TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM GENEL KURULU...


TBMM Genel Kurulunda, kamuoyunda "torba tasarı" olarak bilinen, Bazı Vergi Kanunları ile Diğer Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nın üçüncü bölümü üzerindeki görüşmeler tamamlandı.

14 Kasım 2017 Salı

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, "Terör tehdidi nerede olursa olsun, şartlar ne olursa olsun, arkalarında hangi güçler olursa olsun Türkiye gerek Suriye'de gerekse Irak'ta terör örgütlerini bertaraf etmek için operasyon icra etmekten geri durmayacaktır. Zira Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının güvenliği ve Türk devletinin bekası her şeyin üzerindedir." dedi.

TBMM Genel Kurulu, Başkanvekili Pervin Buldan başkanlığında toplandı.

Genel Kurulda gündem dışı söz alan AK Parti Çorum Milletvekili Salim Uslu, Ahıska Türklerinin 1944 yılında dönemin Sovyet lideri Stalin tarafından yük trenleri içinde anayurtlarından sürgün edilmesinin 73'üncü yılı nedeniyle yaptığı konuşmada, sürgünde hayatını kaybeden Ahıska Türklerini andı.

HDP İzmir Milletvekili Müslüm Doğan seçim bölgesinin sorunları hakkında gündem dışı söz alırken, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu da Diyarbakır'ın Sur ilçesinde terör saldırısı sonucu yaşamını yitiren eski Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'yi andı. Tanrıkulu, Elçi'nin cenazesinde kendisinin ve CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal'ın yer aldığı bir fotoğrafın "teröristler" başlığıyla sosyal medyada yayıldığını ve insanların yargısız şekilde terörist ilan edildiğini öne sürdü.

Tanrıkulu'nun konuşmasının ardından söz isteyen Mahmut Tanal da avukat cübbesi giyerek yaptığı açıklamada, "Rahmetli Elçi'nin cenazesi üzerinde görülen bayrak, Diyarbakır Barosunun flamasıdır. Renkleri de kırmızı, sarı ve yeşil. Bu renkler trafik işaretlerinde de vardır. Kırmızı, sarı, yeşil özgürlüğün, bağımsızlığın da simgesidir ve bu yüzden Uganda, Ruanda ve Senegal bayrakları da aynı renklerdedir. Bizleri gerek Sezgin Bey'i gerek beni, rahmetli Tahir Elçi'nin cenazesine katıldığımız için terörist gösteren zihniyeti kınıyoruz. Bugüne kadar özgürlük, barış için mücadele ettik, etmeye devam edeceğiz, bunun bedeli ölüm olsa bile." diye konuştu.

Gündem dışı konuşmaların ardından Meclis Başkanvekili Buldan, normalde 15 milletvekiline verilen yerinden söz alma hakkının, milletvekillerinin yoğun talebi üzerine bugünlük 20 milletvekiline çıkardığını belirterek, milletvekillerine söz verdi.

MHP grubu adına söz alan Mersin Milletvekili Baki Şimşek, 1944 yılında Stalin tarafından sürgün edilen Ahıska Türklerini anarak, sürgünde hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet diledi. Şimşek, Türkiye'de yaşayan Ahıska Türklerine vatandaşlık verilmesini talep etti.

HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım da hukukçulara ve insan hakları savunucularına yönelik operasyonlar yapıldığını, tutuklamaların olduğunu ifade ederek, "Partimize dönük operasyonlar da yargısal değil siyasaldır. Siyasal ve toplumsal yaşamı ayakta tutan siyasetçiler, hukukçular, insan hakları savunucuları siyasi soykırım operasyonlarına hedef olmaktadır. Burada ölçü bir suç ya da suç karinesi değil, siyasal iktidar gibi düşünüp düşünmemeleridir. Bu siyasi soykırım operasyonu, siyasi iktidar tarafından yürütülmektedir. İnsanların ölümüne sebep olanların toplum içinde gezmesine izin verilirken, insan hakları savunucularının, milletvekillerinin tutuklanıyor olması ancak sosyolojik bir vakadır." dedi.

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç da bugün Dünya Diyabet Günü olduğunu anımsatarak, bu sinsi hastalığa karşı mücadelede halkın desteklenmesi gerektiğini söyledi.

Türkiye'nin cari açığının rekor sayılacak şekilde 39,2 milyar dolara ulaştığını öne süren Özkoç, "Türkiye gelirinden çok harcama yapıyor, gelir dengesi açık veriyor. Hükümet açığın dörtte üçünü sıcak parayla karşılıyor, yani faiz ödüyor. 15 yılda faiz lobisine milletin vergisinden 145 milyar dolar faiz ödendi." ifadesini kullandı.

