TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

AVRUPALI TÜRK DEMOKRATLAR BİRLİĞİ İNGİLTERE HEYETİ TBMM'DE…


Avrupalı Türk Demokratlar Birliği İngiltere Heyeti, TBMM'de siyasi parti gruplarını ziyaret etti.

09 Kasım 2017 Perşembe

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği İngiltere Heyeti, TBMM'de siyasi parti gruplarını ziyaret etti.

Heyet ilk olarak CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç ile görüştü. Görüşmeye CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın da katıldı. CHP'nin dış politika anlayışı hakkında bilgi veren Engin Özkoç, Ortadoğu'daki gelişmeleri parti olarak yakından takip ettiklerini söyledi. Özkoç, şunları söyledi:

"Ortadoğu'daki radikal örgütlerle ülkemizin anılıyor olabilmesi Türkiye'nin bölgeyle uzun yıllar içinde kurduğu tarihsel sürece ve dengeli ilişkilere zarar verir endişesini taşımaktayız. Ülkemizin Ortadoğu politikası tarafsızlık, barış, istikrar ve refah önceliklidir. Ortadoğu'da güvenliğin sağlanması için güçlü bölgesel işbirliği şarttır. Bölge ülkeleri sorunlara bölgesel sahiplenme anlayışıyla yaklaşmamalıdır. Farklı ülkelerin iç politika amaçlarına hizmet eden yaklaşımlardan uzak durmalıyız."

Avrupa Türk Demokratlar Birliği'nin çalışmalarını yakından takip ettiklerini belirten Özkoç, "Türkiye dışında yaşayan soydaşlarımızın haklarının korunması, eşit vatandaşlık ilkesi içinde yaşamlarını deva ettirebilmesi bizim için de çok önemlidir. Soydaşlarımızın demokratik taleplerini önceleyen her türlü sağlıklı öneriyi içtenlikle destekleriz" değerlendirmesini yaptı.

Konuk heyet daha sonra AK Parti Grup Başkanvekili Naci Bostancı'yı da ziyaret etti. Heyetin sorularını yanıtlayan Bostancı, İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılmasının birlik için büyük bir kayıp olduğunu söyledi. Bostancı, "Türkiye İngilteresiz bir Avrupa düşünmekte zorlanıyor. Türkiye ile İngiltere arasındaki tarihi bağları biliyoruz, halkımız da bilir. Uluslararası yapılar nasıl teşekkül ederse etsin o tarihi bağların canlı bir şekilde sürmesi Türk halkının talebidir. Ayrıca Avrupa Birliği'nin kendi içindeki ilişkiler esas alındığında İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden çıkması Türkiye'nin pozisyonu bakımından da bir kayıp olarak değerlendirilir. Avrupa Birliği'nin içinde bulunan bir İngiltere, Türkiye'nin Avrupa Birliği ile ilişkileri bakımından süreci yapıcı bir şekilde ilerlemesini temin edecek bir faktör olduğunu biliyoruz" dedi.

Birkaç ölümsüz örneğe bakarak Avrupa'da İslamiyet'in yanlış değerlendirilmemesi gerektiğini vurgulayan Naci Bostancı, "İslam ve İslamcılık derken bu coğrafyada modern dünyayla bağ kuran ve kendisini bu modern dünya üzerinde yeniden barışçı bir şekilde inşa etmeye çalışan ana damarı ıskalayıp marjinal bir takım grupları İslam'ın temsilcisi gibi okuyan anlayış yanlış yapar. Türkiye herhalde bunun en güzel örneklerinden bir tanesi. Hem yaşadığı tarihsellik, hem de bugün oynadığı rol açısından…" diye konuştu.

Avrupa Türk Demokratlar Birliği İngiltere grubundan oluşan heyet, daha sonra MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay ile bir araya geldi. İngiltere'nin Türkiye için önemli bir dost ülke olduğunun altını çizen Akçay, Türkiye'nin son yıllarda terörle ciddi mücadele içerisinde olduğunu ifade etti. Akçay şunları söyledi:

"Şu anda Türkiye, geçmişte olmadığı ve görülmediği kadar terörle etkili mücadele yapmaktadır. Terör unsurları şehirlerden ve yerleşim yerlerinden çok büyük ölçüde tasfiye edilmiştir. Terör örgütlerinin temel argümanı, politikası, Türkiye'yi bir etnik ayrıma sürüklemek ve buradan bir toprak ve devlet çıkarmaktır. Bütün iddialarına ve eylemlerine rağmen halk tabanında bu etnik ayrımcılık itibar görmemektedir."

Türkiye'nin dünyada yabancı düşmanlığının zemin bulamayacağı ender ülkelerden biri olduğunu vurgulayan Erkan Akçay, "Biz Türkler, dili, dini ve rengi ne olursa olsun bütün mazlum insanlara kucağını açan bir milletiz. Biz ülkemize gelmiş hiçbir insanı geri çevirmeyiz. Bunun en belirgin örneği de Suriyeli mültecilerdir. Dünyanın hangi ülkesi komşularından 3-4 milyona yakın mülteciyi kabul edebilir ki? Türkiye'nin etnisite üzerinden hiçbir politikası yok ve olmamıştır" değerlendirmesinde bulundu.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.