TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM GENEL KURULU...


TBMM Genel Kurulu, Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı başkanlığında toplandı.TBMM Genel Kurulunda, vergisini düzenli ödeyen mükelleflere vergi indirimi, Ahilik Sandığı kurulması, yabancılara konut ve iş yeri satışlarında KDV istisnası, TEDAŞ ve tarımsal kredi alacaklarını yeniden yapılandıran düzenlemeleri de içeren "Torba teklif"in üzerindeki görüşmeler tamamlandı.

21 Şubat 2017 Salı

TBMM Genel Kurulu, Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı başkanlığında toplandı.

TBMM Genel Kurulunda, grup önerilerinin görüşmelerine geçilmeden önce Başbakanlık tezkeresi okundu.

TBMM Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı, Başbakanlığın, Anayasanının 84. maddesine göre, Yüksekdağ'ın kesin hüküm giydiğine dair kesinleşen mahkeme kararı hakkında tezkeresini okuttu.

Başbakanlık tezkeresinde, Yüksekdağ'ın, terör örgütü propagandası yapmak suçundan cezalandırılmasına ilişkin 27 Kasım 2013 tarihli kararı, Yargıtayın 22 Eylül 2016'da onadığı anımsatıldı. Tezkerede, Anayasanın ilgili maddesi uyarınca, Yüksekdağ'ın milletvekilliğinin düşürülmesi için gereğinin yapılması talep edildi.

Bahçekapılı, Anayasanın 76. maddesi kapsamında milletvekili seçilmeye engel bir suça ilişkin olan ve Anayasanın 84. maddesi 2. fıkrası gereğince bilgiye sunulan kesinleşmiş mahkeme kararı okunduğu için, Yüksekdağ'ın milletvekilliğinin düştüğünü duyurdu.

HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, bu kararın kendileri için yok hükmünde olduğunu savunarak, "Okunan kararın savcıları, hakimleri şu anda içeride. Teröristlerin arkasına sığınmış iktidarın kararı, yargı kararı olamaz." dedi.

HDP'li milletvekillerinin tepkisi üzerine, Bahçekapılı, grup başkanvekillerini toplantıya çağırarak birleşime ara verdi.

Anayasaya göre, milletvekili seçilmeye engel bir suça ilişkin kesinleşmiş mahkeme kararı TBMM Genel Kurulunda okunan üyenin milletvekilliği, oylamaya gerek kalmaksızın düşmüş oluyor.

Bu arada, HDP'nin Meclisteki sandalye sayısı 58'e düştü.

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, "Bir kedi yavrusuna süt ve ekmek vermek için dışarıya çıkan 11 yaşındaki bir çocuğu katleden PKK'yı terör örgütü olarak görmeyenler, ne insanlıktan ne vicdandan ne merhametten nasibini almıştır." dedi.

HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, HDP Diyarbakır Milletvekili İdris Baluken'in yeniden tutuklandığını anımsatarak, "Rahatsızlığı devam ederken hastane kapısından tutuklandı. Olayı siyasi karar olarak görüyoruz. Bu siyasi talimatı yargıya verenleri şiddetle kınıyorum." diye konuştu.

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, bazı kamu yöneticilerinin, AK Parti ve MHP'den önce "evet" kampanyasına başlamalarının kabul edilebilir olmadığını söyledi.

Antalya Cumhuriyet Başsavcıvekili Cevdet Kayafoğlu'nun medyaya da yansıyan sosyal paylaşımlarının bulunduğunu belirten Altay, "Bu kişi 'hayır' oyu verecek milyonlarca insanı tehdit etme cüretkarlığını gösterebilmiştir. Yapmak istediği adi bir yalakalıktır. HSYK'nın bu kişiyle ilgili ciddi bir tedbir alması kamu vicdanını rahatlatacaktır. Başsavcıvekilinin derhal görevinden uzaklaştırılarak, işlediği suçlar kapsamında yargıya havale edilmesini talep ediyoruz." dedi.

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, çocuk katili PKK terör örgütünün alçak yüzünü bir kez daha dünyaya gösterdiğini ifade etti.