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş da dün güvenlik güçlerinin 18 teröristi etkisiz hale getirdiğini anımsatarak, Türkiye'nin terör örgütü PKK'ya karşı kararlı mücadelesinin devam ettiğini vurguladı.

Muş, dün TBMM Genel Kurulunda bazı siyasilerin Suriye'de terör örgütleri PKK ve PYD mensuplarının bulunduğu bölgelere operasyonlar yapılmamasını istediğini hatırlatarak, şöyle devam etti:

"Bazı siyasiler tarafından, 'Afrin'in işgali ve kuşatılması yanlıştır' sözleriyle Türkiye'nin adeta bir işgalci gibi lanse edilmesi fevkalade yanlış olmuştur. Bu tip söylemler terör örgütü yandaşlarının algı operasyonuna katkı sunmaktadır. Hiçbir ülkenin toprağında Türkiye'nin gözü yoktur, Türkiye hiçbir zaman işgalci olmamıştır, olmayacaktır da. Türkiye uluslararası hukuktan doğan meşru müdafaa hakkını kullanarak zaman zaman sınır dışı operasyonlar yapmaktadır, bu operasyonlar meşrudur, uluslararası hukuka uygundur. Teröristlerin bulunduğu herhangi bir bölge bu operasyonlardan muaf değildir. Terör tehdidi nerede olursa olsun, şartlar ne olursa olsun, arkalarında hangi güçler olursa olsun Türkiye gerek Suriye'de gerekse Irak'ta terör örgütlerini bertaraf etmek için operasyon icra etmekten geri durmayacaktır. Zira Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının güvenliği ve Türk devletinin bekası her şeyin üzerindedir."

AK Parti'li Muş, Irak ve İran sınırındaki depreme ilişkin Türkiye'nin yaptığı çalışmaların farklı bir boyuta ulaştığını belirterek, yapılan çalışmaları anlattı.

TBMM Genel Kurulunda, MHP'nin "seracılık faaliyetlerinin mevcut sorunları", HDP'nin "kadın cinayetleri", CHP'nin "uluslararası sermaye hareketleri" hakkındaki grup önerileri kabul edilmedi.

Partisinin önerisi üzerinde konuşan MHP Mersin Milletvekili Baki Şimşek, Türkiye'de yaş sebze meyve ihracatının yüzde 90'ının Mersin ve Antalya'dan yapıldığını, bu ürünlerin, özellikle sebzenin yüzde 90'ının da seralarda yetiştirildiğini kaydetti.

Girdi maliyetlerinin çok yüksek olmasının üreticilerin, çiftçilerin dış dünyayla rekabetini zorlaştırdığını ifade eden Şimşek, "Tohum ve ilaçta gümrük vergileri çok yüksektir, gübrede keza aynı ama özellikle tohumun büyük bir kısmını İsrail ve Hollanda'dan almaktayız. Maalesef yerli tohum üretiminde istenilen seviyeye gelemedik. Yerli tohum üreten firmaların mutlaka teşvik edilmesi, desteklenmesi gerekmektedir." dedi.

MHP'li Şimşek, hükümetin çiftçiye verdiği mazot desteğini artırması, gemilere ve yatlara verdiği gibi 1,70 gibi rakamlardan çiftçilere de mazot desteği vermesi gerektiğini söyledi.

HDP'nin önerisi üzerinde konuşan HDP Ağrı Milletvekili Dirayet Taşdemir, 2017 yılının ilk 7 ayında erkeklerin 170 kadın ve kız çocuğunu öldürdüğünü, 50 kadına tecavüz ettiğini, 126 kadının taciz edildiğini, 215 kız çocuğuna cinsel istismarda bulunulduğunu ve 237 kadına şiddet uygulandığını söyledi.

"2009 yılında 562 cinsel suç işlenmişken, 2015'te bu rakam 5 bin 340'a çıkmış, yani 10 kat artmıştır." diyen Taşdemir, Umut Vakfı tarafından paylaşılan 2016 yılındaki kadın cinayetleri haritasına göre, Türkiye'de her 2 kadından 1'inin eşinden veya birlikte yaşadığı erkekten şiddet gördüğünü iddia etti.

Taşdemir, "Kadın cinayetlerinin 96'sı tüfeklerle, 90'ı tabancalarla, 8'i beylik silahlarla, 123'ü de bıçak, satır, balta, keser gibi kesici aletlerle olmak üzere, 317'si yani yüzde 80'i silahlarla işlendi." diye konuştu.

