TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

FETÖ 15 TEMMUZ DARBE GİRİŞİMİNİ ARAŞTIRMA KOMİSYONU...


Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimini araştırmak amacıyla kurulan Meclis Araştırma Komisyonu, Eski Genelkurmay Başkanı Emekli Orgeneral Hilmi Özkök'ü dinledi.

19 Ekim 2016 Çarşamba

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimini araştırmak amacıyla kurulan Meclis Araştırma Komisyonu, Eski Genelkurmay Başkanı Emekli Orgeneral Hilmi Özkök'ü dinledi.

TSK'ya girişinden itibaren gözlemlerini anlatacaklarını belirterek sözlerine başlayan Özkök, 1954 yılında ortaokulu bitirdikten sonra Işıklar Askeri Lisesi'nde okuduğunu, orada kendilerini kötü yollara yönlendirecek girişimde bulunulmadığını, 1957 yılında Harp Okulu için Ankara’ya geldiğini anlattı. Taşradan gelenler olarak "inançlı kişiler" olduklarını vurgulayan Özkök, şöyle konuştu:

"Namaz kılan arkadaşlarımız vardı. Bize bir salon tahsis edilmişti, orada namaz kılıyorduk. Kuleli Askeri Lisesi'nden gelen bir gurup da vardı, bize yaklaşmıyorlardı, diğer Işıklardan gelen veya sivillerden gelenlere. Tuhaf kitaplar okuyorlardı, aralarında konuşuyorlardı. İlk defa nurculukla böyle tanıştık. Ellerinde 'Saadeti Ebediye' diye bir kitap vardı, bize de bunları okumamızı öneriyorlardı. Öğrencilerin, Kuleli Askeri Lisesi'nden bir öğretmen tarafından bu şekilde etkilendiğini öğrenmiş olduk. İyi kitaplar olmadığını gördük. Dedem aydın bir kişiydi; öğretmen, hafız, imamlık yapmış çok aydın bir kişiydi. Dinimin ihtiyaç duyduğumuz kısmını öğrettiği için başkalarından öğrenme gayretinde olmadık. Onların çok farkı olduğunu gördük. Bir gün oraya kağıtlar getirdiler; '1937 CHP Kongresi'nde alınan kararlar' diye. Çok şaşırdık. 'Böyle şey yapmayın' dedik. O zaman nurculuğu bilmiyorduk, böyle öğrendik. Buna rağmen bu iş böyle devam etti. Sonradan o çocukların birçoğu ya kendileri ayrıldılar TSK'dan ya da çıkarıldılar."

Özkök, 1982 yılında harp okuluna öğrenci alay komutanı olarak atandığını, yanlış yere girenlerin her yerde olduğu gibi harp okulunda da olduğunu, bunların disiplin esasına alındığını ifade ederek, "Okulda disiplin kurulu vardı. Bu gibi öğrenciler askeri kişiliği kaybettiklerini hissedince okuldan çıkarıldılar. Genelkurmay'da Personel Daire Bakanlığı yaparken disiplinsizlik konuları orada da gündeme geldi. Çünkü işlem yapan daireydi. Burada işlemler sırasında bu işin yaygınlaşmaya başladığını hissettik. Silahlı kuvvetler olarak hedef alındığımızı hissettik. Yakalayabildiğimizi ordudan çıkardık. Ama bizim dışarıda istihbarat yapma imkanımız yok ancak devletin istihbarat kurumlarından bize bilgi gelir. Askeri mantık olarak kaynağa yönelirsiniz. Kaynağını keserse devlet, bu iş daha kolay olur. Biz dışarıdan bekledik. Bu düşüncelerimiz bütün şuralarda uzun uzun verdiğimiz brifinglerle anlatıldı." değerlendirmesinde bulundu.

