hiçbir meslek grubunun ayrıcalığının olmadığına işaret eden Kaynarca, "Fransa'da DAEŞ ile ilgili bir basın mensubu övücü cümleler söyleyemiyorsa hiçbir terör örgütüyle ilgili de Türkiye'de basın hürriyeti, ifade hürriyeti var diye bu tür cümleler sarf edilemez." ifadesini kullandı.

Konuşmaların ardından HDP Grubu'nun önerisi oylamayla reddedildi.

Daha sonra CHP Grubu'nun, çay tarımının ve sanayisinin sorunlarının araştırılmasına ilişkin önergenin bugün görüşülmesi önerisine geçildi.

CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, çayın Doğu Karadeniz için son derece önemli bir ürün olduğunu söyledi.

Bölgede, çay olmazsa sosyal ve ekonomik hayatın son bulacağını ifade eden Bekaroğlu, "ÇAYKUR olmasa da bölgede çay olamıyor, çay olmayınca da bölgede yaşam zorlaşıyor. Bu yıl ilk defa zamanında üreticiyi de kısmen tatmin eden bir çay alım fiyatı açıklandı. Bu taktir edilen bir şeydir." dedi.

Bekaroğlu, ÇAYKUR'un soğuk içecek üretmesi ve Varlık Fonu'na devredilmesini de eleştirdi.

MHP Ankara Milletvekili Erkan Haberal da çay üreticilerinin sorunlarının fazla olduğunu belirterek, "Aslında işin temelinde yatan şey bütün ekonomik tarım ürünlerindeki sıkıntıların aynısıdır. Sayın tarım bakanıyla cuma günü görüştüğümüzde, çay fiyatını açıklamaya giderken kendisine en az yüzde 15 taban fiyatın belirlenmesini, zam yapılmasını tavsiye etmiştik. Kendileri yüzde 16 zam verdiler. Buradan teşekkür ediyoruz." diye konuştu.

AK PARTİ Rize Milletvekili Hikmet Ayar ise çay tarımına ilişkin bilgi vererek, "1970'li yıllar çayın altın yıllarıdır. AK Parti öncesinde ise çayın en zor yıllarıdır. AK PARTİ ile beraber çay yeniden altın yıllarını yaşamaktadır." diye konuştu.

Ayar, şöyle devam etti:

"AK PARTİ iktidarlarından önce yaş çayın taban fiyatı bütün tarım ürünlerinde olduğu gibi hedeflenen enflasyona göre açıklanırdı. Gerçeklenen enflasyon her zaman hedeflenenin üzerinde olurdu ve üretici hep kaybederdi. Ayrıca yaş çay bedellerinin müstahsil ödemeleri ise bir sonraki yılda yapılırdı ve enflasyon nedeniyle bir de buradan kaybederdi. AK PARTİ iktidarlarında ise yaş çay fiyatı gerçekleşen enflasyonun üzerinde hep arttı. Müstahsilin sattığı çayın ödemesi bir sonraki yılda değil bir sonraki ayda yapılmaktadır."

CHP'nin önerisi kabul edilmedi.

Öte yandan Afganistan Halk Meclisi Başkan Yardımcısı Humayun Humayun ile beraberindeki heyet de diplomatik locadan, bir süre Genel Kurul çalışmalarını izledi.

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, "Milliyetçi Hareket Partisinin muvafakatı, rızası olmadan başka siyasi partiler, kurumlar veya kişiler tarafından herhangi bir yere Alparslan Türkeş adının teklif edilmesini, kullanılmasını, istismar edilmesini kabul etmeyiz, rıza göstermeyiz." dedi.

TBMM Genel Kurulunda Yükseköğretim Kanunu ile Bazı Kanun ve KHK'lerde Değişiklik Yapan Kanun Tasarısı'nın görüşmeleri devam ediyor.

İYİ Parti milletvekilleri, Kayseri Üniversitesinin adının "Kayseri Alpaslan Türkeş Üniversitesi", Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesinin adının "Sivas Muhsin Yazıcıoğlu Bilim ve Teknoloji Üniversitesi" olarak değiştirilmesine ilişkin iki ayrı önerge verdi.

Partisinin önergesi üzerinde söz alan İYİ Parti Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu, "Kayseri Üniversitesi adıyla bir üniversitesi kuruyorsunuz. O zaman 1975'ten itibaren iki dönem başbakan yardımcılığı da yapmış rahmetli Başbuğ Alparslan Türkeş'in adını verelim." ifadesini kullandı.

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay ise Türkeş'in, MHP'nin kurucusu ve genel başkanı olduğunu belirterek, Türkeş ismi ile MHP'nin birlikte özdeş olduğunu vurguladı.

