TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM BAŞKANI KAHRAMAN'DAN 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ MESAJI...


TBMM Başkanı İsmail Kahraman, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü sebebiyle bir mesaj yayımladı.

08 Mart 2018 Perşembe

TBMM Başkanı İsmail Kahraman, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü sebebiyle bir mesaj yayımladı.

TBMM Başkanı Kahraman’ın mesajı şöyle:

“Sevgi ve şefkatleriyle insanlığın geleceğe dair umutlarını canlı tutan, fedakârlık ve feragat timsali kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü tebrik ediyorum.

Barış ve huzur içinde bir arada yaşamanın şartı, haklar ve ödevler manzumesinde kadın ve erkeğin karşılıklı sorumluluklarının olduğunu kabul etmektir. Nitekim Yüce Kitabımızda “Onlar (kadınlar) sizin için elbisedir, siz de onlar için elbisesiniz” buyrulmuştur. Sevgili Peygamberimiz de (s.a.v.) Veda Hutbesinde “… Sizin kadınlar üzerinde hakkınız, kadınların da sizin üzerinizde hakkı vardır” diyerek karşılıklılık ilkesine dikkat çekmiştir. Bu yüce hakikatler ışığında denilebilir ki, kadın devre dışı bırakıldığı, bilgisinden ve tecrübesinden toplum adına faydalanılmadığı, hayata dair karar ve planlarda dikkate alınmadığı bir sosyal hayat nâkıstır, yaratılış kanununa aykırıdır.

Kadınların hayatta elde ettikleri hakları ve statüleri, insanlığın tarihi gelişimiyle doğru orantılı olmuştur. Ülkemiz kadınları, başta siyaset olmak üzere pek çok alanda dünyadaki diğer kadınlara emsal olmuşlardır.

Medeniyetin temelinde ve yükselmesinde kadının payı büyüktür. Bütün kadınlar saygıdeğerdir. Türkiye Büyük Millet Meclisi de, bu çerçevede üzerine düşeni yapmış ve cinsiyet ayrımcılığını ortadan kaldırmak, kadınların toplum içinde erkeklerle eşit statüye kavuşturulmalarını sağlamak gayesiyle mevzuatımızda mühim değişiklikler yapmıştır.

Şunu da ifade etmek gerekir ki, kadınlar ve hakları sadece 8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle değil, diğer günlerde de hatırlanmalı ve bu konudaki bilinç daima taze tutulmalıdır.

Bu düşüncelerle, bir kadın olarak, bir anne olarak beşikten mezara kadar varlıklarına muhtaç olduğumuz kadınların, bu anlamlı gününü tekrar tebrik ediyor; hayırlı, uzun ömürler ve saadetler diliyorum.”
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.