Genelkurmay İkinci Başkanlığı görevini hatırlatan Özkök, sözlerine şöyle devam etti:

"Şura'lara getirdiğimiz en önemli konunu yine bu oldu. Askeri Şura'lara yine bunları getirdik. Hükümet unsurlarına, Milli Savunma Bakanı ve Başbakana anlatıldı. Daha sonra Birinci Ordu Komutanlığı'na gittim. Bazı askeri birlikler tarafından yürütülen istihbarat çalışmalarına şahit oldum. Kuvvet komutanlığından bazı unsurlar geliyordu, onlar dış kaynaklardan aldıkları bilgilerle bazı kişilerle görüşmek istiyorlardı. Bazı kişilerle görüşüyorlardı, sonra bunları kuvvete götürüyorlardı, bize o kişiler hakkında yapılacak işlemler bildiriliyordu. Bu işlem böyle devam ediyordu. 2000 senesinde Kara Kuvvetlerine atandım. Bu zamanda ilk defa Fetullah örgütünün ne şekilde bu işlere hız verdiğini, gizli örgüte dönüştüğünü gördüm. O meşhur konuşmasını dinlettiler bize; 'Gizlenin saklanın, günü gelince çıkacağız.' konuşmasını banttan dinlettiler. Emin olduk ki bu örgüt örgütleniyor ve iyi işler peşinde değil. O zamanda çeşit çeşit görüşler var. Siyasilerin tutumu ayrı, askeri olarak başka türlü düşünüyoruz biz. O seneden itibaren MGK'ya da üye oldum. MGK'da da bunlar gündeme getirilir oldu."

Özkök, 2002 yılında konunun üzerinde daha ciddiyetle durduğuna işaret ederek, "Ağustos 2004’te MGK toplantısında silahlı kuvvetler olarak dedik ki 'Bu örgüt çok büyük bir imkan kabiliyetine kavuştu. İmkan kabiliyeti yıllar içinde oluşur ama niyet bir gecede değişir.' Aynen böyle söyledik. Dedik ki 'bir icra planı yapılsın, bu iş takip edilsin.' O zaman kadar tehlikeli bir örgüt olarak görülmüyor, iyi niyetli deniyor, herkes bir şey söylüyor. Şiltler veriliyor, belli kişiler şiltleri alıyor. Bunların okullarına destek verilmesi isteniyor. Ama biz MGK'da bunu açıkça söyledik. Hükümeti kesin olarak orada bilgilendirdik ve 'durum iyi değil' dedik. Orada bir karar alındı. Ona 'icra planı' deniliyordu. Hükümete tavsiye ediyor MGK bunu. Ne yapılıyor diye izledik. Açıkça söyleyeyim; pek fazla bir şey yapıldığını görmedik. Biz gene her toplantıda irtica ve bu örgütlerin tehlikesine dikkati çeken konuşmaları MGK'da her zaman dile getirdik. Duyduklarımızı her zaman elimizden geldiği kadar yaptık. Ama kaynağa nüfuz etmemiz mümkün olmadı." diye konuştu.

