TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM GENEL KURULU...


TBMM Genel Kurulu, Başkanvekili Ahmet Aydın başkanlığında toplandı. Genel Kurulda, kamuoyunda "torba tasarı" olarak bilinen, Bazı Vergi Kanunları ile Diğer Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nın, 1-27'nci maddelerini kapsayan birinci bölümü kabul edildi.

09 Kasım 2017 Perşembe

Meclis Başkanlığı seçim süreci 12 Kasım Pazar günü başlıyor. TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ın görev süresinin 22 Kasım Çarşamba günü sona ermesi nedeniyle, yeni Meclis Başkanlığı seçimi yapılacak.

CHP Bursa Milletvekili Ceyhun İrgil, Lösemili çocuklar hakkında yaptığı gündemdışı konuşmada, 2-8 Kasım haftası Lösemili Çocuklar Haftası olduğunu anımsattı.

2 bin çocuğun lösemi tedavisi gördüğünü belirten İrgil, "Gelin, o saçları dökülen, maske takan çocukları yalnız bırakmayalım, çocukların tedavi gördüğü LÖSEV'e sahip çıkalım." dedi.

İrgil, LÖSEV'in siyasi bir yanının olmadığını, kamu yararına çalıştığını belirterek, LÖSEV Hastanesinin tam kapasite ile çalışmasına izin verilmesini istedi.

AK Parti Düzce Milletvekili Ayşe Keşir, Düzce depremi hakkında yaptığı gündemdışı konuşmada, yarının 10 Kasım olduğunu anımsattı ve TBMM'nin kurucu başkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü saygıyla andığını söyledi.

Keşir, 12 Kasım 1999 yılındaki Düzce depreminin üzerinden 18 yıl geçtiğine dikkati çeken, 17 Ağustos 1999 depreminin daha yaraları sarılmadan 12 Kasım 1999'da ikinci depremin meydana geldiğini ve bu depremde Düzce'nin çok büyük hasar gördüğünü belirtti.

Ayşe Keşir, 17 Ağustos ve 12 Kasım depremlerinin, bu alanda yapılması gereken konular için milat olduğunu söyledi. AFAD'ın bu konuda yaptığı çalışmalara değinen Keşir, depremlerden sonra yapılan çalışmaları anlattı.

HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran ise avukatların sorunları hakkında gündemdışı konuştu.

TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın ile AK Parti Grup Başkanvekili İlknur İnceöz, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ve MHP Grup Başkanvekili Erhan Usta, yarının 10 Kasım olduğunu anımsatarak, Meclisin kurucu başkanı olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü andı.

Başkanvekili Aydın, daha sonra, TBMM Başkanlığı seçim sürecini Genel Kurulun bilgisine sundu.

Aydın, TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ın 26. Yasama Dönemi'nde 22 Kasım 2015'te seçildiğini, görev süresinin 22 Kasım 2017'de sona ereceğine işaret etti.

Anayasa'nın 94. TBMM İçtüzüğü'nün 10. maddesine göre, ikinci devre için yapılacak seçimlerde, TBMM Başkan adaylarının, Meclis üyeleri içinden birinci devre için seçilen başkanın görev süresinin dolmasından 10 gün önce başlamak üzere 5 gün içinde Başkanlık Divanına bildirileceğinin hüküm altına alındığını belirten Aydın, "Bu nedenle başkan adaylarının, başkanın görev süresinin dolmasından önceki 10. gün olan 12 Kasım 2017 Pazar günü ile 16 Kasım 2017 Perşembe günü saat 24.00'e kadar Başkanlık Divanına bildirilmesi gerekmektedir." dedi.

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, "Türkiye pratisyen açığını 5 yıl içerisinde tamamlayacak görünüyor ama uzman açığını tamamlamak biraz daha zaman alacak." dedi.

TBMM Genel Kurulunda, MHP, Danışma Kurulu toplanamadığı için iş kazalarına yönelik araştırma önergesinin bugün görüşülmesini grup önerisi olarak Genel Kurul gündemine getirdi.

MHP Bursa Milletvekili İsmet Büyükataman, Bursa'nın Gürsu ilçesinde bir iplik-boya fabrikasında meydana gelen patlamada 5 işçinin hayatını kaybettiğini hatırlattı.

Türkiye'nin iş kazalarında dünya üçüncüsü olduğunu öne süren Büyükataman, iş kazalarının terörden daha fazla can aldığını söyledi. SGK'nın da iş kazası giderlerinin sürekli arttığına dikkati çeken Büyükataman, iş kazaları önlenmek isteniyorsa bir an önce sebeplerinin araştırılması gerektiğini belirtti.

