TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

CHP BALIKESİR MİLLETVEKİLİ TÜM'ÜN BASIN TOPLANTISI...


CHP Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, iktidarın yurtiçi ve dışında yanlış politikalar yürüttüğünü iddia ederek, bu politikalar nedeniyle dövizin arttığını, emekli, memur, işçi ve asgari ücretli çalışanların ağır ekonomik kriz altında ezildiğini öne sürdü.

09 Kasım 2017 Perşembe

CHP Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm, emeklilerin ekonomik desteğe ihtiyaç duyduğunu belirterek, "İktidara sesleniyorum; emeklilerden alınan sağlık kesintileri, ağır vergileri, ödenek kesintilerini bir an önce kaldırınız." dedi.

Tüm, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, iktidarın yurtiçi ve dışında yanlış politikalar yürüttüğünü iddia ederek, bu politikalar nedeniyle dövizin arttığını, emekli, memur, işçi ve asgari ücretli çalışanların ağır ekonomik kriz altında ezildiğini öne sürdü.

Asgari ücretin 2017 yılı başında 397 dolarken bugün 362 dolara düştüğünü ifade eden Tüm, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin "Bu zamları otomatik sistem yapıyor." sözlerini eleştirdi.

Tüm, "Bu sistem bir tek asgari ücrete, emekli maaşlarına gelince bozuluyor. Emekli doktora gidiyor; tedavi ücreti, katılım payı, katkı payı, reçete yüzdesi gibi adlarla 10 kalemden fazla ödeme yapıyor. Emekli bir şey satın alıyor, ÖTV, KDV, tescil payı, TRT payı ödüyor. Emekliler sadece seçim yaklaşınca hatırlanıyor. Emekliler ne yazık ki arabaların cam filmi kadar medyada değer görmüyor, yer bulamıyor." diye konuştu.

Emeklilerin maaşlarından sağlık harcamaları için yüksek miktarda kesintiler yapıldığını, sağlığın meta haline getirilmesinin en çok emeklileri vurduğunu öne süren Tüm, "Yaşlılar anayasayla korunmaktadır, ancak günümüzde emekliler ya ek işte çalışmak ya da yarı aç yarı tok hayatlarını sürdürmektedirler. İktidara sesleniyorum; emeklilerden alınan sağlık kesintilerini, ağır vergileri, ödenek kesintilerini bir an önce kaldırınız. Emeklinin ekonomik desteğe ihtiyacı var." ifadelerini kullandı.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.