Konuyu MGK'ya kimin getirdiği sorusuna Özkök, "Ben çok arzu ettim, kuvvet komutanları da beni kuvvetle destekledi. Hep aramızda konuştuğumuz şeydi. Yani damdan düşer gibi olmadı. Bir fikirbirliği yapılmış olarak gidiliyor MGK’ya. Sonrası da bizim elimizde olan bir şey değil. Sonra, 2006 yılında emekli oldum." karşılığını verdi.
Özkök, TSK'dan ihraçların, "FETÖ'cü" olarak değil, "disiplinsizlik" kararıyla yapıldığına dikkati çekerek, "Hükümet üyeleri her zaman bizi saygıyla dinlediler, 'evet' dediler. Bizim yapabileceğimiz, yakaladığımızı atıyoruz. Fetullahçı diye atamıyorsunuz. Fetullahçılık suçtur diye kanun yok. Emir komuta zinciri dışındakilerden emir alıyor. Küçük yaşta kafalara konulan, özellikle dini konuları arıtmak çok zor. Bu konu aslında büyük sosyal ve psikolojik konudur. Bunlarla ilgili yargı karar verecektir. Disiplinsizlik diye atıyorduk bunları. Şura'da alınan kararlar idari yargıya götürülmediği için hükümet üyeleri bunlara şerh koyuyordu. Bu şerhlere rağmen biz gönderdik. Atmanın iki yolu var; biri normal kararla, biri de Şura kararıyla.... Bu temizlik hareketini TSK ihmal etmiş gibi algı yapılıyor. Oysa bunların çoğu disiplinsizlik diye atılmıştır. TSK'nın yapabildiği bu.. Kendi yapabildiğini yapmıştır, devleti uyarmıştır." açıklamasını yaptı. TSK'nın bazı dönemlerde artan şekilde "dine karşı biraz soğuk davrandığını" ifade eden Özkök, dinden dolayı irticaya kayılacağı tehlikesini sezdiğini söyledi. CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu'nun "irticaya soğuk davranılmıştır." demesi üzerine, şunları söyledi:

"Tabii...İrticaya... Biz harp okulundayken namaz kılardık. Her terhis olan devrem mevlid okuturdu kışlada, şerbet dağıtırdı. Ama bu kullanıldı. Biz görevde iken dini konuların tamamen ayrı tutulmasını isterdik. Ben de inançlı bir insan olduğumu hiçbir zaman saklamadım; onun için de başıma çok sıkıntılar geldi. Ama bir defa makamımda namaz kılmamışımdır, kimse de görmemiştir. O ayrı, o ayrı. Belli hareketler belli düşünceleri sivrileştiriyor. 28 Şubat'ta böyle oldu, sonra bunu düzelttik. Genelkurmay Başkanı iken dedim ki 'bana başı böyle tam sıkı kapalı olmayacak saçlarını örtecek birini, yanında tam Cumhuriyetçi bir kız olacak.' Vermek istediğim mesaj; 'biz dine karşı değiliz, biz dinin kötü yollardan kullanılmasına karşıyız'dır. Planlı olarak TSK'ya nüfuz edilmesine uğraşıldı. Bunca bu işin üzerinde durmamamıza rağmen olan olaylara baktığımızda bunların bir kısmının yaş da olsa, kuruların çok da bildiklerimizin üstünde olduğunu görmüş bulunuyoruz."

HDP Mardin Milletvekili Mithat Sancar'ın "Kamuoyunda, bu yapılanmanın en çok sizin döneminizde yerleştiği, sizin göz yumduğunuz algısı var. Ne diyorsunuz?" sorusuna, "Kesinlikle böyle bir şey yok. Güya Fetullah’a sormuşlar, ‘Ordunun demokratikleşmesi nasıl sağlanır?’ diye. O da ‘Hilmi Paşa Genelkurmay Başkanı olduğu zaman’ demiş. Bunun olduğu belirtilen toplantıda bulunan bir köşe yazarı öyle bir şey olmadığını söyledi. Bu çok kullanıldı. Bir de ben inançlıyım. Benim laik olduğumu emrimde çalışanlar bilir. Farklı düşünenler olabilir. Ben dedem Hilmi Özkök’ün öğrencisiyim. Tarikat marikat yoktur. Hiçbirine inanmam. Öyle bir yanaşma da olmadı bana. Herhangi bir kimse ‘Gel Fethullahçı ol’ demedi. Bir falsom olsa beni parça parça yaparlardı." yanıtını verdi.

"Ete soğan doğramak" açıklamasını niye yaptığı sorusu üzerine Hilmi Özkök, "Sayın Gül beni bir konuda davet etti, gittim. Çıkışta gazeteciler öyle bir şey sordular ki bana, olmamış bir şey olursa ne olur gibi… Ben de hele bir olsun ondan sonra anlamında söyledim. 2008 yılında oldu bu. Benim zamanımda kimse tutuklanmadı. Bunlar hep ben emekli olduktan sonra oldu. MGK’da söylenen sözden daha önemli bir söz olabilir mi? Bundan daha fazla ne olur? Ben kendimi ettiğim yemin gereği siyasi iradeye bağlı gördüm. Herkesin kendi görevini yaptığı bir Türkiye istedim." dedi.