CHP İstanbul Milletvekili Yakup Akkaya da iş kazalarının sorumlusunun AK Parti iktidarı olduğunu savundu. İktidarın iş kazalarına ticari ve kaderci anlayışla baktığını öne süren Akkaya, işçi sağlığının siyasi bir konu olmaması gerektiğini ifade etti.

AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Mehmet İlker Çitil ise 2016 yılına kadar gerçekleşen iş kazaları neticesinde sürekli iş göremezlik geliri alan kişi sayısının 70 bin 62 olduğunu kaydetti.

Yıl sonunda iş kazaları nedeniyle sürekli iş göremezlik geliri alacak kişi sayısının 110 bin olacağı yönündeki varsayımın da dayanaktan yoksun olduğununu dile getiren Çitil, istatistiklerin ülkelerde farklı şekillerde tutulduğunu, Türkiye'nin iş kazalarında dünya üçüncüsü olduğu yönündeki iddiaların da gerçek olmadığını söyledi.

İş sağlığı ve güvenliği konusunda mevzuatla ilgili eksiklik bulunmadığını belirten Çitil, iş kazalarının nedenlerinin en küçük ayrıntısına kadar araştırıldığını kaydetti.

MHP'nin grup önerisi kabul edilmedi.

Daha sonra HDP'nin maden özelleştirmelerine ilişkin grup önerisinin görüşmelerine geçildi.

HDP İstanbul Milletvekili Erdal Ataş, OHAL ile yeni özelleştirmelerin gündeme geldiğini söyledi. Ataş,15 yılda 125'i büyük, çok sayıda işletmenin özel şirketlere satıldığını anlattı.

MHP Grup Başkanvekili ve Samsun Milletvekili Erhan Usta da özelleştirme yapılacak kuruluşların iyi tespit edilmesi, özelleştirmedeki şartlara uyulması ve sonrasında da denetiminin iyi yapılması gerektiğinin altını çizdi.

AK Parti Zonguldak Milletvekili Özcan Ulupınar da geçen yıl yapılan düzenlemeye göre, maden işçilerinin 37,5 saat çalışacağını, 2 gün izin yapacağını ve 43 yaşında emekli olacağını dile getirdi. Madenlerde sık sık denetim yapıldığını aktaran Ulupınar, "TTK'nın kapatılması da kesinlikle söz konusu değildir." diye konuştu.

HDP'nin grup önerisi de kabul edilmedi.

Daha sonra CHP'nin sağlık çalışanlarınının çalışma şartlarına ilişkin grup önerisi ele alındı.

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, son dönemde "doktor intiharları" haberleri aldıklarını belirterek, hekimlerin zor şartlarda çalıştığını anlattı. Performansa dayalı sağlık sisteminin kaliteyi düşürdüğünü savunan Emir, sağlık çalışanı mutlu olmadığı sürece, ülkenin sağlıyla oynanacağını kaydetti.

AK Parti Kütahya Milletvekili Vural Kavuncu ise doktor intiharlarına ilişkin yerinde incelemelerin başlatıldığını, sağlıkta dönüşüm hareketinin milletin istek ve beklentisi ölçüsünde devam edeceğini söyledi.

CHP'nin grup önerisi kabul edilmedi.

Önerinin oylanmasından sonra Sağlık Bakanı Demircan, konuya ilişkin Genel Kurula bilgi vermek için söz aldı.

Demircan, doktor intiharlarının kendilerini derinden yaraladığını belirterek, intiharların nedenin araştırılmaya açık olduğunu söyledi.

Uzmanlık öğrencilerin yoğun nöbetle karşı karşıya kalmalarının nedenlerinden birinin eğitim, diğerinin ise asistan kadrolarının yetersizliği olduğuna işaret eden Demircan, kadrolar doldurulabilirse nöbet yükünün azalacağını aktardı.

Demircan, "Türkiye'de pratisyen açığı yakın yıllarda, 5 yıl içerisinde kapanacak gözüküyor. Bu nedenle tıpta uzmanlık için 6 bin olan kadroyu 8 bine çıkardık, 2 bin ilave ediyoruz. Bundan sonraki yıllarda giderek artıracağımız bir husus bu. Bu sayede asistan sayılarında artış olacaktır, nöbet baskısını bir şekilde azaltmış olacağız. Performans konusu bizim de gündemimizde. Yeniden gözden geçirmek için çalışıyoruz." dedi.

