TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

MADDE BAĞIMLILIĞI ARAŞTIRMA KOMİSYONU İZMİR'DE…


TBMM Madde Bağımlılığı Araştırma Komisyonu, uyuşturucu madde bağımlılığın nedenlerinin ve alınacak tedbirlerin tespit edilmesine yönelik çalışmaları kapsamında İzmir'de incelemelerde bulundu.

14 Nisan 2018 Cumartesi

TBMM Madde Bağımlılığı Araştırma Komisyonu, uyuşturucu madde bağımlılığın nedenlerinin ve alınacak tedbirlerin tespit edilmesine yönelik çalışmaları kapsamında İzmir'de incelemelerde bulundu.

TBMM Madde Bağımlılığı Araştırma Komisyonu geçen ocak ayından beri sürdürdükleri çalışmalarının sonuncusunu İzmir'de gerçekleştirdi. AK Parti Mersin Milletvekili Yılmaz Tezcan başkanlığındaki komisyon üyeleri, İzmir'de kamu kurumu yöneticileri, akademisyenler, sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle istişare toplantısında buluştu.

Toplantıya, Komisyon Başkanı AK Parti Mersin Milletvekili Yılmaz Tezcan, Komisyon Başkanvekili AK Parti İzmir Milletvekili Kerem Ali Sürekli, AK Parti Kilis Milletvekili Mustafa Hilmi Dülger, AK Parti Uşak Milletvekili Alim Tunç, CHP İzmir Milletvekili Ali Yiğit, İzmir Valisi Erol Ayyıldız, kamu kurumu yöneticileri, akademisyenler ile sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.

Komisyon Başkanı Tezcan, istişare toplantısında yaptığı konuşmada, 7'si AK Parti'den, 3'ü CHP'den, 1'i MHP'den ve 1'i HDP'den olmak üzere 12 milletvekilinden oluşan komisyonun 3 ay önce çalışmalarına başladığını anımsattı.

Komisyonun bugüne kadar uyuşturucu açısından yüksek riskli illerde 15 toplantı gerçekleştirdiğini, konuyla ilgili bakanlar, akademisyenler, sivil toplum kuruluşu temsilcilerinden, belediye başkanlarından görüş aldığını bildirdi.

Dünyadaki uyuşturucu üretiminin yüzde 95'inin Afganistan ve Pakistan'da yapıldığını ve Türkiye'nin de içinde olduğu 3 hat üzerinden sevk edildiğini vurgulayan Tezcan, "Sentetik uyuşturucu da Hollanda ve Belçika gibi AB ülkelerinden yine Türkiye üzerinden Doğu, Orta Doğu ve Arap ülkelerine gönderiliyor. Sentetik madde kullanımı son 10 senede her geçen gün artıyor. Türkiye bu konuda risk ve kavşak noktasında, mücadelede çok önemli rol oynuyor. Uyuşturucu madde ve diğer bağımlılık türlerinin tedavisi kolay değil. Tedavide başarı oranı en fazla yüzde 20. Yüzde 80'inin tedaviden yoksun kalıyor veya başarı elde edilemiyor. Bu nedenle arzın önlenmesine büyük önem veriyoruz" diye konuştu.

Uyuşturucu madde ve diğer bağımlılık türlerinin tedavisinin kolay olmadığına aktaran Tezcan, tedavide başarı oranın en fazla yüzde 20 olduğunu, yüzde 80'inin tedaviden yoksun kaldığını veya başarı elde edemediğini, bu nedenle arzın önlenmesine büyük önem verdiklerini kaydetti.

İzmir Valisi Erol Ayyıldız da bağımlılığına ilişkin toplantılarda çözümlerin arandığını ve bu çözümlerin topluma yaygınlaştırılmasının hedeflendiğini aktardı. Ayyıldız, bağımlılıkla mücadele ile ilgili her hastanede bir polikliniğin bulunması gereğine dikkat çekti.

Komisyon Başkanvekili ve AK Parti İzmir Milletvekili Kerem Ali Sürekli ise komisyon çalışmalarının tamamlandığını, ancak alandaki çalışmaların yeni başladığını, sivil toplum örgütleriyle önemli projeler yapılacağını belirtti.

Bağımlılık konusunda güvenlik güçlerinin büyük başarılar elde ettiğine değinen Sürekli, "Güvenlik güçleri yakalıyor. Öncelikle talebi önlememiz lazım. Piyasaya çıkmadan önüne geçmemiz lazım. Bu bir beyin hastalığı, bu hastalığa yakalandığımızda tedavi mümkün ama tekrarlıyor. Tedaviyi ömür boyu devam ettirmek gerekiyor. Önemli olan hastalığa yakalanmamak. Bağımlılık tedavisi sonucu 1 yıl temiz kalsa bile yeniden kullanmaya başlayanlar var. Biz bunları ortadan kaldırmalıyız, geriye dönüş olmamalı." diye konuştu.

Sürekli, Türkiye'nin uyuşturucu kullanımı konusunda tehlike altında olduğunu belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Başka ülkelerin 1970'li yıllarda yaşadığı tehlikeyi şimdi biz yaşıyoruz, alevlenme var. İşin olağan seyrinden mi oluyor, örgütlü bir çalışma ile mi karşı karşıyayız? Terörle mücadele eden bir ülkeyiz. Uyuşturucu da terörün kullandığı enstrüman olarak düşünebiliriz. Terör bu madde bağımlılığı ile ilgili alanı kullanıyor. Yıllık 1,5 milyar dolar bölücü terör örgütünün terörden elde ettiği gelir var. Terör metoduna karşı ülkemizi savunmalıyız, mücadele etmeliyiz."

AK Parti Kilis Milletvekili Mustafa Hilmi Dülger ise bağımlılıkla mücadele konusunda yeni çözüm arayışları içerisinde olunması gerektiğini söyledi.

AK Parti Uşak Milletvekili Alim Tunç da bağımlılıkla mücadelede gönüllülük esasına dayanan kişilere ihtiyaç olduğunu bildirdi.

CHP İzmir Milletvekili Ali Yiğit ise teknoloji bağımlılığı ile mücadelenin de gerekli olduğuna kaydetti.

Güvenlik birimleri, kaymakamlar, belediye, sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin katıldığı toplantıda, konuya ilişkin yaptıkları sunumlar ve beklentilerini komisyona aktardı

İstişare toplantısının ardından komisyon üyeleri, İzmir Valisi Erol Ayyıldız'ı makamında ziyaret ederek, Vali Ayyıldız'dan bilgi aldı. Komisyon üyeleri, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı, İl Emniyet Müdürlüğü, Yeşilyurt Devlet Hastanesi Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi ve Eğitim Merkezi (AMATEM) ile Ege Üniversitesi Madde Bağımlılığı, Toksikoloji ve İlaç Bilimleri Enstitüsü'nü ziyaret ederek çalışmalarla ilgili bilgi aldı.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.