Akçay, şöyle devam etti:

"Milliyetçi Hareket Partisinin muvafakatı, rızası olmadan başka siyasi partiler, kurumlar veya kişiler tarafından herhangi bir yere Alparslan Türkeş adının teklif edilmesini, kullanılmasını, istismar edilmesini kabul etmeyiz, rıza göstermeyiz. Bu gayretlerin, siyasi nema elde etmek amacıyla ince siyasi hesaplarla yapıldığını düşünüyoruz.

Alparslan Türkeş'in partisini terk edenler, 'Ülkücü bir parti olmayacağız. MHP'nin devamı olmayacağız.' açıklamasını yapanlar, kurdukları partide Başbuğ Türkeş'in adını, üç hilali, bozkurt işaretini yasaklayanlar, konuşmalarında Alparslan Türkeş'e dair herhangi bir atıf bulunmayanlar, parti programlarında milliyetçiliğe yer vermeyenler şimdi Başbuğ Alparslan Türkeş'i istismara yeltenmişlerdir. Alparslan Türkeş'i reddedip, adını anmaktan imtina edenlerin Türkeş'i kullanmaya hakları yoktur."

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan ise MHP'nin Kurucu Genel Başkanı merhum Alparslan Türkeş'in, Türkiye siyasetinde iz bırakmış, milliyetçi hareketin önderliğini yapmış ve uzun yıllar Türkiye'deki demokratik gelişmeye imza atmış bir siyasi lider olduğunu vurguladı.

Turan, Muhsin Yazıcıoğlu'nun da ilkeli duruşu ve tutumuyla siyasette derin izler bırakan bir lider olduğunu, 28 Şubat'ta bugün yüzü kızaran birçok partiye, birçok siyasetçiye rağmen dik durarak, milletinin, demokrasinin yanında yer alarak örnek bir duruş sergilediğini, milletin namusunu yere düşürmediğini söyledi.
Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık yapan kişilerin isimlerinin üniversitelere verilmesinin ilkesel olarak karara bağlandığını anımsatan Turan, her iki önerge konusunda, ileride prensip kararının tekrar gözden geçirilebileceğini kaydetti.

Yeniden söz alan Halaçoğlu, MHP Grup Başakanvekili Akçay'a cevap vermeyi gerekli görmediğini belirterek, "Kimin, kimi teklif edip etmeyeceğini kimseye sormak zorunda değiliz. Alparslan Türkeş gibi Türk milliyetçiliğinin sembolü olan ve herkes tarafından benimsenmiş bir kişiliği, bir partiye mal edecek kadar da küçük düşürmüyoruz. Bizim bu konudaki teklifimiz samimidir. Bu konuda samimiyetimizi kimsenin ölçmeye hakkı ve yetkisi yoktur." ifadesini kullandı.

İYİ Parti Bursa Milletvekili Kadir Koçdemir ise Türkiye'de Cumhurbaşkanlığı ya da Başbakanlık yapmadan üniversitede ismi olan pek çok kıymetli şahsiyet de bulunduğunu söyledi.

Yapılan oylamada, her iki önerge de kabul edilmedi.

Tasarının 8. maddesinin görüşmelerinde AK Parti'nin verdiği önerge üzerindeki oylamada karar yeter sayısı bulunamaması üzerine, TBMM Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı, birleşimi 8 Mayıs Salı günü saat 15.00'de toplanmak üzere kapattı.

Tasarının bugünkü görüşmelerinde, 22 ek maddeyi içeren 7. maddesi kabul edildi.

Buna göre, öğrenci sayısının en az yüzde 50'si tam burslu olan ve toplam öğrenci sayısının en az yüzde 50'si tezli yüksek lisans ve doktora programlarındaki öğrencilerden oluşan vakıf üniversitelerinde çalışan personelin ücretlerinden kesilecek gelir vergisi tutarı, özel bir hesaba aktarılacak.

Bu kaynak, vakıf üniversitesinin eğitim, öğretim, araştırma, geliştirme, her türlü yatırım harcamalarının gerektirdiği giderler için kullanılacak.

Özel hesabın oluşturulması, kullanımı, denetimine ilişkin usul ve esaslar Maliye ve Milli Eğitim Bakanlıkları ile YÖK tarafından belirlenecek.

4 yeni vakıf üniversitesi kurulacak. Ankara'da Türkiye Eğitim, Sağlık, Bilim ve Araştırma Vakfı tarafından Ankara Medipol Üniversitesi, Türk Balkan Eğitim Kültür ve Sağlık Vakfı tarafından İstanbul Atlas Üniversitesi, İstanbul'da Hacegan Vakfı tarafından Semerkand Bilim ve Medeniyet Üniversitesi, Ses Sağlık Eğitim ve Spor Vakfınca İzmir Tınaztepe Üniversitesi eğitim hayatına katılacak.

