TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM GENEL KURULU...


TBMM Genel Kurulu, Başkanvekili Ahmet Aydın başkanlığında toplandı. TBMM Genel Kurulu'nda, iş mahkemelerinin kuruluş, görev, yetki ve yargılama usulünü düzenleyen İş Mahkemeleri Kanunu Tasarısı'nın birinci bölümü kabul edildi.

10 Ekim 2017 Salı

TBMM Genel Kurulu, Başkanvekili Ahmet Aydın başkanlığında toplandı.

Aydın, yasama yılının Türkiye'ye ve demokrasiye hayırlar getirmesini temenni ederek, geçtiğimiz günlerde yaşamını yitiren AK Parti Gaziantep Milletvekili Abdülkadir Yüksel'e rahmet diledi.

Ankara Garı saldırısında hayatını kaybedenlere de rahmet dileyen Aydın, bu saldırıyı kınadığını söyledi. Aydın, Avrupa Şampiyonu olan Ampute Futbol Milli Takımı'nı da kutladı.

Genel Kurulda söz alan CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Ankara Garı saldırısını kınayarak, saldırıda ölenleri anmak ve saldırıyı kınamak isteyen ailelerin, sivil toplum örgütlerinin ve milletvekillerinin emniyet güçleri tarafından engellendiğini belirtti.

"Bir ülkede hükümet, terörün kınanmasına izin vermemek suretiyle teröre yol ve izin verir." ifadesini kullanan Altay, bugün Ankara'da yaşananlarla ilgili Genel Kurulda bilgi verilmesini istedi.

Altay, 10 milletvekilinin hapiste bulunduğunu anımsatarak, milletvekillerinin tamamının bir an önce özgür kalmasını talep etti.

MHP Grup Başkanvekili Erhan Usta, Ankara Garı saldırısında hayatını kaybedenleri anarak, doğrudan ve dolaylı şekilde teröre destek verenleri kınadığını söyledi. Ampute Futbol Milli Takımı'nı da kutlayan Usta, öte yandan Türkiye'nin İdlib operasyonunun, milli güvenliği sağlamak için gündeme geldiğini dile getirdi. ABD'nin, Türkiye'nin terörle mücadelesine destek vermesini beklediklerini belirten Usta, ABD'den vize konusundaki krizi daha da fazla tırmandırmaması gerektiğini söyledi.

HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, birtakım işkence iddialarını gündeme getirerek, bunların aydınlatılmasını istedi. Ankara Garı saldırısında hayatını kaybedenleri anmak için yapılmak istenen etkinliğin, Ankara Valiliğince engellendiğini aktaran Yıldırım, bunu kınadıklarını dile getirdi.

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, Türkiye ile ABD arasında vize işlemlerinin askıya alınmasına değinerek, "Muhatap hangi ülke olursa olsun Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına yönelik her türlü kısıtlamaya karşı Türkiye hiç beklemeden aynı yaptırımlarla karşılık verir. Vatandaşlarımızın hakkı, hukuku, ülkemizin şeref ve onuru her şeyin üzerindedir." diye konuştu.

Türkiye'nin bu anlamda ABD'ye karşı aynı tedbirleri uyguladığına işaret eden Muş, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ve hiçbir diplomatik dokunulmazlığı bulunmayan bir elçilik çalışanının yargılandığı davanın gerekçe gösterilerek, vize kısıtlamasına gidilmesinin en hafif tabiriyle hukuku tanımamak olduğunu söyledi.

Muş, Türkiye'nin bir hukuk devleti olduğunu belirterek, "Nasıl ki Amerika'da mahkemeler varsa Türkiye'de de mahkemeler vardır. Kendi ülkelerinde hukuka riayet edilmesini bekleyenler, yargının azizliğinden bahsedenler Türkiye'de de hukuka ve yargıya saygı göstermelidir. Tarihe karışmış adli kapitülasyonların bugün de devam ettiğini zannedenler yanılmaktadır. Hiçbir güç Türkiye'nin hukuki sürecine müdahale edemez, yargıyı akamete uğratamaz." diye konuştu.

Türkiye'nin, gerilimin düşürülmesi ve meselelerin en kısa sürede müzakere yoluyla çözülmesi için çaba harcadığını vurgulayan Muş, bu anlamda meselenin çözülmesi, Türkiye ve ABD ilişkilerinin güçlü bir şekilde sürdürülmesini temenni ettiklerini belirtti.