"Evlatlarımızın canlarına kastedenler bunun bedelini ödeyeceklerdir. Devletimiz terörle mücadele için tüm imkanlarını seferber etmiştir." diyen Muş, şunları kaydetti:

"Şanlıurfa'da 11 yaşındaki çocuğu öldüren terör örgütünü himaye eden kim varsa, onlara kim destek oluyorsa, kim onların sözcülüğünü yapıyorsa eninde sonunda bu millete, bu hukuka hesap verecektir. Bir kedi yavrusuna süt ve ekmek vermek için dışarıya çıkan 11 yaşındaki bir çocuğu katleden PKK'yı terör örgütü olarak görmeyenler, ne insanlıktan ne vicdandan ne merhametten nasibini almıştır. Şiddeti, vahşeti, çocuğu ve bebeği öldürmeyi hak arama yöntemi olarak görenler katillerin ortağıdır, iş birlikçileridir. Bugün Türkiye terör örgütlerini bulundukları inlerde bertaraf etmektedir. İşte terör örgütünü son çırpınışlarla sivilleri saldırma nedeni de budur."

Öte yandan, TBMM Başkanvekili Bahçekapılı ve yerinden söz alan milletvekilleri, bugün El Bab'da şehit olan Astsubay Yunus İşçan'a Allah'tan rahmet diledi.

AK Parti Sakarya Milletvekili Mustafa İsen, Türkiye'de bugün ana dillerin kullanılması ve geliştirilmesiyle ilgili mevzuat açısından bir sorun bulunmadığını kaydetti.

TBMM Genel Kurulunda, HDP'nin, Dünya Anadil Günü ile ilgili araştırma önergesinin bugün görüşülmesi önerisi ele alındı.

Öneri üzerinde söz alan HDP Siirt Milletvekili Kadri Yıldırım, 2017 yılının Kürt dili açısından kara bir yıl olarak geride kaldığını, Kürtlerin binbir emekle kurduğu bütün dil kurumlarının kapılarına kilit vurulduğunu öne sürdü.

16 Nisanda referandum olduğunu anımsatan Yıldırım, "Kürt diliyle ilgili bu Anayasa değişiklik paketinde zerre kadar bir gelişme, bir düzenleme, bir ilerleme yoktur. Böyle çağ dışı bir pakete, böyle tekçi bir pakete Kürtlerden 'evet demelerini bilmem nasıl bekliyorsunuz?" diye sordu.

AK Parti Sakarya Milletvekili Mustafa İsen ise Türkiye'de bugün ana dillerin kullanılması ve geliştirilmesiyle ilgili mevzuat açısından bir sorun bulunmadığını kaydetti.

Devletin bu kullanıma ciddi şekilde destek verdiğini belirten İsen, "Bu destek bundan sonra da aynı şekilde sürmelidir. Fakat ülkedeki bu demokratik hakların kullanımını talep edenlerin devlete ve ülkeye karşı demokratik yaklaşımlar içinde tavırlar sergilemesi de devletin ve toplumun en temel beklentisidir." dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, konuşmasına başlamadan önce Genel Kurulu Lazca selamladı.

Türkiye'de 35 ana dil konuşulduğunu, bunların 18'inin ciddi bir şekilde tehdit altında olduğunu belirten Bekaroğlu, "Millet olmanın verdiği zorunluluk olarak ortak bir dile ihtiyacımız var ve bu ortak dilin Türkçe olduğu konusunda herhangi bir tartışma yok. Her şeyden evvel Anayasa'nın eşitlik ilkesinin gerçekleşebilmesi için bu ülkede yaşayan herkesin Türkçe bilmesi gerekiyor. Kars'ta okuyan bir çocuk İzmir'deki bir pozisyona başvurabilmeli ve girmeli, bunu ancak ortak dil sağlar." diye konuştu.

Türkiye'de ana diller, kültürler, farklılıklar konusunda geçmişte ve bugün çok hoyratça davranıldığını öne süren Bekaroğlu, "Bu dillerin yok olmasında, unutulmasında bu siyasi tercihlerin, tavırların da önemli bir yeri var." değerlendirmesinde bulundu.

HDP'nin önerisi kabul edilmedi.