Konya'da Teknik Üniversite eğitime başlayacak. Selçuk Üniversitesine bağlı Mühendislik, Mimarlık Fakülteleri, Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulunun isimleri değiştirilerek bu üniversiteye bağlanacak, yeni olarak İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi ile Tarım Bilimleri ve Teknoloji Fakültesi kurulacak.

Kütahya'da açılacak Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Kütahya Dumlupınar Üniversitesine ait bazı fakülte ve yüksekokulların da yer alacağı birimlerden meydana gelecek.

Malatya Turgut Özal Üniversitesi kurulacak. Bu üniversite, İnönü Üniversitesine bağlı Su Ürünleri ve Ziraat Fakülteleri, Sivil Havacılık Yüksekokulu ve Meslek Yüksekokulları ile yeni fakültelerden oluşacak.

İstanbul Üniversitesi bölünerek, İstanbul Cerrahpaşa Üniversitesi kurulacak. Bu üniversite, İstanbul Üniversitesine bağlı Cerrahpaşa Tıp, Florence Nightingale Hemşirelik, Hasan Ali Yücel Eğitim, Orman, Sağlık Bilimleri, Spor Bilimleri, Veteriner, Mühendislik Fakültelerinden oluşacak. Ayrıca üniversitede, yeni oluşturulacak Diş Hekimliği ve Eczacılık Fakülteleri de olacak.

Ayrıca İstanbul Üniversitesine bağlı Sağlık Hizmetleri, Sosyal Bilimler, Ormancılık, Veteriner Fakültesi Meslek Yüksekokulları, Adli Tıp, Kardiyoloji, Nörolojik Bilimler, Akciğer Hastalıkları ve Tüberküloz Enstitüleri de yeni kurulacak üniversiteye geçecek.

İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsünde Cerrahpaşa Tıp, Hemşirelik, Sağlık Bilimleri, Spor Bilimleri, Veteriner Fakülteleri Anabilim Dallarında öğrenim gören lisansüstü öğrenciler, Mimarlık Fakültesi Anabilim Dallarında, Eğitim Bilimleri Enstitüsünde öğrenim gören lisansüstü öğrenciler, İstanbul Cerrahpaşa Üniversitesine Lisansüstü Eğitim Enstitüsüne bu eğitim öğretim dönemi sonrasından geçerli olmak üzere aktarılacak.

Gazi Üniversitesinden bazı bölümlerin bağlanacağı Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi adıyla yeni bir üniversite eğitim hayatına katılacak.

Yeni üniversiteye, Gazi Üniversitesine ait Güzel Sanatlar, Edebiyat, Hukuk, İktisadi ve İdari Bilimler, İletişim, Polatlı Fen-Edebiyat, Polatlı İlahiyat, Sanat ve Tasarım, Turizm Fakülteleri ile Tapu Kadastro Yüksekokulu, Bankacılık ve Sigortacılık Yüksekokulu, Türk Musikisi Devlet Konservatuarı, Adalet Meslek Yüksekokulu, Polatlı Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu, Polatlı Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu bağlanacak. Yabancı Diller Yüksekokulu yeni oluşturulacak.

Daha önce Sakarya Üniversitesine bağlı bazı fakülte ve yüksekokulların da yer aldığı "Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi", Mersin Üniversitesine bağlı bazı fakülte ve yüksekokulların yer aldığı "Tarsus Üniversitesi", Karadeniz Teknik Üniversitesine bağlı bazı fakülte ve yüksekokulların yer aldığı "Trabzon Üniversitesi", Erciyes Üniversitesine bağlı bazı fakülte ve yüksekokulların yer aldığı "Kayseri Üniversitesi", Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesine bağlı bazı fakülte ve yüksekokulların yer aldığı "Kahramanmaraş İstiklal Üniversitesi", Anadolu Üniversitesine bağlı bazı fakülte, meslek yüksekokulu ve enstitülerin yer aldığı "Eskişehir Teknik Üniversitesi", Süleyman Demirel Üniversitesine bağlı bazı fakülte ve yüksekokulların yer aldığı "Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi", Afyon Kocatepe Üniversitesine bağlı bazı fakülte ve yüksekokulların yer aldığı "Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi", Ondokuz Mayıs Üniversitesine bağlı bazı fakülte ve yüksekokulların yer aldığı "Samsun Üniversitesi" açılacak.

Ayrıca Sivas'ta Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, Gaziantep Bilim ve Teknoloji Üniversitesi de yeni kurulacak üniversiteler arasında yer alacak.Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.