TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM GENEL KURULU...


TBMM Genel Kurulu, Başkanvekili Yaşar Tüzün başkanlığında toplandı. Genel Kurulda, 697 Sayılı Olağanüstü Hal (OHAL) Kapsamında Alınması Gereken Tedbirler Hakkında Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile 5 uluslararası anlaşma kabul edildi.

08 Şubat 2018 Perşembe

TBMM Genel Kurulu, Başkanvekili Yaşar Tüzün başkanlığında toplandı.

Yerinden söz alan MHP Grup Başkanvekili Erhan Usta, 9 Şubat tarihinin MHP'nin kuruluş yıl dönümü olduğunu anımsattı.

Devletin içinden geçtiği zor dönemde milli duygu ve ittifak ruhunu, kızıl elma ülküsünü temel alarak yaşayan ve geleceğe umutla bakan milletin, MHP'yi dikkatle takip ettiğini belirten Usta, şunları söyledi:

"49 yıl önce kurulan MHP, Türk tarihinin canlı, coşkulu ve cesaret dolu bir simgesidir. Milliyetçi ülkücü hareket şehit ocağı, gazi yuvasıdır. Partimizin ardında ecdadımızın hayır duası, yanında milletimizin alicenap desteği, gönlünde şehitlerimizin aziz hatırası, gözünde Türklüğün gür meşalesi, üzerinde Yüce Allah'ın himayesi vardır. Ülke meselelerinde bu kadar haklı çıkan partimizle ne kadar gurur duysak azdır. Bizim davamız hak davası, hakikat davasıdır. Bu hareket nesilden nesile aktarılacaktır. Ülkücüler liderinin emrinde yıkılmaz bir kale olmaya devam edecektir."

Usta, başta MHP'nin kurucu lideri Alparslan Türkeş olmak üzere MHP'ye hizmet eden tüm şehitleri şükranla andığını, milliyetçi hareketin yaşayan hafızaları Devlet Bahçeli ve diğer büyükleri de saygıyla selamladığını dile getirdi.

HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu da meslek örgütlerinin başından Türk ve Türkiye ibarelerinin kaldırılmak istendiğini belirterek, hükümetin, kendi tabipler birliğini, kendi barolar birliğini oluşturmak istediğini iddia etti. Kerestecioğlu, "Bu AKP'nin hoşuna gidiyor olabilir ama meslek odalarını, iktidarın siyasetine böylesine alet etmek esasen herkesin zararına olur. Her iktidar kendi birliğini oluşturacak ve bu odaları kendi yedeğine çekecektir." dedi.

AK Parti Grup Başkanvekili İlknur İnceöz ise Türk Tabipler Birliğinin yaptığı açıklamasında savaşa karşı insan haklarından bahsedildiğini ancak burada bir gerçeğin görmezden gelindiğini söyledi.

Gerçeğin görmezden gelinmesi ile bu kuruluşların adının önünde Türk ibarelerinin yer almasının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yanı sıra Zeytin Dalı Harekatı'nda yer alan Mehmetçik'i ve herkesi vicdanen rahatsız eden bir durum oluşturduğunu vurguladı.

İnceöz, "Kamuoyunda oluşan bu vicdani rahatsızlığa sayın Genel Başkanımız milletimiz adına tercüman olmuştur. Hassasiyetlerin göz ardı edilmemesi lazım. Terör ve terörizmi görmeksizin yapılan açıklamaların milletimize ve aziz tarihimize yakışmayan açıklamalar olduğunun altını çizmek istiyorum. 20. gününde Zeytin Dalı Harekatı'nda askerlerimize dualarımızla destek olduğumuzu, şehitlerimizi bir kez daha andığımızı belirtiyoruz. Kimse şehit kanlarıyla sulanmış bu topraklar üzerine göz dikmeye kalkmasın, hevesleri kursaklarında kalacaktır." değerlendirmesinde bulundu.

