TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM BASIN, YAYIN VE HALKLA İLİŞKİLER BAŞKANLIĞINDAN AÇIKLAMA...


TBMM Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı, bugün bazı gazetelerde çıkan Florya Atatürk Köşkü ile ilgili haberler üzerine bir basın açıklaması yaptı.

12 Kasım 2017 Pazar

TBMM Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı, bugün bazı gazetelerde çıkan Florya Atatürk Köşkü ile ilgili haberler üzerine bir basın açıklaması yaptı.

Açıklama şöyle:

"Bugün bazı gazetelerde yer alan Florya Atatürk Köşkü ile ilgili haberlere ilişkin bir açıklama yapılması gereği duyulmuştur.

Florya Atatürk Köşkü'nün ilgisizlik ve bakımsızlık içinde olduğu ifadeleri gerçeği yansıtmamaktadır. Atatürk Köşkü tamamıyla deniz üzerine ahşap ve beton malzeme ile yapılmış bir tarihi değerimiz olduğundan sıklıkla restorasyon ve bakım ihtiyacı olmaktadır. Bu nedenle Florya Atatürk Köşkü'nde restorasyon ve bakım çalışmalarının diğer tarihi mekanlara oranla sürekli ve daha sık olarak uygulandığı bir hakikattir.

Bu kapsamda Florya Atatürk Köşkü, 2010 yılında kapsamlı bir restorasyon geçirmiş ayrıca köşkün beton ayaklarında güçlendirme çalışması yapılmıştır. 2012 yılında rıhtım ve ahşap onarımları yapılmış, 2014 yılında ise tarihi köşkü karaya bağlayan köprü restore edilmiştir. Boya yenileme işlemleri her sene periyodik olarak yapılmakta olup, son kapsamlı boya yenileme işlemi de Haziran 2017'de gerçekleştirilmiştir. Florya Atatürk Köşkü, dış cephe ve zemin kaplama restorasyon çalışmaları ile ziyaretçi otoparkı, ziyaret güzergah düzenleme ve peyzaj projeleri tamamlanmış olup restorasyon uygulamaları Ocak 2018 de hayata geçirilecektir.

Haberlerde yer alan diğer hususlar ise tamamen gerçekdışı ve çarpıtma içeren ifadelerdir. Zira Milli Saraylara bağlı ziyarete açık tüm tarihi mekanlarda elektronik rehberlik hizmeti bulunmakta, ziyaret günlerinde tarihi mekan ve müzelerimizde profesyonel rehber de bulundurulmaktadır.
Nitekim sayın milletvekili ve beraberindekileri köşkte rehber olarak hizmet veren Turan Dinçer karşılamış ve anlatım yapmıştır. Diğer personel de gerekli ilgi ve alakayı göstermiştir. Sayın milletvekilinin şahit olduğu temizlik faaliyeti özellikle 10 Kasım gibi olağanüstü ziyaretçi akını olan bir günde son derece normaldir ve gün içinde zaman zaman uygulanmıştır. Zira 10 Kasım günü köşkü 3200 gibi mutad sayının çok üstünde ziyaretçi gezmiş, bunların büyük kısmı öğrencilerden oluşmuş ve çoğu ziyaretçi de çiçekleriyle beraber köşkü gezmiştir. Bu durumda gün içinde birkaç kez temizlik ihtiyacının doğması kaçınılmazdır.

Ayrıca tüm tarihi mekan ve müzelere ilişkin broşür ve tanıtıcı materyaller ziyaretçiye bir çok dilde ücretsiz olarak verilmektedir. Bununla birlikte 10 Kasımda Atatürk'ü Anma etkinlikleri çerçevesinde Dolmabahçe Sarayı ve Florya Atatürk Köşküne gelen ziyaretçiler için günün anlam ve önemine dair özel broşür ve yayınlar hazırlanmakta ve dağıtılmaktadır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur."
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.