Atilla Uğur'un kendisine FETÖ listesi getirdiği iddiasının doğru olmadığını belirten Özkök, darbe girişiminde adı geçen Mehmet Partigöç ve Mehmet Dişli ile ilgili bir işlem yapıp yapmadığı sorusuna, "Bilinmiyordu, bilinseydi mutlaka yapılırdı. Kara Kuvvetleri’nden ya da MİT’ten, Emniyet’ten istihbarat gelirdi. Gelmiyorsa, TSK dışarıda istihbarat yapamaz." karşılığını verdi.

Özkök, 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili ne düşündüğü sorusu üzerine, "Çok hain bir girişim. Bu derece cüretli olduklarını, yapabileceklerini beklemiyorduk. Oğlum aradı, 'Baba uçaklar uçuyor' dedi. Ben inanamadım. Hiç beklemediğimiz bir şeydi. O gece de dedim, 'Hükümetleri değiştirmek seçmenin görevidir. Mefhum bir saldırıdır, hoş görülemez." değerlendirmesinde bulundu.

Eski Genelkurmay Başkanı Özkök, Ergenekon ve bazı davalara konu olaylarla ilgili bilgisi olup olmadığı sorusuna, "(Var da diyemem yok da diyemem) dedim, çok kullanıldı. Bir dava hakkında Genelkurmay Başkanı'nın fikir beyan etmesi yargıya büyük baskıdır. Var da diyemem yok da diyemem, çünkü ön soruşturma yürüyor anlamında söyledim. 'No comment'in başka türlü ifadesi. O anda soruşturma aşamasında söylediğim şeyin çok etkisi olabilirdi." cevabını verdi.

Genelkurmay Başkanlığı döneminde Ergenekon ile ilgili gelen MİT raporunu kendisinin de incelediğini anlatan Özkök, "Olabilecek gibi görünmedi bana. Hiçbir zaman da böyle bir şeyler olmadı. Ben bunu İstihbarat Başkanlığı’na göndermekle yetindim. Bana geldiği gibi devletin kademelerine de gitmiş. İnceledim, tutarlı gelmediği için gönderdim." diye konuştu.

Özkök, bir soru üzerine, "Bir sürü arkadaşımın okullara gittiğini, okullardan çok etkilendiklerini anladık. Bunların bu kadar yaygın olduklarını gördük. 1980’den 2004’e kadar bunun imkan ve kabiliyet kazandığını işittim. Çeşitli örgütlenmeler olduğunu duyduk. Ayrıca basında görüyoruz, gidiliyor geliniyor. Devlet erkanı ile paylaşmaları oluyor. Moğolistan dahil okulları vardı, iyi ki gitmemişim. Bir çok arkadaşım gitti ve bunları gördü. O zamanki anlayış iyi niyetli olduklarıydı." ifadesini kullandı.

Hilmi Özkök, başörtüsüyle ilgili sözlerini eleştiren AK Parti İstanbul Milletvekili Ravza Kan Kavakçı'ya "Teşekkür beklerdim. İyi avcı, vuracağı ördeği ürkütmez. Sözlerimi geri alıyorum. Özür dilerim. Bir şeyi yaparken yavaş, usulen uygun olarak yapmak lazım. Şehidimizin cenazesine gitmeye bile korkuyorduk. Ne söylenecek diye. Şimdi orduevlerine, Meclis'e başörtülü gelebiliyorsunuz. Dine, dini inançlara karşıtlığımız yok. Babaannem örtülüydü, önlüğü vardı, giyerdi. Annemin saçları gözüküyordu başını kapatırdı, gelinimin göbeği açık" karşılığını verdi.

