TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

CHP İSTANBUL MİLLETVEKİLİ YARKADAŞ'IN BASIN TOPLANTISI...


CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, OHAL'in ilk 3 ayının geride bırakıldığını, yeni bir OHAL dönemine girildiğini ifade etti.

19 Ekim 2016 Çarşamba

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, OHAL'in ilk 3 ayının geride bırakıldığını, yeni bir OHAL dönemine girildiğini ifade etti.

Geride kalan 3 ay içinde OHAL uygulamalarının, Türkiye'yi ve demokrasiyi tam anlamıyla enkazın altında bıraktığını savunan Yarkadaş, OHAL'in uygulanmaya başlandığı ilk günden bugüne 40 binin üzerinde kişinin gözaltına alındığını, 20 bin kişinin tutuklandığını, binlerce kamu görevlisinin ihraç edildiğini, gazete, televizyon, sendikaların kapatıldığı söyledi.

Yarkadaş, "AKP iktidarı bu süreci daha da devam ettirmek, 3 aylık süreyi biraz daha uzatmak, buradan siyasi istismar üzerinden Anayasaya aykırı işlemlerini gerçekleştirmek istiyor." diye konuştu.

OHAL'in çeşitli mağduriyetler yarattığını öne süren Yarkadaş, kendisine gelen bir mesajı okudu. Bir öğretmenin yolladığı mesajda, "Devletimizin mağdur öğretmenleriyiz. Eşim iki aydır cezaevinde. Suçunu bilmiyoruz. Benim okulum kapatıldı. Avukatlar davalara bakmıyor, çoluk çocuk ortadayız." dediğini ifade eden Yarkadaş, avukat bulunamamasının savunma hakkının engellenmesi olduğunu savundu.

Yarkadaş, cezaevlerindeki doluluk oranının yüzde 104'e ulaştığını ifade ederek, mahkumların yatak yetersizliğinden dolayı nöbetleşe uyuduğunu, adeta nöbetleşe nefes alındığını ileri sürdü. Yarkadaş, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'a, cezaevi kapılarının tüm milletvekillerine, insan hakları heyetlerine açması çağrısında bulundu.

Kadıköy Anadolu Lisesi'nden bir fotoğraf gösteren Yarkadaş, aile ve öğrencilerin AK Parti'nin proje okul uygulamasına karşı çıktığı için okulun önünde, TOMA'lar ve polislerin beklediğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Hidayet Türkoğlu'nun, Türkiye Basketbol Federasyonu başkanlığına aday olduğunu anımsatan Yarkadaş, "Türkoğlu dışında hiçbir aday bulunamıyor, saray hiçkimsenin aday olmasını istemiyor. Türkoğlu'na adeta iş aranıyor. Ancak Türkoğlu'nun başkanlığa aday olabilmesi mümkün değil. FIBA İçtüzüğü'nün genel hükümlerine göre aday olamaz; 2013'te doping kullandığı için 5 yıl cezalıdır, cezası 2018 sonunda bitecektir. Türkoğlu, tüm mevzuata rağmen adaylık başvurusu yapmıştır, ne yazık ki kabul edilmiştir. Türkoğlu'nun adaylık başvurusunu geri çekmesi, federasyonun bu başvuruyu reddetmesi gerekir." diye konuştu.

Başkanlık tartışmasına ilişkin soruları da yanıtlayan Yarkadaş, bu tartışmanın Musul ve Başika'dan bağımsız ele alınamayacağını, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, başkan olabilmek için kendisine başarı öyküsü aradığını savundu. Yarkadaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Erdoğan ve iktidar, uluslararası güçler tarafından burada denklem dışına itilmemiş olsaydı, belki kendince bir adım daha başkanlığa yaklaşabilirdi. Erdoğan, başkanlık yolunu açabilmenin Musul'dan geçtiğinin farkında. Erdoğan'ın ve TSK'nın başarı öyküsüne ihtiyacı var. Erdoğan'ın başkan olabilmesi mümkün değildir. Erdoğan hiçbir zaman başkan olamayacaktır. Başkan olmak demek, Türkiye'nin rejimini değiştirmek, federasyona bölünmesi demektir. Türk milleti, böyle bir siyasi hamleye geçit vermez. Devlet Bahçeli, her ne kadar Erdoğan'a destek verse de bu desteğin Erdoğan'ı başkanlık koltuğuna oturtamayacağını göreceğiz. Bu sevdadan hem Bahçeli hem Erdoğan hem de iktidarın bir an önce vazgeçmesi, Türkiye'nin gerçek gündemine dönmesi gerekir. Başkanlık, Erdoğan'ın ihtiyacıdır. Bahçeli'nin dünkü grup konuşmasını kendisine yakıştıramıyorum. MHP'yi AKP'lileştirirken, CHP'yi de AKP'lileştirmeye çalışıyor. Bu söylemler onun işareti. "
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.