TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM BAŞKANI KAHRAMAN, NİJERYA CUMHURBAŞKANI BUHARİ İLE GÖRÜŞTÜ


TBMM Başkanı İsmail Kahraman, resmi ziyaret için Türkiye'de bulunan Nijerya Cumhurbaşkanı Muhammed Buhari ile görüştü.

19 Ekim 2017 Perşembe

TBMM Başkanı İsmail Kahraman, resmi ziyaret için Türkiye'de bulunan Nijerya Cumhurbaşkanı Muhammed Buhari ile görüştü.

Kahraman, Divan Salonu'ndaki görüşmede, Buhari ve beraberindekileri Türkiye'de ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Temasların iki ülkenin hayrına neticelendirilmesi temennisinde bulunan Kahraman, "Şahsınıza, dost ve kardeş halkınıza TBMM ve halkımızın en iyi dileklerini sunuyorum. " dedi.

Buhari de ziyaretinin iş birliğini artıracağını düşündüğünü belirterek, FETÖ'nün darbe girişiminin sonuçlarının Nijerya'da yatırım yapan Türk halkına da bazı etkileri olduğunu, bunun hep birlikte aşılabileceğini söyledi. Görüşmelerin iş birliği için gerçekten önemli olduğunu ve heyetlerin temaslar sonucunda detaylı raporlar hazırlayacağını ifade eden Buhari, "Bu raporlar, bizim ilişkimizin güvenlik, sanayi, eğitim ve sağlık gibi sosyal hizmetler alanlarında nasıl gelişebileceğinin önemli yol haritasını çizecek." diye konuştu.

Konuşmaların ardından görüşme basına kapalı devam etti. Heyetler arası görüşmelerden sonra Kahraman, Buhari ve yanındaki heyete 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Mecliste bombalanan yeri gezdirdi ve bilgi verdi.

Daha sonra Kahraman ve Buhari, TBMM Genel Kurulu'na girerek bir müddet çalışmaları izledi. TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın Genel Kurulu selamlayan Buhari'ye "Hoş geldiniz." dedi.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.