TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM GENEL KURULU...


TBMM Genel Kurulu, Başkanvekili Ahmet Aydın başkanlığında toplandı. Lokman Hekim Üniversitesinin kuruluşunu da içeren Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı.

06 Aralık 2017 Çarşamba

TBMM Genel Kurulu, Başkanvekili Ahmet Aydın başkanlığında toplandı.

CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın'ın, Balıkesir'in sorunları hakkında gündem dışı konuşmasına cevap vermek için söz alan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Aydın'ın Balıkesir'e yatırım yapılmadığı yönündeki açıklamasının doğru olmadığını söyledi.

AK Parti hükümetleri döneminde Balıkesir'e 25 milyar liralık yatırım yapıldığını anlatan Eroğlu, "Orası köy gibiydi, şimdi Balıkesir gelişti, muhteşem bir şehir oldu, yani hakikaten bir marka şehir oldu. Balıkesir'de su bile yoktu biliyor musunuz? İkizcetepeler Barajı'nda çok modern bir içme suyu arıtma tesisi, ana dağıtım hatları, depolar inşa ederek Balıkesir'e ilk defa suyu biz getirdik." diye konuştu.

Balıkesir'e 30 baraj ve gölet yaptıklarının altını çizen Eroğlu, geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın hizmete soktuğu 375 tesis içinde Balıkesir'den 15 tesisin bulunduğunu ifade etti. Eroğlu, Balıkesir'de yatırımların devam ettiğini, 14 baraj ve 13 gölet inşaatının sürdürüldüğüne dikkati çekti.

Mera alanları hakkında da değerlendirmede bulunan Bakan Eroğlu, Türkiye'nin her yerinin mera arazisi olduğunu, ancak kiminin vasıflı, kiminin ise vasıfsız olduğunu söyledi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile ortak bir çalışma yürüttüklerine işaret eden Eroğlu, "Mera denince Türkiye'de her yer mera. Tarım Bakanlığıyla bir araya gelerek vasıflı mera arazilerini koruma kararı aldık. Vasıfsız alanları da vasıflı hale getirmek için çalışıyoruz. Şu ana kadar 98 milyon fidanı toprakla buluşturmuşuz. Çay Deresi'yle Balıkesir'e bir gerdanlık hediye ettik. Hedefimiz 2019 yılı sonunu kadar Balıkesir'de tarım ve hayvancılığı artırmak ve çiftçiye yılda ek bir milyar lira gelir sağlamak." değerlendirmesinde bulundu.

Veysel Eroğlu, ormanlık alanlardaki yerleri en yakın mahallelerdeki vatandaşa parsellediklerini ve bu arazilere meyve fidanı diktiklerini belirtti. Bu fidanların gelirinin vatandaşa ait olduğunun altını çizen Eroğlu, ulaşım bakımından da Balıkesir'in önemli gelişmeler kaydettiğini ifade etti. Eroğlu, "Eski Türkiye'de Balıkesir'e giderken sıkıntı çekiyordum şu an tüm yollar Afyon kaymağı gibi oldu." benzetmesini yaptı.

MHP Grup Başkanvekili Erhan Usta, "Enflasyonda son 14 yılın en yüksek rakamlarını yaşıyoruz. Bu küçümsenecek bir durum değil. Gerekli önlemleri bir an önce almamız lazım. Hükümeti bunun gereğini yapmaya davet ediyorum." dedi.

TBMM Genel Kurulunda, CHP'nin "Türkiye'nin makro ekonomik verilerindeki bozulma", HDP'nin "yasama sorumsuzluğu ve dokunulmazlığı", MHP'nin, "enflasyonun nedenleri" konulu önergelerin gündeme alınması önerisi görüşülerek, ayrı ayrı oylamaya sunuldu.

MHP Grup Başkanvekili Erhan Usta, partisinin grup önerisi üzerindeki konuşmasında AK Parti iktidarlarının ilk yıllarında önceki hükümetler gibi enflasyonla mücadele programını sürdürdüğünü, ancak gelinen noktanın iyi olmadığını savundu.

Usta, "Bugünkü enflasyon rakamlarına göre, son 14 yılın en yüksek rakamlarını yaşıyoruz. Bu küçümsenecek bir durum değil. Bu rakamları küçümsemek çok ciddi bir risktir. Unutmamalıyız ki enflasyon çok hızlı bozulabiliyor. Gerekli önlemleri bir an önce almamız lazım. Hükümeti bunun gereğini yapmaya davet ediyorum." diye konuştu.