ABD ile vize meselesi devam ederken, bazı siyasilerin "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Türkiye'nin, Hükümet ile de milletin ayrı tutulmasına" ilişkin düşüncelerini esefle kınadığını dile getiren Muş, "Hükümet, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'dir. Cumhurbaşkanı, cumhurun, yani milletin cumhurbaşkanıdır. Bunlar milletin verdiği yetkiyle Türkiye'yi temsil eder. Hiçbir güç Türkiye Cumhuriyeti devleti ile milletini birbirinden ayrı tutamaz." ifadesini kullandı.

Ampute Futbol Milli Takımı'nı kutlayan Muş, Ankara Garı saldırısında hayatını kaybedenleri de andı.

Genel Kurulda gündem dışı söz alan MHP Denizli Milletvekili Emin Haluk Ayhan, Orta Vadeli Program hakkındaki konuşmasında, ekonomide sıkıntıların başgösterdiğini ifade ederek, ekonomideki hedeflerde revizyona gidilmesi gerektiğini söyledi.

Bu programın ekonomiye bir yol haritası olma vasfını taşımadığını savunan Ayhan, Orta Vadeli Program hedeflerinin tutturulması konusunda ekonomi çevrelerinde ciddi endişelerin bulunduğunu ileri sürdü.

CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi ise kadına yönelik şiddet konusundaki konuşmasında, son 9 ayda öldürülen kadın sayısının 285'e yükseldiğini belirterek, kadınların korunamadığını öne sürdü. İlgezdi, kadınların inançları ve kıyafetleri üzerinden ötekileştirilmesini istemediklerini dile getirdi.

AK Parti Çorum Milletvekili Lütfiye İlksen Ceritoğlu Kurt da Uluslararası Kadeş, Barış, Eşitlik ve Kardeşlik Sempozyumu'na ilişkin konuşmasında, bu toprakların asırlarca mazlum milletlere umut aşıladığını anımsatarak, MÖ 1280'deki Kadeş Anlaşması'nda kadın ve erkek eşitliğinin de onaylandığını ifade etti.

TBMM Genel Kurulu, haftalık çalışma günlerinin dışında 16 Ekim Pazartesi de çalışacak.

AK Parti'nin, Genel Kurulun çalışma gün ve saatlerine ilişkin grup önerisi kabul edildi.

Buna göre, Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı gündemin ön sırasına alındı. Tasarı, "temel yasa" olarak iki bölüm halinde görüşülecek. Uluslararası anlaşmalara ilişkin iki kanun tasarısı da ön sıraya çekildi.

TBMM Genel Kurulu haftalık çalışma günleri salı-çarşamba-perşembe günlerinin dışında 16 Ekim Pazartesi saat 14.00'te toplanacak.

Pazartesi günü CHP'nin; Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan hakkında verdiği gensoru önergesinin gündeme alınıp alınmayacağına ilişkin görüşmeler yapılacak, ardından RTÜK'te boş bulunan 3 üyelik için seçim gerçekleştirilecek.

26. Dönem 3. Yasama Yılı sonuna kadar salı günleri bir saat sözlü sorular ele alınacak, çarşamba günleri ise sözlü sorular görüşülmeyecek.

MHP'nin, Adana'nın işsizlik sorunları; HDP'nin Ankara Garı'nda yaşanan terör olayları, CHP'nin de hükümetin terör politikasının yanlışlığı hakkında ayrı ayrı verdiği grup önerilerinin bugün görüşülmesi önerileri kabul edilmedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, FETÖ/PDY, Fetullah Gülen ve müstear isimlerine ait yayınlar ile ilgili kanun hükmünde kararnameler kapsamında kapatılan yayınevlerine ait olduğu tespit edilen yayınların ivedi olarak okuyucu hizmetlerinden çekildiğini belirterek, "Kütüphanelerimizde mevcut olan ve okuyucu hizmetinden çekilip tahkikat süreci devam eden yayın sayısı şu an itibarıyla 169 bin 141'dir." dedi.

TBMM Genel Kurulunda, milletvekillerinin sözlü sorularını yanıtlayan Kurtulmuş, Türkiye'de 2017 yılında bilimsel kazılar için 35 milyon 773 bin lira ödenek aktarıldığını, bu kapsamda bakanlık bütçesinden 17 milyon 970 bin 540 lira ödeneğin kullanıldığını söyledi.

Kurtulmuş, 2016 yılında tamamlanan kurtarma kazısı sayısının ise 192 olduğunu aktardı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Merkez ve Taşra Teşkilatında toplam 20 bin 573 personelin çalıştığına işaret eden Kurtulmuş, yabancı dil bilen personel sayısının ise 719 olduğunu, yurt dışında Kültür ve Tanıtma Müşaviri ve Kültür ve Tanıtma Ataşesi olarak 16 personelin görev yaptığını söyledi.

Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı kütüphanelerde toplam 2 bin 862 personelin görev yaptığını belirten Kurtulmuş, "Bakanlığımıza bağlı, Türkiye genelinde bin 136 halk, çocuk, gençlik ve 6 edebiyat müze kütüphanesi olmak üzere toplam bin 142 kütüphanemiz bulunmaktadır. Yerleşik kütüphane hizmetlerinden yararlanamayan vatandaşlarımıza yönelik ülke genelinde 45 gezici kütüphane aracı ile hizmet götürülmektedir." ifadelerini kullandı.

Bakanlığa bağlı bin 142 kütüphaneye yıllar içerisinde devir, hibe, bağış, derleme ve satın alma yoluyla koleksiyona dahil edilmiş bulunan FETÖ/PDY, Fetullah Gülen ve müstear isimlerine ait yayınlar ile ilgili kanun hükmünde kararnameler kapsamında kapatılan yayınevlerine ait olduğu tespit edilen yayınların ivedi olarak okuyucu hizmetlerinden çekildiğini vurguladı.

Kurtulmuş, "Kütüphanelerimizde mevcut olan ve okuyucu hizmetinden çekilip tahkikat süreci devam eden yayın sayısı şu an itibarıyla 169 bin 141'dir." dedi.

Kurtulmuş, Türkiye'de 2015 yılında, Bakanlar Kurulu kararıyla yapılan bilimsel kazı sayısının 120, yabancı kazı sayısının ise 36 olduğunu söyledi. Numan Kurtulmuş, en uzun süreli devam eden kazı çalışmasının ise Ege Bölgesi'ndeki Efes kazıları olduğunu aktardı.

Milli Kütüphane Konuşan Kitaplık Görme Engelliler Merkezi'nde, üyeler için düzenli olarak seslendirmeye gelen 80 gönüllü okuyucunun bulunduğunu dile getiren Kurtulmuş, görme engelliler için İstanbul Beyazıt Devlet Kütüphanesinde 6, İstanbul Bakırköy Rıfat Ilgaz İlçe Halk Kütüphanesi ve Antalya Tekelioğlu İl Halk Kütüphanesinde ise 1'er adet seslendirme stüdyosunun bulunduğunu açıkladı.

Kurtulmuş, Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü tarafından 2014 yılında 5 bin 45 çeşit kitaptan 1 milyon 185 bin 200 adet, 2015 yılında ise 5 bin 421 çeşit kitaptan 1 milyon 220 bin 889 adet satın alındığını ifade etti.

Bakan Kurtulmuş, geçen yıl ve bu yıl Rusya'da çeşitli tanıtım ve turizm etkinlikleri düzenlediklerini ve fuarlara katılımın sağlandığını anımsattı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile özel sektör iş birliğinde 16-18 Haziran 2017 tarihleri arasında Rusya'nın başkenti Moskova'da sanat, kültür, turizm, gastronomi, alışveriş ve spor gibi alanlarda çeşitli etkinlikleri barındıran "Türkiye Festivali"nin düzenlendiğini hatırlatan Kurtulmuş, festivalin Rus halkı tarafından büyük ilgi gördüğünü ve 3 gün süren festivali yaklaşık 153 bin kişinin ziyaret ettiğini kaydetti.

Kurtulmuş, 2018 yılında ise Moskova'da uluslararası nitelikte çeşitli etkinlikler düzenlemeyi planladıklarını söyledi.

Türkiye'nin, Rusya ile turizm ilişkisinin 1990'lı yılların başında başladığını, Rus turistlerin öncelikle Antalya'yı tercih ettiklerini dile getiren Kurtulmuş, 2000'li yıllarla birlikte Rusya'dan ülkeye gelen turist sayılarının arttığını belirtti.

Kurtulmuş, Rusya'dan Türkiye'ye gelen turist sayısının 2014 yılında 4,5 milyona ulaştığını ancak Rus savaş uçağının düşürülmesinin ardından bu rakamın ciddi şekilde azaldığını, 2016 yılında Rus turist sayısının 866 bin 256'ya kadar gerilediğini anlattı.

"Ama çok şükür bu yıl itibarıyla yeniden rakamlarda yükseliş ortaya çıktı." diyen Kurtulmuş, turizm sektörünün tekrar 2014 rakamlarına yükselmesinin, 2019 yılı sonu itibarıyla gerçekleşmesini beklediklerini vurguladı.

