TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

MADDE BAĞIMLILIĞI ARAŞTIRMA KOMİSYONU ANTALYA'DA…


TBMM Madde Bağımlılığı Araştırma Komisyonu, AK Parti Mersin Milletvekili Yılmaz Tezcan başkanlığındaki komisyon üyeleri, Antalya'da bir takım ziyaret ve incelemelerde bulundu.

13 Nisan 2018 Cuma

TBMM Madde Bağımlılığı Araştırma Komisyonu, AK Parti Mersin Milletvekili Yılmaz Tezcan başkanlığındaki komisyon üyeleri, Antalya'da bir takım ziyaret ve incelemelerde bulundu.

Madde Bağımlılığı Araştırma Komisyonu, uyuşturucu madde bağımlılığın nedenlerinin ve alınacak tedbirlerin tespit edilmesine yönelik çalışmaları kapsamında, Antalya'ya giderek kamu kurumlarının yöneticilerinden bilgi aldı.

Komisyon üyeleri ilk olarak Antalya Valiliğini ziyaret ederek, Vali Yardımcısı Hamdi Bolat ile görüştü.

Komisyon üyeleri daha sonra Atatürk Devlet Hastanesi Aşır Aksu Semt Polikliniği Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi ve Eğitim Merkezi'ni (AMATEM), Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Kepez Sosyal Uyum Birimi'ni ve Yeşilay Danışmanlık Merkezi'nde (YEDAM) incelemelerde bulunarak ilgililerden bilgi aldı.

Komisyon üyeleri ardından Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel'i makamında ziyaret etti. Başkan Türel, komisyonun önemli bir konuda çalışmalar yaptığına değindi.

Komisyon üyeleri görüşme sonrasında, Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin Eğitim Salonu'nda kamu kurumu yöneticileri, akademisyenler, sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle istişare toplantısında buluştu.

Toplantıya, Komisyon Başkanı AK Parti Mersin Milletvekili Yılmaz Tezcan, AK Parti Antalya Milletvekili Gökcen Özdoğan Enç, AK Parti Kilis Milletvekili Mustafa Hilmi Dülger, MHP Antalya Milletvekili Ahmet Selim Yurdakul, Vali Yardımcısı Hamdi Bolat, kamu kurumu yöneticileri, akademisyenler ile sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.

Toplantıda konuşan Komisyon Başkanı Yılmaz Tezcan, 7'si AK Parti'den, 3'ü CHP'den, 1'i MHP'den ve 1'i HDP'den olmak üzere 12 milletvekilinden oluşan komisyonun 3 ay önce çalışmalarına başladığını anımsattı.

Uyuşturucu ticaretinde Türkiye'nin kavşak noktada bulunduğunu söyleyen Tezcan, dünyadaki uyuşturucu üretiminin yüzde 95'inin Afganistan, Pakistan'da yapıldığını ve Türkiye'nin de içinde olduğu 3 hat üzerinden sevk edildiğine dikkati çekti.

Sentetik uyuşturucunun Hollanda ve Belçika gibi AB ülkelerinden yine Türkiye üzerinden Doğu, Ortadoğu ve Arap ülkelerine gönderildiğini vurgulayan Tezcan, "Sentetik madde kullanımı son 10 senede her geçen gün artıyor. Türkiye bu konuda risk ve kavşak noktasında, mücadelede çok önemli rol oynuyor." dedi.

Türkiye'nin uyuşturucu ticareti konusunda en riskli ülkelerden biri olduğunu belirten Tezcan, " Avrupa Birliği ülkelerinde üretilen birtakım sentetik uyuşturucular da doğuya yine Türkiye üzerinden gidiyor" dedi.

Arz ve talebin önlenememesi durumunda tedavide yüz güldürücü sonuçlar alınamayacağına vurgu yapan Tezcan, "Arz ve talebin önlenmesi konusunda başarıya ulaşırsak uyuşturucu maddenin önüne geçmiş oluruz" dedi.

Toplantıda kamu yöneticileri, uyuşturucu madde konularında yaptıkları çalışmaları ve beklentilerini komisyona aktardı.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.