TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

KİT KOMİSYONU...


KİT Komisyonu, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğünün hesaplarını görüşmek üzere, AK Parti Manisa Milletvekili Uğur Aydemir başkanlığında toplandı. Komisyonda, Türkiye Denizcilik İşletmeleri (TDİ) AŞ Genel Müdürlüğünün 2015 ve 2016 yılı hesapları ibra edildi.

12 Nisan 2018 Perşembe

KİT Komisyonu, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğünün hesaplarını görüşmek üzere, AK Parti Manisa Milletvekili Uğur Aydemir başkanlığında toplandı.

Komisyon, gündemine geçmeden önce CHP'li üyeler, Grup Başkanvekili Özgür Özel'in imzasını taşıyan, "olağanüstü toplantı çağrısı" başvurusunu Aydemir'e sundu.

CHP, TBMM KİT Komisyonunu, "TRT Yönetim Kurulu toplantılarında ses kaydı tutulması uygulamasının kaldırılması ve mevcut kayıtların imha edilmesi" yönündeki yönetmelik değişikliği konusunda olağanüstü toplantıya çağırdı.

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, TRT Yönetim Kurulu Çalışma Esasları Hakkında Yönetmelik'te değişiklik yapıldığını ve bunun Resmi Gazete'de yayımlandığını anımsattı. Akar, söz konusu değişiklikle "TRT Yönetim Kurulu toplantılarının iki ayrı ses kayıt cihazı ile kayıt altına alınması ve bu kayıtların 10 yıl boyunca saklanması" hükmünün kaldırıldığını ifade etti. Akar, yönetmeliğe göre, mevcut kayıtların da imha edileceğini vurguladı.

Bu değişikliğe karşı olduklarını aktaran Akar, ses kayıtlarının imhasının FETÖ ile mücadelede zafiyet oluşturacağını, FETÖ ile mücadele kapsamındaki soruşturmalar tamamlanıncaya kadar kayıtların muhafaza edilmesi gerektiğini savundu.

Komisyon Başkanı Aydemir ise sözlerinde şunları kaydetti;

"Olağanüstü toplantı çağrısına gerek olmadığını düşünüyorum. Ama eskiden tutulan ses kayıtlarının imha edilmemesini Genel Müdür ile görüşeceğim ve KİT Komisyonunun hassasiyetini aktaracağım. FETÖ ile sonuna kadar mücadele etmek ve herhangi bir şeyi gözden kaçırmamak durumundayız."

Ses kaydına ilişkin herhangi bir kanuni zorunluluk bulunmadığına işaret eden Aydemir, toplantıların zaten yazılı olarak kayıt altına alındığını, ses kaydının ise ihtiyati tedbir niteliğinde bulunduğunu söyledi.

KİT Komisyonunda, Türkiye Denizcilik İşletmeleri (TDİ) AŞ Genel Müdürlüğünün 2015 ve 2016 yılı hesapları ibra edildi.

Türkiye Denizcilik İşletmeleri AŞ Genel Müdürlüğün 2015 ve 2016 yılı hesapları KİT Komisyonunda görüşüldü.

Genel Müdür Mehmet Ali Yığcı, yaptığı konuşmada, Türkiye Denizcilik İşletmelerinin 1993'te Bakanlar Kurulu kararı ile Özelleştirme İdaresi Başkanlığına bağlandığını ve kuruluşun faaliyetlerinin büyük kısmının özelleştirildiğini veya devredildiğini belirtti.

Kuruluşun mülkiyetindeki 13 limanın 1997'den başlayarak, mülkiyet hakkı saklı kalmak kaydıyla, işletme hakkının devri yöntemiyle özelleştirildiğini dile getiren Yığcı, kuruluşun faaliyetlerini anlattı.

Kuruluşa ait Salıpazarı Limanının (Galataport) altyapı yatırımlarının devam ettiğini aktaran Yığcı, yatırım süresinin 5 yıl olduğunu bildirdi.

Yığcı, kuruluşun kruvaziyer amaçlı İstanbul'da Sarayburnu Limanı ve Kuruçeşme Rıhtımında limancılık faaliyetlerini sürdürdüğünü söyledi.

TDİ AŞ'nin imparatorluktan Cumhuriyete intikal ettiğini, değişik isimlerle varlığını devam ettirdiğini belirten Yığcı, limancılık hususunda uzmanlaşan kuruluşun varlığının devam etmesinin sektör açısından yararlığı olacağı kanaatini dile getirdi.

CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, Tekirdağ Limanı özelleştirmesinde şirketin, TDİ'nin onayı olmadan yaptığı yatırımın bedelini kuruluştan talep ettiğini söyledi.

Genel Müdür Yığcı da 1997'deki devir sözleşmesinde şirketlerin, yaptığı yatırımları kuruluşa devredeceğini belirterek, işletici şirketin 2012'de işletme izni alamadığı için faaliyetini yürütemediğini anlattı.

Bu nedenle şirketin Tekirdağ Liman İşletmesini süresinden önce kuruluşa devrettiğine dikkati çeken Yığcı, şirketin söz konusu yatırım bedeli konusunda Hakem Heyeti kararı doğrultusunda işlem yapılacağını ifade etti.

Yığcı, 1997'de ilk özelleştirilen limanlardan 5'inin faaliyet gelirlerinin yüzde 25'inin kuruluşa aktarılacağına ilişkin hükmün, daha sonraki özelleşen limanlarda uygulanmadığını vurguladı.

Konuşmaların ardından Türkiye Denizcilik İşletmeleri AŞ'nin 2015 ve 2016 yıllarına ilişkin hesapları ibra edildi.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.