TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM GENEL KURULU...


TBMM Genel Kurulu toplandı.

23 Mayıs 2017 Salı

TBMM Genel Kurulu toplandı.

Genel Kurulda gündem dışı söz alan AK Parti Kayseri Milletvekili Hülya Nergis, Çerkes sürgünü konusundaki konuşmasında, 153 yıl önce yaşanan bu olayın insanlık tarihine kara bir leke olarak geçtiğini, Çerkeslerin yüzde 80'inin anayurtlarından çıkarıldığını anımsattı.

CHP Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm, görevlerine son verilen kamu görevlilerine ilişkin konuşmasında, OHAL kapsamında adaletin, demokrasinin ve insan haklarının gözardı edildiğini savundu. Hak aramanın suç sayıldığını ve hakkını arayanların FETÖ'cü olmakla suçlandığını ileri süren Tüm, 120 bin kamu görevlisinin işten atıldığını söyledi.

AK Parti Grup Başkanvekili İlknur İnceöz, 15 Temmuz'un çok ağır bir darbe ve işgal girişimi olduğunu belirterek, FETÖ'nün, temeli eskiye dayanan bir terör örgütü olduğunu ve bununla mücadelenin küçümsenemeyeceğini vurguladı. İnceöz, "kontrollü darbe" iddialarını dile getirenlerin ise iddialarını kanıtlamasını istedi.

HDP Batman Milletvekili Mehmet Ali Aslan, Araplarla ilgili geliştirilen nefret söylemleri ve Arapçaya karşı takınılan ötekileştirici yaklaşımlar üzerindeki konuşmasında, son günlerde Adana, Mersin ve Hatay'daki Arapça tabelaların indirildiğini aktardı. Bunun yanlış bir yol olduğunu savunan Aslan, söz konusu uygulamalardan vazgeçilmesi gerektiğini ifade etti.

MHP Grup Başkanvekili Erhan Usta, MHP olarak hiçbir şekilde ne Türkiye'deki Araplara ne de dünyadaki Araplara karşı olumsuz, ötekileştirici ve küçümseyici bir tavırlarının bulunmadığını vurguladı. Usta, Çerkes sürgününde yaşamını yitirenlere rahmet diledi.

Sakarya'da Atatürk heykeline yapılan baltalı saldırıyı şiddetle kınadığı belirten Usta, bu tür saldırıların ardındakilerin araştırılmasını istedi.

AK Parti Trabzon Milletvekili Salih Cora, Beylikdüzü Belediyesi tarafından yapılan KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş heykelinde, Makarios'un rölyefinin de bulunmasını eleştirdi.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, heykelin Rauf Denktaş'ın ailesinden izin alınarak yapıldığını ve heykelde Denktaş'ın masaya yumruğunu koymuş şekilde tasvir edildiğini, Makarios'un ise "pısmış ve diz çöktürülmüş" şekilde gösterildiğini anlattı.

Özel, Avrupa Şampiyonu olan Fenerbahçe Basketbol Takımını tebrik etti.

İngiltere'deki terör saldırısını da kınayan Özel, OHAL kapsamındaki grev ertelemelerini de eleştirdi. Sakarya'daki Atatürk anıtına yapılan saldırıyı da kınadıklarını ifade eden Özel, zamanlamayı manidar bulduklarını bildirdi.

Sözcü gazetesine yönelik operasyona da değinen Özel, CHP olarak, OHAL kapsamında KHK ile görevlerinden ihraç edilen ve işlerine dönmek amacıyla açlık grevi yapan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın yanında olduklarını ifade etti.

HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu, Çerkes sürgününü kınadığını belirterek, insanların ve halkların barış içinde yaşama isteklerinin karşılandığı bir dünya dileğinde bulunduğunu söyledi. Kerestecioğlu, Ankara'da dün yaşanan gözaltıları da eleştirdi.

Grubu adına söz alan AK Parti Kırıkkale Milletvekili Ramazan Can, Cumhuriyetin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün, Türkiye'nin ortak değeri olduğunu belirterek, Atatürk'e yapılan saldırıları esefle karşıladıklarını bildirdi.

Fenerbahçe Basketbol Takımının Avrupa şampiyonluğunu kutlayan Can, İngiltere'deki terör olayını da kınadı.

TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanı ve AK Parti Kocaeli Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu, alınan önlemlere rağmen çocuğa yönelik kötü muamelenin bütünüyle önlenemediğini, ancak sorunun çözümüne yönelik çalışmaların artan ivmeyle devam ettiğini bildirdi.

HDP, Danışma Kurulu toplanamadığı için çocuk istismarının önlenmesine yönelik önergesinin bugün görüşülmesini, Genel Kurula grup önerisi olarak getirdi.

Grup önerisi aleyhinde söz alan Katırcıoğlu, çocukların, geleceklerinin teminatı, gözlerinin nuru ve en savunmasız, hassas kesim olduğunu söyledi.

