TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM BAŞKANI KAHRAMAN'IN İSTİKLAL MARŞI'NIN KABUL EDİLİŞİNİN 97. YILI MESAJI...


TBMM Başkanı İsmail Kahraman, İstiklal Marşı'nın kabul edilişinin 97'nci yılı nedeniyle bir mesaj yayımladı.

12 Mart 2018 Pazartesi

TBMM Başkanı İsmail Kahraman, İstiklal Marşı'nın kabul edilişinin 97'nci yılı nedeniyle bir mesaj yayımladı.
TBMM Başkanı Kahraman'ın mesajında şunları kaydetti:

"Bağımsızlık ve hürriyet mücadelemizin ufuklarda yankılanan sesi İstiklal Marşı'mızın Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilişinin 97'inci yılındayız. Millî mefkûremizin en veciz ifadelerle dile getirildiği İstiklal Marşı'mızın bu anlamlı yıl dönümünü kutluyorum.

İstiklal ve istikbal mücadelemizin en çetin geçtiği dönemlerde bağımsızlık fikrini kültür coğrafyalarımıza taşıyan abidevi şahsiyetlerimizden biri de Mehmet Akif Ersoy olmuştur. O, yaşadığı dönemde dünyadaki bütün Müslümanların kalplerinin bir ve beraber atması için mücadele vermiştir. Mehmet Akif, Balkanlardan Kafkasya'ya Afrika'dan Ortadoğu'ya ve Hint alt kıtasına kadar bütün Müslümanların; kendine Mekke'yi kıble bilen bütün kardeşlerimizin ittihadını savunup, zalimlere karşı hep birlikte mücadele idealini taşımıştır. İstiklal Marşı'nı da coşkulu, heyecanlı ve daima umut dolu kişiliğiyle kaleme almıştır. Çıkardığı dergiler ve kürsü konuşmaları ile milletimizi İstiklal Marşı'na derç ettiği düşünce, inanç ve ideallerine çağırmıştır. Kendisini rahmet ve minnet duygu ve niyazımızla anıyoruz.

Müslümanların birliği ve kardeşliğine olan inancını ömrü boyunca muhafaza eden merhum Akif, İstiklal Marşı'nda da bu görevini en veciz ifadelerle dile getirmiştir. Merhum Akif'in,

"Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak
Sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak."

Mısraları ile başlayan İstiklal Marşı'nın manası, en doğru şekilde İstiklal Savaşını yöneten Birinci Meclisimiz tarafından anlaşılmıştır.

Bu yıl İstiklâl Marşı'mızın kabul edilişinin 97'nci yılını idrak ediyoruz. Gönderde dalgalanan al bayrağımızın sesli manifestosu olan İstiklal Marşımızın ebediyen dilimizden ve gönlümüzden düşmemesini temenni ediyorum. İstiklâlimizin banisi, istikbalimizin teminatı bütün şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyor, gazilerimize sıhhat, afiyet ve hayırlı şifalar diliyorum. Mehmet Akif Ersoy'un sözlerini tekrar ifade ile Cenab-ı Allah'tan aziz milletimize bir daha İstiklal Marşı yazdırmamasını niyaz ediyorum."
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.