Öte yandan, HDP Diyarbakır Milletvekili Sibel Yiğitalp, grup önerisine başlamadan önce birleşime verilen aranın ardından, kendisine söz verilmemesine rağmen kürsüye çıktı ve konuşma yapmaya başladı. TBMM Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı, Yiğitalp'e çalışma düzenini bozduğunu söyleyerek yerine davet etti.

Yiğitalp konuşmasını sürdürünce, Bahçekapılı, birleşime yeniden ara verdi. Verilen arada bir süre daha kürsüde duran Yiğitalp, daha sonra yerine oturdu.

TBMM KİT Komisyonu Başkanı, AK Parti Manisa Milletvekili Uğur Aydemir, Türkiye'nin varlıklarını daha sağlıklı yönetmek ve daha hızlı büyümek için Türkiye Varlık Fonunu hayata geçirdiklerini belirtti.

CHP, THY'nin Varlık Fonuna devredilmesine ilişkin araştırma önergesinin bugün görüşülmesini grup önerisi olarak Genel Kurula getirdi.

CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen, THY'nin 6,5 milyar lira zararını örtmek için yeni bir senaryonun hazırlandığını, bunun da Varlık Fonu olduğunu savundu.

THY'nin satın aldığı plansız, programsız uçaklar nedeniyle aylık 70 milyon dolar ödemesi bulunduğunu ifade eden Pekşen, bunu ödeyebilmesi için Varlık Fonuna aktarılan şirketlerin kazançlarına ihtiyaç duyulduğunu öne sürdü.

MHP Grup Başkanvekili Erhan Usta da atanan fon yönetiminin endişelerini bir kez daha artırdığını, bu kişiler arasından fon kurup işleten bulunmadığını söyledi.

Usta, THY'nin, geçmişteki karlılık halinin sona erdiğini, ciddi zarar ettiğini, iyi yönetilemediğini, nakit bolluğundan borç batağına doğru gittiğini savundu. Usta, THY'nin yeni bir perspektif bulması gerektiğini, stratejisinin muğlaklaştığını, THY yönetiminin, yeni vizyon koyacak kapasitede olmadığının görüldüğünü öne sürdü.

AK Parti Sivas Milletvekili Mehmet Habib Soluk ise öneri aleyhinde yaptığı konuşmada, güçlü bir ulaştırma iletişim altyapısı varsa o ülkenin gelişmişliğinden bahsedilebileceğini söyledi.

Soluk, AK Parti iktidarının, 15 yıldan bu yana ulaşım ve iletişim altyapısını geliştirmeye yönelik çok ciddi çalışmalarının bulunduğunu, ülkeyi iletişim otoyollarıyla donattıklarını, PTT Bank'ı kurarak yaklaşık bin 500 yerden çekilen bankaların yerini aldığını anlattı.

Havayollarını halkın yolu haline getirdiklerini dile getiren Soluk, 2003'te 36 havaalanından 25'i çalışırken, KKTC dahil 28 noktaya ulaşıldığını, şu anda bu sayının 49'a ulaştığını belirtti. Soluk, yurt dışında 75 şehre olan uçuşun, bugün 247'ye çıktığını, iç ve dış uçuşların 296'ya ulaştığını vurguladı.

Soluk, 2003'te 65 olan uçak sayısının şimdi 334 olduğunu, 7 yaş ortalamasıyla dünyanın en genç filosuna sahip olduğunu kaydetti.

TBMM KİT Komisyonu Başkanı, AK Parti Manisa Milletvekili Uğur Aydemir, havayolunu halkın yolu yaptıklarını, Türkiye'yi hava ulaştırmasında merkez konumuna getirdiklerini, uçuş ağını en hızlı geliştiren ülke olduklarını kaydetti. Aydemir, anlaşma bulunan ülke sayısını 81'den 167'ye çıkardıklarını, 2003'te 34,4 milyon olan yolcu trafiğinin 2015 sonunda yüzde 427 artışla 181,4 milyona ulaştığını anlattı.

THY'nin bu çalışmalarda etkin rol üstlendiğini dile getiren Aydemir, THY'nin 2003'te 10,4 milyon olan yolcu sayısını, her yıl ortalama yüzde 15 artarak, 2016'da 62,7 milyona ulaştığını kaydetti. Aydemir, THY'nin iştirakleriyle GSYİH'nin yüzde 2'si kadar ciro ürettiğini aktardı.

