TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

KORE HEYETİ TBMM'DE…


Türkiye Kore Dostluk Grubu Başkanı ve AK Parti Kocaeli Milletvekili Zeki Aygün, Kore Cumhuriyeti Ulusal Meclisi Başkan Yardımcısı Joo Sun Park ve beraberindeki heyetle görüştü.

16 Mart 2018 Cuma

Türkiye Kore Dostluk Grubu Başkanı ve AK Parti Kocaeli Milletvekili Zeki Aygün, Kore Cumhuriyeti Ulusal Meclisi Başkan Yardımcısı Joo Sun Park ve beraberindeki heyetle görüştü.

Güney Kore Meclis Başkanvekili ve heyetini Türkiye'de, TBMM'de ağırlamaktan dolayı duyduğu memnuniyeti ifade eden Aygün, "Bizler Anadolu topraklarına göç etmeden önce Orta Asya'dan Kore ile komşuluk bağları olan bir milletiz" dedi.

Korece ve Türkçe'nin aynı kökten geliyor olmasının iki ülkenin yakınlığının göstergesi olduğunu belirten Aygün, Kore'de yatan şehitlerimizin de tarihten gelen dostluk bağlarının en büyük şahitleri olduğunu söyledi. Suwon kentinde "Ankara" adıyla Türk askeri tarafından açılan yetimhane tarzındaki okuldan mezun olanların bugün 70 yaşında olduğunu sözlerine ekleyen Aygün şunları söyledi:

"Bizlere düşen, atalarımızın ve büyüklerimizin sağladığı bu bağları manevi ve iktisadi açıdan kuvvetlendirerek arttırmaktır. Bu anlamda gerçekleştirilen tüm organizasyonlar bizler için büyük önem arz etmektedir. İki ülke arasında ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesinde öncelikli olan unsur Türkiye - Güney Kore yatırımlarının desteklenmesidir. Bu kadar köklü bağları olan iki ülkenin evlatları olarak dostluk grubunu isteyerek ve gönüllü olarak aldık. İnşallah bu karşılıklı duygularımız iki ülke arasındaki ilişkileri arttırırız."

Kore Cumhuriyeti Ulusal Başkan Yardımcısı Park ise Ulus'taki Kore Anıtı'nı ziyaret ettiklerini, Kore gazileriyle tanıştıklarını söyledi. Kore'nin bugün bu kadar gelişebilmesinin Türk askerlerinin fedakârlığı sayesinde olduğuna dikkat çeken Park, Kore ve Türkiye'nin kan kardeşi olduğunu söyledi. Kore'deki Türk askerinin döktüğü kanın boşa gitmemesi için her iki ülkeye de görevler düştüğünü ve bu görevlerden birinin de iki ülke ilişkilerinin geliştirilmesi olduğunu söyledi.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.