Partisinin grup önerisi üzerine söz alan Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, tutuklu milletvekillerinin durumlarına değinerek, şu değerlendirmede bulundu:

"Selahattin Demirtaş ile sizin liderleriniz arasındaki fark, türkü ile arabesk arasındaki farktır. Ağzınızı açıyorsunuz; 'Televizyonlarda saz çalarak...' diye, bu halkın en halis ürünü olan türküyü aşağıladığınızı bir dakika düşünmeden bunu söylüyorsunuz, kendinizin bu siyasi hareketi bir arabesk şarkı ile başlattığını ıskalıyorsunuz. Sizle bizim aramızdaki fark arabeskle halis türkü arasındaki farktır aslında. Bu yüzden tedirginsiniz anlıyoruz."

CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, partisinin grup önerisi üzerinde yaptığı konuşmada AK Parti'nin ekonomi politikalarını eleştirdi.

Demirtaş, "Çalışanların maaşı enflasyon karşısında erimiş, dar gelirli giderek yoksullaşmıştır. Gıda fiyatları almış başını gidiyor. Çünkü Türkiye yanlış tarım politikaları ile yönetiliyor. AK Parti'nin politikalarıyla Türkiye ithalata bağımlı hale gelmiştir. Vatandaşın mutfağındaki yangının sebebi budur." şeklinde konuştu.

AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Mahmut Kaçar ise Türkiye'nin son 15 yılına ilişkin ekonomik verilere bakıldığında, toplum kesimlerinin enflasyona ezdirildiği söyleminin gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Ücret artışlarının enflasyon gözetilerek yapıldığını belirten Kaçar, çalışanların ve emeklilerin mağdur olmamasının sağlandığını kaydetti.

MHP, HDP ve CHP'nin grup önerileri kabul edilmedi.

Öte yandan Genel Kurulda, Uyuşturucu Madde Bağımlılığı ve Yeni Bağımlılık Türlerinin Araştırılarak Bağımlığının Nedenlerinin ve Alınacak Tedbirlerin Tespit Edilmesi Amacıyla Kurulan Meclis Araştırma Komisyonu ile Bağcılık Sektörü ve Üzüm Üreticilerinin Sorunlarının Araştırılarak Alınacak Tedbirlerin Tespit Edilmesi Amacıyla Kurulan Meclis Araştırma Komisyonuna üye seçimi de gerçekleştirildi.

TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın, ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma planına ilişkin, "Bu karardan hiçbir etnik grup, hiçbir inanç grubu istifade etmeyecektir. Ortadoğu'da var olan sıkıntıyı daha da körükleyecektir. Çok daha büyük sıkıntılara yol açacak bir karar olacaktır." dedi.

Genel Kurulda, Şair Mehmet Akif İnan'ın "Mescid-i Aksa'yı gördüm düşümde, götür Müslüman'a selam" dizelerini okuyan Aydın, TBMM mensupları olarak "Aleykümselam" dediklerini, "tüm kalpleriyle Müslümanların ilk kıblesi olan Mescid-i Aksa'yı mahzun bırakmayacak, Filistin'in haklı davasını kendi davaları gibi göreceklerini ve kırmızı çizgileri olan Kudüs'e sahip çıkacaklarını" dile getirdi.

Kudüs'ün başkent yapılmasının hem uluslararası hukuka hem de BM Güvenlik Konseyi kararlarına aykırı olduğunu, bu planı insani ve vicdani bulmadıklarını vurgulayan Aydın, "Bu karardan hiçbir etnik grup, hiçbir inanç grubu istifade etmeyecektir. Ortadoğu'da var olan sıkıntıyı daha da körükleyecektir. Çok daha büyük sıkıntılara yol açacak bir karar olacaktır. Dolayısıyla böyle bir kararın alınmaması gerektiğini bir kez daha TBMM Başkanlık Divanı olarak da ifade ediyoruz. Tüm grupların bu konudaki yaklaşımlarını görüyorum. Eğer arzu edilirse TBMM olarak ortak bir deklarasyon da yayınlayabiliriz." ifadelerini kullandı.

MHP Grup Başkanvekili Erhan Usta da ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma planına tepki göstererek Kudüs'ün başta Müslümanlar olmak üzere tüm semavi dinler için önemli olduğunu söyledi.