Aydemir, "Ülkemiz varlıklarını daha sağlıklı yönetmek ve daha hızlı büyümek için Türkiye Varlık Fonunu hayata geçirdik. 15 yılda taş üstüne taş koyarak, ülkemizin varlıklarına her geçen gün yenisini ekledik. Türkiye Varlık Fonu bünyesindeki her varlık ve şirkette olduğu gibi THY için de fonun iki temel amacı var: Şirketin değer yaratmasını sağlayacak potansiyel stratejilerin oluşturulmasında THY Yönetim Kurulu ve üst yönetimine destek olmak ve fon içindeki diğer varlıklarla potansiyel sinerjilerin hayata geçirilmesini sağlamak." diye konuştu.

Konuşmaların ardından CHP'nin grup önerisi kabul edilmedi.

TBMM Genel Kurulunda bu hafta, kamuoyunda "torba kanun" olarak bilinen Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi görüşülecek.

TBMM Genel Kurulunda, AK Parti'nin gündem ve çalışma saatlerine ilişkin grup önerisi kabul edildi.

Öneriyle, milyonlarca kişiyle ilgili düzenlemeleri içeren ve kamuoyunda "torba kanun" olarak bilinen, Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi gündemin ilk sırasına alındı.

Bununla birlikte bazı uluslararası anlaşmaların uygun bulunmasına dair kanun teklifleri de gündemine ön sıralarına alındı.

Genel Kurul, bu hafta "torba kanun" teklifinin bitimine kadar çalışacak. Teklifin görüşmelerinin bitirilememesi durumunda, Genel Kurul, 24 Şubat Cuma günü de toplanacak.

"Torba Kanun", vergiye uyumlu mükelleflere yüzde 5 indirim, ahilik sandığı kurulması, yabancılara konut ve iş yeri satışında KDV istisnası, TEDAŞ ve tarımsal kredi alacaklarının yeniden yapılandırılması gibi önemli konularda düzenlemeler içeriyor.

Öneri üzerinde söz alan CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, teklifin olumlu düzenlemeler içerdiğini ve destekleyeceklerini belirtti.

Altay, emeklilikte yaşa takılanların sorunlarının da Meclis referandum için ara vermeden mutlaka çözülmesi gerektiğini kaydetti.
Vergisini düzenli ödeyen mükelleflere vergi indirimi, Ahilik Sandığı kurulması, yabancılara konut ve iş yeri satışlarında KDV istisnası, TEDAŞ ve tarımsal kredi alacaklarını yeniden yapılandıran düzenlemeleri de içeren Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Teklifi'nin görüşmeleri, TBMM Genel Kurulunda başladı.

Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Teklifi üzerinde MHP Grubu adına söz alan Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı, iş yeri ve konut satışında Türk vatandaşları KDV öderken, teklifle yabancılara KDV istisnası getirildiğini anımsattı.

Kalaycı, bunun, haksızlık, eşitsizlik, vergi adaletsizliği ve anayasaya aykırı olduğunu savunurken, "Mehmet iş yeri, Hasan konut alırken KDV ödeyeceğini ancak George, Hans'ın ödemeyeceğini" söyledi. Kalaycı, Türk vatandaşlarına verilmeyen hakkın yabancılara verilmesinin kabul edilemeyeceğini belirtti. Kalaycı, vergi adaletsizliğini, ayrımcılığı içeren bu maddenin tekliften çıkarılmasını istedi.

Vergisini düzenli ödeyen mükelleflere vergi indirimi yapılmasının olumlu bulduklarını dile getiren Kalaycı, ancak bu oranın yüzde 5'ten yüzde 10'a çıkarılması gerektiğini kaydetti. Kalaycı, vergi indiriminin, vergi ödeme eğilimini olumlu etkileyeceğini, vergisini ödeyenleri psikolojik olarak rahatlatacağını vurguladı.

Kalaycı, vergileri en düzenli ödenen kesim olan çalışanların, vergi indirimi kapsamına alınmadığına işaret ederek, çalışanlar üzerinde adaletsiz ve ağır vergi yükü bulunduğunu söyledi. Kalaycı, çalışanların aylıklarının, vergi tarifesinden dolayı aydan aya azaldığını dile getirdi.