Çocukların tüm dünyada aile içi şiddet, yoksulluk, savaş ve terörden olumsuz etkilendiğine işaret eden Katırcıoğlu, Türkiye'nin, çocuk haklarının kurulmasında, geliştirilmesinde önemli ilerleme kaydettiğini vurguladı.

BM Çocuk Hakları Sözleşmesi'nin 1990'da imzalandığını anımsatan Katırcıoğlu, bu temel üzerinde çocukların üstün yararını gözeten pek çok yasal düzenlemeyi hayata geçirdiklerini dile getirdi. Katırcıoğlu, Çocuk Koruma Kanunu ile BM Çocuk Haklarına Dair Sözleşme'nin temel ilkeleri doğrultusunda önemli düzenlemelere imza atıldığını, TCK'de çocuğun istismar suçunun ayrıca düzenlendiğini, 2014'teki kanunla çocuk cinsel istismarına yönelik yaptırımların daha da ağırlaştırıldığını anlattı.

Katırcıoğlu, TBMM'de çocuk odaklı çalışmaların hız kazandığını, bu konuda birçok araştırma komisyonu kurulduğunu, 2012'de yürürlüğe giren Kamu Denetçiliği Kurumu Kanunu ile çocuk hakları alanında kamu denetçisi görevlendirildiğini anımsattı. Katırcıoğlu, yapılan düzenlemelere, alınan önlemlere rağmen çocuğa yönelik kötü muamelenin bütünüyle önlenemediğini, ancak sorunun çözümüne yönelik çalışmaların artan ivmeyle devam ettiğini bildirdi.

Meydana gelen vakaların yargıya intikal ettirildiğini, failler hakkında gerekenlerin yapıldığını dile getiren Katırcıoğlu, bu konuların titizlikle takipçisi olduklarını söyledi. Katırcıoğlu, bu konuyu partiler üstü mesele olarak gördüklerini belirtti.

Grup önerisi lehinde konuşan HDP Van Milletvekili Bedia Özgökçe Ertan, çocukların istismarla anılmamasını, istismarcıların değil çocukların korunmasını istediklerini söyledi. Ertan, bu kanayan yaranın en önemli nedeninin cezasız kalması olduğunu ifade etti.

CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, grup önerisi lehinde yaptığı konuşmada, daha önce bu alanda kurulan Meclis Araştırma Komisyonunun rapor yazdığını, kalın kalın raporlar hazırlanmasının bir işe yaramadığını, daimi çocuk hakları komisyonunun kurulmadığını, önce zihniyetin değiştirilmesi gerektiğini dile getirdi.

Kayışoğlu, geçen her saniyede ülkenin bir yerlerinde minicik bedenlerin, ruhların istismara uğradığını; bütün hayatlarının karardığını, ruhlarının örselendiğini söyledi. Kayışoğlu, "Gerekli önlemleri almakla görevli olan, bu istismarları en azından azaltacak olan bizleriz. Her bir çocuğun vebali bizim üzerimizdedir. İçlerinden sessizce çığlık atan bu çocuklarımız için birlikte, etkili, gerçekçi sonuç alabilecek, samimiyetle hayata geçirecek çözümleri araştıralım, hayata geçirelim." dedi.

MHP Aydın Milletvekili Deniz Depboylu, grup önerisi aleyhinde yaptığı konuşmada, cinsel istismara maruz kalan çocukların yüzde 30'unun 2 ile 5 yaş arasında, yüzde 40'ının 6 ile 10 yaş arasında olduğunu kaydetti.

Ülkenin her bölgesinde karşılarına cinsel istismarın çıktığını dile getiren Depboylu, buz dağının görünen yüzünü gördüklerini, araştırdıkça daha fazlasını göreceklerini ifade etti.

MHP'li Depboylu, daimi çocuk hakları komisyonu kurulması çağrısında bulundu.

Konuşmaların ardından önerinin oylamasından önce AK Parti Kırıkkale Milletvekili Ramazan Can, karar yeter sayısı istedi.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, AK Parti'nin Meclisi kapatma acziyetine imza atttığını savundu.

Can da AK Parti'nin de çocukların cinsel istismarına karşı olduğunu, TBMM'de gerekli komisyonların kurulduğunu, çalışmaların devam ettiğini söyledi. Can, AK Parti'nin, komisyon çalışmalarını desteklediğini vurguladı.

Ramazan Can, karar yeter sayısı istemenin İçtüzük'te verilen bir hak olduğuna dikkati çekerek, bunu muhalefet isteyince iyi, iktidar isteyince kötü demenin olamayacağını belirtti.

TBMM Başkanvekili Pervin Buldan, yapılan üç oylamada da karar yeter sayısı bulunamayınca birleşimi yarın saat 14.00'te toplanmak üzere kapattı.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.