TBMM Genel Kurulunda, 670 Sayılı Olağanüstü Hal (OHAL) Kapsamında Alınması Gereken Tedbirler Hakkında Kanun Hükmünde Kararname (KHK) kabul edildi.

KHK'nin maddelerinin görüşmeleri 6 Şubat Salı günü tamamlanmış, oylaması ise bugüne bırakılmıştı.

Oylaması bugün yapılan KHK kabul edilerek yasalaştı.

Genel Kurulda, MHP'nin "çelik sektörünün yaşadığı sorunlar", HDP'nin "internet özgürlüğü", CHP'nin "giderek artan kanser hastalığı" ile ilgili araştırma komisyonu kurulmasına ilişkin önergelerinin bugün ele alınması önerisi de görüşüldü.

Öneriler kabul edilmedi.

TBMM Genel Kurulunda, OHAL kapsamında çıkarılan 695 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) kabul edilerek kanunlaştı.

Kararnamenin görüşmelerinde söz alan CHP Çorum Milletvekili Tufan Köse, 15 Temmuz 2016'da hain bir darbe girişimiyle karşı karşıya kaldıklarını, ortak mücadeleyle bu hain girişimin püskürtüldüğünü söyledi.

FETÖ'nün hain emellerine ulaşma ihtimali olmamasına karşın 20 Temmuz'da olağanüstü hal (OHAL) ilan edildiğini belirten Köse, "OHAL kararnameleri ile meclis fiilen hepimizin gördüğü gibi ortadan kaldırılmıştır. Meclisin yasama yetkisi OHAL kararnameleriyle başında Cumhurbaşkanının bulunduğu hükümete tevdi edilmiştir. Demokratik düzende var mı böyle bir anlayış?" dedi.

KHK düzeniyle demokratik bir toplumun yönetilemeyeceğini öne süren Köse, CHP iktidarında amacı dışında çıkarılan KHK'lerin tümünün yok hükmünde sayılacağını dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Türkiye için, "ne Osmanlı'nın hasta adamı ne de Cumhuriyet'in kuruluş yıllarındaki çömez devlet" söylemlerini kullandığını söyleyen Köse, "Sizin 'çömez devlet' dediğiniz dönemde bu memleket yedi düvele karşı dünyanın ilk ulusal kurtuluş savaşını verdi. Uluslararası camianın eşit ve onurlu bir üyesiydi. Ağır sanayiyi o dönemde gerçekleştirdi. Osmanlı imparatorluğuna 'hasta devlet' diyorsunuz ya sizin tarihe de saygınız yok. Konuşurken biraz dilin terazisi olmalı. Bizler tarihimizden onur duyuyoruz." diye konuştu.

Sataşma gerekçesiyle söz alan AK Parti Grup Başkanvekili Naci Bostancı, Türkiye'nin tarihinden hiçbir şekilde utanmadıklarını, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da böyle bir ifadesinin olmadığını belirtti.

Yakın zamanlara ilişkin eleştirilerin olabileceğini, bunu herkesin yapabileceğini ifade eden Bostancı, "Siz de tarihi eleştiriyorsunuz çünkü son 16 yıl da tarihin bir parçası oluyor. Biz Cumhuriyet'ten de Osmanlı tarihinden de onur duyuyoruz. Bunları birbirini tamamlayan tarihsel süreklilik olarak görüyoruz. AK Parti, cumhuriyet hükümetleri kuran bir partidir ve bizim iddiamız, Osmanlı İmparatorluğu'ndan daha ihtişamlı bir geleceği kurma iddiasıdır. Eleştirileri böylesine ihtişamlı bir geleceğin kurucu unsuru olarak görmek gerekir." ifadelerini kullandı.

MHP Kahramanmaraş Milletvekili Fahrettin Oğuz Tor, Türkiye'nin birliği ve bölünmez bütünlüğü ile Suriye'de terör örgütü PYD/PKK'nın zulmü altındaki halkın huzur ve güveni için yürütülen Afrin harekatının hayırlarla neticelenmesini dilediğini belirtti.