Bu planın tüm Müslümanlara savaş ilanı olduğunu vurgulayan Usta, "Bu yapılanın çok yanlış olduğunu, hiçbir şekilde kabul edilemeyeceğini, bu coğrafyadaki kanı ve gözyaşını artırmaktan başka hiçbir işe yaramayacağını MHP olarak belirtmek istiyoruz. ABD'yi daha dikkatli davranmaya çağırıyoruz. 10 binlerce kilometre öteden gelip bu coğrafyayı karıştırmanın kimseye bir faydası olmayacaktır. Trump, bunu bir iç siyaset malzemesi olarak kullanıyor. Fakat bu hiçbir şekilde siyaset malzemesi olarak kullanılamayacak kadar önemli bir konudur." dedi.

Usta, taşeron işçilere kadro verilmesi hususunun ise sevindirici olduğunu söyledi. Mevsimlik işçilerin de kadroyu hak ettiğini düşündüğünü belirten Usta, "Yoğun telefon trafiği altındayız. Bu işçilerimizin emekli olabilmesi için normal bir çalışanın iki katı çalışması gerekiyor. Hükümetten bu çalışanların durumunu da dikkate almasını istiyoruz." dedi.

HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, Ankara Valiliğinin eylem ve etkinliklere yönelik yasak kararını eleştirdi.

Ankara Valiliğinin aldığı kararın faşizm olduğunu öne süren Yıldırım, "Ankara Valiliği 6 Aralık ve 1 Ocak arası tüm etkinlikleri yasaklamış. İşte OHAL budur. Faşizm böyle bir şeydir işte. Biz şunu çok işi biliyoruz, nihayetinde faşizm kaybedecek, özgürlük kazanacak." dedi.

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, bugüne kadar Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıyan devletin bulunmadığını söyledi.

BM Güvenlik Konseyinin İsrail'i 1967 yılında işgal ettiği topraklardan çekilmeye çağırdığını, bu işgal altındaki topraklara Doğu Kudüs'ün de dahil olduğunun altını çizen Özkoç, şunları kaydetti:

"BM Güvenlik Konseyinin Kudüs'ün statüsü konusunda aldığı başkaca kararlar da bulunmaktadır. Söz konusu karar Trump'ın seçim vaatlerinden de birisidir. Trump, ABD büyükelçiliğini Tel Aviv'den Kudüs'e taşıyarak Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımaya niyetli olduğunu bildirmiş ve bu niyetini Ortadoğu'daki liderlerle yaptığı görüşmelerde dile getirmiş, herkes de bu plana karşı çıkmıştı. ABD'nin Tel Aviv Büyükelçiliğini Kudüs'e taşma kararının zamanlaması dikkat çekicidir. Trump, Tel Aviv Büyükelçiliğini Kudüs'e taşırsa ne olur? Ağır aksak ilerleyen Ortadoğu barış süreci baltalanır. ABD, BM Güvenlik Konseyi'nin Kudüs şehrinin karakteri ve statüsü konusunda aldığı kararlara aykırı davranmış olur. Türk-İsrail ilişkileri normalleşme süreci sona erer. Türkiye ile ABD ilişkilerine yeni bir sorun daha eklenir. Bölgede tansiyon bir anda yükselir, Filistin ile İsrail arasında çatışmalar başlar."

AK Parti Grup Başkanvekili İlknur İnceöz ise Kudüs'ün Müslümanlar için son derece önemli olduğunu, İslam aleminin "kırmızı çizgisi" niteliği taşıdığını söyledi.

"Mekke ne ise Medine ne ise Kabe ne ise Kudüs de Müslüman alemi için odur" diyen İnceöz, şunları kaydetti:

"Bu anlamda Trump'ın açıklaması o coğrafyada 50 yıldır süren acılar devam ederken Kudüs başta olmak üzere Filistin'in tamamına yönelik sistematik sindirme politikalarında sınır tanımayan İsrail'e destek mahiyetindedir. Bu plan sıkıntılı bir sürecin başlangıcı, uluslararası hukukun ihlali, aynı zamanda insanlık vicdanına vurulmuş ağır bir darbedir. Suriye, Irak ve diğer bölge ülkelerinde kriz ve savaşlar devam ederken ABD'nin adeta yeni bir cephe açmak ister gibi bir hamle yapması kabul edilemez. Cumhurbaşkanımız Kudüs'ün kırmızı çizgi olduğunu açıklamıştır. Türkiye bundan sonra da Filistin'in haklı mücadelesinin yanında olacaktır."

