TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

CHP İSTANBUL MİLLETVEKİLİ ÇİÇEK'İN BASIN TOPLANTISI...


CHP İstanbul Milletvekili Dursun Çiçek, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, anayasa değişikliği referandumu ve Türkiye-Hollanda ilişkileri konularında açıklamalarda bulundu.

16 Mart 2017 Perşembe

CHP İstanbul Milletvekili Dursun Çiçek, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, anayasa değişikliği referandumu ve Türkiye-Hollanda ilişkileri konularında açıklamalarda bulundu.

Partisinin halk oylaması ile ilgili "hayır" kampanyasının devam ettiğini söyleyen Çiçek, "hayır" kampanyası yürütenlere fiziki ve psikolojik baskı uygulandığını iddia etti.

CHP'li Çiçek, "evet" kampanyası yürütenlerin hediyeler ve kumanyalar dağıttığını, devlet imkanlarını kullandığını, çok rahat şartlarda bu kampanyayı yürüttüğünü, "hayır" kampanyasını sürdürenlerin ise engellendiğini ileri sürdü. Çiçek, özellikle MHP'den "hayır" kampanyası yürütenlere yönelik baskının had safhada olduğunu savundu.

Amasya Suluova Kaymakamının açık bir şekilde "evet" kampanyası yaptığını ifade eden Çiçek, demokratik bir ülkede bunların olmaması gerektiğini dile getirdi.

Dursun Çiçek, Türkiye'nin, Avrupa ve Hollanda'da düşürüldüğü durumun yüzkarası olduğunu belirterek, "Toplantı ve gösteri hakkının ihlal edilmesi, bakanların diplomatik dokunulmazlıklarının hiçe sayılması, bakanların ülke dışına çıkarılması ve izinlerinin iptal edilmesi, AB'ye vizesiz girme hedefi olan Türkiye için felakettir. İstanbul Büyükşehir Belediyesini yönetir gibi Türkiye'yi yönetmeye kalkarsanız, Türkiye her yerden soyutlanır ve bunun faturasını da vatandaş çeker." diye konuştu.

Hollanda ve Almanya'nın Türkiye'ye yönelik tutumunu protesto ettiklerini vurgulayan Çiçek, Türkiye-Hollanda arasındaki krizden evetçilerin karlı çıktığını AK Parti milletvekillerinin söylediğine dikkati çekerek, "Kısa vadede evetler artsa bile, bir ay sonra hayıra döndüğünü göreceğiz." dedi.

Suriye'deki gelişmelere de değinen Çiçek, "Menbiç'teki PKK unsurlarının temizlenmesi Türkiye'nin güvenliği açısından önemlidir ama Rakka operasyonuna katılmamalıyız. Askeri gücümüzü Suriye'de heba edersek, Yunanistan batıda bizi sıkıştırır." ifadesini kullandı.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.