TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

KARADAĞ CUMHURİYETİ MALİYE VE BÜTÇE KOMİSYONU BAŞKANI ALEKSANDAR DAMJANOVIÇ, PLAN VE BÜTÇE KOMİSYONU BAŞKANI SÜREYYA SADİ BİLGİÇ'İ ZİYARET ETTİ.


Karadağ Cumhuriyeti Maliye ve Bütçe Komisyonu Başkanı Aleksandar Damjanoviç ve beraberindeki heyet Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Süreyya Sadi Bilgiç'i TBMM'de ziyaret etti.

09 Kasım 2016 Çarşamba

Karadağ Cumhuriyeti Maliye ve Bütçe Komisyonu Başkanı Aleksandar Damjanoviç ve beraberindeki heyet Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Süreyya Sadi Bilgiç'i TBMM'de ziyaret etti.

Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Süreyya Sadi Bilgiç, Karadağ Cumhuriyeti Maliye ve Bütçe Komisyonu Başkanı Aleksandar Damjanoviç ve beraberindeki heyeti TBMM'de görmekten dolayı memnuniyet duyduğunu ifade etti.

Komisyon Başkanı Bilgiç, Türkiye'nin 2017 yılı bütçesi görüşmelerine TBMM'de başlandığını ifade ederek konuk heyete çok yoğun bir tempo içinde çalıştıklarını söyledi.

Bilgiç, 2015 yılında 46 milyon ABD Dolar'ını aşan ikili ticaret hacmini daha üst seviyelere çıkarma yönünde karşılıklı çaba içinde olmaları gerektiğine dikkat çekti.

Türkiye'nin doğrudan yatırımlar kanalıyla Karadağ'ın ekonomik gelişimine destek olmak için çalıştığını ifade eden Bilgiç, "Türk özel sektörünün Karadağ'a ilgisinin artmakta olduğunu memnuniyetle gözlemliyoruz." dedi

Komisyon Başkanı Bilgiç görüşmede gerçekleştirdiği konuşmasında şunları kaydetti;

" Türkiye, bağımsızlığını kazanmasını takiben Karadağ'ı ilk tanıyan ülkeler arasında yer almış ve kısa süre içinde diplomatik ilişki tesis etmiştir. Ülkelerimiz arasındaki işbirliği her alanda hızla gelişmektedir. Karadağ ile ortak bir tarih ve kültürü paylaşmaktayız. Sınırdaş olmasak da Karadağ'ı komşu ülke olarak görüyoruz.

Karadağ'ın barışçıl dış politika izlemesini, iyi komşuluk ilişkilerini ve mevcut sorunları suhuletle aşma çabalarını, keza bölgesel yapılarda aktif rol almasını takdir ve memnuniyetle izliyoruz. Karadağ'ın benimsediği sorumlu ve ileri görüşlü tutum, bölgenin istikrarı için büyük önem taşımaktadır.

İki ülke arasında üst düzey ziyaretlerin sayı ve sıklığının artırılması, ilişkilerimizin daha da geliştirilmesi açısından önem taşımaktadır. Bu temasların son dönemde yoğunlaştığını görmek bizleri memnun etmektedir. 2015 yılında, Cumhurbaşkanı Vujanovic'i Çanakkale Savaşlarının 100. yıldönümü törenleri çerçevesinde ülkemizde ağırlamaktan büyük memnuniyet duyduk.

Sayın Cumhurbaşkanımız, Cumhurbaşkanı Vuyanoviç'in davetine icabetle Karadağ'a uygun bir zamanda resmi ziyarette bulunmayı arzulamaktadır. Bu ziyaretin, iki ülke arasında mevcut ilişkileri daha da güçlendireceğine inanıyoruz. TBMM eski Başkanlarımızdan Sayın Cemil Çiçek ülkenizi 2013 yılı Ekim ayında ziyaret etmişti.

Ülkenizde 16 Ekim 2016 tarihinde gerçekleştirilen genel seçimlerin ardından meclis gruplarının kurulmasıyla birlikte, parlamentolarımız arasındaki temasların güçlenerek devam etmesini arzu ediyoruz. Türkiye Balkanlara yönelik genel politikasının da bir yansıması olarak Karadağ'ın Avrupa ve Atlantik kurumlarıyla bütünleşmesine kuvvetli destek vermektedir ve vermeye devam edecektir.

Bu çerçevede, geçtiğimiz yıl Aralık ayında Karadağ'a iletilen katılım davetini ve akabinde 2016 Mayıs ayında Brüksel'de düzenlenen NATO Dışişleri Bakanları toplantısında katılım protokolünün üye ülkelerce imzalanmasını memnuniyetle karşıladık. Katılım protokolünün ülkemizdeki onay sürecinin tamamlanmıştır. Ülkemizin geçirdiği bu zor günlere rağmen, onay sürecinin hızla tamamlanması, Karadağ ile ilişkilerimize ve Karadağ'ın NATO üyeliğine verdiğimiz önemin bir göstergesidir.

Karadağ'ın NATO üyeliği Avrupa-Atlantik kurumlarıyla bütünleşmeyi hedefleyen diğer bölge ülkeleri için önemli ve teşvik edici bir örnek olacaktır.

2015 yılında 46 milyon ABD Dolar'ını aşan ikili ticaret hacmimizi daha üst seviyelere çıkarma yönünde karşılıklı çaba içinde olmaya devam etmeliyiz.

Türkiye, doğrudan yatırımlar kanalıyla Karadağ'ın ekonomik gelişimine destek olmak için çalışmaktadır. Türk özel sektörünün Karadağ'a ilgisinin artmakta olduğunu memnuniyetle gözlemliyoruz."

Karadağ Cumhuriyeti Maliye ve Bütçe Komisyonu Başkanı Aleksandar Damjanoviç ise 15 Temmuz'da yaşanan darbe girişimi nedeni ile üzüntü duyduklarını belirterek Türk hükümeti ve halkının yanında olduklarını ifade etti.

Damjanoviç, iki ülke ilişkilerinin ekonomik düzeyde iyi bir şekilde geliştiğine dikkat çekerek iki ülke arasında bulunan her türlü ilişkiyi daha da ileriye götürmek için çalıştıklarını söyledi.

İki ülke arasındaki üst düzey ziyaretlerin ilişkilere olumlu bir şekilde yansıyacağına inandığını belirten Damjanoviç, Türkiye ile olan ilişkilerine çok önem verdiklerini belirtti.

Damjanoviç ayrıca Bilgiç'e bütçe görüşmeleri nedeni ile yoğun tempo içinde çalıştıklarını bildiğini ifade ederek kendilerine bu yoğunluk çerçevesinde vakit ayırdığı için teşekkür etti.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.