TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

AVRUPA KONSEYİ'NDE 15 TEMMUZ DARBE GİRİŞİMİ FOTOĞRAF SERGİSİ...


Anadolu Ajansı muhabirlerinin objektifinden, Fetullahçı Terör Örgütü'nün 15 Temmuz'daki darbe girişimi sırasında yaşananları yansıtan fotoğraf sergisi, Avrupa Konseyi’nde açıldı. AKPM Türk Delegasyonu Başkanı ve AK Parti Adana Milletvekili Talip Küçükcan, AA muhabirine yaptığı açıklamada 15 Temmuz’da yaşananları şimdiye kadar değişik platformlarda anlatmaya çalıştıklarını ve Türk demokrasisinin karşı karşıya kaldığı tehdidi tüm yönleriyle tüm dünyaya aktarmayı hedeflediklerini belirtti.

10 Ekim 2016 Pazartesi

Anadolu Ajansı muhabirlerinin objektifinden, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişimi sırasında yaşananları yansıtan fotoğraf sergisi, Avrupa Konseyi’nde açıldı.

Bugün başlayan Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Güz Oturumu boyunca devam edecek serginin resmi açılışı, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun katılacağı bir törenle yapılacak.

AKPM üyesi 47 ülkeden parlamenterler ve birçok uluslararası kuruluş çalışanının ziyaret edeceği sergide, 15 Temmuz gecesi ve sonrasında yaşananları anlatan ve AA muhabirlerinin objektifine yansıyan 24 kronolojik fotoğraf bulunuyor.

AKPM Türk Delegasyonu Başkanı ve AK Parti Adana Milletvekili Talip Küçükcan, AA muhabirine yaptığı açıklamada 15 Temmuz’da yaşananları şimdiye kadar değişik platformlarda anlatmaya çalıştıklarını ve Türk demokrasisinin karşı karşıya kaldığı tehdidi tüm yönleriyle tüm dünyaya aktarmayı hedeflediklerini belirtti.

Küçükcan, “Tabii ki bizim doğrudan muhataplarımız parlamenterler, o nedenle AKPM’de de 15 Temmuz’u bütün yönleriyle anlatan, Türkiye’de halkın kahramanlığını gösteren, demokrasiyi asıl savunanların, demokrasinin asıl bekçilerinin Türk milleti olduğunu gösteren bir sergi açmaya karar verdik." dedi.

AKPM Genel Kurulu hazırlıkları ve açılış öncesi toplantılarda sergi hakkında bilgi verildiğini, tüm üyelerin sergiye davet edildiğini söyleyen Küçükcan, şöyle devam etti:

"Yaklaşık 325 milletvekilini buraya davet ettik, bir hafta süreyle bu sergimiz açık olacak, biz gittiğimiz her yerde Türkiye’de yaşananları, şehitlerimizi, gazilerimizi ve Türkiye’de demokrasi ve demokratik kurumları korumak için neler yapıldığını anlatıyoruz. Ancak bunun görsel olarak açıklanması ve duyurulması farklı bir etki yapıyor. Zihinlerde bu yaşananların canlı kalabilmesi için, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) olarak, parlamenterler olarak her platformda mutlaka 15 Temmuz’u hatırlatmak ve 15 Temmuz sonrası gelişmeleri de makul çerçevede tartışmaya zemin hazırlamak için, bu serginin açılmasını önemsedik. TBMM ve AA ciddi destekler verdi, destek veren bütün kurumlarımıza teşekkür ediyoruz. Burada bir hafta boyunca en az 325 milletvekili, yedeklerle birlikte neredeyse 600-700 milletvekili, sivil toplum kuruluşlarından gelecek olanlar ve uzmanlar, Türkiye’de yaşananların görsel bir özetini burada görecekler ve zihinlerinde Türkiye’de yaşananları aslında biraz daha sabitlemiş olacağız."

Sergide yer alan fotoğraflar ve açıklamalı kitap ve broşürlerle Türkiye’de bu süreçte yaşanan acıların, yapılan mücadelenin boyutlarının, Cumhurbaşkanı, Başbakan, hükümet ve muhalefet partilerinin gösterdiği özenin görüleceğini belirten Küçükcan, "Örneğin 7 Ağustos’taki büyük mitingden fotoğraflarımız da var bu sergide ve bütün dünyaya gerçekten Türkiye’de büyük bir trajedi yaşandı. Türkiye demokrasisi ipten döndü ve bu mücadeleyi veren de Yenikapı ruhu dediğimiz ruh, onu da burada bütün yönleriyle ifade etmiş olacak bu fotoğraf sergisi." diye konuştu.

Sergideki fotoğrafları inceleyen AKPM Türk Delegasyonu Üyesi ve AK Parti Konya Milletvekili Leyla Şahin Usta ise “Biz insanlara neler olduğunu, neler yaşandığını sözlü olarak anlatıyoruz ama görsellerle görmeleri, bire bir olayın ne derece vahametinin boyutlarının anlaşılması için çok önemli. AA'yı tebrik ediyoruz, teşekkür ediyoruz. Burası 47 ülkenin katıldığı bir parlamento. Alanımız dar, keşke daha geniş bir alan olsaydı burada ve tüm görsellerinizi paylaşabilseydiniz. Bu bile şu an için önemli ve yeterli. Gerçekten Avrupalıların anlamakta güçlük çektiği bir olay yaşadık. Olayın vehametini ve boyutlarını sergide görsel olarak anlattığınız zaman dehşete kapılıyorlar. Çabalarınız ve emeğiniz için tebrik ediyoruz, teşekkür ediyoruz” ifadelerini kulandı.

Sergide, yine AA’nın hazırladığı 15 Temmuz gecesi ve sonrasını yansıtan kısa filmler ve görüntüler de Avrupa Konseyi binasında ziyaretçilere gösterilecek.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.