CHP'nin önerisi üzerinde konuşan CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, "Offshore, uzak kıyılar, yani uzak vergiler, yani vergiden kaçınma değil, açık ve net bir şekilde vergi kaçırma. Vergi cennetinin açıklanmasını istiyoruz. Kim istiyor? Bunu ben söylemiyorum, 2006 yılında kurumlar vergisinde düzenleme yapıldığında Başbakan Binali Yıldırım, Ulaştırma Bakanı olarak bu düzenlemenin altına imzasını koymuş ve 'vergi cennetleri açıklansın' demiş." ifadesini kullandı.

"Zamanın Ulaştırma Bakanı, şimdinin Başbakanı Sayın Binali Yıldırım'ın da altına imzasını attığı vergi cenneti ülkeleri neden açıklanmıyor?" diye soran Özkoç, "vergi cennetlerinin" listesinin ilan edilmesini ve kimlerin burada parası olduğunun açıklanmasını istediklerini kaydetti.

Özkoç, "Başbakanının çocuklarının offshore hesaplarında vergi kaçırmakla ilgili adı geçiyorsa 'bu bir yasal düzenlemedir' deyip bundan kendimizi kurtarabilir miyiz?" dedi.

Sataşma gerekçesiyle söz alan AK Parti Grup Başkanvekili Naci Bostancı, Başbakan Yıldırım'ın çocuklarının yurt dışında şirketleri olduğu ve Türkiye'den vergi kaçırdıklarının iddia edildiğini belirtti.

Başbakanın çocuklarının Türkiye'de de şirketleri olduğunu ve bunlara ilişkin vergilerini ödediklerini ifade eden Bostancı, şöyle konuştu:

"Dışarıdaki şirketler yine küresel ölçekte gemicilikle alakalı olan şirketler. Sadece onlara da has değil. Bütün bahsedilen yerler birçok ülkede gemicilik işiyle uğraşan insanların kullandığı yerler. Bu tür yerler üzerinden gidiyor. Bu, sadece Türkiye'ye, Türkiye'deki insanlara has değil, Başbakanın çocuklarına has değil. O yüzden, ne olup bittiğini gerçek bağlamına, gerçek ölçeklerine, bu işlerin, gemiciliğin nasıl yürüdüğüne, onun ne gerektirdiğine bağlı olarak okuyup değerlendirmekte fayda var diye düşünüyorum."

Konuşmaların ardından CHP, HDP ve MHP'nin grup önerileri kabul edilmedi.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) alacaklarına veya borçlarına ilişkin, karşı tarafı uzlaşmaya davet edebilecek; uzlaşma davetlerini kabul edebilecek. BTK, kamu menfaati görülmesi halinde, asıl alacak ve ferilerinden kısmen ya da tamamen vazgeçebilecek.

TBMM Genel Kurulunda, Bazı Vergi Kanunları İle Diğer Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısının kabul edilen, 28-55. maddelerini kapsayan 2. bölümünde yer alan maddelere göre, Değerli Kağıtlar Kanununda değişiklik yapılmak suretiyle, değerli kağıtlar Maliye Bakanlığının muvafakati ile kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarınca hazırlanıp basılabilecek veya elektronik belge olarak düzenlenebilecek.

Gümrük Vergisinden muaf ürünler için muafiyetler kaldırılarak, bunun yerine vergi had ve nispetleri sıfır olarak belirlenecek. Ayrıca Bakanlar Kuruluna, Gümrük Giriş Tarife Cetveli'nde yer alan eşyaların gümrük vergisi had ve nispetlerini yüzde 50'ye kadar yükseltme, sıfıra kadar indirme veya cetveldeki had ve nispetleri yüzde 50'sine kadar artırma yetkisi verilecek.

Tasarıyla, Damga Vergisi Kanununda değişiklik yapılarak, maktu ile nispi damga vergilerinin artırılması ve indirilmesine ilişkin Bakanlar Kuruluna verilen yetkinin, kağıt türleri itibarıyla birlikte veya ayrı ayrı kullanılması sağlanacak.

Aynı kanunda yapılan bir diğer düzenlemeyle, kamu özel iş birliği projelerinin finansmanı için yurt dışında ihraç edilen menkul kıymet karşılığında fon temin etmek üzere kurulan özel amaçlı kuruluşların, bu fonları proje yüklenicisi firmalara kullandırmasına ilişkin düzenlenen kağıtlar ile bunların teminatı ve geri ödenmesine ilişkin işlemler nedeniyle düzenlenen kağıtlara damga vergisi istisnası sağlanacak. Bu kağıtlar Harçlar Kanununda yapılacak düzenlemeyle yargı harcı dışındaki harçlardan da istisna olacak.