Lokman Hekim Üniversitesinin kuruluşunu da içeren Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı.

Yasaya göre, sporculara yapılan ücret ve ücret sayılan ödemelerden yapılan gelir vergisi kesintisi oranlarının geçerlilik süresi 31 Aralık 2017'den, 31 Aralık 2019'a uzatılacak.

"Ankara Güzel Sanatlar Üniversitesi"nin ismi "Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi" olarak değiştirilecek.

Bu üniversiteye bağlı "Müzik ve Sanat Eğitimi Fakültesi"nin ismi "Müzik ve Güzel Sanatlar Eğitimi Fakültesi", "Güzel Sanatlar Meslek Yüksekokulu" ismi "Müzik ve Güzel Sanatlar Meslek Yüksekokulu", "Güzel Sanatlar Enstitüsü"nün ismi de "Müzik ve Güzel Sanatlar Enstitüsü" olacak.

Ankara'da Sevgi Vakfı tarafından Lokman Hekim Üniversitesi adıyla yeni bir vakıf üniversitesi kurulacak.

Bu üniversite, Tıp Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Eczacılık Fakültesi, Spor Bilimleri Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Sağlık Meslek Yüksekokulu ve Sağlık Bilimleri Enstitüsünden oluşacak.

Sosyal Hizmetler Kanunu'nda değişiklik yapılarak, yaşlılar için de gündüz bakım merkezleri açılabilmesine olanak sağlanacak.

Yasayla, Türk Optisyen-Gözlükçüler Birliği ve optisyen-gözlükçüler odalarının ilk oluşumuna açıklık getiren düzenleme yapılacak.

Buna göre, optisyenlik mesleği ile ilgili olarak faaliyette bulunan dernekler, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren iki ay içinde genel kurullarını toplayarak, Türk Optisyen-Gözlükçüler Birliğinin ilk genel kurulu için meslek mensubu beşer temsilci seçecek.

Birliğin ilk genel kurulu, Sağlık Bakanlığının daveti üzerine Ankara’da toplanacak ve 9 üyeli Birlik Merkez Yönetim Kurulunun, 5 üyeli Yüksek Disiplin Kurulunun ve 3 üyeli Denetleme Kurulunun asıl ve yedek üyelerini seçecek.

Birlik Merkez Yönetim Kurulu, seçimden itibaren bir ay içinde toplanarak odalar ile birliğin yurt içindeki ve yurt dışındaki faaliyetleri, organları, görevleri, toplantıları, karar alış usulleri, gelirleri, giderleri, organlar için seçim, seçilme yeterliliği, seçimlerin yapılış usulü, mesleki sicil, hizmet bedellerinin ve aidatın tespiti, disiplin cezaları ile infaz ediliş usulü, odalar ve Birlik ile ilgili diğer iş ve işlemlerle ilgili yönetmelikleri hazırlayacak.

Bu yönetmelikler Sağlık Bakanlığının uygun görüşüyle seçimden itibaren iki ay içinde Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe konulacak.

Birlik Merkez Yönetim Kurulu, en az yüz meslek mensubunun faaliyette bulunduğu yerlerde kurulacak olan optisyen-gözlükçüler odalarının faaliyette bulunacağı iller ile yüzden az meslek mensubunun faaliyette bulunduğu illerin oda bölgelerini tespit ederek, odaların kuruluşunu karara bağlayacak.

Yasayla, Yunus Emre Vakfı Mütevelli Heyeti ile Yönetim Kurulunun üye yapısı yeniden belirleniyor.

Buna göre Kültür ve Turizm Bakanı, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı, Maliye Bakanlığı Müsteşarı ile Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı mütevelli heyetin tabii üyeleri olacak.

Heyetin tabii üyeleri dışında; Cumhurbaşkanı tarafından seçilen beş kişi ve Türkiye Maarif Vakfı tarafından kendi mütevelli heyeti üyeleri arasından seçilen bir kişi, üç yıl süreyle Mütevelli Heyet üyeliğini yürütecek.

Kültür ve Turizm Bakanı, Mütevelli Heyetin başkanı; Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı, başkan vekili olacak. Mütevelli Heyet, başkanın ya da başkan vekilinin daveti üzerine üye tamsayısının yarısından bir fazlasının katılımıyla yılda en az iki defa toplanacak.