CHP'li Erdoğdu, "ördek kim, avcı kim?" diye sordu.

Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un tutuklanmasına ilişkin soruya karşı Özkök, "İlker Paşa iki sene kurmay başkanlığımı yaptı. Suçsuzluğuna yürekten inanıyordum ama davada onunla göz göze geldiğim an, en acı çektiğim andır. Ona kalbim sevgiyle dolu. Bence bir Genelkurmay Başkanı alarak şov yapmak istediler. İlker Paşa çok sağlam bir arkadaş. İrtica ile ilgili konularda çok sağlam bir arkadaş... Bir şeyi vesile yaptılar. Böyle bir acıyı yaşattılar." diye konuştu. Özkök, "İşyerine sefer tası ile yemek getirttiği" iddiası ile ilgili bir soru üzerine, "sefer tası ile yemek getirme" konusunun yanlış olduğunu belirterek, "Öğle saati spor yapar, zeytinyağlı yerim, gelen odur." dedi.

FETÖ darbe girişimini araştırma komisyonu, gazeteci-yazar Gazeteci-yazar Yavuz Selim Demirağ'ı dinledi.

1982'den beri FETÖ ile mücadele ettiğini belirten Demirağ, eylül ayında, FETÖ adına bir siyasi partiye sızmaktan gözaltına alındığını ve daha sonra serbest bırakıldığını söyledi. 1982 yılında Kuleli Askeri Lisesinde okurken yaşadıklarını anlatan Demirağ, şöyle devam etti:

"Benim devrem yaklaşık 600 öğrenciydik. Bunların 150 tanesinin ancak İstanbul'da evi ya da evci çıkabileceği birinci derecede yakını vardı. Geri kalanları hafta sonları evlere götürülüyorlardı. Anne baba hasreti çeken, ev yemeği özleyen arkadaşlarımızı evlere davet ettiler, onlar da gittiler. Önce yemek, arkasından dua, sonra iş risalelere kadar gelmeye başlıyordu. Ben itiraz ettim, gitmedim, bunlarla kavga ettim. Hatta birkaçını da bir güzel dövdüm, 'arkadaşlarımızdan elinizi çekin' dedik; o zaman genciz, elimiz fazla kaçmış fazla dövmüşüz.

O zaman bu öğrenciler tespit edilince, rahmetli komutan Doğu Aktulga, son derece titiz bir çalışma yaparak talimat verdi; MİT ve emniyetten uzmanlar geldi ve araştırma yaptı. Yapılan araştırma neticesinde Kuleli Askeri Lisesinde 136 öğrenci tespit edildi. Çevrede de 240 ev tespit edildi. Yüzlerce kişi gözaltına alındı. Kulelide 2 ay devam eden soruşturma süresince gözaltına alınan kişilere psikologlar eşliğinde özel dersler verildi. Onları atmak yerine kazanmak için çabalandı. 134 kişiden 86'sı atıldı, geri kalanları atılmadı. 15 Temmuz gecesinde, bu atılmayanlardan 11 general vardı."

Demirağ, bu örgütün ne kadar tehlikeli olabileceğini lisede keşfettiğini belirterek, "Çünkü iki önemli kurumu, TSK ve emniyeti hedef almışlardı. Ben daha lisede bu iki kuruma sızmaya çalışan örgütün, ileride mutlak surette darbe yapmaya kalkışacağını düşünüyordum da şimdi TSK'nın ve devletin tepesinde olanların bunu öngörememesi hazin bir olay." dedi.

Emekli Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök'ün o dönem Kara Harp Okulu Alay Komutanı olduğunu belirten Demirağ, "Özkök benim de komutanımdı, hatta beni Menteş kampından atılırken kurtarmıştı. O da diğer komutanlar gibi bir süre Brüksel'de görev yaptı. Komutanlara Brüksel'e gittiklerinde bir hal oluyor. Bu, Hilmi Özkök için de Necdet Özel için de ve diğer komutanlar için de geçerlidir." sözlerini sarf etti.