CHP Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu, esnaf iflas etmeden Ahilik Sandığı'nın yardım etmemesinin, devreye girmemesinin nasıl bir mantık olduğunu sordu. Kuşoğlu, TESK'e sorulmadan bu düzenlemenin hazırlandığını öne sürdü.

HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan, ahilik fonunun, müstakil bir tasarı olarak getirilmesini istediklerini, bir hafta tartışılması halinde çok daha kaliteli bir düzenleme olarak yasalaşacağını belirtti.

İnşaat lobisinin çok iyi çalıştığını ifade eden Paylan, "KDV'yi yabancılara sıfırlıyorsunuz. Bir yabancı, 1 milyon liraya daireyi aldı, ertesi gün Ahmet'e 1 milyon liraya sattı. Ahmet 180 bin KDV avantajı sağladı. Nasıl engelleyeceksiniz? Böyle bir düzenleme olmaz, geri çekelim. Vatandaşlarımız da yararlansın. Türkiye güvenli ülke olsun, yabancılar konut alır. Yabancılar Ege'de konutlarını satıyor, KDV'den dolayı değil güvensiz ülke olduğu için." diye konuştu.

AK Parti Gaziantep Milletvekili Abdullah Nejat Koçer, toplumun önemli kesimlerini rahatlatma, borçları yapılandırma konusunda bir çalışma yaptıklarını ifade ederek, teklifin getirdiği düzenlemeler hakkında bilgi verdi.

Bu teklif ve daha önce çıkardıkları kanunların devrim niteliğinde olduğunu vurgulayan Koçer, reel sektörün taleplerinin gün gün alınıp, değerlendirilip Meclis tarafından kanunlaştırıldığını anlattı.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Atatürk'ün portresinin yeni basılan madeni paralardan çıkarılmasının söz konusu olmadığını, bunların sınırlı sayıda basılan hatıra paralar olduğunu söyledi.

TBMM Genel Kurulunda, vergisini düzenli ödeyen mükelleflere vergi indirimi, Ahilik Sandığı kurulması, yabancılara konut ve iş yeri satışlarında KDV istisnası, TEDAŞ ve tarımsal kredi alacaklarını yeniden yapılandıran düzenlemeleri de içeren "Torba teklif"in üzerindeki görüşmeler tamamlandı.

Teklifin tümü üzerinde soruları yanıtlayan Şimşek, emeklilere promosyon noktasında da uzun süredir olan beklentiye ilişkin çözüm üretildiğini, uygulamada sıkıtılar varsa bunları inceleyeceklerini söyledi.

Dar ve sabit gelirlere ilişkin AK Parti hükümetlerinin ciddi vergi indirimleri yaptığını belirten Şimşek, gündemde ilave bir çalışmanın olmadığını bildirdi.

Çiftçilerin özel bankalara olan borçlarıyla ilgili düzenleme yapılmasının söz konusu olmadığını ifade eden Şimşek, Ziraat Bankasına borçlarının yüzde 5 faizle yapılandırılmasının önemli bir fırsat olduğunu aktardı.

Atatürk'ün portresinin yeni basılan madeni paralardan çıkarılmasının söz konusu olmadığını belirten Şimşek, "Bunlar sınırlı sayıda basılan hatıra paralardır. Hiçbir şekilde ülkemizin kurtarıcısı, kurucusu ve hepimiz için büyük lider olan Atatürk'ün portresinin madeni paralardan çıkarılması asla ve asla söz konusu değildir, olmayacaktır. Hatıra paralara sınırlı bir istisnadır." dedi.

Türkiye'nin zor bir konjonktürden geçtiğini dile getiren Şimşek, "Geçici birtakım sıkıntılar var ama inanıyorum ki daha çok reformla, rasyonel politikalarla Türkiye'nin aşamayacağı hiçbir sorun yoktur. Türkiye'nin geleceği parlaktır." diye konuştu.

TBMM Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı, soru cevap işleminin ardından birleşime ara verdi.

Verilen aradan sonra hükümet ve komisyonun yerine oturmaması üzerine Bahçekapılı, birleşimi yarın saat 14.00'te toplanmak üzere kapattı.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.