Kurumlar Vergisi Kanunu uyarınca transfer fiyatlandırması ile ilgili yöntem belirleme anlaşmalarında (Peşin Fiyatlandırma Anlaşmaları) alınan 57 bin TL harç kaldırılacak.

Merkez Bankası, gerçek ve tüzel kişilerin döviz pozisyonunu etkileyen işlemlerini izlemek amacıyla belirleyeceği gerçek ile tüzel kişilerden her türlü bilgi ve belgeyi isteyebilecek.

Merkez Bankası, bilgi ile belgelerin kapsamı, toplanması ve izlenme yöntemi, doğruluğunun denetimi, paylaşımı, destek hizmeti temini de dahil usul ve esasları belirleyecek.

İstenen bilgi ve belgelerin verilmemesi, gerçeğe aykırı verilmesi ya da usule uygun olmayan biçimde verilmesi, adli suç olarak düzenlenecek. Bu suçu işleyen kişiler ile tüzel kişilerin görevli ve ilgilileri hakkında bin günden iki bin güne kadar adli para cezası uygulanacak.

Emlak Vergisi Kanununa geçici madde eklenerek, takdir komisyonlarınca 2018 yılı için takdir edilen asgari ölçüde arsa ve arazi metrekare birim değerlerinin, 2017 yılında uygulanan birim değerlerin belirli bir yüzdesini geçmemesi sağlanacak.

Buna göre, takdir komisyonlarınca 2017 yılında 2018 yılı için takdir edilen asgari ölçüde, arsa ve arazi metrekare birim değerlerinin 2017 yılı için uygulanan birim değerlerinin yüzde 50'sinden fazlasını aşması durumunda, 2018 yılına ilişkin bina ve arazi vergi değerlerinin hesabında, 2017 yılı için uygulanan asgari ölçüde arsa ve arazi metrekare birim değerlerinin yüzde 50 fazlası esas alınacak.

2019, 2020, 2021 yıllarında bina ve arazi vergisi matrahları ile asgari ölçüde arsa ve arazi metrekare birim değerleri, bu şekilde belirlenen değerler üzerinden hesaplanacak.

Emlak vergisi değeri veya asgari ölçüde arsa ve arazi metrekare birim değerleri esas alınarak uygulanan vergi, harç ve diğer mali yükümlülükler için de bu değerler dikkate alınacak.

Mevsimlik tarım işçisi olarak sürekli ikametinin dışında bir başka ilde çalışmak amacıyla geçici yer değiştirenlerin kimlik bildirimleri, bu kişilerin yaşadıkları geçici yerleşim alanlarında doğrudan kolluk kuvvetlerince alınacak.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ilgili kanunlarda sözleşmelerden kaynaklanan, ödenmediği veya eksik ödendiği tespit edilen, idari para cezaları dahil, alacaklarına veya borçlarına ilişkin, karşı tarafı uzlaşmaya davet edebilecek; uzlaşma davetlerini kabul edebilecek.

Kurum, ihtilafın tamamı ya da bir kısmı üzerinde uzlaşma sağlayabilecek; buna göre maddi ve hukuki nedenlerle kamu menfaati görülmesi halinde, asıl alacak ve ferilerinden kısmen ya da tamamen vazgeçebilecek.

Uzlaşma halinde üzerinde anlaşılan hususlar hakkında taraflarca dava açılamayacak ve hiçbir mercie şikayette bulunulamayacak.

Vakıflar Genel Müdürlüğü, sadece mazbut vakıflar ile temsilen yönetilen mülhak vakıflara ait kültür ve tabiat varlıklarının korunması ve değerlendirilmesiyle yetkili kılınacak.

Genel Müdürlüğün denetiminde bulunan mülhak vakıflara ait taşınmaz kültür ve tabiat varlıklarının korunmasını, değerlendirilmesini, Koruma Kurulu kararı alındıktan sonra yöneticileri yürütecek.

Diğer kamu kurum ve kuruluşları ile gerçek ve tüzel kişilerin mülkiyetinde bulunan taşınmaz kültür ve tabiat varlıklarının korunma ile değerlendirilmesini ise Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu'na uygun olarak kendileri sağlayacak.

Tasarıyla, Türk Sivil Havacılık Kanununun "güvenlik tedbirleri" başlıklı maddesi, "Milli Sivil Havacılık Güvenlik Kurulu ve havacılık güvenliği" şeklinde içeriği de geliştirilerek yeniden düzenlenecek.