Gazeteci Demirağ, harp okulundan ayrıldıktan sonra gazeteciliğe başladığını, FETÖ'yü takip altına almaya başladığını söyledi. FETÖ'nün geçmişte herkese kumpaslar kurduğunu ve bu yönde davalar açtığını ifade eden Demirağ, kendisi hakkında da "konuşmaması ve yazmaması" için bir çok dava açtıklarını ve ceza verdiklerini belirtti.

Demirağ, "İmamların Öcü" kitabı çıktığı zaman, Genelkurmay Başkanlığının, kitabı hakkında suç duyurusunda bulunduğunu kaydederek, "Suç duyurusunda bulunan, şimdi cezaevinde tutuklu olan Genelkurmay Adli Müşaviri Muharrem Köse. Köse, kitabımı 10-15 savcıya dağıtıyor ve 'okuyun ve hemen fezleke hazırlayın' diyor. O yüzden de çok salakça bir fezleke hazırlıyorlar. Suç duyurusunda bulundular, gittim adliyeye ifade verdim, 'kovuşturmaya gerek yok' kararı çıktı." sözlerini sarf etti.

FETÖ evlerinde kalan öğrencilerin cinsel istismara maruz kaldığını iddia eden Demirağ, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Bu örgüt sadece terör örgütü değil. Cinsel istismar olayı da var. Ergenekon davasında bir gizli tanık vardı, bu kişi hem tanık hem sanık. Silivri'de verdiği ifadelerde ilginç şeyler ortaya çıktı. O tutanakları mutlaka komisyonun okumasını arzu ediyorum. Diyor ki 'ortaokul talebesiydim, abilerin evlerine giderken orada cinsel istismara, tecavüze uğradım. Daha sonra ben büyüdüm, ben de abi oldum. 24 kişiydi bilinen'. Yüz küsür sene hapis cezası var. Zekeriya Öz diyor ki gel gizli tanık ol, ceza indirimi yapacağım.

Özellikle bu konunun araştırılmasını, bunlarla mücadeledeki psikoloji olarak çok önemsiyorum. O kadar çok cinsel istismar var ki. Ensest ilişkiler gibi bunlar da saklanıyor. Bunlarla ilgili de keşke farklı bir araştırma yapılsa, farklı bir komisyon kurulsa. Benim bildiğim, tespit edebildiğim 40-50 hadise var. Bunun Türkiye genelini bir düşünün. Bu örgütün içindeki cinsel istismar konusunun, önemle yalvarıyorum size... Bu çetenin ağına düşmüş çocuklarımız var. Bu çocukları kurtarmak için bu konunun üzerine ısrarla gidilmesi düşüncesindeyim."

Yavuz Selim Demirağ, FETÖ'nün, örgütle irtibatı kesenlere çok ağır cezalar verdiğini, tehditler, şantajlar yaptığını ifade etti.
Hava Kuvvetleri Komutanlığında son 3 yılda 3 bin personelin "ahlaksız" diye atıldığını belirten Demirağ, "Balkonda şort giydiği, bira içtiği için, ahlaksız diye attılar. Harp okulundan 3. 4. sınıfta kolay kolay kimse atılmaz ama son 5 yılda 3. sınıftan atılan oldu. Öğrencinin adı 'cem' diye, Alevi olabilir endişesiyle okuldan attılar. Allah adına aldatan bu alçakların yüzünden Sünni olan meşrebimi değiştirdim, Alevi oldum. Değişmez diyorlar ama kendi adıma değiştirdim." değerlendirmesini yaptı.