Vakfın Yönetim Kurulunun tabii üyeleri ise Yunus Emre Enstitüsü Başkanı, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanı, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı ve Dışişleri Bakanlığı Yurtdışı Tanıtım ve Kültürel İlişkiler Genel Müdüründen oluşacak.

Ayrıca, mütevelli heyetinin, üniversitelerin Türkçe dil öğretim merkezleri başkanları arasından seçeceği bir kişi; eğitim, kültür ve sanat alanında faaliyette bulunan ve Bakanlar Kurulunca kamu yararına faaliyet gösterdiği kabul edilmiş dernek veya vergi muafiyeti tanınmış vakıfların üyeleri arasından seçeceği bir kişi; uluslararası ilişkiler, iletişim, kültür, sanat ve Türk dili alanında çalışmalarıyla tanınmış kişiler arasından seçeceği bir kişi, 3 yıl süreyle Yönetim Kurulu üyeliğini yürütecek.

Yunus Emre Vakfı tarafından yurt dışına gönderilen vakıf personeline hizmet damgalı pasaport verilebilecek.

Yunus Emre Vakfı Mütevelli Heyeti ile Yönetim Kurulunun seçimle görevlendirilen mevcut üyelerinin görevleri, maddenin yürürlük tarihinden itibaren sona erecek.

Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunda, tüketici hakem heyetlerine başvuru maddesinde düzenleme yapılacak.

Tüketicinin taraf olduğu uyuşmazlıklarda İcra ve İflas Kanunu'nun uygulanamayacağı şeklindeki değerlendirmelerin ortadan kaldırılmasına yönelik değişiklikle; icra iş ve işlemlerine ilişkin hususlarda tüketici hakem heyetlerine başvuru zorunluluğu aranmaksızın İcra ve İflas Kanunu hükümleri uygulanabilecek.

Ayrıca, tüketici hakem heyetlerine başvuru için belirlenen parasal sınırlar yükseltilecek.

Buna göre değeri dört bin TL'nin altında bulunan uyuşmazlıklarda ilçe tüketici hakem heyetlerine, altı bin TL'nin altında bulunan uyuşmazlıklarda il tüketici hakem heyetlerine, büyükşehir statüsünde bulunan illerde ise dört bin TL ile altı bin TL arasındaki uyuşmazlıklarda il tüketici hakem heyetlerine başvuru zorunlu olacak. Bu değerlerin üzerindeki uyuşmazlıklar için tüketici hakem heyetlerine başvuru yapılamayacak.

TBMM Genel Kurulunda, uluslararası sözleşmelerin uygun bulunduğuna dair kanun tasarılarının görüşmelerine geçmeden önce konuşan Aydın, ABD Başkanı Donald Trump'ın resmi olarak Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıdığını belirterek, bu haksız ve hukuksuz kararı TBMM olarak tanımadıklarını söyledi.

Aydın, "Bu tutum dünya barışından uzak, Ortadoğu'daki çatışmayı derinleştirecek, terör örgütlerinin ekmeğine yağ sürecek ve İslam aleminde infiale yol açacaktır. Kudüs bizim ilk kıblemiz ve tüm Müslümanların göz bebeğidir. Bu anlamda bir kez daha bu kararı alanları kınadığımızı net ve sert bir şekilde bu kürsüden ifade etmek isterim." ifadesini kullandı.

Daha sonra tasarıların görüşmelerine geçildi.

AB-EFTA Ortak Transit Ortak Komitesinin 20 Mayıs 1987 Tarihli Ortak Transit Rejimine İlişkin Sözleşmeyi Değiştiren 28 Nisan 2016 Tarihli Kararının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Tasarısı ile Geçici İthalat Sözleşmesinde Yapılan Değişikliklere İlişkin Belgelerin Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Tasarısı kabul edilerek yasalaştı.

Ayrıca, Danışma Kurulunun, Genel Kurulun yarın toplanmaması önerisi de oylanarak kabul edildi.

Danışma Kurulu kararının ardından Meclis Başkanvekili Ahmet Aydın, sıradaki tasarıların görüşmeleri için komisyonun yerini almaması üzerine birleşimi, 2018 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Tasarısı ile 2016 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanun Tasarısının görüşmeleri için 11 Aralık Pazartesi saat 13.00'te toplanmak üzere kapattı.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.