TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TÜRKİYE KOSTA RİKA DOSTLUK GRUBU BAŞKANI ÖZTÜRK'ÜN KABULÜ


Türkiye Kosta Rika Dostluk Grubu Başkanı Cemal Öztürk, Kosta Rika'nın Ankara Büyükelçisi Marcelo Varela Erasheva'yı kabul etti.

14 Kasım 2017 Salı

Türkiye Kosta Rika Dostluk Grubu Başkanı Cemal Öztürk, Kosta Rika'nın Ankara Büyükelçisi Marcelo Varela Erasheva'yı kabul etti.

Öztürk, kabulde yaptığı konuşmada Büyükelçinin dostluk grubunu ziyaret etmesinden dolayı duyduğu memnuniyeti ifade etti. Nate kasırgası sebebiyle hayatını kaybeden Kosta Rikalılar için Dostluk Grubu adına taziyelerini bildiren Öztürk, birkaç gün önce yaşanan deprem için de geçmiş olsun dileğinde bulundu.

Ülkeler arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi için parlamentolar arası dostluk grubunun önemine dikkat çeken Öztürk, özellikle Kosta Rika dostluk grubunu geliştirmeye çok önem verdiklerini kaydetti.

Dostlukların ticaretle pekişeceğini ifade eden Öztürk, Kosta Rika ile Türkiye'nin ticaret hacminin şu anda istenen düzeyde olmadığını, 90 milyon dolarlık ticaret hacminin daha ileri seviyelere çıkarma amacında olduklarını söyledi. İş dünyasının karşılıklı ticaretlerinin teşvik edilmesi gerektiğini sözlerine ekleyen Öztürk, Türkiye İhracatçılar Meclisi heyetinin Eylül ayında Kosta Rika'yı ziyaret ettiğini, Kosta Rika Ticaret Odasının da İstanbul'da düzenlenen ihracat haftasına katıldığını belirterek bundan memnuniyet duyulduğunu söyledi. Öztürk şunları söyledi:

"Ülkelerimiz arasındaki yüksek düzeyli iş birliğini sağlamak için yetkililerimizin daha sık bir araya gelmesini temenni ediyoruz. Ayrıca 2016 yılı 15 Temmuzunda Türk demokrasisine yapılan darbe girişimini ve özellikle de parlamentomuzun hain FETÖ terör örgütü tarafından bombalanmasına karşı durum sergileyen Kosta Rika'ya ve hükümetine bize verdiği dayanışmadan dolayı teşekkür ediyoruz."

Kosta Rika'nın 1915 olayları ile ilgili olarak da Türkiye'nin tarafında tavır sergilemesine de teşekkür eden Öztürk, bu ve benzer girişimlerle Kosta Rika'nın Türkiye'den yana tavır sergilemesinin devamını beklediklerini ifade etti.

Büyükelçi Erasheva ise, Meclis'te olmaktan dolayı duyduğu memnuniyeti ifade ederek, kasırga ve deprem konularındaki iyi dileklerden dolayı teşekkür etti. Öztürk'ün dış ticaretin geliştirilmesi hakkındaki sözlerine katıldığını belirten büyükelçi, ilişkilerin geliştirilmesi kültür ve turizmden daha iyi bir elçinin olamayacağına inandıklarını söyledi. Kültürel değiş tokuşlar ve karşılıklı turizmin insanların birbirlerini daha iyi tanımalarını sağlayacağını belirten büyükelçi, Türk dizilerinin Latin Amerika ve Kosta Rika'da çok sevildiğini ve ilgiyi arttırdığını söyledi.

Yakın tarihte parlamenterlerin karşılıklı ziyaretlerini dileyen büyükelçi, hükümetinin ve dostluk grubunun iyi dileklerini iletti.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.