Atamaları yapılan pratisyenlerin güvenlik soruşturmalarının KHK gereğince göreve başlatılmadan tamamlanması gerektiğini anlatan Demircan, soruşturması tamamlananların süratle atandığını bildirdi.

Demircan, TUS sonuçlarının açıklanmasının, sorulara itiraz nedeniyle geciktiğini, mahkeme sürecinin tamamlanmasından sonra atamların yapılacağını kaydetti.

Sağlık çalışanlarının eş durumuna ilişkin yönetmeliğini düzenlemek istediklerini ifade eden Demircan, fakülteyi birincilikle bitirenleri teşvik için YÖK ile çalışma yürüttüklerini söyledi.

Ahmet Demircan, "Türkiye'nin ihtiyacı olan hekim sayısına ulaşacak şekilde hekim yetiştirme noktasında açığımız var. Bu açığı kapattığımızda rahat edeceğiz. Gözlemlediğim şudur ki Türkiye pratisyen açığını 5 yıl içerisinde tamamlayacak görünüyor ama uzman açığını tamamlamak biraz daha zaman alacak. 5 yıl beklemeden TUS için kadroyu attırdık." ifadelerini kullandı.

Sağlık Bakanı Demircan, cezaevlerindeki tutuklu ve mahkumların sağlık şartlarına ilişkin Adalet Bakanlığı ile görüşeceğini de ifade etti.

TBMM Genel Kurulunda, kamuoyunda "torba tasarı" olarak bilinen, Bazı Vergi Kanunları ile Diğer Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nın, 1-27'nci maddelerini kapsayan birinci bölümü kabul edildi.

Kabul edilen maddelere göre, Telgraf ve Telefon Kanunu'nda değişiklik yapılarak; Hazine payı, evrensel hizmet katkı payı ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun masraflarına katkı payı uygulamasında tereddütlere ve ihtilaflara neden olan konuları çözüme kavuşturacak yeni bir sistem kurulacak.

İmtiyaz sözleşmeleri kapsamında yetkilendirilen işletmecilerin ödemekle yükümlü olduğu kurum masraflarına katkı payının matrahı, işletmecilerin yıllık net satışları olarak belirlenecek.

Buna göre kurum tarafından sayısı sınırlandırılarak ulusal çapta, kamuya açık mobil elektronik haberleşme hizmeti sunmak üzere imtiyaz sözleşmeleri veya yetkilendirilen işletmeciler aylık brüt satışlarının yüzde 15'ini Hazine payı olarak ödeyecek.

Yetkilendirilen işletmecilerin şebekeleri üzerinden elektronik haberleşme hizmeti sunmak üzere yetkilendirilen diğer işletmeciler aylık brüt satışlarının yüzde 15'ini Hazine payı olarak verecek.

Kurum tarafından hava taşıtlarında GSM veya IMT-2000/UMTS standartlarında mobil elektronik haberleşme hizmeti sunmak üzere yetkilendirilen işletmeciler de söz konusu hizmet kapsamındaki aylık brüt satışlarının yüzde 15'i tutarında Hazine payı olarak ödeme yapacak.

Hazine payının süresinde ödenmemesi veya eksik ödenmesi halinde, payın bir katı tutarında cezai şart uygulanacak.

Süresinde ödenmeyen Hazine payı, evrensel hizmet katkı payı, kurum masraflarına katkı payı tutarları ile bunlara bağlı gecikme faizi ile ilgili olarak uluslararası tahkim de dahil her türlü yargı organında açılacak davalarda husumet kuruma yöneltilecek.

Belirlenen süre içerisinde köylerde binalarını yapmayan ya da taksitlerini ödemeyen hak sahipleri ile 31 Aralık 2020 tarihinden önce süreleri dolacak hak sahiplerine, binalarını yapmaları veya taksitlerini ödemeleri amacıyla 31 Aralık 2020 tarihine kadar ek süre verilecek. Ancak bu süre içerisinde de binanın yapılmaması veya taksitlerin ödenmemesi durumunda, bu taşınmazlar köy tüzel kişiliği adına, tüzel kişiliğini kaybeden köylerde ise ilgili belediye adına resen tapuda tescil edilecek.

Tasarıyla, "terk edilmiş gemiler" ya da sahibi belli olsa bile "üzerinde takyidat bulunan terk edilmiş gemiler" sorunu gideriliyor.