Buna göre, tüm sivil havacılık faaliyetleri ile sivil havacılık tesis ve eklentilerinin yasa dışı eylemlere karşı korunması amacıyla uluslararası uygulamalara uygun olarak gereken mevzuatı hazırlamak, denetlemek, uygun eğitimlerin alınmasını sağlamak ve Türkiye'yi uluslararası kuruluşlar nezdinde temsile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı yetkili olacak. Bakanlık, bu görevini öncelikle İçişleri Bakanlığı olmak üzere diğer kurum ve kuruluşlar ile koordineli yürütecek.

Sivil havacılık güvenliği ile ilgili politikaların belirlenmesi ile kurumlar arasında koordinasyonun sağlanmasından sorumlu olmak üzere, İçişleri Bakanlığı müsteşarı veya güvenlikten sorumlu müsteşar yardımcısının başkanlığında, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı müsteşarları veya müsteşar yardımcıları, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı temsilcileri, Gümrükler Genel Müdürü ve Gümrükler Muhafaza Genel Müdürü, Sivil Havacılık Genel Müdürü ve Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürünün katılımıyla Milli Sivil Havacılık Güvenlik Kurulu oluşturulacak.

Türkiye tescilli sivil hava araçlarında özel eğitimli silahlı güvenlik görevlileri bulundurulabilecek. Türkiye uçuşu olan yabancı tescilli sivil hava araçlarında silahlı güvenlik görevlisi bulundurulmasına izin verilmesine, mütekabiliyet ilkesi saklı kalmak kaydıyla İçişleri Bakanlığı yetkili olacak. Silahlı güvenlik görevlisinin görev, yetki ve sorumlulukları İçişleri Bakanlığı tarafından çıkarılan yönetmelikle düzenlenecek.

Havaalanlarında altı aydan fazla süreyle bekleyen ve sahipleri tarafından alınmayan hava araçlarının maliklerine veya işleticilerine, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünce Tebligat Kanunu hükümleri çerçevesinde veya bu şekilde tebligat yapılamaması durumunda Türkiye genelinde yayımlanan ve tirajı yüz binin üzerinde olan bir gazetede ilanen, 30 gün içinde konma-konaklama ücretleri ile vergi borçlarının ödenmesi ve hava aracının bulunduğu havaalanından kaldırılması konusu tebliğ olunacak.

Aynı durumda olan yabancı bir ülkenin siciline kayıtlı hava araçlarında ise Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından hava aracının siciline kayıtlı olduğu ülke sivil havacılık otoritesine, 90 gün içinde ilgili hava aracının sahipleri tarafından kaldırılması, kaldırılmadığı takdirde tasfiye edileceği hususu bildirilecek.

Ayrıca, ulusal yayın yapan gazetede iki gün süre ile hava aracının bulunduğu havaalanından kaldırılması ilan edilecek.

Türk tesciline kayıtlı hava aracı malikinin veya işleticisinin tebligat veya ilan tarihinden itibaren 30 gün içinde gerekli iş ve işlemleri yapmaması halinde kaza durumlarında Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Kaza Araştırma ve İnceleme Kurulu, diğer durumlarda ise Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ve ihtiyaç duyulacak ilgili uzmanlardan oluşan ekip tarafından hava aracının itibari ya da fiili harabiyete uğradığına dair rapor verilmesi halinde, ilgili hava aracı üzerindeki her türlü vergi borcu ve gümrük mevzuatından doğan yükümlülükler ile diğer takyidatlara bakılmaksızın sicilden terkini yapılarak hurdaya ayrılacak.

Yabancı sicile kayıtlı hava aracı yönünden ise bildirim tarihini izleyen 90 günün sonunda gerekli iş ve işlemlerin yapılmaması durumunda, sicile kayıtlı olduğu ülke sivil havacılık otoritesince sicilden terkin edilip edilmediğine ve her türlü vergi borcu ile gümrük mevzuatından doğan yükümlülükler ile diğer takyidatlara bakılmaksızın hurdaya ayrılacak.

Tasarıyla, Türkiye'de ikametgahı, işyeri, kanuni merkezi ve iş merkezi bulunmayanlar tarafından KDV mükellefi olmayan gerçek kişilere elektronik ortamda sunulan hizmetlere ilişkin KDV'nin, Avrupa Birliği uygulamalarına benzer şekilde bu hizmeti sunanlar tarafından beyan edilip ödenmesi sağlanacak.

***HABERİN DEVAMINA İLGİLİ DOKÜMANLAR KISMINDAN ULAŞABİLİRSİNİZ***
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.