TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

CHP GRUP BAŞKANVEKİLİ ÖZEL'İN BASIN TOPLANTISI...


CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, il ve ilçe müftülüklerine nikah kıyma yetkisi verilen düzenlemeyi en kısa zamanda Anayasa Mahkemesine götüreceklerini bildirdi.

19 Ekim 2017 Perşembe

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, il ve ilçe müftülüklerine nikah kıyma yetkisi verilen düzenlemeyi en kısa zamanda Anayasa Mahkemesine götüreceklerini bildirdi.

Özel, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, TBMM Genel Kurulunda, Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nın birinci bölümünün kabul edildiğini anımsattı. Özel, tasarının Anayasaya aykırı olduğunu ve ikili bir hukuk sistemini getireceğini, kadın ve çocuklar için güvenceleri kaldırdığını savundu.

İl ve ilçe müftülüklerine nikah kıyma yetkisi verilmesine ilişkin düzenlemenin tekrar müzakere edilerek tasarıdan çıkarılması taleplerini son ana kadar sürdürmeye devam edeceklerini bildiren Özel, "Elbetteki bu kadar açık anayasaya aykırı bir hükmün Anayasa Mahkemesi tarafından oybirliği ile iptal edileceğini düşünüyoruz. Bu konuda elbette Anayasa Mahkemesine gideceğiz." ifadesini kullandı.

Anayasa Mahkemesinin zamana yayma politikası izlediğini ve hak ihlallerine katkı sunduğunu savunan Özel, milletvekillerinin tutukluluğu, gazetecilerin durumu ve içtüzükle ilgili başvuruları bir an önce görüşülmesi gerektiğini söyledi.

Özel, "Müftülere yetki veren ve süreç içerisinde imamın, hem imam nikahı hem resmi nikah kıyacağı ve kadınlar için büyük güvencesizlik yaratacak bu uygulamaya ilişkin Anayasa Mahkemesine gitmekte bir tereddüt etmeyeceğimiz gibi mümkün olan en kısa zamanda da bunu taşıyacağımızın bilgisini de paylaşmak istiyorum." dedi.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve parti gruplarının Genel Kurulda bir araya geldiğini ve tasarıda, "Türk vatandaşlığının evlenme yoluyla kazanılması" başlıklı kanunda değişiklik öngören 31'inci maddedeki düzenlemenin metinden çıkarılması konusunda mutabık kalındığını kaydetti.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, bazı belediye başkanlarının istifasına ilişkin açıklamasını değerlendirirken, "Bu, bugün istifalar olsa da istifalar gelse de sorundur, gelmese de sorundur. Gelirse başka bir pisliğe işaret eder, gelmezse başka bir pisliğe işaret eder." dedi.

Özel, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, MHP'nin TBMM Genel Kurulunda, Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nın görüşmelerindeki tutumunu eleştirdi.

MHP'nin, "Komisyonda doğru söyler Genel Kurulda şaşar" hale geldiğini ancak komisyondaki muhalefet şerhlerinin CHP'nin şerhlerini aratmadığı ifade eden Özel, ancak Genel Kurulda il ve ilçe müftülüklerine nikah kıyma yetkisini öngören maddeyi sonra olumlu gördüklerini söylediklerini aktardı.

Özel, "16 Nisan'da sadece rejim değişikliğine 'evet' demediler, ihtiyaç duydukları her an sarayın her talebine 'evet' diyorlar. MHP'nin kendi aklı, ortak aklı, seçmeni, tabanı herkes bu düzenlemeye 'hayır' derken ve komisyonda da 'hayır' demişken, birileri bir yerden düğmeye basıyor ve MHP grubu 180 derece tavır ve tutum değiştirebiliyor." iddiasında bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dün muhtarlarla gerçekleştirdiği toplantıda, "Kürt'üm demek en tabii hakkındır ama Kürtçülük yapmak hakkın değildir. 'Türk'üm' demek en tabi hakkındır ama Türkçülük yapmak hakkın değildir. Çünkü bunlar bölücülüktür." şeklinde konuştuğunu hatırlatan Özel, "MHP buna da 'evet' diyecek midir? Bunu kendi kitlesi sorgulayacak. Buna sessiz mi kalacaklar? " diye sordu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, bazı belediye başkanlarının istifasına ilişkin açıklamasını değerlendiren Özel, "Tayyip Erdoğan, keyfine göre kendi saray hukukunu oturtmaya çalışıyor. 17-25'ten önceki her şeyi affedip, Ceza Kanunu, Ceza Hukuku'nda olmayan bir şey, bir milad belirleyip ondan önceki her şey 'suç' deyip ondan sonrakiler 'suç değil' diyen bu saray mantığı şimdi de 'ya istifa et, ya hukuk' diyor. Eğer istifa ederse hukuk yok, müfettiş yok, yolsuzluklar, istifa ederse FETÖ ile irtibat, ihaleler, rant bunlarla ilgili bir sıkıntı yok. Bu Tayip Erdoğan'ın yaptığı iş bir kedi siyasetidir ve kendi pisliğini örtmeye çalışmaktadır. Diyor ki 'ben bunu örteyim buradan da gideyim. Yarın bu kimin ayağına denk gelirse o zamana kadar bu burada kapalı kalsın." görüşünü savundu.

Erdoğan'ın, "Bu kişilere başka görevler verilebileceğini" söylediği yönünde de haberler bulunduğunu kaydeden Özel, "Diyor ki bu işi bırak gel ben sana başka görevler, beslenme alanları, yetkiler vereyim, bütün pisliklerini örteyim. Ama istifa etmezsen ben orada çok şey biliyorum." diye konuştu.

Özel, bir suç yoksa bunun şantaj, suç varsa da suç ve suçluyu övmek olduğunu ileri sürerek, 2019 seçimleriyle ilgili korkunun ortada olduğunu söyledi. Özel, "Bu, bugün istifalar olsa da istifalar gelse de sorundur, gelmese de sorundur. Gelirse başka bir pisliğe işaret eder, gelmezse başka bir pisliğe işaret eder. " ifadelerini kullandı.

Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.