Buna göre, liman başkanlığı; idari sorumluluk sahasında can, mal, çevresel risk taşıyan, seyir ve seferin selametine engel olabilecek vaziyette karaya oturan, yan batık, batık, terk edilmiş veya atıl halde bulunan gemileri ve eşyasını çıkaracak ya da bulunduğu yerden kaldıracak. Bu süre, 45 günden fazla olamayacak.

Belirlenen müddet, gemi yabancı bayraklı ise geminin sicile kayıtlı olduğu devletin ilgili makamlarına, donatana ve kaptana bildirilecek; bu kişilerin adresleri bilinmiyorsa herhangi bir uluslararası denizcilik bülteninde ilan edilecek. Gemi Türk bayraklı ise donatan veya kaptana bildirilecek. Bu kişilerin adresleri bilinmiyorsa yurt düzeyinde dağıtımı yapılan ve tirajı 100 binin üzerinde olan gazetede ilan edilecek.

Tayin edilen süre içinde, bildirimde bulunulanlara ulaşılamaması veya ulaşılsa dahi ilgililer tarafından geminin çıkarılmasından ya da bulunduğu yerden kaldırılmasından imtina edilmesi halinde liman başkanı, gemi ve eşyasını çıkarmaya, çıkarttırmaya, kaldırmaya, kaldırtmaya, imha ettirmeye, satmaya ve sattırmaya yetkili olacak.

Tasarıyla, yaz saati uygulamasında düzenleme yapılıyor.

Buna göre, Günün Yirmi Dört Saate Taksimine Dair Kanunu'nda değişiklik yapılıyor. Kanunun, "Başlangıç ve bitiş tarihleri belirtilmek ve 1 saati aşmamak şartıyla yaz saati uygulamaya Bakanlar Kurulu yetkilidir" hükmü, "Bakanlar Kurulu, 1 saati aşmamak kaydıyla ileri saat uygulaması yapmaya yetkilidir" şeklinde değiştirilecek.

Kamu alacaklarının, yurt dışında bulunan vatandaşlar veya yabancı uyruklu kişiler tarafından yurt dışı bankaların banka kartı ve benzeri kartları ile ödenmesinde aracılık yapacak yurt içi bankalar, katlanacağı giderler için komisyon alabilecek.

Konuşma, internet, yayıncılık gibi haberleşme hizmetlerinde farklı özel iletişim vergisi oranları, her bir hizmet için yüzde 7,5 olarak aynı oranda belirlenecek.

Tasarı, Futbol ve Diğer Spor Müsabakalarında Bahis ve Şans Oyunları Düzenlenmesi Hakkında Kanun'da değişiklik yapıyor. Bayiliklere ilişkin ibareler madde metninden çıkarılıyor. Bayilik verme işlemlerinin tamamı veya bir kısmı başbayi tarafından gerçekleştirilebilecek.

Şans oyunları ile düzenlenen yarışma ve çekilişlerde kazanılan ikramiyelerden alınan yüzde 10 veraset ve intikal vergisi oranı, yüzde 20'ye çıkacak.

Gayrimenkul sermaye iratlarına yönelik mükelleflerin gerçek giderlerine karşılık olmak üzere hasılatının yüzde 25'i oranında uygulanan götürü gider oranı yüzde 15'e düşürülecek.

Tasarıyla, çalışanların ücretlerinin 2017 yılı eylül, ekim, kasım ve aralık aylarında bin 404 liranın (net asgari ücret) altına düşmesi nedeniyle ücretlerinde meydana gelen azalışı telafi etmek amacıyla Gelir Vergisi Kanunu'na geçici madde ekleniyor.

Buna göre, gerek bekar ve çocuksuz asgari ücretliye, gerekse net ücreti bin 404 liranın altına düşecek ücretlilere, elde edecekleri net ücretleri bin 404 lirayı tamamlayacak şekilde ilave asgari geçim indirimi sağlanacak.

Vergi mükellefinin ilk tebliğ adresi MERNİS'te kayıtlı yerleşim yeri olacak.

Mükelleflerin ikametgah adresi değişikliklerini vergi dairelerine bildirme zorunluluğu kalkacak.

Tasarıyla, vergi muafiyeti tanınan vakıflar ile kamu yararına çalışan derneklere ait yükseköğretim yurtlarında barınan öğrenciler ve Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait yurtlarda barınan öğrenciler ayrıştırılarak, ihtiyaç sahibi öğrencilerin eğitimlerini tamamlamaları için kuruma ait yurtlardaki öğrencilerin barınmalarının önündeki süre kısıtlaması kaldırılacak.

Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) Kanunu'na eklenen hükümle taşıtın teslimi, ilk iktisabı ve ithalinde, hesaplanacak özel tüketim vergisi (ÖTV) hariç, KDV matrahını oluşturan değerler "taşıt değeri" olarak tanımlanacak.

Tasarıyla otomobil, kaptıkaçtı, arazi taşıtları ve benzerlerinin vergilendirme usulü değiştirilerek, mevcut vergilendirme ölçütlerine taşıt değeri de eklenecek. Bu araçlarda MTV için uygulanacak yeniden değerleme oranı 1300 cc altı araçlar için yüzde 15, 1300 cc üstü araçlar için ise yüzde 25 olarak uygulanacak.

Buna göre, MTV 1300 cc ve aşağısı araçlar için fiyatı 40 bini aşmayanlarda (1-3 yaş arası) 743 lira, fiyatı 40-70 bin lira arası olanlarda 817 lira, fiyatı 70 bini aşanlarda 892 lira olarak uygulanacak.

MTV, 1300 cc-1600 cc arası araçlar için fiyatı 40 bini aşmayanlarda (1-3 yaş arası) bin 294 lira, fiyatı 40-70 bin lira arası olanlarda bin 423 lira, fiyatı 70 bini aşanlarda bin 553 lira olacak.

MTV, 1601 cc-1800 cc arası araçlar için fiyatı 100 bini aşmayanlarda (1-3 yaş arası) 2 bin 512 lira, fiyatı 100 bini aşanlarda 2 bin 741 lira; 1801 cc-2000 cc arası araçlar için fiyatı 100 bini aşmayanlarda (1-3 yaş arası) 3 bin 957 lira, fiyatı 100 bini aşanlarda 4 bin 317 lira; 2001 cc-2500 cc arası araçlar için fiyatı 125 bini aşmayanlarda (1-3 yaş arası) 5 bin 936 lira, fiyatı 125 bini aşanlarda 6 bin 476 lira olarak uygulanacak.

MTV, 4001 cc ve yukarısı araçlar için, fiyatı 475 bini aşmayanlarda (1-3 yaş arası) 32 bin 431 lira, fiyatı 475 bini aşanlarda 35 bin 379 lira olacak.

Otomobil, kaptıkaçtı, arazi taşıtları ve benzerlerine ait vergi tutarlarının Türkiye Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Birliği tarafından her yılın ocak ayında ilan edilen kasko sigortası değerlerinin yüzde 10'unu aşması halinde, taşıtlara ait vergi tutarlarını, bir önceki satırdaki aynı yaş grubunda bulunan taşıtlara isabet eden vergi tutarı olarak belirlemeye, bu oranı yüzde 4'e kadar indirmeye ve kanuni oranına kadar artırmaya Bakanlar Kurulu yetkili olacak.

Tasarıda, 31 Aralık 2017 tarihinden önce kayıt ve tescil edilen araçlar için 1 Ocak 2018'den itibaren uygulanacak MTV'ye ilişkin bilgiler de yer alıyor.

Buna göre; MTV, 1300 cc ve aşağısı araçlar (1-3 yaş) için 743 lira, 1301 cc-1600 cc arası araçlarda bin 294 lira, 1601 cc-1800 cc arası araçlarda 2 bin 284 lira, 1801 cc-2000 cc arası araçlarda 3 bin 598 lira, 4001 cc ve yukarısı araçlarda 29 bin 483 lira olacak.

Tasarıya göre, vergi miktarlarında olduğu gibi, taşıt değerlerinin de her yıl yeniden değerleme oranında artırılmasına imkan sağlanacak.

Bakanlar Kuruluna taşıt değerlerini ayrı ayrı veya birlikte yeniden belirleme yetkisi verilecek. Bu hesaplamalardaki küsuratın ne kadarının dikkate alınmayacağına ilişkin belirleme yapılacak.

Tasarıyla, otomobil, kaptıkaçtı, arazi taşıtları ve benzerlerinin vergilendirme usulünün kanunla değiştirilmesine bağlı olarak mevcut tarifenin, 31 Aralık 2017 tarihinden önce kayıt ve tescil edilmiş taşıtlar için uygulanmasını sağlamak üzere düzenleme yapılacak.

Tasarının 2. Bölümüne geçilmesinin ardından, TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın, birleşime ara verdi. Aydın, aradan sonra komisyonun ve hükümetin yerini almaması üzerine, 13 Kasım Pazartesi günü saat 15.00'te toplanmak üzere birleşimi kapattı.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.