TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

HDP ADANA MİLLETVEKİLİ BEŞTAŞ'IN BASIN TOPLANTISI...


HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, HDP'li milletvekillerinin tek bir saat bile cezaevinde kalmasının, Türkiye'nin demokratik toplum kurallarına dinamit konulması olduğunu savundu.

09 Kasım 2016 Çarşamba

HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, HDP'li milletvekillerinin tek bir saat bile cezaevinde kalmasının, Türkiye'nin demokratik toplum kurallarına dinamit konulması olduğunu savundu.

Beştaş, düzenlediği basın toplantısında, partisinin Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile milletvekilerinin tutuklanmasını eleştirdi.

Milletvekillerinin, tutuklandığı illerin dışında farklı illerdeki cezaevlerine gönderildiğini ifade eden Beştaş, "Demirtaş'ı niye Edirne'ye kaçırdınız, Diyarbakır'da cezaevi yok muydu?" diye sordu.

Beştaş, Demirtaş, Yüksekdağ ve HDP'li milletvekillerinin bu şekilde cezaevine kapatılmalarının hiçbir hukuki dayanağının olmadığını ileri sürerek, "İfade vermeye gitmedikleri için tutuklandılar" söyleminin halkın bilincini karartmayı hedeflediğini belirtti.

Savcıların, milletvekilleri hakkında yasama dokunulmazlığı yokmuş gibi işlem yapamayacaklarını öne süren Beştaş, şunları kaydetti:

"Bir çok arkadaşımız, hatta çoğu hakkında zorla getirme, yakalama kararı yok. Milletvekillerini gözaltına alamazlar, Ceza Usul Kanunu ve anayasaya aykırı. Bırakın tutuklamayı, ceza kesinleşse bile cezaevine konulamaz, bu anayasa hükmüdür. Savcılar suç işlemişlerdir. Ceza yargılamalarında 8 savcının aynı saatte, aynı dakikada harekete geçerek gözaltı kararı vermesi mümkün değil, bu savcıları koordine eden bir savcılık sistemi yoktur. Milletvekillerinin tek bir saat bile cezaevinde kalmaları, Türkiye'nin demokratik toplum kurallarına dinamit konulması demektir. Şu anda fezlekelerle ilgili arkadaşlarımız sorgulanmamıştır."
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.