Söz konusu dönemde çıkarılan Turizm Acil Eylem Planı ve bu eylem planındaki bazı maddelerin 2017 yılına kadar güncellenerek turizm sektörünün yararına sunulduğuna dikkati çeken Kurtulmuş, bunun yanı sıra sektöre sağlanan istihdam destekleri ve kruvaziyer turizmine yönelik desteklerin halen devam ettiğine işaret etti.

Numan Kurtulmuş, hem 2016 hem de 2017 yılında ülke turizminin canlanması, pazarlanması ve cazip hale getirilmesine yönelik tur operatörleri ile birlikte reklam faaliyetlerinin yürütüldüğünü, yurt dışından önemli konukların Türkiye'de ağırlandığını ve turizm fuarlarına katılım sağlanarak Türkiye'nin tanıtımına yönelik faaliyetler gerçekleştirildiğini aktardı.

Kurtulmuş, "Ana pazarlarda yaşanan düşüş ve ülkemizin yakın coğrafyasında sürmekte olan savaş durumu nedeniyle kırılgan bir yapı arz eden ve önemli oranda düşüşler kaydettiğimiz özellikle Avrupa pazarında tematik tanıtımlara ağırlık verilerek düşüşün önüne geçilmeye çalışılmıştır. Böylelikle 2017 yılının ilk 8 ayı sonunda ülkemize gelen Avrupalı turist sayısı bir önceki yıla göre kayda değer artış göstermiştir." diye konuştu.

Geçen yılın, turizm açısından kötü bir yıl olduğunu belirten Kurtulmuş, özellikle Avrupa'da ortaya çıkan Türkiye karşıtı bazı önyargıların çok ciddi bir şekilde taban bulması sonucunda turizm sektöründe çok ciddi daralmaların meydana geldiğini hatırlattı.

Bunu ortadan kaldırmak için Avrupa pazarlarında ciddi bir tanıtım etkinliği göstereceklerini vurgulayan Kurtulmuş, şöyle devam etti:

"Önümüzdeki dönemde iki alanda stratejimizi yoğunlaştırıyoruz. Bunlardan birisi yeni pazarlara açılmak gereğidir. Yeni pazarları, yeni kapıları tıklamamız lazım. Özellikle Çin, Hindistan, Güney Kore ve Japonya'nın Türkiye turizmi bakımından çok önemli ülkeler olduğunun altını çizmek isterim. Bu 4 ülkenin nüfusu yaklaşık olarak dünya nüfusunun yarısı ediyor. Ayrıca bu 4 ülkede de son derece genç, dinamik, yeni bir zengin orta sınıf var. Bu orta sınıfların ilgisinin Türkiye'ye doğru yöneltilmesi bakımından tabiri caizse tam manasıyla bir seferberlik halindeyiz. 2018 yılı Çin'de 'Türkiye yılı' olacak. Bununla ilgili olarak Çin'de yaklaşık 50 etkinlik düzenliyoruz ve Çin'in bütün ilgisini yoğunlaştırmak için gayret ediyoruz. Aynı şekilde Hindistan, Güney Kore ve Japonya ile ilgili de çalışmalarımızı sürdürüyoruz."

Türkiye'nin pazar çeşitlendirmesinin yanı sıra ürün çeşitlendirmesine de gitmesi gerektiğine dikkati çeken Kurtulmuş, ikinci önemli strateji olarak bunu gündemlerine aldıklarını aktardı.

Kurtulmuş, "Sadece deniz turizmi, güneşlenme değil, çok geniş bir coğrafya, çok büyük imkanları olan bir ülkeyiz. Dağ, sağlık, spor, inanç turizmi gibi çeşitli alanlardaki ürünlerimizi çeşitlendirebiliriz. Ayrıca bölge ülkelerimizle ortak paketler oluşturarak, bunlar üzerinden de ürünlerimizi zenginleştirme imkanımızın olduğunu görüyoruz." dedi.

Türkiye'nin kültürel zenginliğini, turizmin önemli bir gücü olarak kullanacaklarını dile getiren Kurtulmuş, "Özellikle Türkiye'ye karşı oluşturulmaya çalışılan bu kara propagandanın aşılması için hem kültür hem turizm alanındaki zenginliğimizi, yumuşak gücümüzün önemli bir unsuru olarak kullanacağız." diye konuştu.

***HABERİN DEVAMINA İLGİLİ DOKÜMANLAR KISMINDAN ULAŞABİLİRSİNİZ***
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.