FETÖ'nün hala tehlikeli olduğunu belirten Demirağ, "Bu belirlenen, buzdağının görünen tarafı. Askeriyede hala varlar, gizlenmiş çok kişi var. Umarım 15 Temmuz Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu, tarihin kendisine yüklediği bu tarihi misyonda, inşallah gözleri kapalı çıkmaz." dedi.
Milletvekillerinin sorularını da yanıtlayan Demirağ, Türk ordusunun tarihinin 2 bin 300 yıllık olduğunu anımsatarak, "Türk ordusunun yazılmamış teamülleri vardır. Ordunun önce geleneklerini yıktılar, kulağının kenarından tek kurşun geçmemiş insanları kurmay yaptılar." ifadesini kullandı.
Gazeteci Demirağ, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ile ilgili soru üzerine, "Sayın Hulusi Akar'ı yargılayacak değilim ama Akar, kaç defa kıta görevi yapmıştır? General olmanın, terfi etmenin şartları vardır, kuvvet ve ordu komutanlığı yapmamış tek Genelkurmay Başkanıdır." diye konuştu. Savcı Zekeriya Öz'ün insanlara şantaj yaptığını, kasetler izlettirerek tehdit ettiğini kaydeden Demirağ, "Fakat beni o zaman gözaltına alamadı. Çünkü, bende özel durumları ile ilgili bilgiler vardı." dedi.

Demirağ, FETÖ'nün, Kara Kuvvetleri Komutanlığı zor olduğu için en çok Hava Kuvvetleri Komutanlığında örgütlendiğini ifade ederek, örgütte katalog evlilikleri ile yakın tanıdıklarla evliliklerin çok olduğunu, mesela eski milletvekili Muhammet Çetin'in kız kardeşinin bir general ile evli olduğunu söyledi.
"Sümüklü meczup" dediği Fetullah Gülen'in, "10 Kasım'da çıkacaksınız" dediğini belirten Demirağ, "Niye 10 Kasım? Adamın asıl doğum günü 1941 ama bunu 1938'e çekiyor. Atatürk'ün yerine doğmuş gibi. Bu meczuba inananlar, profesörler var." sözlerini kullandı.

Demirağ, "Cumhurbaşkanı'nın FETÖ konusunda mücadelesindeki samimiyetine, kararlılığına inanıyorum, keşke onun kadar 3 kişi daha olsa." dedi.
"Darbe başarılı olsa ne olurdu?" sorusuna Demirağ, "Allah bizi korudu, ülkücülerin bir sözü vardır: Tanrı Türk'ü korudu. Darbe girişimi gece üçte olsaydı, halk sokakta olmayacaktı daha farklı olabilirdi. O zaman bir iki ay sokak sokak çatışabilirdik, kan akardı. Akıncı Üssü'nde ceset torbaları hazırlanmıştı. Koca koca adamlar, Pensilvanya'daki kardinalin tırnağını cüzdanlarına koyuyorlar. Ülkeye gelse peygamber olarak ilan edilebilirdi; Gülen'in bir dinini, ona ait bir dini ortaya atabilirlerdi." yanıtını verdi.

Gazeteci Demirağ, ABD'nin darbelerdeki rolüne de değindiği konuşmasında, "Amerikasız darbe yapılmaz. Afrika'da koca koca ülkeler bölündü, 800 bin insan öldü. Başta Amerika olmak üzere küresel güçlersiz, bunlarsız darbe gerçekleştirmek zor. Darbe girişimi başarılı olmadı. ABD'liler bu kadar salak mı derseniz, evet - afedersiniz - salaktırlar. Amerika'da lise mezunu olup da çarpım tablosunu bile bilmeyen embesiller vardır." sözlerini sarf etti. FETÖ'cülerin başarısız oldukları darbe girişiminin intikamını almak için önemli bir kaç suikast girişiminde bulunabileceklerini düşündüğünü iddia eden Demirağ, "Birinci hedefleri Cumhurbaşkanı olacaktır. Önemli kişi hedeflerinden endişe ediyorum." dedi.
*HABERİN DEVAMINI "İLGİLİ DOKÜMANLAR" BÖLÜMÜNDE BULABİLİRSİNİZ
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.