Yöre halkının Türk askerlerine sıcak ilgisinin huzura ve güvene ne kadar susadıklarının göstergesi olduğunu ifade eden Tor, "Dara düştüğünde kapılarını açan Türk milletiyle yöre halkının gelecekte çok daha güzel günlere kavuşması en büyük dileğimizdir. Emperyalist devletler, teröristlere tırlar dolusu silahlar verseler de Suriye halkı bunların emellerini anlayacak ve fırsat vermeyecektir." dedi.

Tor, TSK'nin bölgenin ve NATO'nun en büyük ve güçlü ordularından birisi olduğunu dile getirerek bu zamana kadar da uluslararası camiada her zaman üzerine düşen görevi layıkıyla yerine getirdiğini vurguladı.

Türkiye'nin, yıllarca sınırlarının ihlal edildiğine, terörist unsurların saldırılarına maruz kaldığına dikkati çeken Tor, "Terör bir insanlık suçudur ve PKK, PYD, YPG ve DEAŞ da terör örgütleridir. NATO, ABD, Almanya, Hollanda veya diğer ülkelerin yetkililerine söylemek isteriz ki 'men dakka dukka'. Bunu da hep birlikte göreceğiz." diye konuştu.

HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş ise şu anda gerçekleşen görüşmelerin, iktidarın ajandasında ne varsa o şekilde ilerlediğini öne sürdü.

Afrin harekatına yönelik kamuoyunda tepkiler arttıkça yapılan açıklamaların da çeşitlendiğini iddia eden Beştaş, "Dünyada yerinden edilen kişi sayısı 65,3 milyon. Dünya liderleri de mültecileri tıpkı Türkiye gibi siyaset malzemesi olarak kullanıyor. Afrin saldırısında asıl amacın kantonlar arasındaki bağın koparılmak olduğunu herkes biliyor. Afrin'de 360 Kürt köyü var ve oralarda öldürülen siviller var. Afrin'de yaşayan farklılıklara terörist deniliyorsa buna diyecek sözümüz yok." ifadelerini kullandı.

Konuşmalarından ardından oylamaya sunulan 695 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname kabul edilerek kanunlaştı.

TBMM Genel Kurulunda, 697 Sayılı Olağanüstü Hal (OHAL) Kapsamında Alınması Gereken Tedbirler Hakkında Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile 5 uluslararası anlaşma kabul edildi.

Genel Kurulda OHAL kapsamında çıkarılan 697 sayılı KHK'nin kabul edilmesinin ardından uluslararası anlaşmaların görüşmelerine geçildi.

Kabul edilen uluslararası anlaşmalara ilişkin tasarılar şunlar:

- Türkiye ile Çin Arasında Karşılıklı Kültür Merkezlerinin Kurulması Hakkında Anlaşmanın Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Tasarısı,

- Türkiye ile Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği Arasında Ev Sahibi Ülke Anlaşması ile Anlaşmada Değişiklik Yapılmasına İlişkin Notaların Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Tasarısı,

- Türkiye ile Birleşmiş Milletler Arasında Afet ve Acil Durum Halinde Yardım Sevkiyatının ve Yardım Personeline Ait Eşyanın İthalat, İhracat ve Transitini Hızlandırmaya Yönelik Önlemlerin Alınmasına İlişkin Anlaşmanın Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Tasarısı,

- Türkiye ile Karadağ Hükümeti Arasında Gümrük Konularında Karşılıklı Yardım Anlaşmasının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Tasarısı,

- Türkiye ile Gabon Cumhuriyeti Hükümeti Arasında İkili Hava Ulaştırma Anlaşmasının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Tasarısı.

Tasarıların kabul edilmesinin ardından TBMM Başkanvekili Yaşar Tüzün, birleşimi, 13 Şubat Salı günü saat 15.00'te toplanmak üzere kapattı.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.