TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

İYİ PARTİ ISPARTA MİLLETVEKİLİ OKUTAN'IN BASIN TOPLANTISI...


İYİ Parti Isparta Milletvekili Nuri Okutan, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, Türk Silahlı Kuvvetlerince Afrin'de yürütülen Zeytin Dalı Harekatı'na ilişkin değerlendirmede bulundu.

08 Mart 2018 Perşembe

İYİ Parti Isparta Milletvekili Nuri Okutan, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, Türk Silahlı Kuvvetlerince Afrin'de yürütülen Zeytin Dalı Harekatı'na ilişkin değerlendirmede bulundu.

İYİ Parti olarak Zeytin Dalı Harekatı'nı desteklediklerini, harekatın en az kayıpla kısa sürede başarıya ulaşmasını arzu ettiklerini belirten Okutan, "Bize göre Türkiye'nin Suriye'deki hamleleri, geç kalınmış hamlelerdir. Esasen Türkiye, bu bölgede taşların yerinden oynamasına asla müsaade etmemeliydi." ifadesini kullandı.

Gelinen noktada Türkiye'nin, Suriye sınırındaki süreci devlet aklı ile değil, kendini saldırı altında gören devletin refleksleri ile yönettiğini iddia eden Okutan, şunları kaydetti:

"Afrin ve diğer yerlerde operasyonlar için istediğimiz uzunlukta bir zamana sahip değiliz. Her an her şeyin değiştiği bir ortamda sürecin uzaması, istenilen sonuçlara ulaşmamızı engelleyecek, sayısız riski de beraberinde getirecektir. Elimizin böğrümüzde kalmasını istemiyorsak elimizi çabuk tutmalıyız. Türkiye günlük çözümler peşinde koşmak yerine Irak ve Suriye'de merkezi otoritenin tesisini ve güçlenmesini sağlayarak sınır bölgelerinde boş alanlar oluşmasını engellemelidir. Bu politikaya yönelmediği sürece iktidarın Suriye'de yaptığı her şey boşa çıkacaktır."

Okutan, seçim ittifakına yönelik soruya, şu yanıtı verdi:

"İYİ Parti'nin kurulmasıyla bir şeyler oldu. Küçük ortak barajı aşamıyor, büyük ortak ise seçimi garantileyemiyor. Bunun sonucunda bir ittifak arayışına gidildi. Ancak yapılan seçimde adalet ilkesine aykırı yasalar çıkarılmak isteniyor. Seçimin temel felsefesine aykırı bir düzenleme. Korkunun ecele faydası yoktur. Ne kadar yasa çıkarırsa çıkarsınlar, bu millet kararını vermiştir. Seçmen hür iradesiyle kararını verecek ve çıkacak sonuca da hepimiz katlanacağız."
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.